Tag: rolnictwo
30-lecie Lubuskiej Izby Rolniczej w Pszczewie
„To Wy, Siostry i Bracia ciągle nas uczycie, że ziemia jest naszą matką – jest matką, o którą trzeba się troszczyć, w którą warto się wsłuchiwać i z nią współpracować” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas uroczystości 30-lecia Lubuskiej Izby Rolniczej, która odbyła się 13 czerwca w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie.
Prymas Polski: jedność opiera się na trosce o drugiego, a nie na układach
Jedność nie polega jedynie na zręcznym unikaniu przeciwieństw, ale jest wezwaniem do przekraczania barier własnego i zbiorowego egoizmu – mówił 21 maja w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodnicząc Mszy św. z okazji 45-lecia istnienia NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.
Apel Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Rolników o modlitwę o deszcz
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników bp Leszek Leszkiewicz zwrócił się z prośbą o żarliwą modlitwę do Pana Boga o uproszenie deszczu.
Pasterki na autostradzie dla protestujących rolników
Na francuskiej autostradzie A64 zostały odprawione 24 grudnia wieczorem Pasterki dla rolników blokujących ją w proteście przeciwko wprowadzonemu przez władze systematycznemu ubój całych stad, w których znajdują się zwierzęta zarażone chorobą guzowatej skóry bydła. Rolnicy zyskali wsparcie ze strony biskupa diecezji Bajonna.
Bp Aillet: nie możemy być obojętni wobec słusznej walki rolników
Nikt nie może pozostać obojętny wobec słusznej walki rolników i hodowców, którzy walczą o swoją godność i przetrwanie francuskiego rolnictwa – oświadczył bp Marc Aillet, ordynariusz diecezji Bayonne, Lescar i Oloron w południowo-zachodniej Francji. W ten sposób ustosunkował się on do trwających w całym kraju protestów przeciwko umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosurem.
Ks. Tazbir: rolnicy diecezji kieleckiej jadą do Rzymu po modlitwę w Roku Świętym, w tym za rolnictwo w kryzysie
Wyruszamy na pielgrzymkę do Rzymu, aby uzyskać łaski z racji Roku Świętego i modlić się za środowisko rolników, bardzo mocno w ostatnim czasie doświadczone – mówi KAI ks. Marek Tazbir, diecezjalny duszpasterz rolników diecezji kieleckiej. Pielgrzymka, z udziałem ok. 120 osób potrwa od 4 do 7 listopada, rolnikom towarzyszy bp Jan Piotrowski i trzech kapłanów. W planie jest m.in. przejście Świętych Drzwi, modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II, nawiedzanie bazylik rzymskich i zwiedzanie historycznych miejsc.
Gala wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2024
Ks. prof. Stanisław Sojka został laureatem Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2024. Kapituła Nagrody, której honorowym przewodniczącym jest bp Marek Marczak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, nagrodziła ks. prof. Sojkę za wieloletnią i aktywną pracę przy organizacji dorocznych Jasnogórskich Dożynek. Wręczenie Nagrody miało miejsce podczas uroczystej gali w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Dożynki wojewódzkie w skansenie już w niedzielę
Dożynki wojewódzkie – jedno z największych wydarzeń folklorystycznych w regionie – odbędą się w naturalnych warunkach Parku Etnograficznego w Tokarni już w najbliższą niedzielę 8 września – rolnicy przed ołtarzem polowym podziękują za plony.
Żniwa u cystersów rozpoczęte
Cystersi z Wąchocka rozpoczęli tegoroczne żniwa. Nad pracami polowymi czuwa ojciec Tymoteusz, który siada też za kierownicą kombajnu i kosi zboża. Opiekę duchową nad zakonnikami sprawuje opat klasztoru o. Eugeniusz Augustyn. Początki wąchockiego klasztoru cystersów sięgają 1179 r.
KUL przygotuje aplikację dla rolników
Zmniejszenie o 20 proc. stosowania nawozów w uprawach nie zmniejsza plonów – udowadniają biotechnolodzy z Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wyniki ich badań zostały już zauważone przez świat nauki i opublikowane w międzynarodowych czasopismach. Na podstawie tych badań powstaje specjalna aplikacja, która pomoże rolnikom prowadzić ich uprawy.


