Tag: rocznica

13:09 / 11-06-2019

25. rocznica sakry biskupiej bp. Antoniego Dydycza

Z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap 10 czerwca celebrowana była uroczysta Msza św. dziękczynna w drohiczyńskiej katedrze. Jubileusz biskupstwa wpisuje się w 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w historycznej stolicy Podlasia.

04:00 / 07-06-2019

I pielgrzymka Jana Pawła II w dokumentach i fotografiach

Jasna Góra wciąż świętuje 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II. Dziś, dokładnie w trzecim dniu pobytu papieża z Polski w Sanktuarium, obok modlitwy dziękczynnej, mają miejsce przede wszystkim wydarzenia kulturalne: prezentacja książek dokumentujących jasnogórskie spotkania świętego, recital artysty młodego pokolenia Antka Smykiewicza i koncert „Fortepiany Wolności”. W niedzielę odbędzie się kolejny „Wieczór z Janem Pawłem II”.

15:40 / 04-06-2019

4 czerwca 1989 dniem wyzwolonego entuzjazmu

Mówimy o nich „częściowo wolne wybory”, ale pamiętamy, że mimo tych poważnych ograniczeń, tamten 4 czerwca przeżywaliśmy jako dzień radości a nawet wyzwolonego entuzjazmu. Przeszedł on do historii jako symboliczny dzień odzyskania wolności, mimo że na w pełni wolne wybory trzeba było jeszcze poczekać dwa lata – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w 30. rocznicę wolnych wyborów do Senatu.

Wspomnienie śp. bp. Orszulika o 4 czerwca 1989: Nasi «bracia komuniści» się przeliczyli!

– Tego dnia atmosfera była bardzo podniosła – wspominał 4 czerwca 1989 roku w wypowiedzi dla KAI zmarły w marcu tego roku bp Alojzy Orszulik, który jako obserwator ze strony kościelnej brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Biskup wyjaśniał, ze Kościół czuł się współarchitektem zawartego wówczas porozumienia. Publikujemy jego wypowiedź dla KAI sprzed 2 lat.

17:00 / 03-06-2019

I pielgrzymka Jana Pawła II to historia wciąż żywa i nośna

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, to mimo upływu 40 lat historia wciąż żywa i nośna, i dobrze, że jest przypominana – powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas gdańskich uroczystości upamiętniających 40. rocznicę pierwszej papieskiej wizyty w Polsce.

Donald Trump o 40 rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce

O 40 rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce przypomniał w swoim przesłaniu prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald J. Trump.

06:27 / 02-06-2019

Kryptonim „Lato 79” – kulisy i następstwa pierwszej wizyty papieża w Polsce

Podstawowe pytanie, jakie świat zadawał sobie po wyborze kard. Wojtyły na papieża brzmiało: jaka będzie polityka Jana Pawła II wobec obozu sowieckiego? Dla komunistów to pytanie budziło niepokój; dla milionów mieszkających w sowieckim bloku – nadzieję. 16 października 1978 r. Vaclav Havel, wówczas czołowy czeski dysydent, spędzał wieczór z przyjaciółmi w swoim domu na wsi. „Kiedy z Radia Wolna Europa dowiedzieliśmy się o wyborze nowego papieża, świętowaliśmy do późnej nocy. Odżyła nadzieja dla wszystkich kochających wolność”. Gdy okazało się, że ten Papież przybędzie do Polski, nadzieja umocniła się. 2 czerwca mija 40 rocznica pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce, wizyty, która „odmieniła oblicze” nie tylko polskiej ziemi.

15:26 / 01-06-2019

Pontyfikat Jana Pawła II jest niezwykle aktualny także dziś

– Kościół w Polsce byłby w bardzo dobrej kondycji, gdybyśmy potrafili utrzymać linię papieża Wojtyły – mówi kard. Kazimierz Nycz. Wyjaśnia w rozmowie z KAI, że „otwartość Kościoła, którą ukazał światu Jan Paweł II, polegała na tym, że budował on model Kościoła z jednej strony wiernego Ewangelii, tradycji i ortodoksji, z drugiej strony otwartego, nastawionego na dialog ze światem”.

„Pielgrzym” – film o 9 dniach, które zmieniły Polskę dostępny w Internecie

Film „Pielgrzym” to zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Spośród innych filmów wyróżnia się tym, że w sposób niezwykle emocjonalny
pokazuje, jak Polacy przeżywali przyjazd Papieża Wojtyły do Ojczyzny –
powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

„Jan Paweł II: Fundamenty demokracji” – konferencja w Warszawie

Historycy, parlamentarzyści, środowiska akademickie i młodzież uczestniczyły w zakończonym w piątek spotkaniu edukacyjnym pt. „Jan Paweł II: Fundamenty demokracji”. Zakończone w piątek dwudniowe spotkanie odbyło się z okazji 40. rocznicy pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski oraz 30. rocznicy odzyskania wolności oraz 20. rocznicy przemówienia papieża do parlamentarzystów podczas Zgromadzenia Narodowego.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.