Tag: święcenia kapłańskie
W powołanie wpisane jest także rozczarowanie
„W powołanie małżeńskie, ale również kapłańskie i biskupie wpisane jest rozczarowanie” – zauważył bp Janusz Mastalski, który 20 maja sprawował Mszę św. i wygłosił wykład w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie w ramach „Wieczorów Melchiorowskich” – inicjatywy związanej z trwającymi obchodami Roku św. Melchiora Grodzieckiego w województwie śląskim. Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej w przededniu 30. rocznicy swoich święceń kapłańskich zachęcił, by rozpoznawać na co dzień w imię miłości własne powołanie, odpowiadając sobie, w jakim kierunku iść.
Papież wyświęcił 19 nowych kapłanów
Dzisiaj rano Franciszek udzielił w bazylice watykańskiej święceń kapłańskich 19 diakonom. Ośmiu z nich pochodzi z Bractwa Kapłańskiego Synów Krzyża, z których najstarszy, Goran Kühner z Zagrzebia w Chorwacji ma 46 lat. Również ośmiu przygotowywało się do kapłaństwa w związanym z neokatechumenatem seminarium Redemptoris Mater. Był wśród nich Japończyk, Makoto Ota z Aomori. Dwóch – w Papieskim Wyższym Seminarium Rzymskim – jeden pochodzący z Rzymu i jeden z Haiti. Jeden z nowych kapłanów – John Larry Flores Panaifo urodził się w Peru i jest członkiem zgromadzenia Rodziny Uczniów.
Watykan: w najbliższą niedzielę papież udzieli święceń 19 kapłanom
W najbliższą niedzielę, 12 maja – kiedy obchodzony jest w całym Kościele Światowy Dzień Modlitw o Powołania, Franciszek udzieli święceń kapłańskich 19 kandydatom – poinformowała diecezja rzymska. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9. 15 w bazylice watykańskiej.
Złoty jubileusz kapłaństwa ks. kardynała Stanisława Ryłki
Kard. Stanisław Ryłko celebrował 31 marca złoty jubileusz swego kapłaństwa w rodzinnym Andrychowie. Wspólnie z hierarchą uroczystą liturgię w andrychowskim kościele pw. św. Macieja sprawowało kilkudziesięciu duchownych, m.in. księża z rocznika jubilata, kapłani z dekanatu andrychowskiego, wadowickiego i innych zakątków Podbeskidzia. We Mszy św. uczestniczyli liczni mieszkańcy ziemi wadowickiej.
Nowi kapłani w polskich diecezjach
26 maja w wielu polskich diecezjach biskupi udzielili diakonom święceń prezbiteratu. Do tego dnia kandydaci do kapłaństwa przygotowywali się przez formację w seminariach duchownych. Neoprezbiterzy otrzymali także dekrety przydzielające ich do posługi w poszczególnych parafiach. Najwięcej nowych kapłanów w tym roku zyskała diecezja tarnowska. Tu bp Andrzej Jeż wyświęcił 27 diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego. […]
Bp Czaja do nowych księży: dar od Boga oznacza konkretną misję
„Pan Bóg, gdy jakiegokolwiek daru udziela, nigdy nie oczekuje zapłaty, ale w darze zakodowane jest zadanie, które oznacza konkretną misję i posłannictwo” – powiedział bp Andrzej Czaja do 10 neoprezbiterów podczas ich święceń w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu.
Kraków: bp Pindel udzielił kapucynom święceń kapłańskich i diakonatu
Pięciu neoprezbiterów otrzymała do posługi 19 maja prowincja krakowska kapucynów. Sakramentu święceń dokonał bp Roman Pindel w klasztorze ojców kapucynów w Krakowie. W koncelebrze z biskupem w liturgii uczestniczyli kapłani diecezjalni z rodzinnych parafii braci oraz wielu kapucynów przybyłych na te uroczystości z Polski, Ukrainy, a nawet z Brazylii. Biskup udzielił także święceń diakonatu trzem braciom V roku Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
Diecezja legnicka: pięciu nowych kapłanów
Jezus wszedł na dno ludzkiej egzystencji, by przez tajemnicę śmierci i zmartwychwstania ratować człowieka. Jezus oddał się całkowicie Ojcu. I takich sług trzeba dzisiaj. To odnosi się do was – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas święceń prezbiteratu. Uroczystość odbyła się w legnickiej katedrze. Święcenia przyjęło 5 diakonów legnickiego seminarium duchownego.
Abp Głódź: kapłan musi być człowiekiem otwartym i ufnym
Kapłan musi być człowiekiem otwartym i ufnym jak dziecko, by mógł być kapłanem Bożego Królestwa – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w sobotę podczas uroczystości wyświęcenia siedmiu nowych kapłanów archidiecezji gdańskiej.
60-lecie święceń kapłańskich abp. Damiana Zimonia
Dla wielu jest twarzą Śląska, gdyż reprezentuje wszystko, co najlepsze w regionie: pracowitość, solidność, mocną wiarę, wierność wartościom wobec przeciwności. Przeszedł wszystkie szczeble kościelnej kariery nim w trudnym roku 1985 został następcą biskupa katowickiego Herberta Bednorza. Nagrodą za wieloletnią służbę i zaangażowanie jest powszechny szacunek i uznanie nie tylko wśród wiernych, ale także ludzi będących daleko od Kościoła. Abp Damian Zimoń obchodzi dziś sześćdziesięciolecie święceń kapłańskich. W katowickiej katedrze zostanie odprawiona uroczysta dziękczynna Eucharystia.


