Tag: Warszawa

19:30 / 01-03-2026

Powązki Wojskowe: modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych

Przed Panteonem-Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych–Wyklętych w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość w hołdzie żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W okresie powojennym w kwaterze „Ł” potajemnie chowano ofiary zbrodni komunistycznych. Modlitwę w intencji żołnierzy niezłomnych poprowadził ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

07:10 / 27-02-2026

Ambasador Ukrainy podziękował za pomoc Kościoła w Polsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC spotkał się w czwartek, 26 lutego, z Ambasadorem Ukrainy w Polsce Vasylem Bodnarem, który na jego ręce przekazał podziękowania za pomoc udzielaną Ukrainie przez Kościół w Polsce.

19:17 / 17-02-2026

Muzułmanie: uroczystości upamiętniające ofiary w Chodżały

Na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar masakry cywilów w azerbejdżańskiej miejscowości Chodżały (Xocalı), do której doszło w lutym 1992 r. podczas pierwszej wojny o Górski Karabach. „Tylko poprzez prawdę, sprawiedliwość i zachowanie pamięci historycznej można chronić godność człowieka i budować pojednanie” – mówiła w czasie uroczystości ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanova.

17:53 / 14-02-2026

Warszawa: obchody 84. rocznicy powstania Armii Krajowej

– Narodowy Dzień Pamięci nie jest tylko wspomnieniem przeszłości. Jest rachunkiem sumienia teraźniejszości – podkreślił ks. płk Karol Skopiński, proboszcz katedry polowej, podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice Świętego Krzyża w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej. Eucharystia była jednym z centralnych punktów uroczystości związanych z rocznicą utworzenia AK. Po jej zakończeniu pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego przeszła Defilada Szacunku z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego i grup rekonstrukcyjnych. Następnie odbył się apel pamięci. Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK.

16:19 / 11-02-2026

Wielki Post w drodze – wierni z Warszawy będą pielgrzymować do 40 kościołów

Już w Środę Popielcową rozpocznie się wielkopostne pielgrzymowanie do 40 kościołów stacyjnych w Warszawie. Pielgrzymowanie będzie połączone z konkursem, w którym główną nagrodą jest pielgrzymka do Rzymu. To inicjatywa metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa, który zaproponował ją w ubiegłym roku.

18:35 / 27-01-2026

Warszawa złożyła hołd Ofiarom Holokaustu

Mieszkańcy Warszawy po raz kolejny uczcili przypadający 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez ONZ w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Główne uroczystości, w tym modlitwa ekumeniczna, odbyły się tradycyjnie pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

03:00 / 24-01-2026

Sąd nakazał prokuraturze ściganie „przychodni” aborcyjnej w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie Prokuratury Rejonowej Warszawa – Śródmieście o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie działalności aborcyjnej „przychodni” Abotak – informuje Instytut Ordo Iuris.

05:00 / 23-01-2026

Katedra polowa: Msza św. w intencji powstańców styczniowych

W intencji poległych i zmarłych powstańców styczniowych i tych wszystkich, którzy dziedziczyli ich tradycje modlono się w katedrze polowej w 163. rocznicę wybuchu zrywu. Mszy św. przewodniczył ks. płk Karol Skopiński, proboszcz katedry polowej.  Po zakończonej Eucharystii wierni udali się pod Krzyż Traugutta na warszawskiej cytadeli, gdzie odbył się apel pamięci i modlitwa w intencji powstańców styczniowych.

06:00 / 22-01-2026

Sejm: Pierwsza modlitwa ekumeniczna w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Po raz pierwszy w Kaplicy Sejmowej odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w związku z obchodzonym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obecni będą przedstawiciele licznych wyznań chrześcijańskich a wśród nich bp Andrzej Malicki, Prezes Polskiej Rady ekumenicznej.
 

16:25 / 03-01-2026

Warszawa – poświęcenie figur w bożonarodzeniowej szopce na pl. Trzech Krzyży (zapowiedź)

Od kilku lat na placu Trzech Krzyży powstaje bożonarodzeniowa szopka z figurami naturalnej wielkości, autorstwa rzeźbiarki Faustyny Makaruk, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku ekspozycja zostanie uzupełniona o figury Trzech Króli, które zostaną poświęcone w niedzielę 4 stycznia po popołudniowej Mszy św.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.