Tag: Warszawa

09:45 / 09-08-2019

Pogrzeb ks. Kazimierza Orzechowskiego

Ze wzruszeniem i łzami wspominały śp. ks. Kazimierza Orzechowskiego jego duchowe dzieci – uczestnicy Mszy pogrzebowej, która odbyła się dziś w południe w warszawskim kościele sióstr wizytek przy Krakowskiem Przedmieściu. Dziękowali za pomoc w powrocie do Boga po wielu latach nieobecności w Kościele, za ocalone kapłaństwo, za przyjaźń, duchowe prowadzenie, ukazywanie piękna słowa i języka. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Po Eucharystii ciało zmarłego kapłana, aktora i znanego duszpasterza środowiska artystycznego w Polsce, złożone zostało na cmentarzu w Skolimowie.

18:45 / 08-08-2019

Ruszyła konserwacja cudownego krucyfiksu z Kaplicy Baryczków

Ruszyła konserwacja najcenniejszego gotyckiego zabytku stolicy – krucyfiksu z Kaplicy Baryczków w archikatedrze św. Jan chrzciciela. Prace nad przywróceniem blasku cudownej figurze Chrystusa, która jako jedyna ocalała z płonącej w czasie Powstania Warszawskiego świątyni, prowadzi pracownia prof. Marii Lubryczyńskiej.

Protest przed Nuncjaturą w związku z homilią abp. Jędraszewskiego

Około 200 osób zebrało się dziś po południu przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, pod hasłem: „Stop nienawiści. Domagamy się dymisji abp. Jędraszewskiego”. Wśród zgromadzonych byli m.in. prof. Monika Płatek, posłanka Monika Rosa, radna m.st. Warszawy Agata Diduszko–Zyglewska, a także przedstawiciele redakcji Magazynu Kontakt, wydawanego przez KIK czasopisma lewicy katolickiej oraz członkowie grupy chrześcijan LGBTQ „Wiara i Tęcza”. Pretekstem do demonstracji jest kazanie abp. Marka Jędraszewskiego, który w homilii, wygłoszonej 1 sierpnia porównał ideologię głoszona dziś przez środowiska LGBT do ideologii z XX-wieku m. in. do „czerwonej zarazy”.

04:00 / 06-08-2019

Oddano hołd ofiarom Rzezi Woli

Przy pomniku 50 tysięcy cywilnych mieszkańców Woli wymordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego odbyły się w poniedziałek uroczystości upamiętniające największą jednorazową masakrę ludności cywilnej w Europie w czasie II wojny światowej. W obchodach wziął udział burmistrz niemieckiej gminy Sylt Nikolas Häckel.

15:00 / 05-08-2019

Warszawa upamiętni Rzeź Woli – największe ludobójstwo II Wojny Światowej

5 sierpnia o godz. 18.00 na Skwerze Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności przy pomniku upamiętniającym 50 tys. cywilnych mieszkańców Woli wymordowanych przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego rozpoczną się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Na zakończenie odbędzie się Marsz Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy i zapalenie zniczy w miejscu wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”.

„Ustrojenie” – instalacja florystyczna „zakwitła” w Warszawie

W sąsiedztwie kawiarni „Niepodległa. Miejsce spotkań” znajdującej się w Łazienkach Królewskich 3 sierpnia zakwitła nietypowa instalacja artystyczna przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Tę wspaniałą wystawę – przygotowaną w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża do ojczyzny – zobaczyło już ponad 2 tysiące osób.

Warszawska Pielgrzymka Akademicka ruszyła na Jasną Górę

Blisko trzy tysiące młodych wyruszyło w poniedziałek rano z Placu Zamkowego w Warszawie na Jasną Górę. Na pielgrzymi trud uczestnikom 39. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej pobłogosławił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

22:00 / 31-07-2019

Program obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W czwartek przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po raz kolejny w Warszawie i wielu miastach w całej Polsce o godz. 17 odezwą się syreny alarmowe, zabiją dzwony kościołów i zatrzyma się ruch uliczny, pod tablicami zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty.

16:00 / 25-07-2019

Muzeum Mt 5, 14 włącza się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Honorową wartą i zapaleniem znicza pamięci przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu włączy się Mt 5, 14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

18:22 / 11-07-2019

Msza św. w 76. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu

Ks. ppłk Mirosław Biernacki, kapelan środowisk 27 Dywizji Piechoty AK, przewodniczył w katedrze polowej Mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej. Dziś obchodzimy 76. rocznicę tzw. „krwawej niedzieli”, ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej złożone zostały kwiaty. Od 2016 r. dzień 11 lipca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.