Tag: sztuka
Dwie wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na dwie nowe wystawy ze swoich zbiorów: w Roku Józefa Czapskiego prezentuje jego rysunki i malarstwo na ekspozycji „L’humanité – ludzkość” , w czterdzieści lat od pierwszej wystawy tego zakazanego w peerelowskim czasie twórcy, naznaczonego traumą Katynia. W tle drugiej wystawy „Tragedia i gesty” , wystawy obrazów Wiesława Szamborskiego, także stoją rocznice: 60 lat od ukończenia warszawskiej ASP i 40 od wielkiej wystawy „Świadectwo wspólnoty” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które w owym czasie było najważniejszym miejscem na stołecznej mapie kultury i sztuki.
Trwają przygotowania do XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” Warszawa 2026
Warszawa po raz trzydziesty trzeci stanie się miejscem spotkania najwybitniejszych organistów Europy. Od 5 lipca do 20 września 2026 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbędzie się XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” – jedno z najważniejszych wydarzeń muzyki organowej w Polsce i najbardziej rozpoznawalnych festiwali organowych Europy Środkowej.
Kielce: prace Antoniego i Marcina Rząsów w Domu Praczki
Prace Antoniego i Marcina Rząsów, ojca i syna, czyli sztukę rzeźbiarską inspirowaną przeżyciami duchowymi i wzorcami sacrum, można zobaczyć w Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki”. Ich rzeźby stanowią dopełnienie wspólnego dziedzictwa, ale i odmiennej wrażliwości.
Leon XIV wzywa ludzi kultury, sztuki, gospodarki i sportu do łączenia społeczeństwa
Do stawania się nowymi nićmi, z których można budować nowe sieci, zdolne harmonijnie łączyć wszystkie dziedziny życia i współtworzyć odnowione społeczeństwo – zachęcił Ojciec Święty przedstawicieli świata kultury, sztuki, gospodarki i sportu. Spotkał się z nimi w hali widowiskowo-sportowej Movistar Arena w Madrycie.
Kard. Mendonça o duchowej podróży między Biblią, czasem i sztuką
„Poprzez pogłębione spojrzenia na człowieczeństwo każdego z nas można zbliżyć się do tajemnicy Boga” – czytamy we wstępie do najnowszej książki portugalskiego kardynała, poety i biblisty. Kard. José Tolentino de Mendonça zabiera czytelnika w wyjątkową duchową podróż ścieżkami sztuki i poezji, Pisma Świętego i powieści, filozofii i mądrości Wschodu. Książka pt. „Coltivare la vita interiore. Un viaggio fra la Bibbia, il tempo e l’arte” została zaprezentowana na Międzynarodowych Targach Książki w Turynie.
Wystawa inspirowana myślą Viktora Frankla
Pytanie o sens życia, które w codziennym pośpiechu łatwo zagłuszyć wygodą, sukcesem i kulturowym nadmiarem bodźców, powraca w najnowszej ekspozycji prezentowanej w Galerii PPP. Wystawa „Opowiadanie o naszych małych, wielkich sensach (Prolog)”, przygotowana przez Piotra Czadankiewicza, nawiązuje do myśli Viktora Frankla i jego przekonania, że odnalezienie sensu jest najgłębszą siłą motywującą ludzkie życie.
50-lecie Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu
Wspomnienia, sztuka i muzyka wypełniły jubileuszowe obchody 50-lecia działalności Galerii Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu. Uroczystości zgromadziły artystów, przedstawicieli środowisk kultury oraz mieszkańców miasta. Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.
Wystawa „Ars Celebrandi” w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto 25 kwietnia wystawę czasową „Ars Celebrandi – sztuka zdobnicza w służbie kultu eucharystycznego”. Ekspozycja powstała z okazji rozpoczynającego się w archidiecezji gnieźnieńskiej Kongresu Eucharystycznego, a zobaczyć na niej można m.in. list papieża Piusa XI do kard. Augusta Hlonda z okazji historycznego Kongresu Eucharystycznego w Inowrocławiu w 1927 roku.
Wystawa „Ogarnąć nieskończoność – Biblia w ilustracji”
Kilkudziesięciu artystów, m.in. Jerzy Duda Gracz i ich wizje największych motywów z Pisma świętego możemy zobaczyć na wystawie pt. „Ogarnąć nieskończoność” – Biblia w ilustracji, która jest prezentowana w Galerii „Jatki” w Nowym Targu. Finisaż miał miejsce w piątek 17 kwietnia.
W Muzeum Jana Pawła II Wielkiego otwarto wystawę białoruskich twórców
„Sztuka potrafi zachować ludzkie oblicze nawet w doświadczeniu wygnania” – podkreśliła koordynatorka projektu Tatsiana Savich podczas otwarcia wystawy „Białoruscy artyści na wygnaniu” w Muzeum Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie. Ekspozycja prezentuje dzieła twórców, którzy opuścili ojczyznę i kontynuują swoją pracę poza granicami kraju.


