Tag: Radom
Radom: Międzynarodowy Konkurs Graficzny poświęcony ks. Romanowi Kotlarzowi
400 prac artystów z całego świata napłynęło na Międzynarodowy Konkurs Graficzny „Prawda”. Został on zorganizowany przez Powiatowy Instytut Kultury z racji trwającego Roku ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę Radomskiego Czerwca’76 i śmierci ks. Kotlarza.
Radom będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Spotkania Wojowników Maryi
– To będzie wielkie święto wiary i modlitwy różańcowej – powiedział ks. Andrzej Mimier SDB, Krajowy Moderator Wojowników Maryi, który zapowiedział, że 17 października w Radomiu odbędzie się ogólnopolskie spotkania członków wspólnoty. Ustalenia w tej sprawie zapadły w czasie spotkania, które odbyło się w Kurii Diecezji Radomskiej w udziałem m.in. bp. Marka Solarczyka.
Ulicami Radomia przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny
W niedzielę ulicami Radomia przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. W wydarzeniu uczestniczyło ponad tysiąc osób. Celem inicjatywy było ukazanie piękna małżeństwa i rodziny oraz wartości życia ludzkiego.
Pamięć o Radomskim Czerwcu ‘76
Na Jasną Górę przybyli dziś przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ‘76. Modlili się za tych, którzy 50. lat temu przypomnieli totalitarnej władzy o godności człowieka i o jego podstawowych prawach, płacąc za to zdrowiem a nawet życiem. A dla tych, którym złamano sumienia i wystąpili przeciwko bratu, prosili, by przyjęli oni Boże Miłosierdzie. Stowarzyszenie zajmuje się wspieraniem osób represjonowanych w związku ze zrywem robotniczym w czerwcu 1976 roku i kultywowaniem pamięci o tych wydarzeniach. Uchwałą Senatu RP rok 2026 jest Rokiem Robotniczego Protestu Czerwca 1976.
Bp Solarczyk poświęcił Kościół św. Maksymiliana Kolbego
– Wspólnota parafialna jest duchową świątynią. Niech ona trwa, niech się rozwija, niech się w piękny sposób odznacza – mówił bp Marek Solarczyk, który 3 maja poświęcił Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Radomiu. Duszpasterstwo na Firleju zainicjował sługa Boży bp Piotr Gołębiowski.
Diecezja radomska: zainaugurowano obchody Tygodnia Biblijnego
Wiele wspólnot parafialnych włączyło się w obchody Tygodnia Biblijnego w diecezji radomskiej. Diecezjalna inauguracja miała miejsce w Kościele św. Zygmunta w Siennie, która była połączona koncertem „Chrześcijanom w Ziemi Świętej”. Przyjęto również nowych alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu do Kleryckiego Koła Dzieła Biblijnego.
Na ratunek piekarnikowi – zabytkowi grozi zawalanie
„Prawdę mówiąc, musimy w tym konkretnym przypadku mówić o pracach ratunkowych, bowiem komin piekarnika wymaga wzmocnienia konstrukcji, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo tego fragmentu budowli” – powiedział diecezjalny konserwator zabytków ks. Michał Krawczyk, odnosząc się do stanu tzw. piekarnika na terenie klasztoru ojców bernardynów w Radomiu. Obiektowi grozi zawalenie.
Bp Solarczyk: prosimy Boga o chwałę nieba dla zmarłych w katastrofie smoleńskiej
Biskup Marek Solarczyk modlił się w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Stanisława w Radomiu z racji 16. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Oficjalne obchody miały miejsce przy tablicy upamiętniającej ofiary tragedii i przed pomnikiem pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Bp Solarczyk: kapłaństwo jest darem i tajemnicą
– Kapłaństwo jest darem i tajemnicą – powiedział biskup Marek Solarczyk w czasie Mszy Krzyżma w katedrze Opieki NMP w Radomiu. W koncelebrze uczestniczyło 240 księży, wśród nich biskup senior Henryk Tomasik, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Marek Adamczyk i kanclerz kurii diecezjalnej ks. Marek Fituch. W czasie liturgii modlono się w intencji księży, którzy obchodzą w tym roku 25 i 50 lat posługi kapłańskiej.
Zbiórka na dzieło odbudowy i rozwoju życia religijnego w Kazachstanie
Ośrodek duszpasterski ma powstać w największym mieście kraju – Ałmaty. Misji tej podjął się ks. Andrzej Szczęsny, kapłan z Gniezna, który w niedzielę, 1 marca, głosił homilie w kościele Chrystusa Króla na radomskim Gołębiowie.


