Tag: Niemcy
Około 4 tys. uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie
Około 4 000 osób uczestniczyło w 18. „Marszu dla życia”, który przeszedł ulicami Berlina 17 września protestując przeciwko aborcji oraz „samobójstwie śmierci w asyście”. Organizatorem był „Federalny Związek Prawo do życia” (BVL), skupiający 16 organizacji, w większości chrześcijańskich. Według informacji organizatorów doroczny marsz jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku organizowano protesty, których uczestnicy domagali się nieograniczonego dopuszczenia aborcji i zakłócali marsz hasłami i gwizdami.
Przedstawiciele trzech narodów modli się razem w maryjnym sanktuarium
W XXVI Pielgrzymce Narodów do sanktuarium maryjnego w czeskich Zlatych Horach uczestniczyli członkowie mniejszości niemieckich, Polacy i Czesi. Modlitwie przewodniczyli biskupi Rudolf Pierskała z Opola i Martin David, administrator apostolski opawsko-ostrawski.
Cyberatak na serwery Caritas w Monachium. Przestępcy żądają okupu
Po cyberataku na Caritas w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, sprawcy żądają okupu w kryptowalucie. Poinformowała o tym 14 września policja w Monachium. Biuro prasowe nie policji nie ujawniło wysokości żądanego okupu.
Bp Voderholzer: droga synodalna kładzie fundamenty pod inny Kościół
Większość uczestników niemieckiej „drogi synodalnej” kładzie fundament pod zupełnie inny i w tym sensie „nowy Kościół” – stwierdził w artykule dla katolickiego tygodnika „Die Tagespost” biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.
Zakończył się V Kongres Rodzin Polonijnych
W Calsbergu w Niemczech zakończył się V Kongres Rodzin Polonijnych, którego tematem było wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej. W Kongresie, który przeprowadzono w formie hybrydowej, wzięło udział ponad 300 osób z 23 krajów. Obrady i dyskusje skupiały się na utwierdzeniu zamysłu Bożego wobec małżeństwa i rodziny, jej zadań szczególnie w aspekcie wychowawczym. Podkreślano rolę rodziny jako pierwszego, niezastępowalnego środowiska wzrostu i rozwoju człowieka.
Co dalej z niemiecką „drogą synodalną”?
Uczestnicy IV zgromadzenia ogólnego niemieckiej „drogi synodalnej” – postanowili utworzyć radę synodalną. Ma być ona organem konsultacyjnym i decyzyjnym „w sprawie istotnych wydarzeń w Kościele i społeczeństwie” oraz będzie podejmować „fundamentalne decyzje o znaczeniu ponaddiecezjalnym w zakresie planowania duszpasterskiego, kwestii przyszłości i spraw budżetowych Kościoła, które nie są rozstrzygane na poziomie diecezjalnym”.
Niemieccy biskupi wzywają papieża do „ponownej oceny homoseksualizmu”
Tylko ośmiu niemieckich biskupów uczestniczących w czwartym zgromadzeniu generalny „drogi synodalnej” we Frankfurcie nad Menem głosowało przeciwko tekstowi podstawowemu wzywającemu Ojca Świętego do „ponownej oceny homoseksualizmu”. Kolejnych ośmiu biskupów wstrzymało się od głosu, natomiast 40 z 56 obecnych biskupów – ponad 83 procent – opowiedziało się za taką „ponowną oceną”.
Niemieccy biskupi odrzucili apel o zmianę nauczania w dziedzinie seksualności
Przestawiony na forum czwartego zgromadzenia generalnego „drogi synodalnej” we Frankfurcie nad Menem tekst postulujący liberalizację nauczania Kościoła odnośnie seksualności nie uzyskał wymaganej większości 2/3 głosów biskupów i został odrzucony.
Czwarte zgromadzenie “Drogi Synodalnej” rozpoczyna obrady
We Frankfurcie nad Menem rozpoczynają się obrady czwartego zgromadzenia generalnego “Drogi Synodalnej” na temat przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech. Na posiedzeniu w dniach 8-10 września około 230 członków synodu omówi łącznie 14 referatów. Należą do nich teksty dotyczące kościelnej moralności seksualnej i obowiązku celibatu dla księży katolickich. Dziewięć z 14 dokumentów zostało skierowanych do drugiego czytania w zgromadzeniu synodalnym i tym samym mogą zostać przyjęte. I podobnie jak podczas poprzedniego zgromadzenia pojawią się z pewnością glosy krytyki z powodu zbyt przeładowanego porządku dziennego i zbyt krótkiego czasu na głosy w dyskusji, przypomniała niemiecka agencja katolicka KNA.
Die Tagespost: abp Gądecki zawstydził niemieckich biskupów
„W debacie o żądaniach polskiego rządu dotyczących reparacji wojennych od Berlina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski subtelnie zawstydził niemieckich biskupów” – twierdzi Regina Einig, redaktorka niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. W komentarzu redakcyjnym pisze: „To, że nie ma sprzeczności między przebaczeniem a sprawiedliwością to zręczne sformułowanie, któremu nie zaprzeczy żaden niemiecki biskup”.


