Trwa 29. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym
17 maja 2025 | 18:25 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

Na Jasnej Górze odbywa się 29. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Spotkanie wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego. Wśród gości specjalnych są José Prado Flores, założyciel Międzynarodowej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, oraz siostry z USA z Domu Arki i Gołębicy – miejsc, gdzie rodziła się katolicka odnowa charyzmatyczna.
Uczestnicy czuwania modlą się za papieża Leona XIV. – Wybór papieża to także nowe. Wszystko od nowa. Widzimy, że tak się dzieje w Kościele. Papież wybrany w tym Roku Jubileuszowym, pod znakiem nadziei, staje się również i dla nas pielgrzymem nadziei – mówi Dorota Drążkiewicz, zastępca przewodniczącego Stowarzyszenia Krajowego Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce.
Zaangażowani w Odnowę w Duchu Świętym w Polsce zachęcają, by nie pozostawać „na progu” wiary, lecz być wiernym doświadczeniu chrztu i bierzmowania, żyjąc w relacji z Duchem Świętym.
Paweł Nowak z Pabianic, związany także z łódzką wspólnotą „Mocni w Duchu”, gdzie formuje się w duchu ignacjańskiego rozeznawania duchowego, uczestniczy w Odnowie od 20 lat. – Duch Święty daje mi radość życia, posługi, radość w rodzinie. Mam dużą rodzinę – jestem żonaty od 40 lat, mam pięcioro dzieci i pięcioro wnucząt. Doświadczam mocy Ducha Świętego w codzienności. Ciągle pragnę więcej – Bóg ma niewyczerpane łaski dla nas, dlatego tu przyjeżdżam – mówi.
Jest zaangażowany w modlitwę nad chorymi, także na oddziałach onkologicznych i paliatywnych. Przyznaje, że wciąż spotyka się ze stereotypem charyzmatyka jako osoby „oderwanej od rzeczywistości”, bo – jego zdaniem – ludzie wciąż „boją się charyzmatów, widząc nas jako radosnych i zaangażowanych, co w dzisiejszym świecie bywa podejrzane lub dziwne”. Przekonuje, że Duch Święty daje różnorodne dary, które łączą się we wspólnocie i są dla wspólnoty Kościoła. – Życie w Duchu Świętym jest prostsze, łatwiejsze. Trzeba Go przyjąć i iść za Nim, a nie według swojego ducha – dodaje. Podkreśla, że nie potrzeba „wspólnot serniczkowych”, ale takich, które swoje działanie opierają przede wszystkim na modlitwie.
Renata Guszko-Sybulak i Justyna Sulik ze wspólnoty „Nowe Jeruzalem” w Kostrzynie nad Odrą przyznają, że przed laty zachwycił je Kościół charyzmatyczny i w nim odnalazły swoje miejsce. – Tu doświadczamy żywej relacji z Bogiem – wrażliwej i czułej. To ożywia wiarę i życie. Duch Święty zabiera też lęki przed codziennością, przed nowymi wyzwaniami, które po ludzku wydają się nie do udźwignięcia – podkreślają.
„Ewangelizatorami nadziei” nazwał osoby zaangażowane w ruch charyzmatyczny bp Piotr Wawrzynek, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W homilii podczas Mszy św. z udziałem uczestników spotkania liderów i animatorów ruchu, które poprzedziło czuwanie, podkreślił, że dziś szczególnie „potrzebne są znaki nadziei”, ponieważ współczesny świat cierpi z powodu chronicznego jej braku – jak diagnozował papież Franciszek. Bp Wawrzynek zachęcał, by te znaki nadziei – światła nadziei – umieszczać i rozpalać w różnych przestrzeniach: zarówno świata realnego, jak i wirtualnego. – Polska potrzebuje uzdrowienia, potrzebujemy odnowić nadzieję – przywołał raz jeszcze słowa José Prado Floresa z jego konferencji.
Zdaniem delegata KEP, „aby zapłonęła w nas nadzieja światłem Chrystusa Zmartwychwstałego”, trzeba najpierw ewangelizować siebie – „zarzucić w swym sercu kotwicę Słowa Bożego”. Następnie należy odnawiać nadzieję w naszych wspólnotach – stawiając w centrum modlitwy i działania Jezusa Zmartwychwstałego. Trzecia przestrzeń, która potrzebuje światła nadziei, to przestrzeń podziałów. – Jesteśmy chorzy i poranieni, bo jesteśmy podzieleni. Żyjemy w ojczyźnie poranionej podziałami – ocenił bp Wawrzynek, podkreślając, że potrzeba odnawiania nadziei „przez burzenie wrogości, przez budowanie mostów przebaczenia, pojednania, miłości, miłosierdzia – wspólnoty ponad wszelkim podziałem”.
– Potrzeba, byśmy umieli przyjmować nadzieję od Chrystusa, od Ducha Świętego – miłość, wiarę – aby nieść ją później światu. A przecież tak często widzimy wokół siebie ludzi, którzy tracą sens życia – i to jest właśnie ta przestrzeń, w którą mamy wejść – mówi Dorota Drążkiewicz.
Jasnogórskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym jest jednym z największych modlitewnych spotkań organizowanych w Polsce, wyrażających jedność z Kościołem i jego pasterzami. Rozpoczęło się o godz. 9.30. O godz. 16.30 będzie sprawowana Msza św.
Czuwanie modlitewne poprzedziło piątkowe (16 maja) spotkanie animatorów i liderów wspólnot w Polsce o charakterze formacyjnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.