Trwa kolejna edycja akcji „Wyślij pączka do Afryki”
26 lutego 2025 | 16:56 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ

Fundacja „Kapucyni i Misje” z Krakowa po raz kolejny prowadzi zbiórkę pt. „Wyślij pączka do Afryki”. Dzięki niej, odmawiając sobie słodkości związanych z Tłustym Czwartkiem, można wspomóc kapucyńskie projekty misyjne, a konkretnie głodujące dzieci w Afryce.
W akcji mogą wziąć udział zarówno ci, którzy pączki kupią, jak i ci, którzy odmówią sobie tej przyjemności. Pomóc można przede wszystkim kupując „e-pączka” na stronie www.paczek.kapucyni.pl.
Równowartość jednego pączka to na przykład koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez dwa dni. Na wspomnianej stronie można kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób wesprzeć projekty prowadzone przez kapucynów, które obejmują m.in. edukację, opiekę zdrowotną, sprawy społeczne i religijne oraz działalność związaną z dostarczaniem ludziom zdrowej wody.
– W tym roku akcji patronuje hasło „Podaruj dzieciom ciepły posiłek”. Zapewnienie wyżywienia dzieciom z Afryki to niezbędny element codziennej troski o nich obok organizacji dla nich edukacji czy zajęć dodatkowych. Jest to niezmiernie istotne zwłaszcza w przypadku sierot, jak i ubogich rodzin wielodzietnych. Wyżywienie jednego dziecka w szkole przez 10 miesięcy to koszt raptem 150 zł, czyli około 50 gr dziennie – opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji „Kapucyni i Misje”.
Głównym dniem akcji będzie Tłusty Czwartek, ale wpłat i zakupów można dokonywać aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych to: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem „Pączek dla Afryki”).
Dr Grzelak o likwidacji WDŻ: nie chodzi o skuteczność przedmiotu, ale ideologiczne założenia
Na tegoroczne projekty prowadzone przez misjonarzy kapucyńskich potrzeba 707 tys. zł. Na chwilę obecną udało się zebrać około 15% tej kwoty.
– Zbliża się Wielki Post, a jednym z jego ważnych elementów jest jałmużna, która w naszej akcji przyjmuje konkretny cel. Dzięki odmówieniu sobie drobnej słodkości, kapucyńscy misjonarze będą mogli skutecznie realizować swoje cele. Już teraz dziękujemy za okazane serce – podsumowuje br. Steliga.
W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje ośmiu polskich misjonarzy kapucynów, zaś jeden w Gabonie i jeden w Algierii. Dwa lata temu powstała również nowa placówka w Sudanie Południowym, gdzie pojechało trzech braci kapucynów. Ich obecność często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Zakonnicy dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.