Tag: rocznica
Głuszyca: ks. Marian Kopko świętował 45-lecie kapłaństwa
Ks. Marian Kopko, duszpasterz środowisk „Solidarności” Zagłębia Miedziowego, były kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, obchodził w Głuszycy 45. rocznicę święceń kapłańskich. Jubileuszowa Msza św. została odprawiona 14 czerwca w kościele pw. Chrystusa Króla.
Dzień modlitwy o świętość małżeństw i rodzin w diecezji rzeszowskiej
W katedrze w Rzeszowie odbył się 14 czerwca Diecezjalny Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin. W wydarzeniu uczestniczyli małżonkowie z diecezji rzeszowskiej wraz z rodzinami. Podczas Eucharystii szczególną modlitwą objęto pary obchodzące 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Jubilaci oraz pozostali małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie.
Kielce: obchody 86. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz
14 czerwca przypada 86. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, po raz kolejny zaprosił na obchody tego tragicznego wydarzenia w historii Polski.
30-lecie Lubuskiej Izby Rolniczej w Pszczewie
„To Wy, Siostry i Bracia ciągle nas uczycie, że ziemia jest naszą matką – jest matką, o którą trzeba się troszczyć, w którą warto się wsłuchiwać i z nią współpracować” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas uroczystości 30-lecia Lubuskiej Izby Rolniczej, która odbyła się 13 czerwca w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie.
50. rocznica kapłaństwa o. Pawła Janocińskiego OP – polskiego misjonarza w Japonii
Japońska Polonia uczciła 50. rocznicę kapłaństwa polskiego dominikanina o. Pawła Janocińskiego. W dziękczynnej Mszy św. w kościele św. Ignacego w Tokio w obchodzone w Japonii w niedzielę 7 czerwca w uroczystość Bożego Ciała, uczestniczył ambasador Rzeczpospolitej Polski w Japonii Paweł Milewski z małżonką, kapelan wojskowej bazy USA w Zamie, w Japonii, ks. Przemysław Nowak i japońska Polonia. Mszę św. koncelebrował ks. Cezariusz Wala, który przybył do Japonii z pielgrzymami ze Śląska.
Kard. Krajewski dziękował za 38 lat kapłaństwa
„To moje życie powinno być Ewangelią, którą czytają inni ludzie” – podkreślił kard. Konrad Krajewski podczas porannej Eucharystii sprawowanej 11 czerwca w archikatedrze łódzkiej. Msza św. była okazją do dziękczynienia za 38 lat kapłaństwa jałmużnika papieskiego oraz 39. rocznicę święceń proboszcza katedry, ks. Jarosława Kalińskiego.
Parafia św. Michała Archanioła świętowała 50-lecie
„Jubileusz to wezwanie i zobowiązanie. Niech nasza wiara rozpali się w tej świątyni” – mówił bp Arkadiusz Okroj podczas Mszy św. z okazji 50-lecia parafii św. Michała Archanioła w Toruniu. Uroczystość zgromadziła kapłanów, osoby konsekrowane, przedstawicieli władz samorządowych, służby mundurowe oraz licznych wiernych.
7. rocznica śmierci abp. Bolesława Pylaka
W sobotę 6 czerwca w archikatedrze lubelskiej została odprawiona Eucharystia w 7. rocznicę śmierci śp. arcybiskupa Bolesława Pylaka, byłego metropolity lubelskiego. Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Budzik. W liturgii uczestniczyli także biskupi pomocniczy, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni.
27. rocznica wizyty Jana Pawła II w Elblągu
W 27. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Elblągu biskup elbląski Wojciech Skibicki przewodniczył Mszy św. w parafii Świętej Trójcy. To na terenie tej wspólnoty 6 czerwca 1999 r. odbyło się spotkanie mieszkańców Elbląga z papieżem. W homilii biskup przypomniał przesłanie Ojca Świętego, wskazując na jego aktualność dla współczesnych mieszkańców miasta i diecezji.
Prymas Polski: czy kapłan jest wciąż światu potrzebny?
Dokładnie pięćdziesiąt lat temu pytanie to zadał kard. Stefan Wyszyński udzielając święceń kapłańskich ośmiu diakonom gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Dziś powtórzył je wobec nich abp Wojciech Polak podkreślając, że „kapłańskie powołanie i wierność łasce święceń są nie tylko potrzebne, ale stanowią szansę tej służby, której świat zdaje się nie dostrzegać, ale której głęboko pragnie”.


