Tag: święcenia kapłańskie
Abp Guzdek: prezbiterat nie gwarantuje świętości, ale do niej zobowiązuje
„Będziecie szczęśliwi, jeśli wasze kapłaństwo stanie się służbą Bogu, Kościołowi i każdemu człowiekowi, którego spotkacie na drogach wędrówki przez życie. Głosząc wiernie Ewangelię, która jest czasami trudna i wymagająca, nigdy nie patrzcie na ludzi z góry. Świadomi swojej historii, wzlotów i upadków, miejcie szacunek dla każdego człowieka” – mówił do nowo wyświęconych kapłanów abp Józef Guzdek, przestrzegając ich przed błędem myślenia o własnej wielkości. Święcenia prezbiteratu z rąk metropolity białostockiego przyjęło trzech absolwentów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.
Archidiecezja Gnieźnieńska ma jednego nowego prezbitera
Prymas Polski abp Wojciech Polak udzielił 27 maja święceń kapłańskich diakonowi Kacprowi Politowskiemu. To pierwszy raz kiedy – jak mówił – dar Ducha Świętego do pełnienia urzędu posługiwania prezbiterów udzielany jest tylko jednemu diakonowi. „Ale nie jesteś tutaj sam – dodał, przypominając, że jako kapłan ma ludzi jednoczyć, a nie dzielić.
7 diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk abp. Jędraszewskiego
W katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego przyjęło dziś siedmiu diakonów Archidiecezji Krakowskiej: Mateusz Cudzich, Radosław Korkosz, Michał Krasowski, Artur Kulak, Grzegorz Liput, Jakub Łabuz, Tomasz Szlachetka.
Kard. Nycz do neoprezbiterów: jesteście prawdopodobnie ostatnim takim owocnym rocznikiem
– Jesteście prawdopodobnie ostatnim takim owocnym, pięknym, rocznikiem. Potem przyjdą roczniki mniejsze. Powinno nas to skłaniać do Kościoła synodalnego, takiego, w którym księża rzeczywiście jeszcze bardziej czują, że są dla ludzi – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Czternastu diakonów przyjęło dziś święcenia prezbiteratu w Archikatedrze Warszawskiej. Mszy świętej z udzieleniem święceń przewodniczył metropolita warszawski.
Kościół tarnowski ma 11 nowych kapłanów
Biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielił święceń kapłańskich 11 diakonom. Uroczystości odbyły się w bazylice katedralnej w Tarnowie. Dziesięciu nowych kapłanów to duchowni diecezjalni a jeden należy do Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. – Być przyjacielem Jezusa – oto głębokie znaczenie bycia księdzem – mówił w homilii biskup tarnowski.
Bp Włodarczyk do neoprezbiterów: Jezus was pyta: czy kochasz Mnie?
„Jezus was pyta: czy kochasz Mnie? Odpowiedź, jakiej udzielicie Mu dzisiaj, będzie obowiązywać do końca życia” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk. Udzielił on święceń kapłańskich diakonowi diecezji bydgoskiej – Albertowi Grudzce i diakonowi ze Zgromadzenia Ducha Świętego – Kamilowi Bejgierowi CSSp.
Abp Jędraszewski: ars celebrandi będzie piękna, jeżeli potwierdzi ją ars vitae
– Ars celebrandi będzie piękna, jeżeli będzie potwierdzana każdego dnia przez ars vitae, poprzez szczególną sztukę życia nastawionego nie na realizację własnego ja, ale na autentyczne służenie innym, by ich doprowadzić do zbawienia – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując Mszę św. w katedrze na Wawelu razem z kapłanami obchodzącymi 10-lecie święceń prezbiteratu.
40 lat kapłaństwa bp. Roman Pindla
„40 lat minęło jak jeden dzień” – napisał w mediach społecznościowych bp Roman Pindel, który 22 maja w bazylice Ofiarowania NMP dziękował za dar i tajemnicę kapłańskiej posługi. Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył Eucharystii we wspólnocie kolegów rocznikowych. W modlitwie polecano zmarłych kolegów oraz rodziców. Kazanie wygłosił ks. inf. Jakub Gil.
Abp Gądecki udzielił święceń kapłańskich chrystusowcom
W dzisiejszy radosny dzień święcimy nowych diakonów i prezbiterów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Jestem przekonany, że – oprócz samych kandydatów do diakonatu i kapłaństwa, rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów – satysfakcję przeżywa również kard. August Hlond oraz współzałożyciel zgromadzenia Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyświęcił dwóch diakonów i czterech prezbiterów.
W Warszawie 14 diakonów przyjmie święcenia kapłańskie. Kim są przyszli księża?
Kard. Kazimierz Nycz udzieli w sobotę 27 maja święceń prezbiteratu diakonom Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater” w Warszawie. Msza święta z udzieleniem święceń prezbiteratu odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 10:00 w archikatedrze warszawskiej. Spośród 14 diakonów, którzy przyjmą święcenia prezbiteratu, dwunastu przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym […]


