Tag: święcenia kapłańskie
Sześciu kleryków na rekolekcjach przed święceniami diakonatu
Jak co roku w liturgiczne wspomnienie św. Stanisława – 8 maja – zarówno w archidiecezji krakowskiej, jak i diecezji bielsko-żywieckiej odbędą się święcenia diakonatu. Klerycy V roku z rocznika, którego patronem jest św. Paweł VI, rozpoczęli 1 maja w Krakowie sześciodniowe rekolekcje w milczeniu przed święceniami diakonatu. Nad przygotowaniem alumnów do tego ważnego momentu czuwa ks. dr Bogusław Kastelik, ojciec duchowny rocznika.
Bp Szkudło do księży: codziennie powinniśmy zdać rachunek z każdego wypowiedzianego słowa
– Codziennie powinniśmy zdać rachunek z każdego wypowiedzianego słowa – powiedział bp Marek Szkudło w homilii podczas Mszy jubileuszowej sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla z okazji 50. rocznicy święceń prezbiteratu. W gronie księży jubilatów rocznika święceń 1973 jest Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc.
Jubileusz 35-lecia kapłaństwa świętują z Ojcem Świętym
W tych dniach grupa 15 kapłanów archidiecezji łódzkiej pielgrzymuje do grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Świętując w Wiecznym Mieście 35. rocznicę święceń kapłańskich duchowni podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie spotkali się z następcą świętego Piotra – papieżem Franciszkiem, modlili się przy grobie św. Jana Pawła II oraz nawiedzili rzymskie bazyliki większe, a także miejsca związane z początkiem Kościoła.
W jednej z niemieckich diecezji nie będzie w tym roku święceń kapłańskich
Po raz pierwszy od dawna w niemieckiej diecezji Limburg nie będzie święceń kapłańskich. Poinformował o tym biskup Georg Bätzing w kazaniu podczas Mszy św. Krzyżma sprawowanej w miejscowej katedrze 4 kwietnia. „Potrzebujemy księży”, powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich.
Diakoni opuszczają seminarium, by zamieszkać na plebaniach
Sześciu diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu rozpocznie praktyki na parafiach w diecezji radomskiej. To ich ostatni etap drogi przed przyjęciem święceń kapłańskich.
Ordynacja kobiet, Tradycja, prymat Piotra – panel ekumeniczny w Częstochowie
Temat ordynacji kobiet, odniesienie do Tradycji, powołania do służby Bożej, problematyka predestynacji oraz synodalność i rozumienie prymatu Piotra to tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiadali uczestnicy panelu ekumenicznego, który odbył się wieczorem 20 stycznia w Wyższym Miedzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
3 tys. osób modli się za radomskich seminarzystów
Duchowe wspieranie alumnów w powołaniu jest głównym celem Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Wspólnota liczy 3 tys. osób, które regularnie modlą się za młodych mężczyzn odbywających studia i formację do kapłaństwa.
65. rocznica święceń kapłańskich abp. Zimonia
Z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich abpa seniora Damiana Zimonia sprawowano Mszę św. w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Jubilat – z powodu choroby – łączył się w modlitwie duchowo. Podczas liturgii wierni modlili się także z okazji zbliżających imienin bp. Adama Wodarczyka. Homilię wygłosił bp Grzegorz Olszowski.
Jest ojcem i dziadkiem. Przyjął święcenia kapłańskie
W katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Quilmes w zespole miejskim Wielkiego Buenos Aires miejscowy biskup Carlos Tissera wyświęcił 13 grudnia na kapłana 66-letniego Roberto Wrighta – wdowca, ojca 5 dzieci i dziadka. Jako swoją dewizę urodzony w Paragwaju neoprezbiter przyjął słowa św. Piotra, skierowane do Jezusa: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 17).
53. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka
Dziś przypada 53. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka. Jorge Mario Bergoglio przyjął je – jako kapłan Towarzystwa Jezusowego – 13 grudnia 1969 roku z rąk abp. Ramóna José Castellano, metropolity Córdoby, na cztery dni przed swoimi 33. urodzinami. Uroczystość odbyła się w kaplicy jezuickiego kolegium św. Michała w Buenos Aires.


