Tag: abp Wacław Depo

16:32 / 04-06-2026

Abp Depo na Bożym Ciele: nie można być obojętnym wobec Eucharystii

Wytrwanie przy Chrystusie i Eucharystii, godność człowieka i pracy ludzkiej, konieczność zaangażowania społecznego, a także sztuczna inteligencja, to tematy, na które wskazał abp Wacław Depo, który przewodniczył w czwartek uroczystości Bożego Ciała. Procesja eucharystyczna przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę, a poprzedziła ją Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego odprawiona w archikatedrze częstochowskiej.

14:34 / 23-05-2026

Czterech nowych kapłanów przyjęło święcenia prezbiteratu

– Pamiętajcie, że z wypowiedzianego słowa trzeba się będzie rozliczyć przed Bogiem i trzeba je przeżywać jako własne świadectwo. Strzeżcie się w waszym życiu i w waszej posłudze słów pustych, obliczonych na aplauz – mówił abp Wacław Depo podczas święceń kapłańskich w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Metropolita częstochowski 23 maja udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz jednemu bratu z Oratorium św. Filipa Neri.

11:00 / 20-05-2026

Kard. Piacenza: ksiądz nie jest człowiekiem przywilejów, ale dyspozycyjności

– Tożsamość kapłańska przejawia się w stylu życia. Wstrzemięźliwość, porządek, godność, wewnętrzna wolność od pieniędzy, dóbr i mody nie są sprawami drugorzędnymi – powiedział do duchownych archidiecezji częstochowskiej kard. Mauro Piacenza, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa i penitencjarz większy, który przybył do Częstochowy na zaproszenie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

06:15 / 09-05-2026

Msza żałobna w intencji abp. Michalika

– Modlimy się dzisiaj, dziękując za jego piękne życie i prosimy, aby te dzieła, nad którymi pracował, zaowocowały także w naszej rzeczywistości – powiedział abp Adam Szal podczas Mszy świętej żałobnej w intencji śp. abp. Józefa Michalika. Homilię w pierwszym dniu uroczystości pogrzebowych wygłosił abp Wacław Depo. Rozpoczynając, metropolita częstochowski powrócił do nauczania zmarłego abpa Michalika i jego spojrzenia na koniec ziemskiego życia, który mówił, że życie człowieka wierzącego jest radością i nadzieję, poruszania się w obecności Boga.

18:57 / 05-04-2026

Abp Depo: Ogień pochłonął drewno, ale nie unicestwił sensu ofiary Krzyża

Zmartwychwstanie Chrystusa jest mocniejsze od śmierci, jest mocniejsze od straty relikwii papieskiej na ziemi polskiej i od popiołu, który będzie nadal wołał nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – mówił podczas Sumy Wielkanocnej na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypominał, że to sam Chrystus objawiał nam, że Jego męka i śmierć prowadzą do światła i chwały zmartwychwstania. 

20:53 / 03-04-2026

Abp Depo na jasnogórskiej drodze krzyżowej: z Jezusem i w Jezusie jesteśmy ludźmi przyszłości

Tradycyjnie w Wielki Piątek na Wałach jasnogórskich odprawiona została droga krzyżowa z licznym udziałem częstochowian, przyjezdnych, sióstr z wielu zgromadzeń zakonnych, paulinów i duchowieństwa diecezjalnego. Rozważania pasyjne przy kolejnych stacjach Męki Pańskiej poprowadził abp Wacław Depo w oparciu o Jasnogórskie Śluby Narodu w roku 70. rocznicy ich złożenia. „Z Jezusem i w Jezusie jesteśmy ludźmi przyszłości” – wskazał metropolita częstochowski.

14:38 / 23-03-2026

Drezdenko: zakończenie peregrynacji wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

„Objawienie Gietrzwałdu to nie czas przeszły mający blisko 150 lat, ale jest to znak ostrzegawczy przed układaniem sobie życia człowieka i świata poza Bogiem, poza Jego przykazaniami” – mówił metropolita częstochowski – abp Wacław Depo podczas Mszy św. w drugi dzień peregrynacji wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

13:17 / 22-03-2026

W Drezdenku trwa peregrynacja wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

W parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku – prowadzonej przez Kanoników Regularnych Laterańskich – trwa dwudniowa peregrynacja wizerunku Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. To pierwsze nawiedzenie tego wizerunku w mieście i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Modlitwie na rozpoczęcie przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

04:07 / 02-03-2026

Jasna Góra: apel bp. Lechowicza z modlitwą za żołnierzy 2. Korpusu Polskiego

Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył wieczorem 1 marca Apelowi Jasnogórskiemu w Kaplicy Cudownego Obrazu. W modlitwie towarzyszyli mu żołnierze Dowództwa 2. Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego, którzy złożyli na Jasnej Górze wotum – miniaturę swego sztandaru.

15:34 / 20-02-2026

Rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej:  Niezależny Zespół Prawno – Historyczny w archidiecezji nie będzie miał charakteru komisji śledczej

W celu wyjaśnienia wszelkich spraw związanych z osobami pokrzywdzonymi w Kościele Częstochowskim od roku 1945 do chwili obecnej oraz wypracowania sposobów naprawienia krzywd i zadośćuczynienia wobec wyrządzonego zła abp Wacław Depo powołał Niezależny Zespół Prawno-Historyczny w Archidiecezji Częstochowskiej. Komunikat Metropolity Częstochowskiego został opublikowany dzisiaj na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej. Jak informuje ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej  Zespół nie będzie miał charakteru komisji śledczej. 

1 2 3 38
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.