Tag: abp Stanisław Gądecki

10:55 / 25-12-2020

Abp Gądecki: Kościół daje odpowiedź na duchowe potrzeby wiernych

Ochrona przed koronawirusem jest zadaniem każdego poszczególnego obywatela. Kościół ma odpowiedzieć na duchowe potrzeby wiernych, jego pierwszorzędnym zadaniem jest przypominanie, że poza życiem doczesnym istnieje też życie wieczne, i że to ono jest najważniejsze – mówił podczas pasterki abp Stanisław Gądecki.

17:15 / 24-12-2020

Abp Gądecki do niesłyszących: jestem z Wami!

Kochani Niesłyszący! Te święta są inne niż wcześniej. Chcę Wam powiedzieć: Jestem z Wami! – miga do głuchych i niedosłyszących abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski kieruje swoje słowa w języku migowym na filmie umieszczonym w internecie.

Abp Gądecki: życzę wszystkim zdrowia i zbawienia

W czasie gdy świat walczy z pandemią, a nasze życie naznaczone jest rozmaitymi niepokojami, życzę Wam przede wszystkim zdrowia i zbawienia – napisał w życzeniach skierowanych do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP: Jezus Chrystus dzieli z nami nasze cierpienia, trudy i niepokoje

Nie zapominajmy, że Jezus Chrystus, który przyszedł na ziemię, by zamieszkać pośród nas, dzieli z nami nasze cierpienia, trudy i niepokoje – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

06:05 / 22-12-2020

Spotkania abp. Gądeckiego z pokrzywdzonymi miały charakter duszpasterski

W nawiązaniu do artykułu opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, iż po spotkaniu z Januszem Szymikiem 14 maja 2019 r. nie zrealizował zapisów dokumentu „Vos estis lux mundi”, należy przypomnieć, że spotkania abp. Stanisława Gądeckiego z pokrzywdzonymi odbywały się w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka. Miały charakter duszpasterski, niepubliczny, o czym osoby zapraszane były informowane. Oznacza to, że spotkania te nie były częścią procedury kanonicznej i dlatego nie były protokołowane – napisał w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Abp Gądecki nie miał obowiązku zawiadamiać Stolicy Apostolskiej o sprawie Janusza Szymika

Arcybiskup Gądecki nic w mojej kwestii nie zrobił, a ex lege powinien 1 czerwca 2019 r. powiadomić stosowną Kongregację. Nie postąpił jak człowiek sumienia. W polskim kościele pokrzywdzeni nie mają dla biskupów znaczenia” – pisze w liście do papieża Franciszka, ujawnionym wczoraj przez portal Onet, Janusz Szymik, ofiara wykorzystywania seksualnego przez swego proboszcza. Tymczasem konsultowany przez KAI ekspert w dziedzinie prawa kanonicznego wyjaśnia, że „zgodnie z literą prawa abp Stanisław Gądecki nie był zobowiązany do powiadamiania Stolicy Apostolskiej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa tuszowania czynów pedofilskich przez biskupa bielsko-żywieckiego”.

18:00 / 19-12-2020

COMECE popiera stanowisko abp. Gądeckiego co do rezolucji Europarlamentu ws. aborcji w Polsce

Na ostatnim posiedzeniu Stałego Komitetu COMECE biskupi odnieśli się do oświadczenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego dotyczącego rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Polsce.

13:55 / 13-12-2020

Abp Gądecki i bp Miziński włączą się w akcję „Zapal Światło wolności”

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.

20:00 / 08-12-2020

Premier odpowiada na apel abp Gądeckiego ws. zmiany limitów w Kościołach

Toczą się rozmowy z Episkopatem, ale na ten moment nie ma jeszcze żadnej zmiany w sprawie limitu wiernych w kościołach – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odpowiedział w ten sposób na dzisiejszy apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, aby od Wigilii Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 m2) został zmniejszony do 1 osoby na 7 m2.

Przewodniczący KEP prosi Premiera o zmianę limitu wiernych w kościołach

Proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 m2) został zmniejszony do 1 osoby na 7 m2 – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.