Tag: abp Wojciech Polak
Prymas Polski: od ołtarza przechodzi się do życia
Słyszymy dziś: weźmijcie Ducha Świętego! Tutaj, przy ołtarzu, trzeba nam tego Ducha wziąć. Trzeba się na Niego otworzyć. Trzeba się Nim napełnić, aby iść i głosić. Bo do tego jesteśmy wezwani, aby wychodząc od ołtarza, głosić innym Jezusa nie tyle słowami, co całym naszym życiem – mówił dziś Prymas Polski abp Wojciech Polak w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Jak chronić bezbronnych dorosłych w Kościele?
Niemal 100 delegatek i delegatów diecezjalnych i zakonnych ds. ochrony brało udział w Gnieźnie w szkoleniu poświęconym bezbronnym dorosłym w Kościele. Cykl prelekcji ekspertów powstał we współpracy Fundacji Świętego Józefa, Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Centrum Ochrony Dziecka. Zorganizowane w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie spotkanie poświęcone było prawnym, psychologicznym i duszpasterskim aspektom ochrony osób bezbronnych dorosłych w Kościele.
Prymas Polski: jedność opiera się na trosce o drugiego, a nie na układach
Jedność nie polega jedynie na zręcznym unikaniu przeciwieństw, ale jest wezwaniem do przekraczania barier własnego i zbiorowego egoizmu – mówił 21 maja w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodnicząc Mszy św. z okazji 45-lecia istnienia NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych.
Prymas przewodniczył Mszy św. w 125. rocznicę Strajku Dzieci Wrzesińskich
„Przypominamy prawa narodu: prawo do wolności Ojczyzny, do wierności Ojczyźnie, do miejsca w Ojczyźnie, do dziejów, języka, kultury” – słowami bł. Stefana Wyszyńskiego przypomniał abp Wojciech Polak wartości, w obronie których przed 125 laty stanęli uczniowie Katolickiej Szkoły Ludowej we Wrześni.
Prymas Polski modlił się z księżmi obchodzącymi 65. i 60. rocznicę kapłaństwa
Kościół gnieźnieński wciąż potrzebuje waszego ewangelizacyjnego świadectwa – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do księży seniorów obchodzących w tym roku 65-lecie i 60-lecie kapłaństwa. Jubileuszowa Msza św. sprawowana była 19 maja w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w obecności wspólnoty ADKS.
Bp Orchowicz: służba przy ołtarzu ma być pełniona w pokorze, a nie wbijać nas w pychę
– Świat mówi dziś jak być ważnym, najważniejszym, a Jezus pyta, czy chcesz służyć? I komu chcesz służyć? Nie własnej ambicji, własnemu ego, nie ludzkim opiniom, ale Bogu – mówił bp Radosław Orchowicz do młodych ludzi, którym w sobotę 9 maja udzielił błogosławieństwa do pełnienia posługi lektora, ceremoniarz, kantora i animatora LSO.
Prymas Polski o śp. abp. Michaliku: wspominam z szacunkiem i modlę się za niego
– Chciałbym przede wszystkim podziękować Panu Bogu za życie, powołanie i posługę kapłańską śp. abp. Józefa Michalika, a przede wszystkim za to, że był mi mentorem i nauczycielem, kiedy przez trzy lata pełniłem funkcję sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, on zaś był jej przewodniczącym – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Nuncjusz apostolski: jesteśmy posłani, aby nieść Ewangelię, nie podziały
O tym, że jedność jest możliwa tylko tam, gdzie panuje pokora, a nie pycha, która rodzi podziały przypomniał nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi wręczając krzyże misyjne misjonarzom, którzy wkrótce wyjadą na misje.
Kard. Német w Gnieźnie: wzmacniajmy mentalność pojednania zamiast odwetu
– Nie bójmy się ludzi, którzy za każdą cenę budują tylko swój kraj, widzą tylko swój naród, tylko swoje interesy. Kościół katolicki jest wspólnotą ludzi ochrzczonych ze wszystkich narodów i każdego języka pod słońcem – mówił kard. László Német podczas Mszy św. sprawowanej 26 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej z okazji uroczystości świętowojciechowych i rozpoczęcia Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Prymas Polski zainaugurował Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Gnieźnieńskiej
– Kościół głosi Ewangelię pokoju i uczy bardziej słuchać Boga niż ludzi – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku uroczystej Mszy św. inaugurującej w uroczystości świętowojciechowe Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


