Drukuj Powrót do artykułu

Tarnów: 15 osób i instystucji otrzymało medale “Benemerenti in Opere Evangelizationis”

26 października 2023 | 18:07 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ

Kościół tarnowski, bp Jerzy Mazur, o. Krzysztof Ziarnowski są w gronie nagrodzonych medalem dla zasłużonych dla ewangelizacji „Benemerenti in Opere Evangelizationis” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się gala wręczenia medalu. To wyróżnienie otrzymało 15 osób i instytucji. W gronie zasłużonych na polu misyjnym są również Duchowy Patronat Misyjny Księży Sercanów, Komitet Pomocy Polskim Misjom z Ottawy oraz czasopismo „Echo z Afryki i innych kontynentów”.

Uroczystość uhonorowania zasłużonych osób i instytucji dla misyjnego dzieła Kościoła odbyła się w ramach obchodów 50-lecia posługi misjonarzy diecezji tarnowskiej. W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. W homilii przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji powiedział, że świat banalizuje Kościół i Chrystusa i pyta dlaczego głoszona jest Ewangelia? – Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Słuchamy i służymy nawet za cenę ofiary życia. Złożyli ją pochodzący z tej ziemi bł. ks. Zbigniew Strzałkowski i tarnowski misjonarz ks. Jan Czuba. Jako świadkowie powiedzieli światu, że Chrystus jest naszą drogą, pokojem i naszą nadzieją. Dzieło Misyjne Kościoła nie należy do przeszłości, bo Jezus żyje” – podkreślił.

Podczas gali medalem “Benemerenti in Opere Evangelizationis” nagrodzony został Kościół tarnowski. W tym roku przypada 50. rocznica wyjazdu misjonarzy fideidonistów z diecezji tarnowskiej na misje do Konga. Przez cały ten czas grupa 31 misjonarzy ofiarnie pracowała na różnych placówkach w kraju. Obecnie misjonarze fideidoniści pracują w 12 krajach na całym świecie.

Medal odebrali misjonarze ks. Marian Pazdan i ks. Bogdan Piotrowski z Konga Brazzaville. Podziękowali, śpiewając piosenkę w miejscowym języku. – Jesteśmy bardzo wdzięczni. Ja u nas w buszu nawet nie widziałem, że jest taki medal – żartował ks. Pazdan.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas gali przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że „Misje odmładzają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie”. – Kiedy przed pięćdziesięciu laty trzech pierwszych kapłanów tarnowskich wyruszyło, aby na kontynencie afrykańskim podjąć posługę misyjną, wówczas nasza diecezja zaczęła coraz szerzej otwierać okno na dzieło ewangelizacji, a tym samym zyskała nowy entuzjazm. Niech to piękne dzieło, z Bożą pomocą dalej trwa i dynamicznie rozwija się dla szerzenia królestwa Bożego w świecie – powiedział bp Jeż.

Medal otrzymał także bp Jerzy Mazur SVD, który w latach 1983-1986 był misjonarzem w Ghanie, od 1986-1988 r. pracował na Białorusi i w latach 1988-2002 na Syberii. W latach 2011-2021 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Zorganizował kilka sympozjów naukowych poświęconych misjom. Przygotował i przeprowadził IV Krajowy Kongres Misyjny. Wskrzesił działalność Krajowej Rady Misyjnej i przewodniczył jej pracom. Propagował misje poprzez publikacje książkowe dla młodzieży i dorosłych. Powołał do istnienia Kapitułę Medalu Benemerenti. W diecezji ełckiej zorganizował dwa kongresy misyjne. Wspierał finansowo misjonarki i misjonarzy nie tylko z własnej diecezji.

Bp Mazur pogratulował jubileuszu diecezji tarnowskiej. – Diecezja tarnowska przez te lata tak inspirowała inne diecezje tym duchem misyjności i niech tak będzie nadal. Wszystkim gratuluję otrzymania tego medalu. Siejemy Ewangelię – dodał.

W gronie nagrodzonych jest także o. Krzysztof Ziarnowski SVD, ze Zgromadzenia Słowa Bożego. W 1987 r. wyjechał do pracy misyjnej w Angoli. O. Krzysztof jest nie tylko kapłanem, ale również liderem, budowniczym, nauczycielem, formatorem i przede wszystkim człowiekiem wielkiego serca. Jego inicjatywy takie jak budowa studni, szkół czy ośrodków zdrowia znacząco przyczyniły się do poprawy warunków życia wielu ludzi. W 1990 r., w czasie trwającej wojny domowej w Angoli, o. Krzysztof jechał z chorą dziewczynką i jej mamą do szpitala. Najechał na minę przeciwczołgową i samochód wyleciał w powietrze. Mama dziecka zginęła na miejscu. O. Krzysztof odniósł liczne obrażenia i stracił dużo krwi. Kiedy zauważył, że małe dziecko zostało na miejscu wypadku i może się spalić, ostatnimi siłami pobiegł po nie. Przez 20 km niósł na plecach dziewczynkę, dzięki czemu uratował jej życie. Sam zemdlał z wycieńczenia. Dziecko przeżyło, a on do dziś nosi czarne blizny.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w pierwszej kategorii „za zasługi w misyjnym dziele Kościoła” otrzymały Maria Kryś, zelatorka Koła Przyjaciół Misji w parafii NMP Wspomożenia Wiernych z diecezji gliwickiej, a także siostra Zygmunta Kaszuba ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W Burundi zakonnica zorganizowała opiekę nad osobami dotkniętymi trądem. Po śmierci jedynego dentysty w kraju, leczyła również zęby. Zbudowała Centrum Zdrowia w Musongati, które przemienione w szpital, działa prężnie do tej pory. Dzięki ofiarodawcom, udało się siostrze w tym roku ukończyć budowę Szkoły Podstawowej w Gitega – Songa, w której będzie mogło się uczyć około 700 dzieci. Medal dostała również siostra Aniela Banaś ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Na misjach pracowała w Zambii, a potem w RPA, ofiarnie opiekowała się sierotami w domach dziecka i prowadziła przedszkola, a potem – aż do tego roku – pomagała w różnych pracach młodszym siostrom misjonarkom. Mimo słabego zdrowia pozostała na swoim „posterunku misyjnym” przez 58 lat, a w maju bieżącego roku powróciła do Polski. Nadal żyje misjami modląc się za misjonarzy.

W tym roku Medal „Benemerenti” w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” otrzymali katechetka Magdalena Kołtyś, pochodząca z archidiecezji lubelskiej. Od kilku miesięcy pełni funkcję pierwszej w historii nowego dzieła, prezes Fundacji „Na krańce świata”, której celem jest pomoc misyjna. Nadzoruje też działalność niedawno utworzonego portalu misjomat.org. Niezwykle oddana sprawie animacji misyjnej i dziełu misyjnemu. Ponadto medal trafił do Duchowego Patronatu Misyjnego Księży Sercanów. Jego ideą jest zjednoczenie ludzi w modlitwie za misje i utworzenie z nich zaplecza dla polskich sercanów pracujących na misjach. Liczy on 340 członków. Trzeci medal w tej kategorii otrzymał ks. Jerzy Piluś, który od 1997 r. z wielkim zaangażowaniem pracował na Kaukazie (Azerbejdżan – 3,5 roku; Abchazja – 5 lat, Gruzja – 5 lat w Caritas, następnie wrócił do Abchazji).

Trzecia kategoria dotyczy pomocy materialnej i finansowej dla misji. Medal „Benemerenti” otrzymał Wacław Bajer z Piekar Śląskich, który należy do hojnych darczyńców misji. W roku 2023 przekazał Dziełu Pomocy „Ad Gentes” środki na projekty charytatywne, takie jak dożywianie dzieci w domach dziecka prowadzonych przez siostry w Burundi, Paragwaju, Tanzanii, Kamerunie i Togo. Pan Wacław wsparł również projekty medyczne, głównie w Burundi i Kamerunie oraz projekty rozwojowe, takie jak budowa szkoły krawieckiej dla dziewcząt w But w Papui Nowej Gwinei. Misje wspiera również Komitet Pomocy Polskim Misjom z Ottawy. Jest on także w gronie nagrodzonych medalem. Jego członkowie reagują na apele polskich misjonarzy o pomoc dla misji. Grupa emerytów powstała w 1974 r. by pomagać polskiej misjonarce. Wydaje też biuletyn misyjny angażując w pomoc materialną Polonię w Kanadzie. Dotychczas Komitet zebrał i przekazał na misje 1,45 mln dolarów. Medal otrzymali także Lucyna i Marcin Heimowscy, którzy przez swoje ofiary pokrywali w co najmniej 80% realizowanych przez parafię w Rumi projektów misyjnych. W wielu krajach zbudowano 33 studnie, zbudowano i wyposażono szkołę w Uyo, zbudowano szkołę na pograniczu Kamerunu i Nigerii, zbudowano w Bouar w RŚA Ośrodek Szkolenia dla Osób Niepełnosprawnych, zakupiono 20 wózków inwalidzkich dla parafii w N’Jamenie w Czadzie, przez 5 lat przekazywaliśmy środki na żywność i lekarstwa dla uchodźców w Juba w Sudanie Południowym.

W czwartej kategorii „informacja medialna” kapituła medalu doceniła w tym roku Wydawnictwo „Jedność” z Kielc, które od 10 lat współpracuje z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji oraz Dziełem Pomocy „Ad Gentes”. Wydawnictwo wspiera misje drukując materiały, książki, albumy misyjne po kosztach produkcji. Wydawnictwo wydało „Modlitewnik misyjny”, który rozszedł się w nakładzie 18 tys. egzemplarzy. Od 10 lat jest głównym sponsorem nagród książkowych dla uczniów szkół podstawowych, uczestników Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”. Każdego roku przekazuje książki i albumy o wartości ponad 10 tys. złotych. Medal trafiił też do redakcji czasopisma „Echo z Afryki i innych kontynentów”. Gazetę wydaje Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera od 1891 r. Jest najdłużej wydawanym czasopismem misyjnym na rynku. Informuje o kwestiach ewangelizacji na wszystkich kontynentach i zachęca czytelników do czynnej współpracy w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym, zwłaszcza w krajach misyjnych.Trzeci medal w tej kategorii otrzymała rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej Radio Fara, która systematycznie prowadzi audycje misyjne. Redaktorzy przygotowują wywiady o tematyce misyjnej, reportaże z krajów misyjnych, zachęcają do wsparcia misji, systematycznie informują o stałych wydarzeniach misyjnych i akcjach pomocy misjom prowadzonych przez Dzieła Misyjne w Polsce i różne organizacje. Nie brakuje na antenie Radia Fara misyjnych programów formacyjnych dla dzieci.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.