Ukazała się publikacja o męczenniku ks. Stanisławie Streichu przygotowana z okazji jego beatyfikacji
07 lutego 2025 | 04:36 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ

„Męczennik za wiarę Błogosławiony ksiądz Stanisław Streich” o. Michała Baranowskiego OFMConv to najnowsza publikacja Wydawnictwa Świętego Wojciecha, przygotowana z okazji beatyfikacji kapłana męczennika, zastrzelonego podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu. Beatyfikacja odbędzie się 24 maja br. w Poznaniu.
„Książeczka zawiera biografię przyszłego błogosławionego ks. Stanisława Streicha, opracowaną na podstawie dwóch publikacji postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. dr. hab. Wojciecha Muellera, opis okoliczności jego męczeńskiej śmierci, historię rozwoju jego kultu i przebieg procesu beatyfikacyjnego, fragmenty kazań poświęconych osobie ks. Stanisława oraz przykłady życia innych polskich duchownych prześladowanych przez komunistów w XX wieku” – mówi KAI Magdalena Borkowska-Frąckowiak.
Kierownik marketingu spółki Święty Wojciech Dom Medialny podkreśla, że niewielka i poręczna publikacja opisuje dzieje kultu ks. Streicha, a wybór fragmentów kazań i krótkie rozważania pomagają spotkać się ze świadectwem życia męczennika oraz stanowią zachętę do osobistej czy wspólnej modlitwy za przyczyną lubońskiego proboszcza.
„Sława męczeństwa ks. Stanisława Streicha pojawiła się spontanicznie zaraz po jego śmierci. Potwierdzają to świadectwa i wspomnienia naocznych świadków jego zamordowania, liczne nabożeństwa żałobne i ekspiacyjne, kazania duchownych, listy kondolencyjne, a także relacje i artykuły, które ukazały się w ówczesnej prasie oraz wydane okolicznościowe foldery i broszury. Jego śmierć porównywano nawet do męczeństwa św. Stanisława biskupa, który został zamordowany w czasie celebrowania Mszy Świętej w 1079 r. Męczeńska śmierć zamordowanego kapłana odbiła się szerokim echem i pobudziła do uczczenia go w różnorodnych inicjatywach” – czytamy w publikacji.
Magdalena Borkowska-Frąckowiak zaznacza, że „książeczka pomaga ugruntowywać wiedzę o Kościele lokalnym i pochodzących z terenów wielkopolski świadków wiary, co jest ważnym elementem budowania chrześcijańskiej tożsamości”.
Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. Po maturze zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie.
W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr elżbietanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 roku został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja.
Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 roku objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Od początku 1932 roku był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca 1933 roku objął parafię w Żabikowie.
Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko.
Ks. Streich został budowniczym nowej świątyni. Cieszył się ogromnym szacunkiem mieszkańców Lubonia ze względu na zaangażowanie na rzecz bezrobotnych i najuboższych.
27 lutego 1938 roku podczas Mszy św. dla dzieci, udając się na ambonę, ks. Streich został zastrzelony przez komunistę, który według świadków miał krzyczeć: „Niech żyje komuna – dla idei to zrobiłem”. Morderca oddał kilka strzałów, także w plecy leżącego już na posadzce kościoła zabitego kapłana.
3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele.
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.
21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 roku w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Na dokonanie ww. czynności przyzwoliła watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Po oględzinach grobu nastąpił demontaż nagrobnej płyty i przystąpiono do czynności ekshumacyjnych. Wydobyto na zewnątrz zachowane szczątki Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha i ułożono je w nowej trumience wykonanej z drzewa dębowego. Trumienka została wyłożona w środku materiałem jedwabnym. Na wieku trumienki znajduje się przymocowany krucyfiks, a na froncie wieka jest przymocowana tabliczka z napisem: Męczennik – ks. Stanisław Streich (1902-1938).
Beatyfikacja kapłana męczennika odbędzie się 24 maja br. w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.