Tag: abp Stanisław Gądecki
Abp Gądecki spotkał się z Metropolitą Sawą
21 listopada Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki spotkał się z Metropolitą Warszawskim i Całej Polski abp Sawą. Spotkanie – które odbyło się w siedzibie metropolity Sawy na warszawskiej Pradze – dotyczyło relacji katolicko-prawosławnych w perspektywie wojny na Ukrainie, pomocy ukraińskim uchodźcom i dalszych wspólnych działań na polu dialogu ekumenicznego.
Abp Gądecki: Kościół jest bramą do królestwa Bożego na ziemi
„Kościół jest bramą do królestwa Bożego na ziemi. Każdy z nas – dzięki łasce sakramentu chrztu świętego – należy do założonego przez Chrystusa Kościoła” – powiedział abp Stanisław Gądecki w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W poznańskiej katedrze metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Abp Gądecki: program duszpasterski pomaga poznawać Kościół
Poprzez głoszone słowo Boże, lekturę duchową, a przede wszystkim modlitwę pragniemy w tym roku lepiej poznawać Kościół, aby go bardziej pokochać i aby znajdować w nim miejsce dla siebie, wspólnie współpracując w kształtowaniu jego życia i misji – napisał w liście pasterskim do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Podziękowali bp. Stułkowskiemu za posługę
Bp Szymon Stułkowski przewodniczył w poznańskiej katedrze dziękczynnej Mszy św. za posługę w archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję Bogu, że Go tu poznałem i że mogłem Go tu kochać i naśladować. Życie i droga wiary trwają, choć idziemy w innym towarzystwie i innymi ścieżkami do nieba, tam, gdzie jest nasza ojczyzna” – powiedział biskup płocki.
Wezwania za Ukrainę w modlitwie powszechnej 27 listopada
Chcemy modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie oraz uczcić pamięć ofiar rosyjskich zbrodni – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prosząc o modlitwę z okazji przypadającej 25 listopada tego roku 90. rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Abp Gądecki zaapelował też o dodanie tej intencji do modlitwy powszechnej podczas Mszy św. w niedzielę 27 listopada.
Abp Gądecki: panuje moda na oskarżanie Jana Pawła II
Zachęcam wiernych do lektury Stanowiska Rady Stałej KEP wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 20 listopada br.
Abp Gądecki o wybuchu w Przewodowie: modlimy się, by nie był to pretekst do konfliktu zbrojnego w Polsce
– Gdy wojna po raz pierwszy przekroczyła granice naszego kraju, modlimy się i prosimy, by nie stanowiło to pretekstu do otwierania konfliktu zbrojnego w Polsce – powiedział podczas Apelu Jasnogórskiego przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na wiadomość o wybuchu w Przewodowie. Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze na dorocznych rekolekcjach modlą się o pokój i za ofiary tragedii.
Synod i rozmowy z rządem – Rada Stała KEP na Jasnej Górze
Dokument roboczy na kontynentalny etap synodu, przygotowanie listu duszpasterskiego o Janie Pawle II, omówienie zagadnień po spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, ale także odniesienie się do bieżących problemów, w tym do wczorajszego napadu na kierowcę biskupa – to tylko niektóre tematy podjęte przez Radę Stałą Episkopatu Polski, która obraduje na Jasnej Górze. Spotkanie odbywa się przed rozpoczynającymi się wieczorem dorocznymi rekolekcjami polskich biskupów.
Odpust Opieki NMP Matki Miłosierdzia
W sobotę 12 listopada zainaugurowano w Wilnie odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia. Przyświeca mu w tym roku hasło: „Salve Regina”, czyli „Witaj, Królowo”. Przez cały tydzień będą odbywać się w sanktuarium Ostrej Bramy, jak i w kościele św. Teresy Msze, na które zapraszane są różne grupy zawodowe i społeczne. W drugim dniu odpustu, w niedzielę, 13 listopada, uroczystej Eucharystii w intencji Litwy przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
Abp Gądecki przewodniczył Eucharystii w Ostrej Bramie
– Miłosierdzie Boże jest największym darem Nieba – powiedział abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej podczas Wielkiego Odpustu Matki Bożej Miłosierdzia w Wilnie. Abp Gądecki przewodniczył Eucharystii sprawowanej w intencji Litwy i Polski z udziałem biskupów z obu krajów oraz nuncjusza apostolskiego na Litwie. Ołtarz udekorowany był kwiatami w barwach narodowych Ukrainy.


