Tag: poświecenie
Wspólnota NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią świętowała 30-lecie i poświęcenie kościoła
Po trzydziestu latach od utworzenia parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nakle nad Notecią duchowni i wierni przeżyli historyczny moment. Ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk dokonał poświęcenia kościoła oraz ołtarza, wieńcząc dzieło budowane przez pokolenia parafian.
Poświęcono nowy pomnik św. Franciszka z Asyżu
Przy skrzyżowaniu ulic Sołtysowickiej i Herbsta we Wrocławiu poświęcono nowy pomnik św. Franciszka z Asyżu. Marmurową figurę ustawioną na terenie parafii św. Alberta Wielkiego pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF.
Poświęcono pomnik wdzięczności Polaków narodowi kazachstańskiemu
20 czerwca, w liturgiczne wspomnienie bł. Władysława Bukowińskiego, „apostoła Kazachstanu”, w Oziornojem, wiosce, założonej przez polskich zesłańców, odsłonięto pomnik, upamiętniający wielkoduszność, z jaką mieszkańcy Kazachstanu pomagali Polakom. Uroczystość, której przewodniczył metropolita Astany abp Tomasz Peta, wpisała się w 90. rocznicę deportacji Polaków z Kresów Wschodnich.
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Podkarpackiego Centrum Ratownictwa
Nad Jeziorem Tarnobrzeskim miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego pod budowę Podkarpackiego Centrum Ratownictwa i Koordynacji Transgranicznych Działań Ratowniczych. Plac budowy poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Po 120 latach kościół Opatrzności Bożej w Kalembicach zostanie uroczyście poświęcony
Historyczny kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Cieszynie-Kalembicach zostanie uroczyście poświęcony podczas liturgii 21 czerwca pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter nie tylko dla parafian, ale również dla całego dekanatu cieszyńskiego. Choć świątynia, malowniczo położona na wzniesieniu Pogórza Cieszyńskiego, służy wiernym od 1906 roku, nigdy dotąd nie została konsekrowana według pełnego obrzędu Kościoła.
Kard. Krajewski poświęcił kościół klaretynów w Łodzi
Podczas uroczystej Mszy pod przewodnictwem kard. Konrad Krajewski poświęcił kościół parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Marii Klareta w Łodzi. Liturgia dedykacji kościoła była zwieńczeniem wieloletniego dzieła budowy oraz duchowego dojrzewania wspólnoty parafialnej.
Bp Roman Pindel poświęcił kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach
Kościół pw. św. Marii Magdaleny został 9 maja poświęcony. Choć świątynia od blisko 125 lat służyła wiernym, dopiero teraz została uroczyście i na zawsze oddana Bogu przez obrzęd poświęcenia – dedykacji. Mszy św. i obrzędowi przewodniczył bp Roman Pindel. Wydarzenie zgromadziło licznie parafian, duchowieństwo, przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych oraz gości związanych z parafią.
Abp Kupny: dom Boży nie jest dla uprzywilejowanych, dla jednej grupy czy narodu
Metropolita wrocławski abp Józef Kupny poświęcił po gruntownym remoncie kościół w Kotnej na terenie parafii pw. św. Mikołaja w Brzeziej Łące. – Dom Boży nie jest tylko dla wybranych, uprzywilejowanych, dla jednej grupy czy narodu. To dom otwarty, w którym każdy człowiek, szukający Boga szczerym sercem, znajduje miejsce pocieszenia i nadzieję – mówił hierarcha.
Papowo Toruńskie: konsekracja ołtarza i ambony w kościele św. Mikołaja Biskupa
Bp Arkadiusz Okroj dokonał dziś poświęcenia nowego ołtarza i ambony w Papowie Toruńskim. „Ten, który nas kocha i tutaj gromadzi, pragnie, byśmy z nową świeżością przeżywali Mszę św. – do której może przywykliśmy – byśmy z nowym zaangażowaniem uczestniczyli w Eucharystii” – powiedział homilii biskup turuński.
Seminarium o niematerialnym dziedzictwie kulturowym w Mikstacie
W Mikstacie odbyło się pierwsze seminarium o niematerialnym dziedzictwie kulturowym. Jego celem było podsumowanie działań podejmowanych na rzecz ochrony i przekazu tradycji odpustowych, które odbywają się w wielkopolskim Mikstacie od ponad trzystu lat i są ewenementem na skalę światową. Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie 3 grudnia 2015 r. zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.


