Tag: Łódzka
Spotkanie z Iwoną Czarcińską, świadkiem życia bł. kard. Wyszyńskiego
O życiu i działalności ks. Stefana Wyszyńskiego – późniejszego kardynała i Prymasa Polski – w swoim świadectwie – opowiadała pani Iwona Czarcińska, od lat należąca do Instytutu Prymasowskiego. Spotkanie z nią odbyło się 19 października w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi i zostało zorganizowane przez oddział łódzki stowarzyszenia Civitas Christiana.
Zjazd drugiej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej
W sobotę 16 października br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbył się pierwszy zjazd drugiej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej. Głównym tegorocznym tematem jest życie i działalność Jezusa Chrystusa.
Abp Ryś: u podstawy Kościoła synodalnego jest moja przyjaźń z Jezusem
– Byśmy nie próbowali budować Kościoła synodalnego nie mając u początku swojej własnej relacji z Panem, i to relacji, która jest opisana słowem przyjaźń – mówił abp Grzegorz Ryś. Dokładnie tydzień po rozpoczęciu przez papieża Franciszka w Rzymie ogólnokościelnego Synodu o synodalności, w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki zainaugurowano diecezjalny etap Synodu.
Gala Nagrody Papieża Franciszka ustanowionej przez abp. Rysia
Blisko 100 uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych odebrało dziś przed południem z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Gala rozdania nagród miała miejsce w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym „Monopolis”.
We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – 4 października 2019 r. – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest uczniom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.
Abp Ryś: musimy się nauczyć widzieć ludzi, do których nas Pan posyła!
W Wyższym Seminarium Duchownym zakończyło się ogólnopolskie spotkanie Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA). Jak informuje o. Krzysztof Czerwionka, było to jesienne spotkanie dyrektorów i odpowiedzialnych za lokalne Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja. Do dzisiaj na terenie Polski funkcjonowało 67 szkół, a dziś zostały powołane do istnienia dwie nowe szkoły, tym samym jest ich już 69. – podkreśla.
Inauguracja Dominikańskiej Szkoły Wiary w Piotrkowie Trybunalskim
W kościele rektoralnym Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano – po kilku latach nieobecności – Dominikańską Szkołę Wiary – comiesięczne wykłady na temat wiary w życiu codziennym. Wieczornej Eucharystii 10 października przewodniczył abp Grzegorz Ryś.
Abp Ryś do karmelitanek bosych: życzę wam niemowlęctwa!
– Życzę wam niemowlęctwa, które ma siłę odsłaniać te wszystkie warstwy poznawania Pana Boga, wiary, religii, Kościoła… żebyśmy mieli tę zdolność od Ducha Świętego docierania do tego, co istotne, że Bóg jest miłością, obdarowaniem, łaską szczęściem, a to dopiero rodzi z naszej strony zobowiązanie i odpowiedź – mówił abp Grzegorz Ryś.
Łódź – rekolekcje dla dziewic, wdów konsekrowanych i sióstr zakonnych
Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja – ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi. Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.
Łódź – zakończyły się diecezjalne rekolekcje dla duchowieństwa
W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. – Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.
Abp Ryś do księży: podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę
Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)


