Tag: rocznica
1. rocznica wyniesienia na ołtarze ks. Władysława Bukowińskiego
Nie złamało go ani więzienie, ani ta nieludzka ziemia, ani inny świat, którym łamał duszę milionów. Pozostał kapłanem. Pozostał księdzem ratującym ludzkie dusze. Wszędzie tam gdzie był niósł Dobrą Nowinę. Jeden z nielicznych, który nie uległ temu przerażającemu systemowi charakterystycznemu dla ”innego świata” – tak o bł. ks. Władysławie Bukowiński mówił abp Marek Jędraszewski 10 września podczas Mszy św. z okazji 1. rocznicy wyniesienia na ołtarze apostoła Kazachstanu. Hierarcha podkreślił także, że Kościołowi nie wolno milczeć wtedy kiedy chodzi o dobro duchowe drugiego człowieka. Uroczyste nabożeństwo dziękczynne odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
Prezydent Duda w Wieluniu o pamięci i przebaczeniu
Z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się 1 września rano w Wieluniu obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. O godz. 4.40 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby – pacjenci i personel szpitala.
97. rocznica „Cudu nad Wisłą”
Zbawienie Polski w 1920 roku było przede wszystkim darem Boga, który trzeba nam szanować – podkreślił abp Tadeusz Wojda SAC.W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mszą św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku, zainaugurowano obchody 97 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej ‘Cudem and Wisłą’. Liturgii przewodniczył metropolita białostocki. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował abp Henryk Hoser.
Zginął, by inny żył – św. Maksymilian Kolbe
Miał odwagę oddać swoje życie, by uratować życie kogoś innego. Kościół wspomina 14 sierpnia św. Maksymiliana Marię Kolbego.
75 lat temu Edyta Stein zginęła w Auschwitz. Kościół wspomina św. Teresę Benedyktę od Krzyża
Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie. Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Żydówkę, filozofa, karmelitankę i męczennicę, jedną ze współpatronek Europy, Kościół katolicki wspomina w liturgii 9 sierpnia. Przed 75 laty, 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein […]
„Jestem kardynałem, Żydem, synem migranta”. 10. rocznica śmierci kard. Lustigera
Przed 10 laty, 5 sierpnia 2007 r., zmarł kard. Jean-Marie Lustiger, arcybiskup Paryża w latach 1981-2005. „Jestem kardynałem, Żydem, synem migranta”, mówił o sobie zmarły w wieku 80 lat purpurat, który pozostawił po sobie niezatarty ślad zarówno w archidiecezji paryskiej, jak i w Kościele we Francji. Gdy na początku 1981 r. Lustiger obejmował urząd arcybiskupa […]
116. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia
– Kard. Stefan Wyszyński to filar Kościoła w Polsce. Zachęcam wszystkich do modlitwy o jego rychłą beatyfikację – zachęca rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W czwartek przypada 116. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia. O jego beatyfikację wierni będą modlić się m.in. w rodzinnej parafii w Zuzeli oraz w bazylice archikatedralnej w Warszawie.
Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności!
– Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności. Przebaczenie i pojednanie musi być bardzo głębokie, aby zasypać coraz głębsze podziały – mówił podczas Mszy św. na Placu Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek. Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć uczestników Powstania Warszawskiego w przeddzień 73. rocznicy jego wybuchu.
Jak Kraków będzie obchodził rocznicę śmierci kard. Macharskiego?
W katedrze na Wawelu, gdzie spoczywa kard. Franciszek Macharski, 2 sierpnia zostanie odprawiona Msza św. w pierwszą rocznicę jego śmierci. Dla uczczenia pamięci ukochanego przez krakowian kardynała zaplanowano również koncert, który odbędzie się w kościele św. Katarzyny.
Warszawa: Msza św. w intencji powstańców i stolicy
– Drodzy harcerze, ta Msza święta i uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego dają każdemu z nas ten niesamowity dar, abyśmy spotykając świadków wydarzeń sprzed 73 lat, potrafili z szacunkiem i podziwem spojrzeć na drogocenną perłę ich życia, miłości i poświęcenia, jaką oni niosą w swoich sercach – mówił dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego bp Marek Solarczyk. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej sprawował Eucharystię w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego i mieszkańców stolicy.


