Tag: abp Tadeusz Wojda
Abp Wojda przestrzega przed konsekwencjami pustki duchowej
Jak wygląda wiara w mojej rodzinie, jak często rozmawiamy o Bogu i jak często wspólnie się modlimy? – pytał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej 13 sierpnia podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego w Kalwarii Pacławskiej.
Abp Wojda: Kościół wdraża standardy tzw. Ustawy Kamilka
Kościół włącza się w działania społeczne służące tworzeniu środowisk bezpiecznych i wolnych od wszelkich form przemocy – podkreślił abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w opublikowanym dziś komunikacie dotyczącym wdrażania w Kościele w Polsce standardów ochrony małoletnich.
Jubileuszowe obchody 400-lecia klasztoru na Karczówce
Klasztor na zalesionym wzgórzu Karczówka – miejsce rozpoznawalne, charakterystyczne i ważne dla regionu – świętuje jubileusz 400-lecie istnienia. 17 sierpnia w sobotę Mszy św. na scenie plenerowej, ustawionej na tarasie widokowym, będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.
Wyjątkowy kapłan, ks. Krzysztof Homoncik powrócił do Domu Ojca
W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia setki parafian żegnały na gdańskim Ujeścisku swojego proboszcza i Duszpasterza Rodzin – ks. Krzysztofa Homoncika, który „powrócił do Domu Ojca”. Ten wyjątkowy kapłan odszedł 1 sierpnia.
Skrzywdzeni odpowiadają biskupom z Rady Stałej KEP
W poniedziałek 1 lipca Rada Stała KEP otrzymała odpowiedź podpisaną przez 45 osób skrzywdzonych. Jest to kolejny etap wymiany listów pomiędzy doświadczonymi przemocą seksualną w Kościele a polskimi hierarchami. „Cieszę się, że otwiera się przed nami perspektywa dialogu” – mówi KAI Tośka Szewczyk.
Zebranie Plenarne CCEE w Belgradzie z udziałem Przewodniczącego KEP
W dniach 24-27 czerwca br. w Belgradzie, w Serbii, odbędzie się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei. Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu”. W spotkaniu weźmie udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.
Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla bp. Krzysztofa Nykla
„W dniu święceń biskupich Regensa Penitencjarii Apostolskiej pragnę życzyć, by posługa Księdza Biskupa w najstarszym trybunale Stolicy Apostolskiej była ciągłą służbą Chrystusowi” – napisał Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda do bp. Krzysztofa Nykla w liście gratulacyjnym z okazji przyjęcia przez niego święceń biskupich. Uroczystości miały miejsce w sobotę, 22 czerwca 2024 roku, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Przewodniczący KEP życzy dobrego wakacyjnego wypoczynku
Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczynających się wakacji, życzę wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom regeneracji sił fizycznych oraz umocnienia i ożywienia sił duchowych – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC.
Abp Wojda wręczył Krzyże Papieskie „Pro Ecclesia et Pontifice” Ewie i Lechowi Kowalewskim
Ewa i Lech Kowalewscy, współtwórcy środowiska obrońców życia w Polsce, uhonorowani zostali 19 czerwca Papieskimi Krzyżami „Pro Ecclesia et Pontifice”. Odznaczenia wręczył im przewodniczący KEP, abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości, która miała miejsce w refektarzu pocysterskim przy katedrze oliwskiej w Gdańsku. Laudację wygłosił ks. prof. Jan Uchwat.
15 tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku
Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Zaufaj Panu”.


