Tag: relikwie
Bp Muskus w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie
Człowiek żyje nie tylko dlatego, że jego serce pracuje biologicznie. Człowiek naprawdę żyje wtedy, gdy jego serce potrafi kochać – mówił bp Damian Muskus OFM w czasie Mszy św. w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie do nowej kaplicy wprowadził relikwie krwi Jana Pawła II.
Spotkanie o św. Andrzeju Boboli, patronie miasta Czechowice-Dziedzice
– Św. Andrzej Bobola wciąż jest zbyt mało znanym świętym – mówił ks. prałat Józef Niżnik podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Znany propagator kultu męczennika ze Strachociny przypomniał związki patrona miasta z Czechowicami-Dziedzicami i przekonywał, że jego przesłanie pozostaje aktualne.
Papież będzie w Pawii. Augustianie o świadectwie jedności
Papież Leon XIV nawiedzi grób św. Augustyna w sobotę 20 czerwca. Międzynarodowa wspólnota Augustianów, która strzeże relikwii, dąży do odnowy w duchu międzynarodowej posługi duszpasterskiej i mówi o tym, że chce wspierać Papieża dając świadectwo jedności.
Peregrynacja relikwii św. Andrzeja Boboli po Polsce w czerwcu 1938 r.
We wspomnieniach wielu Polaków z 1938 r. szczególne miejsce zajmują uroczystości związane z powrotem relikwii św. Andrzeja Boboli do kraju, kiedy trumna z ciałem męczennika odwiedziła kilkanaście miejscowości. Kiedy czyta się dzisiaj opisy peregrynacji relikwii, przywodzą one na myśl atmosferę pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Poznań: modlitwa w intencji Bolesława Chrobrego i królowej Rychezy
W poznańskiej katedrze, w 1001. rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego, modlono się w intencji pierwszego króla Polski i pierwszej królowej Polski Rychezy. „Podczas dzisiejszej Mszy św. wznosimy nasze modlitwy do Boga w intencji króla Bolesława I Chrobrego oraz królowej Rychezy, którzy w czasach piastowskich wznosili zręby polskiej państwowości i umacniali fundamenty chrześcijaństwa na polskiej ziemi” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św.
Relikwie ofiar komunizmu w kaplicy czeskiego kolegium w Rzymie
Do Rzymu dotarły relikwie błogosławionych Jana Buli i Václava Drboli. Dziś zostaną uroczyście wprowadzone do Papieskiego Kolegium Nepomucenum. Morawscy błogosławieni to męczennicy, ofiary komunistycznych prześladowań. Ich beatyfikacja odbyła się 7 czerwca w Brnie.
Relikwie historyczne Bolesława Chrobrego i Rychezy w Katedrze Poznańskiej
W Złotej Kaplicy poznańskiej katedry 17 czerwca, w 1001. rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego, zostały wyeksponowane relikwie historyczne pierwszego króla Polski i pierwszej królowej oraz jego synowej – Rychezy. Modlitwę za pierwszych Piastów poprowadził abp Zbigniew Zieliński. Wydarzeniu towarzyszy konferencja naukowa, a wieczorem abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystej Msza św. w bazylice archikatedralnej.
Beatyfikacja Męczenników Salezjańskich w Krakowie
Były to wybitne postaci, kształtujące życie salezjańskie w przedwojennej Polsce – nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół, duszpasterze, spowiednicy. Zginęli w okrutnych cierpieniach i poniżeniu – w Auschwitz i Dachau. Zamordowani zostali dlatego, że byli kapłanami. Beatyfikacja ks. Jana Świerca SDB i jego Ośmiu Towarzyszy Salezjanów odbędzie się w sobotę 6 czerwca 2026 r. w Krakowie. Mszy św. beatyfikacyjnej w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych. Organizatorem wydarzenia jest archidiecezja krakowska oraz salezjanie.
„Dziękujemy za świadectwo wiary” – XIX Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej
W niedzielę 7 czerwca odbędzie się 19. edycja Święta Dziękczynienia. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Dziękujemy za świadectwo wiary”, a centralnym punktem uroczystości będzie wprowadzenie relikwii dwojga wyjątkowych świadków: błogosławionej Bolesławy Lament oraz błogosławionego księdza Józefa Stanka. Wydarzenie to łączy się z małym jubileuszem – dziesięcioleciem sprawowania Eucharystii w murach wilanowskiej świątyni. Uroczystość zapowiedziano dziś podczas konferencji prasowej z udziałem abp. Adriana Galbasa.
Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego w Bazylice NMP na Zatybrzu
Kardynał Wyszyński odnowił nasze spojrzenie na Matkę Bożą – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z wprowadzeniem relikwii Prymasa Tysiąclecia do jego bazyliki tytularnej Santa Maria in Trastevere w Rzymie. Kościół ten objął w 1957 roku, kiedy po 5 latach od włączenia go w poczet kardynałów mógł w końcu przybyć do Rzymu i otrzymać z rąk papieża Piusa XII kapelusz kardynalski.


