Tag: pielgrzymi
Sanktuarium w Lourdes otwiera się na pielgrzymów
Po pandemicznej przerwie wywołanej pandemią sanktuarium w Lourdes bardziej otwiera się na pielgrzymów. Zaczynając od dziś, przez cały lipiec i sierpień, odbywać się tam będą specjalne wieczorne nabożeństwa, zwane „Nocami w Lourdes”. W weekendy dodatkowo będą wystawiane przedstawienia poświęcone św. Bernadetcie Soubirous, której w tym miejscu ukazała się Matka Boża.
„Odprawa” przewodników pieszych pielgrzymek
Piesze pielgrzymowanie w Polsce jest ewenementem na skalę świata, mimo pandemii pragniemy je kontynuować w takiej formie jaka jest możliwa, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – zapewniają przewodnicy pielgrzymek, którzy dziś spotkali się na Jasnej Górze. To okazja, by wymienić się tak bardzo potrzebnymi doświadczeniami, zwłaszcza tymi z ubiegłego roku i usłyszeć głos służb państwowych, […]
Wierni znów mogą uczestniczyć w Mszach św. w sanktuarium w Fatimie
„Powrót do liturgii z udziałem wiernych jest dla nas znakiem nadziei” – mówi ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium w Fatimie, które po kilkumiesięcznej przerwie wznowiło Msze w obecności pielgrzymów. Do sanktuarium w tych dniach przebywają głównie Portugalczycy, wciąż brakuje cudzoziemców. Rektor fatimskiego prognozuje, że duże zorganizowane grupy nie prędko wrócą do Fatimy. „Myślmy, że nowym […]
Ponad 6 mln wirtualnych pielgrzymów w Padwie u św. Antoniego
Sanktuarium św. Antoniego w Padwie ma za sobą ciężki rok. Zazwyczaj przybywa tam ponad ćwierć miliona pielgrzymów. W ubiegły roku na skutek pandemii przyjechało zaledwie 339 pielgrzymek, w których wzięło udział niespełna 14 tys. osób. Radykalnie zwiększyła się natomiast liczba pielgrzymów wirtualnych. Jak podaje agencja ACI, za pośrednictwem Facebooka z padewskim sanktuarium połączyło się 6,3 mln wiernych, z czego 1,2 mln jednego tylko dnia 13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego.
Rekordowa liczba pielgrzymów w Ziemi Świętej
Rok 2019 był rekordowym pod względem liczby pielgrzymów z całego świata w Ziemi Świętej. Ze statystyk, opublikowanych przez tamtejsze biuro pielgrzymkowe franciszkanów wynika, że w ubiegłym roku przybyło tam około 630 tys. pielgrzymów. Zarejestrowano też około 13 tys. zorganizowanych grup pielgrzymów katolickich oraz 3590 grup pielgrzymów z Kościołów protestanckich.
Droga św. Jakuba – kolejny rekord liczby pielgrzymów
Drogą św. Jakuba przeszła w 2019 roku rekordowa liczba pielgrzymów. Biuro pielgrzymkowe poinformowało, że w mijającym roku 344 828 pielgrzymów otrzymało certyfikat potwierdzający, iż przybyli do grobu Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Jest to liczba najwyższa z dotychczasowych.
Częstochowa „opodatkuje” pielgrzymów. Komentarz Ordo Iuris
Wadliwa i dyskryminująca katolickich pielgrzymów – tak uchwałę przyjętą przez Radę Miasta Częstochowy ocenia Instytut Ordo Iuris. Zdaniem ekspertów Instytutu podjęcie uchwały było raczej elementem mobilizacji określonego elektoratu w kampanii wyborczej niż działaniem na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Złotówka od pielgrzyma – nowy podatek w Częstochowie?
Rada Miasta Częstochowa wystosowała apel do metropolity częstochowskiego o partycypację w kosztach obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego. Z inicjatywą wyszedł radny Sebastian Trzeszkowski z SLD, który liczy na to, że abp Wacław Depo płacił będzie miastu złotówkę od każdego pielgrzyma. Dyskusja podczas sesji Rady była burzliwa. Radny Paweł Ruksza zaznaczył, że uchwała jest bezwartościowa, bo nie rodzi żadnych skutków prawnych ani finansowych, a jedynym jej skutkiem jest szum podczas kampanii wyborczej.
Pielgrzymi z Koła Podbiegunowego w Licheniu
Pielgrzymi z odległej Norwegii modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Przybyli do Polski z Tromsø, położonej najbardziej na północ diecezji, która sięga Koła Podbiegunowego.
Wieczór Pielgrzyma w Częstochowie
Sierpień to miesiąc, w którym tysiące osób wyruszają na pielgrzymi szlak do Częstochowy. Kolejne rzesze podejmują się różnorakiej posługi na trasie pielgrzymki. Podobnie jest i w Częstochowie. Pallotyni z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zwanego popularnie Doliną Miłosierdzia już od wielu lat przygotowują ciepły posiłek i koncert uwielbienia. Nazwali go Wieczorem Pielgrzyma.


