Tag: święcenia kapłańskie
Bp Pindel do neoprezbiterów: bądźcie posłuszni Duchowi Świętemu i trzymajcie się tego, co sprawdzone
Bp Roman Pindel udzielił 24 maja w katedrze w Bielsku-Białej święceń kapłańskich dwóm diakonom z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Bartosz Mikrut i Jacek Orawczak przyjęli sakrament święceń w stopniu prezbiteratu, przyrzekli posłuszeństwo biskupowi i jego następcom. Bp Roman Pindel w homilii przed aktem święceń wskazał, że kapłaństwo to odpowiedź na wezwanie Ducha i wspólnoty Kościoła.
Toruń – pięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie
– Dobrzy szafarze łaski muszą się przez całe swoje życie troszczyć o żywy kontakt z Chrystusem – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń kapłańskich w toruńskiej katedrze. Święcenia przyjęło pięciu diakonów: Radosław Figurski, Emanuel Kwiatkowski, Paweł Lange, Mateusz Marchlewski i Szymon Ostrowski. Uroczystość zgromadziła rodziny neoprezbiterów, kapłanów oraz siostry zakonne, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu oraz licznych wiernych. Obecni byli także bp senior Andrzej Suski oraz oblat o. Marek Ochlak, którego papież mianował biskupem na Madagaskarze.
Abp Guzdek do neoprezbiterów: obyście nie stali się jak sól, która zwietrzała
„Z wielką wiarą ponawiajcie ofiarę Jezusa Chrystusa, karmiąc ludzi tym, co najcenniejsze – Chlebem dającym życie wieczne. Gdyby tego zabrakło w waszej kapłańskiej posłudze, wówczas bylibyście podobni do soli, która już zwietrzała i straciła smak” – mówił abp Józef Guzdek do nowo wyświęconych kapłanów. Dziś w Archikatedrze Białostockiej święcenia kapłańskie przyjęli: diakon Marcin Łukaszewicz z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i diakon Krystian Pracki z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach.
Abp Zieliński: przez posługę święceń odkrywajcie dar nadziei
„Jesteśmy dzisiaj zaproszeni do tego, aby przez posługę święceń samemu odkryć jeszcze bardziej dar nadziei. Nadziei, która ma niezwykłą siłę, która nigdy nie zawodzi, która jest fundamentem pokoju, o który zabiega świat, a z którym ma tak wielkie problemy” – mówił abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu trzem alumnom i święceń prezbiteratu czterem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.
Opublikowano kalendarz papieskich celebracji w maju
25 maja Leon XIV obejmie Bazylikę św. Jana na Lateranie, która jest katedrą Biskupa Rzymu. Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz uroczystości i nabożeństw z udziałem Papieża Leona XIV w najbliższym miesiącu.
Papież obchodził 55. rocznicę święceń kapłańskich
Ojciec Święty obchodzi dziś rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął w 1969 r. Były one zwieńczeniem drogi seminaryjnej, którą rozpoczął w wieku 21 lat, ale której pragnienie zrodziło się, gdy jako siedemnastolatek Jorge Mario Bergoglio doświadczył osobistego spotkania z Bogiem podczas spowiedzi. Było to wezwanie podobne do tego, jakie przeżył św. Mateusz – biblijna scena, która od początku towarzyszy duchowej drodze obecnego papieża.
Święcenia kapłańskie w Gorlicach
„Sakrament kapłaństwa sprawia, że kapłan zostaje upodobniony do Jezusa i otrzymuje w darze duchową władzę, dzięki której może on działać w imię i w osobie Chrystusa” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. z udzieleniem święceń prezbiteratu. 23 listopada 2024 r. w kościele pw. Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach biskup rzeszowski udzielił sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu dk. Maciejowi Zawiślakowi, pochodzącemu z parafii pw. Św. Józefa w Rzeszowie.
Kard. Steiner: sprawa święcenia żonatych księży nie jest zamknięta
Sprawa święcenia żonatych księży nie jest zamknięta. Mówił o tym na synodalnym briefingu prasowym w Watykanie kard. Leonardo Steiner. Arcybiskup Manaus w brazylijskiej Amazonii opowiedział się również za diakonatem kobiet.
Neoprezbiter o drodze do kapłaństwa i nadziejach na przyszłość
– Wiele osób okazuje wsparcie i czeka na kapłanów. To jedna z najważniejszych rzeczy dających poczucie, że nasza praca ma sens – mówi portalowi Polskifr.fr ks. Bartosz Świrgoń z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczyna pracę na swojej pierwszej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju.
Sto lat temu Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie
Sto lat temu, 3 sierpnia 1924 roku, kleryk Stefan Wyszyński przyjął w katedrze we Włocławku święcenia kapłańskie. Po latach, już jako Prymas Polski, wspominał: „Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: «Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń»”. W najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, w katedrze włocławskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. z okazji rocznicy święceń kapłańskich błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Liturgii transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.


