Tag: abp Wojciech Polak
Prymas Polski do młodych na Lednicy: cieszę się każdą i każdym z was
„Witam was wszystkich, którzy pod Rybą gromadzicie się w imię Jezusa” – mówił abp Wojciech Polak do młodych uczestniczących w XXIII Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Wiesz, że cię kocham”, co stanowi nawiązanie do słów Jana Pawła II, że człowiek jest mocny wtedy, gdy wie, że jest kochany.
Jutrznia Lednicka i spotkanie młodych pod balkonem papieskim
Młodzi jadący na dzisiejsze spotkanie na Pola Lednickie zatrzymali się rano w Gnieźnie, by wspólnie z Prymasem Polski wziąć udział w Jutrzni Lednickiej. Po modlitwie wszyscy spotkali się pod balkonem papieskim – na pamiątkę historycznego już spotkania papieża Jana Pawła II z młodymi w 1979 roku.
Jan Paweł II już wtedy wytyczał nam nowe drogi
„Prowadząc nas do źródeł papież wytyczał nam nowe drogi. To przecież tutaj, w Gnieźnie, na zakończenie swej homilii powiedział: nie pójdziemy w przeszłość, pójdziemy ku przyszłości” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. inaugurującej gnieźnieńskie obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
Prymas Polski: wszyscy musimy się troszczyć o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży
„Trzeba dalej pracować, nie uciekać, nie wycofywać się (…). Wszyscy musimy się troszczyć o to, aby nasze wspólnoty były nadal miejscami otwartymi, bezpiecznymi i przyjaznymi dla dzieci i młodzieży” – powiedział abp Wojciech Polak w wywiadzie dla mediów archidiecezji gnieźnieńskiej.
Prymas Polski głosował: to obowiązek i odpowiedzialność
„Udział w wyborach to nasza odpowiedzialność zarówno za Polskę, jak i Europę, której cząstką przecież jesteśmy” – powiedział dziennikarzom Prymas Polski abp Wojciech Polak po oddaniu głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Abp Polak do księży: potrzeba więzi, a nie korporacyjnej solidarności
Księża nie powinni kierować się korporacyjną solidarnością, lecz przejrzystą więzią i odpowiedzialnością za siebie nawzajem – mówił dziś abp Wojciech Polak do duchownych dziękujących za ćwierćwiecza kapłaństwa. Prymas Polski przyznał, że życie kapłańskie przechodzi trudne godziny wstrząsów, bowiem „wraz z wiernością ogromnej większości, wyrósł także kąkol zła, z jego następstwami zgorszenia, bólu i cierpienia wykorzystanych osób”.
Biskupi do wiernych: nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom
„Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” – napisali biskupi do wiernych w liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja. List napisali hierarchowie zebrani dziś w Warszawie na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Dziś obrady Rady Stałej KEP i szkolenie dla metropolitów
Jutro, 22 maja, zbierze się w Warszawie na nadzwyczajnym spotkaniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Będzie ono w dużej mierze poświęcone problematyce wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Ponadto w tym samym dniu odbędzie się szkolenie wszystkich arcybiskupów metropolitów z zakresu norm prawnych zawartych w ostatnim motu proprio Franciszka.
Prymas o roli Kościoła w budowaniu pojednania
O roli Kościoła w Polsce w budowaniu pojednania na przykładzie pojednania z Niemcami, Rosjanami i Ukraińcami mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w nagranym na wideo wystąpieniu do uczestników konferencji „Korean Peninsula Peace-sharing Forum” w Seulu.
Film „Tylko nie mów nikomu” dowodzi jak wiele Kościół powinien się nauczyć i zmienić
– Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania – mówi abp Wojciech Polak w wywiadzie dla KAI. Dodaje, że „w każdej z tych diecezji należałoby powołać komisję, która przeanalizuje konkretne przypadki”. Delegat episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży tłumaczy, że w „w centrum zawsze muszą być osoby pokrzywdzone i ich dobro”, a na każdym etapie towarzyszyć im winna empatia i pomoc. Dlatego dziękuje pokrzywdzonym przez księży „za odwagę, że zdołali publicznie o tym opowiedzieć”.


