Tag: święcenia kapłańskie
Kard. Ryś do neoprezbiterów: bądźcie wierni ludziom, do których Pan was posyła
– Chodzi o wierność ludziom, do których Pan was posyła i w stosunku do ludzi macie mieć w sobie taką całkowitą determinację na „tak” – mówił do kandydatów do sakramentu święceń kard. Grzegorz Ryś. Archidiecezja łódzka wzbogaciła się dziś o sześciu prezbiterów. W uroczystości wziął udział kard. Mario Grech.
27 czerwca papież udzieli święceń kapłańskich
W przypadającą w piątek 27 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego papież Leon XIV udzieli święceń kapłańskich w czasie Mszy św., której będzie przewodniczył na placu św. Piotra w Watykanie z okazji Jubileuszu Kapłanów.
Abp Szal do neoprezbiterów: dbajcie o regularną spowiedź
Zawsze pojawia się jakiś duchowy albo fizyczny kryzys, dlatego trzeba dbać o swoją fizyczną i duchową kondycję – mówił abp Adam Szal, udzielając święceń kapłańskich pięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jako receptę metropolita przemyski podał przede wszystkim regularną spowiedź. Uroczystość odbyła się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 7 czerwca.
Abp Jędraszewski do neoprezbitera: Bóg cię posyła, abyś był Jego świadkiem w świecie
Bóg wezwał cię i wybrał, a z chwilą przyjęcia święceń, posyła cię, abyś był Jego świadkiem w świecie, który tak często chce żyć, jakby Boga nie było – mówił abp Marek Jędraszewski podczas święceń kapłańskich dk. Łukasza Malinowskiego CSsR, które odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Podgórzu.
Abp Zieliński: kapłani stają przed wyzwaniem trudnym, ale pięknym
„Idziecie do Kościoła, do tej wspólnoty, którą u początku, warto byśmy dzisiaj także tego określenia z dumą używali, nazywano «wspólnotą świętych», aby zaspakajać potrzeby współczesnego Kościoła. Stajecie przed wyzwaniem, które z jednej strony jest bardzo trudne, a z drugiej niezwykle piękne” – mówił podczas święceń prezbiteratu w katedrze poznańskiej abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański udzielił sakramentu kapłaństwa pięciu kandydatom.
Siedmiu nowych prezbiterów archidiecezji krakowskiej
Siedmiu diakonów z archidiecezji krakowskiej: Jakub Byrdak, Maciej Hanusiak, Michał Malinowski, Paweł Nogala, Jakub Romek, Marcin Skowron, Damian Talowski przyjęło dziś w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego.
Prymas do neoprezbiterów: kapłańska godność to godność sługi
„Kapłańska godność to nie godność pana, lecz sługi, to prawdziwa królewska godność tego, który oddaje swe życie dla własnego zbawienia i dla pomocy w zbawieniu sióstr i braci” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do trzech diakonów, którym 31 maja w katedrze gnieźnieńskiej udzielił święceń prezbiteratu.
Leon XIV do nowo wyświęcanych prezbiterów: Bądźcie wiarygodni
Lud Boży jest liczniejszy, niż nam się wydaje. Nie wyznaczajmy mu granic – mówił Papież Leon XIV do 11 diakonów, którzy w sobotę z jego rąk przyjmują święcenia prezbiteratu. Ojciec Święty wezwał nowo wyświęcanych do życia czytelnego, wiarygodnego i wezwał ich, by razem odbudować „wiarygodność zranionego Kościoła, posłanego do zranionej ludzkości, wśród zranionego stworzenia”.
65-lecie święceń kapłańskich w Gnieźnie
Ks. Bronisław Haniewicz i ks. Jan Kubicki z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ks. Józef Starczewski i ks. Mikołaj Szymański z diecezji bydgoskiej obchodzą w tym roku jubileusz 65-lecia święceń kapłańskich. Mszy św. z udziałem Księży Jubilatów przewodniczył 29 maja w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Abp Galbas wyświęcił 12 nowych kapłanów
Abp Adrian Galbas udzielił święceń kapłańskich dwunastu diakonom, którzy przygotowywali się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym oraz w seminarium „Redemptoris Mater”.


