Tag: świdnicka
Przewodnicząca Krajowej Rady KSM: w stowarzyszeniu czujesz, że masz obok siebie swoich ludzi
– KSM to przede wszystkim wspólnota i współpraca. Chciałabym, żeby młodzi wiedzieli, że mają wsparcie, że nie zostają sami, ale mają poczucie realnej współpracy i kontaktu – mówi Kinga Stawińska, przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W rozmowie opowiada o swojej drodze od parafialnego oddziału w Głuszycy po odpowiedzialność za ogólnopolskie struktury KSM.
Diecezja świdnicka przygotowuje się do peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji świdnickiej rozpocznie się 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, i potrwa do 24 kwietnia 2027 r. W tym czasie Jasnogórska Ikona nawiedzi wszystkie parafie diecezji.
Bp Marek Mendyk: Idźmy jak Maryja, aby całkowicie oddać się Bogu
Biskup świdnicki Marek Mendyk zaprosił wiernych do udziału w obchodach 60. rocznicy koronacji Figury Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary Świętej. W liście pasterskim, który ma zostać odczytany w kościołach diecezji świdnickiej w niedzielę 21 czerwca, hierarcha wskazuje na potrzebę powrotu do słowa Bożego, wytrwania w wierze oraz zawierzenia Bogu na wzór Maryi.
Nowy przewodnik po Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju zachęca do modlitwy za dusze czyśćcowe
Ukazał się nowy, niezwykle staranny przewodnik po Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju wydany przez należące do diecezji świdnickiej Centrum Promocji Turystyki „Arche”. Publikacja ta, przygotowana z myślą o tysiącach turystów odwiedzających to wyjątkowe miejsce, nie tylko przybliża fascynującą i dramatyczną historię sudeckiego ossuarium, ale przede wszystkim staje się głębokim zaproszeniem duchowym. Treść przewodnika w szczególny sposób akcentuje chrześcijański sens tego miejsca, zachęcając do gorliwej modlitwy za dusze w czyśćcu cierpiące.
Lądek-Zdrój: poświęcono kościół odrestaurowany po powodzi
Bp Marek Mendyk poświęcił świątynię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju odrestaurowaną po katastrofalnej powodzi z września 2024 roku. Uroczystość była okazją do modlitwy dziękczynnej za odbudowę kościoła, plebanii i salek katechetycznych, a także do przypomnienia dramatycznych wydarzeń, które dotknęły miasto i parafię.
Pożegnano śp. ks. Juliana Gronka
W Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu duchowieństwo i wierni diecezji świdnickiej oraz legnickiej modlili się w intencji śp. ks. Juliana Gronka. Mszy św. żałobnej, odprawionej 15 czerwca, przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk. Zmarły kapłan przez wiele lat posługiwał duszpastersko w Wałbrzychu.
Głuszyca: ks. Marian Kopko świętował 45-lecie kapłaństwa
Ks. Marian Kopko, duszpasterz środowisk „Solidarności” Zagłębia Miedziowego, były kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, obchodził w Głuszycy 45. rocznicę święceń kapłańskich. Jubileuszowa Msza św. została odprawiona 14 czerwca w kościele pw. Chrystusa Króla.
Pogrzeb ks. Juliana Gronka, przyjaciela bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe ks. Juliana Gronka, kapłana diecezji legnickiej, który przez blisko 20 lat był związany z wałbrzyskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Dobiega końca peregrynacja kopii figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary z Barda
Trwająca od 2025 r. peregrynacja kopii figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary z Barda po diecezji świdnickiej dobiega końca. W najbliższych dniach nawiedzenie obejmie dekanaty wałbrzyskie, a zakończenie całego cyklu zaplanowano na 20 czerwca br., kiedy figurka nawiedzi dekanaty świdnickie.
Wyruszy piesza pielgrzymka do sanktuarium w Bardzie
Już jutro, 6 czerwca, z Nowej Rudy wyruszy 301. Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Tradycja noworudzkiego pielgrzymowania do Barda sięga XVII wieku i od kilkunastu lat ponownie wpisuje się w duchowy pejzaż Dekanatu Nowa Ruda.


