Drukuj Powrót do artykułu

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

07 lutego 2016 | 10:20 | mip / mz Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „Młodzi, nie dajcie się zniewolić” 7 lutego w Kościele w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego alkoholizm jest przyczyną co piątego rozwodu. Coraz częściej po alkohol sięgają kobiety i osoby niepełnoletnie.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zauważa, że w roku, w którym w Polsce odbywać się będzie ważne międzynarodowe wydarzenie – Światowe Dni Młodzieży, trzeba zwrócić uwagę na ludzi młodych, którzy coraz częściej sięgają po alkohol. – Hasło „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!” odnosi się do słów Jana Pawła II, który przestrzegał młodych, aby umieli „używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem” – przypomina biskup.

– Najbliższe miesiące będą szczególną okazją, by wymagać od siebie jeszcze więcej, by szukać nowych dróg ochrony trzeźwości. Musimy pracować z młodymi, ale trzeba także z otwartością kontynuować pracę z dziećmi i rodzinami, a także odważnie oddziaływać na rzeczywistość społeczną, w tym także prawną. Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji, nie lękajmy się promować trzeźwości w naszym najbliższym otoczeniu, ale nie lękajmy się także wymagać od innych, by trzeźwość szanowali i chronili – pisze w liście do wiernych bp Bronakowski.

Hierarcha zauważa również, że tegoroczny Tydzień Modlitw przeżywany jest w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. – Przypominamy sobie, że nasz naród i nasza państwowość wyrastają z chrześcijańskich korzeni, które pozwoliły naszym przodkom włączyć się w europejską rodzinę wartości ewangelicznych. Przeżywamy ten tydzień z wdzięcznością za wielką pracę Kościoła, który zawsze był w naszej ojczyźnie promotorem posługi trzeźwościowej. W wielu przypadkach, zwłaszcza w czasach zaborów, to kapłani i osoby zakonne byli głównymi obrońcami ludności przed systematycznym rozpijaniem narodu, które miało służyć wrogom Ojczyzny do łatwiejszego sprawowania kontroli nad zniewolonym społeczeństwem – wspomina biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Zdaniem duchownego problemem alkoholowy jest w Polsce bardzo poważny i warto mu przeciwdziałać. – Każdy z nas poprzez dobrowolną abstynencję, modlitwę, odważne świadectwo oraz wiele innych działań może włączyć się w budowanie nowej kultury trzeźwości – zachęcił na antenie Radia Nadzieja bp Bronakowski.

– Nadużywanie alkoholu przyczynia się nie tylko do utraty zdrowia, czy rozbicia rodziny. Bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary. Wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. Alkohol jest więc zagrożeniem dla życia wiecznego człowieka – podkreśla bp. Bronakowski.

Hierarcha przywołuje badania statystyczne, według których problem alkoholizmu może dotyczyć nawet miliona Polaków. – Co roku Polak wypija średnio ponad 10 l czystego alkoholu. Dwa miliony dzieci cierpi w rodzinach dotkniętych uzależnieniem, prawie 11 tys. osób co roku umiera przez legalnie sprzedawany alkohol – wymienia bp Bronakowski w oparciu o raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Według danych GUS z 2014 roku zmniejsza się odsetek osób dorosłych pijących alkohol, ale zaobserwowano istotne zmiany w typowym wzorcu konsumpcji alkoholu – piwo wypiera napoje spirytusowe. W ostatnich latach wyraźnie zwiększył się także udział kobiet wykonujących specjalne badania profilaktyczne. Po alkohol częściej sięgają także ludzie niepełnoletni.

Prawie co piąty rozwód spowodowany jest alkoholizmem. Choroba alkoholowa dotyka nie tylko osobę pijącą, ale całą rodzinę. Na współuzależnienie alkoholowe cierpi małżonek i dzieci osób nadużywających.

Sposób na walkę z nadużywaniem alkoholu ma Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rządowa agencja zaproponowała, aby zrównać poziom akcyzy lekkich alkoholi, w tym piwa i wina, z alkoholami spirytusowymi. W praktyce spowodowałoby duży wzrost cen lekkich alkoholi.

Organizacja przygotowuje też specjalną kampanię edukacyjno-informacyjna skierowaną do duchownych, w której przedstawiciele Kościoła wspomagaliby proces rozwiązywania problemów alkoholowych wśród społeczeństwa.

Co roku Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu odbywa się w Kościele katolickim w Polsce w ostatnią niedzielę karnawału, aby przypomnieć, że możliwa jest zabawa bez kieliszka. W tym roku odbywa się już po raz 49. i przyświeca mu wezwanie Jana Pawła II „Młodzi, nie dajcie się zniewolić”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

02 marca 2014 | 09:07 | tk, awo / pm Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „Kochająca matka zawsze trzeźwa” przebiegać będzie rozpoczynający się w niedzielę 2 marca 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu”. Bp Tadeusz Bronakowski Delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym.

„Tydzień modlitw o Trzeźwość Narodu Kościół w Polsce rozpoczyna niedzielą przed Popielcem, aby włączyć wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników” – czytamy w specjalnym opracowaniu Zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości.

Modlitwy w intencji trzeźwości rozpoczynają się zwyczajowo w ostatnią niedzielę karnawału. Jest to nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się tzw. 40-godzinne nabożeństwa eucharystyczne.

Kościół w Polsce zachęca, by był to czas szczególnie intensywnej pracy nad stworzeniem różnych grup trzeźwościowych lub zachęty do wstępowania w ich szeregi. W kościołach wystawiane są parafialne księgi trzeźwości, do których parafianie wpisują swoje deklaracje abstynencji.

Jutrzejsza niedziela rozpoczynająca obchody tygodnia modlitw o trzeźwość jest dniem ekspiacji za grzechy pijaństwa. W kościołach będą wznoszone modlitwy „za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze i trzeźwości przeciwstawiając się demoralizacji.

Nawiązując do tegorocznego hasła modlitw – „Kochająca matka zawsze trzeźwa” – bp Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym. Najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast – wskazuje biskup powołując się na najnowsze statystyki.

Delegat KEP ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla rolę matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin, ale zauważa jednocześnie, że wiele kobiet cierpi przez alkohol – zwłaszcza te, których mężowie są uzależnieni. – Matki cierpią podwójnie, odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci. Drżą o to, co może wydarzyć się w ich życiu a takie życie często przynosi współuzależnienie – dodaje biskup.

Delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla, że po alkohol sięga coraz więcej matek. – Niestety, to przyzwyczajenie do uciekania w alkohol od stresu, nadmiaru obowiązków, szybkiego tempa życia, często przekłada się także na negatywne zachowania w trakcie ciąży i karmienia piersią – zauważa bp Bronakowski.

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu nie chcemy skupiać się jedynie na tym co złe. Prosimy o zaangażowanie w zmianę sytuacji, o zaangażowanie w codzienne budowanie nowej kultury trzeźwości – podkreśla delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości. Szczególnie zachęca matki, aby wychowywały dzieci w trzeźwości. – Takie wychowanie zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa, od pokazywania dzieciom świata w taki sposób, aby nigdy nie musiały szukać radości, chwilowej satysfakcji w alkoholu – wskazuje.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, rolą matek jest także stawianie dzieciom wymagań. – Nie można tolerować sytuacji, w której dziecko zaczyna sięgać po alkohol. Nie można tego bagatelizować. Alkoholikiem nie zostaje się nagle. To właśnie jedno piwo czy drink w wieku kilkunastu lat często jest pierwszym krokiem na szlaku, który kończy się przegranym, zmarnowanym życiem i cierpieniem – przestrzega biskup, dodając, że o alkoholizmie i mechanizmach jego powstawania wiemy już tak wiele, że nie możemy pozwalać dzieciom eksperymentować.

– Państwo musi wspierać rodzinę, a nie środowiska i ideologie, które jej szkodzą. W trzeźwych rodzinach tworzy się przyszłość i dobrobyt narodu. Kto tego nie rozumie i nie potrafi tej prawdy uwzględnić w działaniach instytucji państwowych i samorządowych, nie powinien sprawować odpowiedzialnych funkcji – uważa bp Bronakowski.

Warto wspomnieć, że w dniach 14-15 czerwca br. odbędzie się 33. ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości rodzin i odnowy moralnej narodu. Od blisko 30 lat z inicjatywy Episkopatu sierpie obchodzony jest jako miesiąc abstynencji od napojów alkoholowych.

Niezależne od wielkich ogólnopolskich inicjatyw w wielu diecezjach w ciągu całego roku organizowane są róże inicjatywy trzeźwościowe: pielgrzymki, rekolekcje, dni trzeźwości, imprezy sportowe i bale bezalkoholowe.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

10 lutego 2013 | 09:42 | tk / pm Ⓒ Ⓟ

„Skala problemów związanych z brakiem trzeźwości jest przerażająca” – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

10 lutego rozpoczyna się 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z tej okazji będą odbywać się różne wydarzenia: bezalkoholowe bale karnawałowe, spotkania modlitewne, czuwania, pielgrzymki trzeźwościowe i dni skupienia.

Jak wyjaśnia bp Bronakowski każdy kolejny dzień Tygodnia Modlitw wiąże się z inną intencją. Wierni będą modlić się za rodziny, ojców, osoby ze świata kultury i nauki, sprawujących władzę a także za kapłanów. „Prosimy Boga, aby pobudzał sumienia tych grup do podejmowania troski o trzeźwość” – dodaje hierarcha.

Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, w związku z Rokiem Wiary, jest rola ojca, jako „świadka wiary i trzeźwości”.

„Widzimy, że trzeba podjąć trud uświadomienia współczesnym mężczyznom, że nie ma piękniejszego powołania, niż bycie ojcem. Nie można osiągnąć większego sukcesu w życiu, niż zbudowanie trwałej i szczęśliwej rodziny, której fundamentem jest wiara i trzeźwość” – zaznacza biskup.

Obecnie uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal 4 miliony piją ryzykownie i szkodliwie, 2 miliony polskich dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – przypomina bp Bronakowski. Dodaje, że ponad 10 tys. ludzi umiera w Polsce w ciągu roku przez alkohol. Ponadto, choć wiele rodzin doświadcza skutków kryzysu gospodarczego a rodzinom coraz częściej brakuje na podstawowe produkty spożywcze, to jednak stale obserwuje się wzrost spożycia alkoholu.

W rozmowie z KAI bp Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu bardzo często prowadzi do osłabienia, a nawet utraty wiary i wiąże się niejednokrotnie z trwaniem w grzechu oraz zanikiem więzi z Bogiem i wspólnotą Kościoła. „Alkohol jest więc zagrożeniem dla życia wiecznego” – zaznacza przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to obok miesiąca abstynencji jedno z najważniejszych działań podejmowanych przez Apostolstwo Trzeźwości w Polsce. Przesłanie Tygodnia, zaznacza bp Bronakowski, jest jasne: wobec dramatycznych problemów związanych z nadużywaniem alkoholu, wierni modlą się o łaskę trzeźwości dla bliźnich. Drugi cel ma charakter profilaktyczny. „Zaczynamy w ostatnią niedzielę okresu zwykłego, jeszcze w czasie karnawału, aby powiedzieć wyraźnie: chrześcijanin wezwany jest do trzeźwości w każdych warunkach, także podczas karnawałowej zabawy” – informuje hierarcha. Trzecim celem Tygodnia jest wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości informuje, że w ub. roku Polacy wydali na alkohol niemal 30 mld zł, „a zatem więcej niż wyniosły inwestycje na nowe drogi. Za tymi miliardami złotych kryją się nieprzeliczalne na żadne pieniądze dramaty konkretnych osób i całych rodzin”.

Pytany o nadzieje związane z tegorocznym Tygodniem bp Bronakowski powiedział KAI, iż chciałby, aby jak najwięcej osób „przejrzało na oczy” i aby ludzie uświadomili sobie, jak ogromne straty ponoszą polskie rodziny i polski naród przez brak trzeźwości. „Aby powoli zaczęły się zmieniać szkodliwe nawyki społeczne, aby rządzący przestali być adwokatami interesów przemysłu alkoholowego, ale zaczęli promować prawo sprzyjające ochronie trzeźwości” – podkreślił hierarcha.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.