Tegoroczna Arena Młodych skoncentrowana na wsparciu psychicznym młodych
08 marca 2025 | 17:27 | xjm, tk | Łódź Ⓒ Ⓟ

Ponad 5 tysięcy nastolatków uczestniczyło w piątek w kolejnej edycji Areny Młodych – rekolekcji ewangelizacyjnych dla młodzieży, które rozpoczynają w Archidiecezji Łódzkiej Wielki Post. Wielu młodych ludzi potrzebuje wsparcia psychicznego, dlatego w wydarzeniu wzięli udział specjaliści, którzy taką pomoc oferują.
Organizatorzy wydarzenia corocznie podkreślają, że ważne jest, aby poprzez takie spotkanie młodzi ludzie mieli doświadczenie wspólnoty młodego Kościoła. “W tej ogromnej liczbie młodzieży są osoby, które wierzą i takie, które mówią, że nie wierzą” – zaznacza ks. Jarosław Magierski, odpowiedzialny za powstałe w Łodzi, jako pierwsze w Polsce, duszpasterstwo osób będących w kryzysie suicydalnym. – Ale jedni i drudzy przychodzą, bo szukają odpowiedzi na ważne, nurtujące ich pytania – dodaje duchowny.
W tworzenie Areny Młodych zaangażowani są członkowie różnych środowisk Kościoła Łódzkiego. Od młodych, po osoby z ogromnym doświadczeniem w pracy dla młodego człowieka.
Ks. Magierski zaznacza, że dzięki otwartości i empatii kard. Grzegorza Rysia, tegoroczna Arena była już drugą z rzędu, w której uczestniczyli profesjonaliści zajmujący się pierwszą pomocą emocjonalną i wsparciem psychiczno-pedagogicznym. Ich zadaniem jest towarzysząca rozmowa z osobami, które zauważają u siebie narastające kryzysy natury psychicznej.
Duszpasterz osób w kryzysie samobójczym zwraca uwagę, że obecni na Arenie Młodych psycholożki i terapeuci nie diagnozują oraz nie prowadzą terapii, bowiem wydarzenie to nie jest właściwą okolicznością na sesje psychoterapeutyczne. “Celem obecnych na Arenie specjalistów jest rozmowa, psychoedukacja oraz motywowanie do sięgania po specjalistyczną pomoc w rodzącym się kryzysie emocjonalnym” – tłumaczy ks. Magierski.
Proszące o rozmowę osoby uzyskiwały informację gdzie i do kogo mogą zgłaszać się po profesjonalną pomoc. Rodziły się też pytania jak, będąc nastolatkiem/nastolatką wspierać swoich rówieśników czy efektywnie przeciwstawiać się przemocy rówieśniczej.
W tegorocznej Arenie Młodych brali udział specjaliści z obszaru logoterapii. Jest to współczesny wiedeński kierunek psychoterapeutyczny rozwinięty przez Viktora Frankla. Nazwa pochodzi z języka greckiego i wywodzi się od słowa „logos”, które w powiązaniu z psychoterapią oznacza „sens”.
“Trzeba zaznaczyć, że sens, jego zaistnienie, związane jest z pierwotnym ukierunkowaniem człowieka i jego partycypacją w świecie wartości. Logoterapia oznacza więc psychoterapię skoncentrowaną na sensie i wartościach” – zaznacza łódzki duchowny.
Ks. Magierski podkreśla, że zaproszenie na Arenę Młodych specjalistów z dziedziny życia psychicznego jest także czytelnym sygnałem płynącym z wnętrza wspólnoty Kościoła, który łamie stereotypy związane z napięciami rodzącymi się między pomocą duchową i pomocą psychologiczną.
“O współczesnych ludziach mawia się niekiedy, że są częścią ‘generacji mroku’. Umiejętne, uzupełniające się współdziałanie inicjatyw duszpasterskich i programów profilaktyki zdrowia psychicznego zawiera w sobie potencjał przezwyciężania tego mroku” – zwraca uwagę ks. Jarosław Magierski.
Arena Młodych powstała z inicjatywy abp. Grzegorza Rysia w 2017 roku. Pierwsza edycja miała rok później. Arena jest spotkaniem dla młodych ludzi, organizowanym w ramach rekolekcji Wielkopostnych.
W tworzenie Areny Młodych zaangażowani są członkowie różnych środowisk Kościoła Łódzkiego: od ludzi młodych, po osoby z ogromnym doświadczeniem w pracy dla młodego człowieka.
Co roku tematyka Areny jest inna. Są kluczowe, stałe elementy – między innymi nowoczesna forma, wykorzystująca ruch, taniec, gest, flagi, śpiew. Stałymi punktami są także Adoracja, spowiedź i modlitwa wstawiennicza. Jak tłumaczą organizatorzy, kluczem do całości jest Słowo Boga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.