Tag: święcenia kapłańskie
Kościół łódzki ma dziesięciu nowych kapłanów
– Zamieszkajcie w waszym kapłaństwie. Poczujcie się w nim jak w domu. Nie traktujcie kapłaństwa, które można zdjąć z siebie razem z sutanną na dwa miesiące wakacji. Teraz nie jestem księdzem, bo zdjąłem sutannę. Zamieszkajcie w kapłaństwie, zamieszkajcie w tym, co je określa! Trwaj na modlitwie, trwaj w Eucharystii, trwaj w spowiadaniu, trwaj w celibacie, trwaj w posłuszeństwie – mówił zwracając się do kandydatów do święceń kapłańskich arcybiskup Grzegorz Ryś.
Abp Szal do neporezbiterów: macie nieść pokój
– Macie nieść pokój, ale musicie najpierw zadbać o to, żeby ten pokój był w waszym sercu – mówił w homilii do neprezbiterów abp Adam Szal w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W tym roku archidiecezja przemyska przez jego posługę otrzymała sześciu nowych kapłanów.
Abp Wojda: Kapłan ma być zwiastunem Dobrej Nowiny
W sobotę, 4 czerwca archidiecezja gdańska wzbogaciła się o pięciu nowych kapłanów. Święceń prezbiteratu w katedrze oliwskiej udzielił abp Tadeusz Wojda. – Nie ma innego kapłaństwa niż to, którego wzorem jest kapłaństwo Chrystusowe – mówił do kandydatów metropolita gdański.
Po wizytacji Watykan wstrzymał święcenia kapłańskie
Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego we Francji Stolica Apostolska wstrzymała udzielenie święceń kapłańskich w jednej z diecezji. Chodzi o diecezję Fréjus-Toulon, w której w ub.r. została przeprowadzona wizytacja kanoniczna.
Brakuje księży. Bp Czaja połączy parafie
O niedostatku powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji opolskiej pisze w odezwie do diecezjan bp Andrzej Czaja. „Dopadła nas jedna straszna bieda” – przyznaje biskup informując, że w tym roku nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego sześć zostanie połączonych z innymi.
217 nowych księży diecezjalnych dla Kościoła w Polsce
217 nowych księży diecezjalnych wyświęconych zostanie w tym roku w Polsce – wynika z danych zebranych przez KAI. To prawie dwa razy mniej niż niespełna dekadę temu. Najwięcej neoprezbiterów zostało ustanowionych w diecezji tarnowskiej, gdzie święcenia przyjęło 17 diakonów. W archidiecezji warmińskiej nie zostanie wyświęcony ani jeden kleryk.
Bp Włodarczyk: kapłan nie może wypuszczać Ewangelii z rąk
„Nie ma większej tragedii, gdy kapłanowi wypadnie z ręki Ewangelia. Dziś trzeba odwagi, by wziąć ją i iść” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja udzielił diakonowi święceń kapłańskich.
Diecezja rzeszowska: pięciu kleryków przyjęło święcenia diakonatu
„Wszystko zależy od wiary. Od wiary, która jest wydarzeniem, spotkaniem z Najwyższym. (…) Modlitwa to nie tylko powinność, ale to przywilej, zaszczyt, a zarazem potężne źródło duchowej siły” – powiedział bp Jan Wątroba 28 maja w kościele parafialnym w Niebylcu. Hierarcha udzielił tam święceń diakonatu 5 klerykom Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
4 nowych prezbiterów w Zakonie Paulinów
Zakon Św. Pawła Pierwszego Pustelnika ma nowych kapłanów. Święcenia prezbiteratu przez posługę metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo przyjęło dziś na Jasnej Górze czterech diakonów.
Abp Kupny do neoprezbiterów: przebaczajcie, a nie osądzajcie
Dzisiaj, niestety także w naszej Ojczyźnie, kapłani muszą być przygotowani na obojętność, a czasami wrogość, ze względu na głoszoną Ewangelię – mówił w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił święceń prezbiteratu ośmiu diakonom wrocławskiego seminarium oraz dwóm braciom ze zgromadzenia klaretynów. – W konfesjonale przebaczajcie, a nie osądzajcie! – zachęcał abp Kupny nowych księży.


