Tag: Warszawa
Wiara Powstańców Warszawskich – zachowane pamiątki
Po Powstaniu Warszawskim zachowało się wiele przedmiotów kultu religijnego. Pokaźny zbiór takich pamiątek znajduje się w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego założonym przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, które zrzesza pasjonatów historii. Wśród pamiątek są zachowane opisy gorliwej modlitwy żołnierzy. – Chłopcy podczas ostrzału cały czas trzymali się za ręce i się modlili – mówi KAI członek Stowarzyszenia, Tomasz Karasiński. Świadectwem wiary jest także zachowany ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej, który uratował powstańcowi życie, chroniąc go przed postrzałem; a także list, w którym opisano, jak jeden z więźniów obozu koncentracyjnego podczas marszu śmierci, niesiony przez współwięźnia, nie ustawał w modlitwie. „Jestem gotowy na śmierć” – to były jego ostatnie słowa. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pocieszali, spowiadali, ginęli – o kapelanach Powstania Warszawskiego
Około 150 duchownych wzięło udział w Powstaniu Warszawskim jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych. W ciągu 63 dni wolnościowego zrywu byli stale przy walczących – odprawiali Msze, organizowali wspólne modlitwy, pocieszali, spowiadali i odprowadzali zmarłych w ostatniej drodze, wreszcie sami ginęli. Dziś, 1 sierpnia, przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Bp Lechowicz: Powstańcy Warszawscy są dla nas przykładem, że nie wolno się godzić ze złem
Powstańcy Warszawscy są dla nas przykładem, że nie wolno się godzić ze złem i w życiu osobistym, i w przestrzeni społecznej – powiedział podczas Mszy św. na placu Krasińskich biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Eucharystii sprawowanej w przeddzień 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Po Mszy św. rozpoczął się apel pamięci z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta-elekta Karola Nawrockiego, kombatantów, parlamentarzystów i władz miasta.
Pomnik zrujnowanego miasta – Kopiec Powstania Warszawskiego po 81 latach
Choć przez dekady był dziką, porośniętą roślinnością zwałką gruzu, na której dzieci z Czerniakowa bawiły się w Robin Hooda, mieszkańcy wiedzieli, co skrywa ta góra. Dziś, w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Kopiec Powstania to już nie tylko miejsce pamięci — to również swoiste muzeum, zielona ostoja i symboliczny pomnik unicestwionej Warszawy.
Msza św. w intencji Policji w Bazylice św. Krzyża w Warszawie
W niedzielę w Bazylice św. Krzyża odprawiono Mszę św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Policji. Liturgia była transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.
Kończy się nabór do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II
W czwartek 31 lipca kończy się rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów. To ostatni moment, aby złożyć wniosek o stypendium. Warto się postarać, bo dzięki zwiększeniu budżetu przez radę Warszawy na uczniów i studentów czeka około 400 stypendiów, a ich wartość to od 500 do 1500 zł miesięcznie.
Warszawa stolicą młodej Polonii – trwa Polonia_Camp 2025
Ponad 1000 uczestników z 46 krajów spotkało się w Warszawie, by wspólnie odkrywać i pogłębiać swoją polską tożsamość. „Marzenia się spełniają” – takimi słowami marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zainaugurowała Polonia_Camp 2025. To pierwsze w historii globalne spotkanie młodej Polonii. Wydarzenie zorganizowano na kampusie SGGW w Warszawie. Przez cztery dni uczestnicy z sześciu kontynentów poznają kulturę, język, historię i współczesne oblicze Polski.
„Ruiny i odbudowa Starego Miasta w litografiach” – wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Wystawę pt. „Ruiny i odbudowa Starego Miasta w litografiach”, prezentującą prace dwóch wybitnych artystów – Antoniego Suchanka i Jana Kucharskiego można oglądać od dziś (18 lipca) w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wystawa wpisuje się w obchody 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Starego Miasta oraz 72. Urodzin Starówki.
Warszawskie obchody 82. rocznicy Rzezi Wołyńskiej
W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej. Obchody zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Po Mszy św. uroczystości kontynuowano przy Skwerze Wołyńskim przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).
Rusza IV Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem
Pokazem dwóch filmów opowiadających o współczesnej Ukrainie 9 lipca w Warszawie rozpoczyna się IV Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem. Program wydarzenia prezentuje kinematografie krajów, z których społeczności aktywnie współtworzą współczesną Warszawę – Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu i Indii. Wieczory filmowe odbywać się będą od 9 lipca do 10 września, w każdą środę o godz. 20.00, na dziedzińcu Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny.


