Tag: seminarium
Przew. Konferencji Rektorów: Homoseksualista nie zostanie przyjęty do seminarium
– Pierwsza sprawa to pokora i duch służebności. Po drugie, będąc człowiekiem wyraźnej ortodoksji, kapłan powinien być człowiekiem słuchania i dialogu – powiedział KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Rektor WSD w Koszalinie wyjaśnia na czym będą polegać wprowadzane obecnie reformy kształcenia przyszłych kapłanów. Zaznacza, że oprócz formacji duchowej i intelektualnej, bardzo ważna jest tzw. formacja ludzka, dotycząca m.in. kształtowania dojrzałości w dziedzinie seksualnej. Informuje o coraz bardziej widocznym kryzysie powołań kapłańskich i analizuje jego przyczyny.
Smartfony w seminarium i za klauzurą – rozmowa z prefektem i wykładowcą akademickim
W seminariach uprawiamy „duchową informatykę”. Nie tyle uczymy, jak programować nowe aplikacje, ile tego, co robić z mediami, aby być bliżej człowieka i aby ludzie na nowo umieli wracać do pięknej tradycji spotkań bezpośrednich, budując zdrowe relacje. Inne wyzwanie to tak opanować smarfton, aby jeszcze lepiej służyć Bogu i ludziom w nowoczesnym świecie – powiedział KAI ks. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC, prefekt studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, kierownik Katedry Retoryki i Języka Mediów w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie.
O tożsamości kapłańskiej – Ogólnopolska Konferencja Rektorów Seminariów
Wczoraj zakończyła się 55. Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych (diecezjalnych oraz zakonnych), która obradowała w Rzeszowie od 2 do 4 września nt. „Kształtowanie tożsamości kapłańskiej w formacji seminaryjnej”. Oto jej główne wątki.
Do tarnowskiego seminarium zgłosiło się 28 kandydatów
Dwunastu młodych mężczyzn zgłosiło się dziś na egzamin do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. To drugi termin rekrutacji. Wcześniej przyjęto już 16 kandydatów do kapłaństwa.
Trwa rekrutacja do krakowskiego seminarium
– Odwagi! Nie bójcie się, kogo Pan Bóg powołuje, temu daje łaskę. – mówi ks. Andrzej Tarasiuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Na nowy rok akademicki przyjętych zostało już trzynastu kandydatów, w tym jedenastu z archidiecezji krakowskiej, a dwóch z diecezji bielsko-żywieckiej. Formację odbywają wspólnie. Rekrutacja potrwa do 17 września.
Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci kleryka w Łomży
Do śmierci kleryka seminarium duchownego w Łomży, którego ciało znaleziono w nocy z 18 na 18 maja, doszło najprawdopodobniej przez powieszenie – poinformowała w wydanym dziś komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tamtejsza Prokuratura Rejonowa.
Ks. prof. Krzysztof Pawlina: seminaryjna formacja księży nie wystarcza
Życie pokazuje, że seminaryjna formacja księży nie wystarcza; „Dzisiaj mentalność młodzieży zmienia się tak szybko, że młody człowiek, który przyszedł do seminarium, po sześciu latach już młodych ludzi nie rozumie” – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologii w Warszawie.
Aatak Boko Haram na seminarium
Islamiści z Boko Haram zaatakowali niższe seminarium duchowne w Nigerii. Zaalarmowani strzałami uczniowie schronili się w buszu. Tragedii udało się uniknąć dzięki natychmiastowej reakcji sił rządowych.
Episkopat pracuje nad nowym programem kształcenia kleryków
Dyskusja nad opracowaniem modyfikującym zasady kształcenia kandydatów do kapłaństwa omawiano podczas obrad Komisji Duchowieństwa KEP, które odbyły się dziś w Warszawie. Dokument będzie uwzględniał m.in. przesunięcie się wiekowej granicy powołań w naszym kraju.
Klerycy z Sandomierza oddali już blisko 700 litrów krwi
Blisko 700 litrów krwi przez ponad 20 lat oddali klerycy sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Klub Honorowych Dawców Krwi „AIMA”, należy do grona najprężniej działających w regionie.


