Tag: święcenia kapłańskie
Dwóch Afrykańczyków wśród diakonów wyświęconych w Kielcach
Trzej alumni – studenci Wyższego Seminarium Duchownego, w tym dwaj z Republiki Środkowoafrykańskiej, otrzymali dzisiaj święcenia diakonatu w bazylice kieleckiej. Święceń udzielił bp Jan Piotrowski. Eucharystię koncelebrował m.in. Dieudonne Nzapalainga arcybiskup metropolita Bangui z RCA oraz bp Marian Florczyk i bp Andrzej Kaleta.
Komunikat bp. Tadeusza Lityńskiego o zbliżających się święceniach
W wszystkich kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 17 maja zostanie odczytany komunikat bp. Tadeusza Lityńskiego o zbliżających się święceniach diakonatu i prezbiteratu.
Święcenia kapłańskie we Wrocławiu przyjmie czterech diakonów
W archidiecezji wrocławskiej czterech diakonów przyjmie święcenia kapłańskie 23 maja. Przyszli neoprezbiterzy nie chcą budować wokół siebie dystansu. Mówią wprost: najważniejsze jest bycie blisko człowieka, autentyczność i świadectwo życia.
W niedzielę papież wyświęci 8 księży, jeden z nich podjął decyzję w Krakowie
26 kwietnia, w Światowy Dzień Modlitw o Powołania Leon XIV udzieli w Bazylice św. Piotra święceń 8 nowym kapłanom diecezji rzymskiej. Jeden z nich podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Biskup Antwerpii zapowiada święcenie żonatych mężczyzn na kapłanów
W liście pasterskim, opublikowanym w czwartek 19 marca, biskup Johan Bonny z Antwerpii wytycza kierunek realizacji procesu synodalnego w swojej diecezji. Wśród jego propozycji znalazła się kontrowersyjna deklaracja: pragnie on wyświęcić żonatych mężczyzn na kapłanów do 2028 roku. Możliwość ta była przedmiotem dyskusji podczas synodu poświęconego synodalności, ale nie została uwzględniona w jego konkluzjach. Czy takie stanowisko wywoła reakcję ze strony Rzymu? – pyta oficjalny portal belgijskiego Kościoła www.cathobel.be, przypominając, że propozycja ta nie jest zgodna z linią Kościoła rzymskokatolickiego, gdzie w odniesieniu do Kościoła łacińskiego obowiązuje celibat.
Reżim w Nikaragui zakazuje święceń kapłańskich w diecezjach biskupów będących na wygnaniu
Reżim prezydenta Daniela Ortegi podjął kolejne działania mające na celu sparaliżowanie życia duszpasterskiego w Nikaragui oraz ukarania „nieposłusznych” biskupów. Władze wydały zakaz święceń kapłańskich i diakonatu w czterech diecezjach, których biskupi pozostają na wygnaniu.
Abp Przybylski do neoprezbitera: bądź posłuszny Bogu
– Niektórzy ludzie może oczekują, że księża powinni być jak aniołowie: zawsze młodzi, nie powinni chorować, mieć mnóstwo talentów, nie mieć słabości, nie upadać. A my jesteśmy od was wzięci, z prostych, zwykłych, często poranionych rodzin – mówił abp Andrzej Przybylski, który w sobotę 15 listopada abp Przybylski udzielił święceń prezbiteratu Dominikowi Piórkowskiemu. W kościele akademickim – krypcie katowickiej katedry zgromadzili się jego bliscy, parafianie z rodzinnej wspólnoty oraz miejsc, w których dotąd posługiwał, kapłani archidiecezji katowickiej oraz seminaryjni koledzy. Wspólnie dziękowali za dar powołania oraz prosili o łaski na nowej drodze, którą rozpoczyna neoprezbiter.
Papież zachęca kapłanów do upodobnienia swego serca do Serca Jezusa
Do upodabniania swych serc do Serca Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Pasterza zachęcił Leon XIV duchownych sprawując w bazylice watykańskiej Mszę św. z okazji Jubileuszu Kapłanów oraz udzielając święceń prezbiteratu 31 kandydatom z wielu krajów świata, m.in. z Włoch, Indii, Sri Lanki, Rumunii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Saint Vincent i Grenadyny, Kamerunu, Angoli, Wietnamu, Etiopii, Tanzanii, Ghany, Nigerii, Korei, Meksyku, Ugandy, Australii, Brazylii, Chorwacji, Słowacji i Ukrainy. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest też Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.
O. Robert Prevost został kapłanem 43 lata temu, bardzo blisko Watykanu
Leon XIV wspomina dziś rocznicę święceń kapłańskich w kaplicy św. Moniki, znajdującej się przy placu Sant’Uffizio, która w 2023 roku została mu nadana jako kościół tytularny.
Kościół w Polsce będzie miał 206 nowych księży diecezjalnych i zakonnych
Kościołowi katolickiemu w Polsce przybyło w tym roku 208 nowych księży, z czego 141 diecezjalnych a 67 zakonnych. To łącznie o 27 kapłanów mniej niż w ubiegłym roku. Wzrasta liczba diecezji, w których nie pojawi się żaden nowy kapłan. W oryginalnej depeszy podaliśmy błędną informację, że w diecezji łowickiej w tym roku nie został wyświęcony żaden kapłan. W rzeczywistości diecezja ta ma dwóch nowych księży.


