Tag: szkolenie
Szkolenie pracowników sądów kościelnych
W dniach 17–18 czerwca 2026 roku we Lwowie, w siedzibie Domu Patriarchalnego, odbyło się seminarium szkoleniowo-formacyjne dla pracowników trybunałów kościelnych Kościoła rzymskokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – informuje oficjalna strona Kościoła Rzymskokatolickiego – rkc.org.ua.
Rozpoczęła się pierwsza seria szkoleń przed ewaluacją standardów ochrony małoletnich
W połowie kwietnia rozpoczęły się szkolenia przygotowujące do ewaluacji standardów ochrony małoletnich w instytucjach oraz dziełach prowadzonych przez Kościół. Uczestnicy otrzymują niezbędną wiedzę i narzędzia do ewaluacji, przygotowane przez zespoły specjalistów COD.
Szkolenie dla delegatek i delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży
Na czym polega rola delegata w systemie ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele? Jak właściwie powinien on przyjąć i wysłuchać osobę skrzywdzoną? Jakie są prawne aspekty tego spotkania? Na te pytania odpowiadali eksperci podczas szkolenia wdrażającego do posługi diecezjalnego lub zakonnego delegata ds. ochrony. Szkolenie odbywało się 14 i 15 listopada w jezuickim ośrodku w Warszawie-Falenicy.
Kurs języka migowego we wrocławskim seminarium
Krajowe Duszpasterstwo Niesłyszących przeprowadziło we Wrocławiu kurs podstaw języka migowego o profilu katechetycznym. Wśród uczestników byli zarówno świeccy jak i duchowni, którzy będą współpracować z niesłyszącymi na polu duszpasterskim.
Bp Herrera o ochronie małoletnich i bezbronnych: kultura milczenia musi ustąpić miejsca rewolucji transparentności
O „kulturze milczenia, która musi ustąpić miejsca rewolucji transparentności” oraz o konieczności wcielania „proroczej kreatywności i instytucjonalnej odwagi” na rzecz ochrony dzieci i osób bezbronnych mówił bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, podczas ogólnopolskiego szkolenia zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży na Górze Świętej Anny pod hasłem „Wspólnota nadziei”. „Bez odwrócenia perspektywy i postawienia w centrum osób zranionych wszelkim reformom grozi to, że pozostaną teorią” – podkreślił.
Rozpoczęło się szkolenie dla przedstawicieli systemu ochrony w Kościele w Polsce
Na Górze Świętej Anny koło Opola rozpoczęło spotkanie przedstawicieli wszystkich grup tworzących system ochrony w Kościele katolickim w Polsce. Celem szkolenia jest podsumowanie dotychczasowych działań, zacieśnienie współpracy oraz wyznaczenie dalszych kierunków rozwoju. Po raz pierwszy w jednym miejscu spotkają się diecezjalni i zakonni delegaci, duszpasterze osób skrzywdzonych, kuratorzy oraz osoby odpowiedzialne za prewencję. Gościem specjalnym wydarzenia jest bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCPM). Spotkanie zakończy się w czwartek, 15 maja.
Sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na spotkaniu reprezentantów systemu ochrony w Polsce
Podsumowanie dotychczasowych działań, umocnienie współpracy i wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju oraz budowania kultury odpowiedzialności i przejrzystości – to główne cele wspólnego szkolenia wszystkich grup systemu ochrony w Kościele w Polsce, które rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Weźmie w nim udział bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.
Papież reformuje szkolenie watykańskich dyplomatów
Wraz z nowym papieskim chirografem (odręcznym dokumentem), papież Franciszek gruntownie zreformował szkolenie w Papieskiej Akademii Kościelnej. Celem jest zapewnienie bardziej wszechstronnego, praktycznego i jednocześnie duchowego szkolenia dla młodych kapłanów w służbie Kościoła powszechnego.
Prymas Polski spotkał się z wychowawcami seminaryjnymi szkolącymi się w Gnieźnie
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie trwa kolejna edycja szkolenia dla wychowawców seminaryjnych i osób zajmujących się promocją powołań na temat formacji do dojrzałości psychoseksualnej. W spotkaniu uczestniczy ponad 40 osób. We wtorek 11 lutego z uczestnikami spotkał się Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Szkolenie osób odpowiedzialnych za standardy ochrony dzieci w parafiach
Wspólnota NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy, 23 listopada, była miejscem szkolenia osób odpowiedzialnych za standardy ochrony dzieci w parafiach diecezji bydgoskiej.


