Tag: Sandomierz

12:39 / 21-06-2026

Święto ludzi Wisły w Sandomierzu

W dniach 19–21 czerwca Sandomierz  już po raz 4. stał się stolicą flisaków, wodniaków i wszystkich ludzi związanych z żeglugą rzeczną. Tegoroczne Sandomierskie Wianki Flisackie zgromadziły licznych uczestników z różnych regionów Polski, którzy przez trzy dni wspólnie pielęgnowali tradycje związane z Wisłą oraz kulturą flisacką.

15:47 / 19-06-2026

Święcenia prezbiteratu w Sandomierzu

W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Przemysławowi Kotule, alumnowi Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

17:38 / 07-06-2026

Jubileusz 800-lecia przybycia dominikanów

„Krew męczenników przyzywa nas do wiarygodności” – mówił o. Łukasz Wiśniewski OP podczas obchodów 800-lecia przybycia dominikanów do Sandomierza. Jubileuszowe uroczystości obejmowały procesję z relikwiami świętych i błogosławionych, Eucharystię w kościele św. Jakuba Apostoła oraz posadzenie „lipy jackowej”.

16:43 / 06-06-2026

XXIX Ogólnopolskie Święto Kominiarzy w Sandomierzu

„Jeśli mówimy, że kominiarz przynosi szczęście, to dzięki wam, dzięki waszej modlitwie i radości, którą ze sobą przynieśliście, Sandomierz stał się dzisiaj najszczęśliwszym miastem w Polsce” – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu. W pierwszy weekend czerwca odbyło się tam XXIX Ogólnopolskie Święto Kominiarzy.

15:02 / 04-06-2026

Setki wiernych przeszły w procesji Bożego Ciała

„Eucharystia jest nieskończonym darem, który Bóg nieustannie nam ofiarowuje” – mówił ks. prał. Bogusław Pitucha podczas Mszy św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sandomierzu. Liturgii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem.

17:48 / 23-05-2026

Sympozjum o bp. Franciszku Jopie „Pasterz trudnych czasów”

W Sandomierzu odbyła się konferencja naukowa poświęcona pochodzącemu z diecezji sandomierskiej biskupowi Franciszkowi Jopowi, którego życie wpisało się wspaniałym zgłoskami w historię Kościoła w Polsce. Konferencję zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy sakry biskupiej oraz 50. rocznicy śmierci hierarchy. Spotkanie odbyło się w Diecezjalnym Centrum „Quo Vadis” w Sandomierzu.

08:56 / 10-05-2026

50-lecie Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu

Wspomnienia, sztuka i muzyka wypełniły jubileuszowe obchody 50-lecia działalności Galerii Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Uroczystości zgromadziły artystów, przedstawicieli środowisk kultury oraz mieszkańców miasta. Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. 

12:27 / 03-05-2026

Msza św. w intencji Ojczyzny w Sandomierzu

W bazylice katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu sprawowana była uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z wiernymi modlił się o pomyślność i jedność narodu polskiego.

20:30 / 26-04-2026

Bp Nitkiewicz zainaugurował obchody 800. rocznicy lokacji miasta

Uroczystą Eucharystią w bazylice katedralnej w Sandomierzu zainaugurowano obchody 800-lecia pierwszej lokacji miasta. Liturgii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W koncelebrze uczestniczyli ks. Michał Powęska, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, oraz ks. Jacek Marchewka, proboszcz parafii katedralnej. Liturgia zgromadziła mieszkańców miasta i przybyłych gości – którzy wspólnie dziękowali za osiem wieków historii Sandomierza. 

17:43 / 02-04-2026

Bp Nitkiewicz do kapłanów: Bracia, nie traćcie ducha

Przedpołudniowa liturgia Mszy Krzyżma Świętego w sandomierskiej bazylice katedralnej była wyrazem jedności duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, posługującego w Kościele lokalnym. Wraz z biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem Eucharystię celebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz kapłani przybyli z parafii Diecezji Sandomierskiej. W modlitwie uczestniczyli także ministranci, dziewczęta z ruchów katolickich, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wierni świeccy. – Jeżeli się czegoś podjąłeś nie odpuszczaj, nie zawracaj w pół drogi. Pozostań czujny – mówił bp Nitkiewicz do kapłanów.

1 2 3 9
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.