Tag: rocznica
Abp Michalik do księży jubilatów: kapłan ma nieść Jezusa
– Kapłan powołany jest, żeby nieść ludziom prawdę odwieczną, Jezusa Zbawiciela. Czyni to skutecznie, jeśli pomija siebie, swoje „ja”. A tu konieczna jest zdrowa dojrzałość uczuciowa – mówił w homilii abp Józef Michalik z okazji srebrnego jubileuszu święceń kapłańskich księży z archidiecezji przemyskiej. Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal, metropolita przemyski.
250 lat temu konfederaci barscy obronili Jasną Górę
Na Jasnej Górze dziś uroczystości upamiętniające 250. rocznicę zakończenia obrony klasztoru przed wojskami rosyjskimi przez konfederatów barskich. Obrona sanktuarium to jeden z najciekawszych epizodów w czasie trwania konfederacji barskiej. W walkach szczególnie odznaczył się Kazimierz Pułaski. Konfederaci nie mieli mundurów a ich znakiem był duży ryngraf noszony na piersi, metalowy lub skórzany, z namalowanym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.
Skoki narciarskie elementem programu obchodów 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale
Skoki narciarskie dedykowane św. Janowi Pawłowi na Średniej Krokwi- to jedna z wielu niespodzianek dla młodych górali podczas obchodów 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale. Ojciec święty spotkał się w czerwcu 1997 r. z tysiącami wiernych m.in. pod Wielką Krokwią i w Ludźmierzu. W „Księżówce” 28 marca miała miejsce konferencja prasowa, w czasie której przedstawiony został program obchodów papieskiego jubileuszu.
Rocznica ingresu abp. Wojdy do archikatedry oliwskiej
Największą radością pasterza jest widzieć zgromadzoną owczarnię, która słucha jego głosu i idzie ku żyznym i bogatym pastwiskom – powiedział metropolita gdański podczas dziękczynnej Mszy św. sprawowanej w 1. rocznicę ingresu do archikatedry oliwskiej.
Abp Gądecki świętował 30. rocznicę święceń biskupich
W poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 30. rocznicy święceń biskupich i 20. rocznicy objęcia przez niego archidiecezji poznańskiej. Metropolita poznański przyjął święcenia biskupie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 1992 roku.
Bogaty program obchodów 30-lecia diecezji radomskiej
Bp Marek Solarczyk zachęca do wzięcia udziału w obchodach 30. rocznicy utworzenia diecezji radomskiej. Centralna Msza święta będzie celebrowana w południe w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny. 25 marca rozpocznie się również dzieło modlitwy w intencji powołań. Rocznica utworzenia diecezji radomskiej wpisuje się także w akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie we wszystkich kościołach diecezji zostaną odprawione Msze święte w intencji pokoju na Ukrainie oraz o nawrócenie Rosji.
Diecezja opolska przeżywać będzie w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia
Od Wielkiego Czwartku do uroczystości Chrystusa Króla trwać będzie w tym roku jubileusz 50 – lecia diecezji opolskiej. Przeżywany on będzie pod hasłem „Bliżej Boga – Człowieka”. W ramach przygotowań do jubileuszu od lutego w kolejne niedziele w parafiach będzie się odbywać modlitewna nowenna w intencji diecezji.
Radom – rocznica ingresu bp. Marka Solarczyka
Kościół radomski wspominał pierwszą rocznicę objęcia diecezji radomskiej przez biskupa Marka Solarczyka. Uroczystości odbyły się wieczorem, 27 stycznia w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.
Abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w 40. rocznicę stanu wojennego
„Pan dziejów i historii dał nam prawo i jednocześnie moralną moc, aby, jednoznacznie sprzeciwiając się złu, kłamstwu i przemocy, solidarnie, w zatroskaniu o wspólne dobro budować dalej ład narodowy i państwowy, oparty o społeczną sprawiedliwość i gotowość niesienia pomocy słabszym i potrzebującym wsparcia!” – powiedział w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W uroczystej Eucharystii sprawowanej na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej wziął udział Prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu i władz państwowych.
Za nami obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja
Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego oraz sekretarza papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI była kulminacyjnym punktem obchodów 30. rocznicy powstania Radia Maryja. We Mszy św. która odbyła się w hali Areny Toruń uczestniczyli biskupi, duchowieństwo, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczni wierni.


