Tag: powołania kapłańskie

13:15 / 16-10-2023

Prorektor seminarium w Gdańsku: to nie kryzys powołań, ale powrót do stanu sprzed Jana Pawła II

Czas pontyfikatu Jana Pawła II był dla nas okresem błogosławieństwa, kiedy było więcej kleryków, natomiast przed Papieżem Polakiem i po nim widać pewne podobieństwo w liczbie powołań. Błogosławiony czas Jana Pawła II zakończył się i teraz jest trochę trudniej o nowych kapłanów niż to było w czasie jego pontyfikatu – powiedział w rozmowie z Polskifr.fr prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku ks. Łukasz Grelewicz. 16 października przypada 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

14:49 / 11-10-2023

„Kościół bez księży?” – debata z okazji 100. numeru kwartalnika „Pastores”

Na debatę pt. „Kościół bez księży?” zaprasza na sobotę 21 października redakcja poświęconego zagadnieniom formacji księży kwartalnika „Pastores”, którego setny numer ukazał się niedawno. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekaniej 1.

01:00 / 03-10-2023

Abp Galbas: ktoś niezdolny do złożenia siebie w ofierze nie powinien być księdzem

Ktoś, kto nie jest zdolny do złożenia siebie w ofierze, nie powinien być księdzem ‒ powiedział abp Adrian Galbas do kleryków śląskiego seminarium. W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym alumni rozpoczęli kolejny rok formacji. W trakcie Mszy św. siedmiu z nich wyraziło swoją chęć dołączenia do grona kandydatów do święceń.

18:01 / 21-09-2023

Mija 70 lat od wydarzenia, które zmieniło życie papieża Franciszka

Mija dokładnie 70 lat od spowiedzi, która zmieniła losy papieża Franciszka. To wtedy odczuł wezwanie, by iść za Chrystusem, służąc mu jako ksiądz. Było to dla niego wydarzenie zupełnie niespodziewanie i nagłe. Wracał do niego wielokrotnie jako zakonnik, biskup, a także papież, bo to w tym doświadczeniu miłosiernego spojrzenia widział źródło swego powołania.

15:40 / 14-09-2023

12 kandydatów do tarnowskiego seminarium. Najstarszy ma 33 lata

Dwunastu młodych mężczyzn zostało przyjętych na pierwszy rok formacji do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Zgłoszeń było więcej. Chęć wstąpienia do seminarium zgłosiło 15 kandydatów. Były rozmowy i egzaminy w dwóch terminach.

12:12 / 08-09-2023

Rozpoczęła się dekanalna sztafeta modlitw w intencji powołań

W archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczęła się 7 września dekanalna sztafeta modlitewna w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. W każdy czwartek w katedrze gnieźnieńskiej wierni z kolejnych dekanatów prosić będą za młodych, rodziny i środowiska, w których młodzież wzrasta. Z „pierwszą zmianą” modlił się Prymas Polski abp Wojciech Polak.

16:59 / 28-08-2023

Abp Galbas: spośród ministrantów zawsze było wiele powołań

Spośród ministrantów zawsze było wiele powołań. Jestem pewien, że Bóg i dzisiaj powołuje niejednego z was. Odwagi! – zachęcał młodzieńców abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył dziś Eucharystii podczas powakacyjnej diecezjalnej pielgrzymki ministrantów do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach.

16:53 / 13-08-2023

Brazylia – sierpień miesiącem powołań

W trakcie pierwszej wizyty apostolskiej w Brazylii Jan Paweł II „sprowokował” pasterzy tamtejszego Kościoła do budzenia powołań. Z tej zachęty w 1981 roku zrodził się projekt organizowania każdego roku w sierpniu na terenie całego kraju miesiąca powołań. Zakłada on nie tylko modlitwę, ale i refleksję i dotyczy nie tylko powołania do kapłaństwa czy życia zakonnego, ale różnorodnych posług w Kościele.

04:00 / 09-08-2023

Po ŚDM 3,5 tys. młodych chce iść do seminarium lub zakonu

Wczoraj po południu zaraz po zakończeniu ŚDM odbyło się w Lizbonie jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie – spotkanie Drogi Neokatechumenalnej. 2 tys. młodych mężczyzn wstało i zadeklarowało tam swoją chęć wstąpienia do seminarium. W podobny sposób 1,5 tys. kobiet wyraziło decyzję o pójściu do zakonu. Wszystko w obecności jednego z założycieli ruchu, Kiko Argüello. I wszystko w atmosferze modlitwy za podejmujących takie wyzwanie.

11:40 / 02-08-2023

Bp Przybylski: ŚDM to dobra okazja, by zapytać o swoje powołanie

Światowe Dni Młodzieży stanowią dobrą okazję do tego, żeby zapytać o swoje życiowe powołanie: do życia kapłańskiego, konsekrowanego, rodzinnego, do podjęcia odpowiedzialności w Kościele – powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Powołań.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.