Tag: szpital
Bp Muskus w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie
Człowiek żyje nie tylko dlatego, że jego serce pracuje biologicznie. Człowiek naprawdę żyje wtedy, gdy jego serce potrafi kochać – mówił bp Damian Muskus OFM w czasie Mszy św. w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie do nowej kaplicy wprowadził relikwie krwi Jana Pawła II.
Bonifraterskie Centrum Medyczne rozwija program chirurgii robotycznej
Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, działający w strukturze Bonifraterskiego Centrum Medycznego, wdraża program chirurgii robotycznej z wykorzystaniem systemu Hugo RAS. Od 5 maja zespół wykonał już kilkanaście operacji ginekologicznych, dając pacjentkom dostęp do nowoczesnego leczenia małoinwazyjnego, opartego na wysokiej precyzji, ergonomii pracy operatora i rozwiązaniach wspierających bezpieczeństwo procedur.
Opieka duchowa nad pacjentem jest dziś koniecznością – konferencja „Ochrona zdrowia psychicznego w obliczu wyzwań współczesności”
Opieka duchowa jest wymogiem nowoczesnej opieki nad pacjentem, dlatego wymaga dalszych starań o to, by stała się standardem w polskiej służbie zdrowia – podkreślali uczestnicy uczestnicy konferencji “Ochrona zdrowia psychicznego w obliczu wyzwań współczesności”. W wydarzeniu zorganizowanym w sobotę w Collegium Verum w Warszawie uczestniczyli lekarze, psychiatrzy, psychoterapeuci i naukowcy z Polski i zagranicy.
Kard. Ryś w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie: chorzy najbardziej potrzebują obecności
Chorzy najbardziej potrzebują spotkania. Bycia przy nich. (…) Wobec tego wyzwania, jakim jest choroba, do końca nigdy nie jesteśmy bezradni, bo na końcu jest zawsze obecność. Ta obecność sprawia, że coś jednak mogę – mówił kard. Grzegorz Ryś, który sprawował Mszę św. i udzielił sakramentu namaszczenia chorych pacjentom w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Kapelan szpitala: chory musi widzieć, że nie jest sam w swoim cierpieniu
O tym, jak wygląda posługa kapelana w obecnych czasach, o przełamywaniu barier między pacjentem a kapłanem, przeżywaniu samotności na szpitalnym łóżku i ogromnej roli osób opiekujących się chorymi opowiada w rozmowie z KAI ks. Piotr Woźniak, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych i kapelan szpitala w Krotoszynie.
Kard. Grzegorz Ryś w szpitalu: Jezus pokazuje, że można być „mocarzem maleńkości”
– Jezus pokazuje, że można być „mocarzem maleńkości”. To znaczy, można przeżywać trudne momenty w ten sposób, że one nie odbierają miłości. Myślę, że jedną z wielkich funkcji kaplicy w szpitalu to jest właśnie to. By człowiek, który dochodzi do swoich granic, mógł przyjść i odkryć tego Jezusa, który też dociera do takich momentów i w takich momentach pewnie ludzi najbardziej kochał – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas poświęcenia kaplicy w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie.
Michalita z Charkowa prosi o wsparcie szpitala wojskowego
Kapelan szpitala wojskowego w Charkowie, michalita ks. Mychajło Prokopiw, zwrócił się z apelem o przekazywanie artykułów medycznych. Potrzebne są przede wszystkim gazy medyczne, serwety chirurgiczne oraz odzież sterylna dla lekarzy.
Kard. Ryś: szpital jest zawsze miejscem, które ma prawo oczekiwać obecności od Kościoła
– Szpital jest zawsze miejscem, które ma prawo oczekiwać obecności od Kościoła i każdego wsparcia ze strony Kościoła, bo my się spotykamy w tym szczególnym miejscu, jakim jest chory człowiek – powiedział kard. Grzegorz Ryś, który poświęcił karetkę Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie.
Kard. Ryś w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym: tym, co ze szpitali czyni miejsca pokrzepienia, jest miłość
– Miłość zmienia wzrok. Inaczej widzisz człowieka, inaczej go też rozumiesz, kiedy go kochasz. Ale to wszystko jest od Ducha. Moc Ducha to jest kochać – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
Relikwie polskich błogosławionych w kaplicy szpitalnej we Wrocławiu
W kaplicy pw. św. Łukasza w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii dwóch błogosławionych kobiet szczególnie związanych ze służbą chorym – s. Ewy Bogumiły Noiszewskiej i s. Marty Wieckiej. Relikwie pozostaną w kaplicy, która jest kościołem jubileuszowym w Roku Świętym, a następnie będą peregrynować po szpitalach, placówkach medycznych i domach opieki na terenie archidiecezji wrocławskiej.


