Tag: pielgrzymi
Opole: IV Diecezjalne Camino dobiegło końca
W niedzielę 21 czerwca, w uroczystość Matki Bożej Opolskiej uczestnicy IV Diecezjalnego Camino zakończyli pielgrzymowanie Eucharystią sprawowaną w opolskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który w homilii przypomniał, że Bóg oczekuje od każdego chrześcijanina „świętości i świadectwa życia Ewangelią”.
Bp Czaja: źródłem prawdziwej radości jest więź z Chrystusem
Trzeci dzień IV Diecezjalnego Camino zakończył się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni. Pielgrzymi, którzy wędrują pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, kontynuowali refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, odkrywając, że źródłem prawdziwej radości jest trwała więź z Chrystusem.
Bazylika św. Piotra otwarta dłużej dla pielgrzymów
Od 1 czerwca wydłużono godziny otwarcia Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Świątynia, którą co roku nawiedzają miliony pielgrzymów oraz turystów, będzie otwarta o godzinę dłużej.
Do grobu papieża Franciszka wciąż pielgrzymują tłumy
„Grób papieża Franciszka zapewnił bazylice Matki Bożej Większej nową widoczność na i tak już zatłoczonej mapie Rzymu” – mówi kard. Rolandas Makrickas. To właśnie jemu papież powierzył przygotowanie miejsca swego pochówku. Litewski hierarcha podkreśla, że bazylikę odwiedza codziennie od 10 tys. do 15 tys. pielgrzymów.
Leon XIV: spotkaliśmy Jezusa, z Nim dotrzemy do celu
W Roku Świętym wiele osób osobiście mogło spotkać się z Jezusem i przekonać się, że „nadzieja nie zawodzi”, ponieważ Pan żyje, jest w nas i nam towarzyszy – mówił Papież na audiencji dla wolontariuszy i przedstawicieli różnych instytucji, które przyczyniły się do organizacji jubileuszu. „Dzięki wam Rzym pokazał wszystkim swoje oblicze gościnnego domu, otwartej, radosnej, a jednocześnie dyskretnej i pełnej szacunku wspólnoty, która pomagała wszystkim przeżyć ten wielki moment wiary”.
Droga św. Jakuba ustanowiła nowy rekord: w 2025 roku ponad pół miliona pielgrzymów
Pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba cieszy się coraz większym zainteresowaniem: w roku pielgrzymkowym 2025 liczba pielgrzymów pobiła wszystkie poprzednie rekordy i po raz pierwszy przekroczono granicę pół miliona. Według statystyk Biura Pielgrzymów w Santiago de Compostela, certyfikaty otrzymało 530 987 pielgrzymów. Wśród nich 53,4 proc. stanowiły kobiety – było ich prawie 35 tys. więcej niż mężczyzn. Jak zawsze, najliczniejszą narodowością byli Hiszpanie (228 527), a następnie Amerykanie (43 980), Włosi (26 680) i Niemcy (24 356).
Pierściec – pielgrzymi w sanktuarium św. Mikołaja
Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim, jak co roku w grudniu, jest licznie odwiedzane przez pielgrzymujących pątników. Wierni przybywają tu modlić się we własnych intencjach, a główne uroczystości odpustowe odbędą się w niedzielę, 7 grudnia, pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla. Tego dnia nastąpi oficjalne nadanie pierścieckiemu kościołowi tytułu „Sanktuarium św. Mikołaja”.
„Przygoda wiary” – pielgrzymów na Jasnej Górze w sezonie letnim więcej niż rok temu
Choć na przestrzeni czasu zmieniło i zmienia się wiele, począwszy od rodzajów butów, to istota pielgrzymowania jest ta sama. To przygoda wiary i doświadczenie żywego Kościoła – mówi przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. W tegorocznym sezonie – od maja do września – we wszystkich rodzajach pielgrzymek – pieszych, rowerowych, biegowych rolkowych i konnych – przybyło 107,6 tys. osób. To o 6 tys. osób więcej niż rok temu. Uczestnicy pielgrzymek dziękowali wszystkim za niezwykłą gościnność na szlaku, otwartość serc w myśl „pielgrzym w dom, Bóg w dom”.
Od maja do sierpnia na Jasną Górę przybyło 105 tys. pielgrzymów
Na uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej, od 16 do 26 sierpnia, w 81 pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przyszło blisko 30 tys. osób, a od początku sezonu pielgrzymkowego łącznie 105 tys. pątników – wynika ze statystyki przekazanych KAI przez Biuro Prasowe Jasnej Góry. – Nadal cieszy znaczny wzrost udziału młodzieży, młodych małżeństw i rodzin z dziećmi – informuje o. Michał Bortnik OSPPE, rzecznik jasnogórskiego klasztoru.
Władze Hiszpanii ostrzegają: pielgrzymi powinni przerwać wędrówki Drogą św. Jakuba
Urząd Ochrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Kastylia i León pilnie zaapelował do pielgrzymów o przerwanie wędrówki Drogą św. Jakuba. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych w niedzielę 17 sierpnia stwierdzono, że kontynuowanie wędrówki zagraża życiu z powodu poważnych pożarów lasów.


