Tag: Niemcy
Kim jest brat Benedykta XVI?
Georg Ratzinger – muzyk kościelny i brat papieża seniora Benedykta XVI – skończył 15 stycznia 96. lat. W latach 1964-1994 był kapelmistrzem katedry w Ratyzbonie oraz kierownikiem tamtejszego chóru chłopięcego. „Regensburger Domspatzen” dał ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą, zdobywając renomę międzynarodową. Ks. Ratzinger jest też autorem niektórych kompozycji. Jest wśród nich Msza „L’anno santo” na Rok Wielkiego Jubileuszu 2000. Ale dla ks. Ratzingera najważniejsza zawsze była służba liturgiczna w ratyzbońskiej katedrze.
Benedykt XVI niespodziewanie pojechał do Niemiec
Benedykt XVI opuścił dziś rano Watykan i wyjechał do Niemiec. 93-letni papież senior odwiedza w Ratyzbonie swego chorego 96-brata ks. Georga Ratzingera. Poinformował o tym watykański portal Vatican News.
Przewodniczący Caritas Niemiec wzywa do ponownej debaty dot. eutanazji
W sporze o eutanazję w Niemczech Caritas wzywa do intensywnej debaty społecznej na temat wartości życia po wyroku Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe w lutym br. Decyzja sądu jest problematyczna. W poniedziałkowym wydaniu niemieckiego dziennika „Neue Osnabrücker Zeitung” przewodniczący Caritas Niemiec Peter Neher skrytykował w poniedziałek decyzję sądu ponieważ „ostatecznie powołuje się on na prawo do samostanowienia jako jedyne kryterium życia i śmierci”. „Nie ma wątpliwości, że prawo do samostanowienia jest `wielkim dobrem`. Ale to zakłada, że każde życzenie samobójcze wyraża się w postawie samostanowienia. I czy zawsze tak jest, pytam krytycznie” – powiedział Neher.
Bp Bätzing: Droga Synodalna jest potężna i pełna życia
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Limburga Georg Bätzing, jasno i dobitnie opowiada się za kontynuacją Drogi Synodalnej, która jest procesem odnowy Kościoła katolickiego w Niemczech. „Droga Synodalna jest potężna i pełna życia” – powiedział bp Bätzing w rozmowie z portalem internetowym catholic.de.
Bp Kohlgraf apeluje o usunięcie amerykańskiej broni atomowej z terenu Niemiec
Biskup niemieckiej diecezji Moguncja i przewodniczący komisji „Pax Christi” w tym kraju, Peter Kohlgraf, zaapelował o usunięcie amerykańskiej broni atomowej z terenu Niemiec. „Z biegiem czasu odczuwa się niebezpieczny brak troski o uzbrojenie atomowe i tzw. parasol ochronny NATO”, powiedział bp Kohlgraf w wideoprzesłaniu z okazji kościelnego dnia protestu przeciwko broni atomowej w Büchel.
Powstanie naukowe opracowanie przypadków pedofilii w archidiecezji Paderborn
Uniwersytet w niemieckim Paderborn przygotowuje niezależne opracowanie przypadków wykorzystywania seksualnego w tamtejszej archidiecezji. Uniwersytet oraz archidiecezja poinformowały 4 czerwca, że opracowanie będzie obejmowało lata 1941-2002, gdy arcybiskupami byli kardynałowie: Lorenz Jäger i Joachim Degenhardt. Ma ono na celu stwierdzenie rozmiaru przypadków wykorzystywania, doświadczenia osób poszkodowanych, konsekwencje dla ich drogi życiowej oraz sposób postępowania wobec nich osób odpowiedzialnych.
Kardynał Woelki: Droga Synodalna musi pozostać katolicka
Metropolita Kolonii kard. Rainer Maria Woelki zamierza nadal uczestniczyć w Drodze Synodalnej, dialogu na temat reform, rozpoczętym przez Kościół katolicki w Niemczech. „Musimy wspólnie z wzajemnym szacunkiem dążyć do jedności” , podkreślił niemiecki purpurat na łamach tygodnika „Die Tagespost”. Ważne jest przy tym – dodał – aby nie wykluczać stanowisk wynikających z tradycji kościelnej.
Frankfurt nad Odrą: ekumeniczna modlitwa w Kościele Pokoju
Co roku w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą odbywa się ekumeniczna modlitwa. W tym roku również, mimo pandemii koronawirusa, zorganizowano tradycyjne nabożeństwo ekumeniczne. Nie wszyscy jednak mogli spotkać się w świątyni.
Diecezja augsburska chce wypłacić ofiarom pedofilii do 75 tys. euro
Diecezja augsburska w Niemczech będzie w przyszłości oferować więcej pieniędzy ofiarom nadużyć i przemocy. Osoby poszkodowane powinny teraz otrzymać indywidualnie ustalone płatności do maksymalnej wysokości 75 tys. euro.
Samotny koncert w kolońskiej katedrze
Irlandzki muzyk Michael Patrick Kelly nagrał samotnie „Lockdown Concert” w katedrze w Kolonii. „W sytuacji lęków o przyszłość oraz izolacji chciałem dać znak nadziei” – powiedział kompozytor i działacz pokojowy w rozmowie z wydawanym w Kolonii pismem „Express”. Na zaproszenie proboszcza kolońskiej katedry ks. Gerda Bachnera swój koncert w pustej katedrze Kelly nagrał już w Wielkim Tygodniu. „Bardzo mi zależało, żeby dać znak Pokoju i nadziei”, wyznał mediom.


