Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.
Relacja na żywo
16.24 15.05.22
W otoczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu ponad 170 tys. ludzi cierpi z powodu głodu – tę informację podał w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że to właśnie od ocalenia Mariupola zależy przyszłość całej Ukrainy. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o ratunek dla obrońców i mieszkańców miasta Maryi. Podkreślił, że Ukraina jest obecnie najbardziej zaminowanym terytorium na świecie. Na wyzwolonych obszarach dziesiątki tysięcy hektarów ziemi czekają na rozminowanie.
16.40 09.05.22
Z okazji obchodzonego dziś w Rosji Dnia Zwycięstwa przemówienie wygłosił Władimir Putin. W swym propagandowym wystąpieniu nazwał Ukraińców nazistami i oskarżył NATO o plany ataku na Rosję. „To stare komunistyczne kłamstwo. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy putinizmem a systemem komunistycznym” – skomentował słowa rosyjskiego przywódcy biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk.
16.16 09.05.22
„Zdolność do umierania za najwyższe ideały, jakimi są wiara, naród i ojczyzna, czyni nasz naród, nasz kraj niezwyciężonym” – powiedział 8 maja 2022 r., w przeddzień 77. rocznicy obchodzonego w stolicy Rosji „Dnia Zwycięstwa” patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Wezwał także duchowieństwo do walki z wszelkimi ideologiami obcymi prawosławnej wierze i historycznej tradycji narodu rosyjskiego, także wezwał do współpracy Cerkwi i sił zbrojnych.
10.14 09.05.22
O umożliwienie okrążonym cywilom i wojsku broniącemu Mariupola przedostania się na terytorium kontrolowane przez Ukrainę lub na terytorium państw trzecich zaapelował do prezydenta Federacji Rosyjskiej zwierzchnik rosyjskiego prawosławia na Ukrainie, metropolita Onufry.
17.00 08.05.22
15.00 08.05.22
13.00 08.05.22
12.00 08.05.22
10.00 08.05.22
21.30 07.05.22
16.00 07.05.22
14.29 07.05.22
15.36 06.05.22
– Nie my zdecydowaliśmy się wywołać wojnę, zostaliśmy do niej zmuszeni – powiedział biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. Podkreślił, że „obrona własnego kraju jest obywatelskim obowiązkiem i wszyscy muszą to robić, niekoniecznie z bronią w ręku”.
21.33 05.05.22
Papież Franciszek zrobił wszystko, co tylko możliwe, żeby uratować mieszkańców Mariupola. A nawet więcej, niż mógł po ludzku zrobić. Wiemy o tym i jesteśmy mu wdzięczni – powiedział biskup charkowsko-zaporoski Pawło Honczaruk. Mariupol znajduje się na terenie jego diecezji.
11.30 05.05.22
15.29 04.05.22
13.00 04.05.22
10.28 04.05.22
22.28 03.05.22
15.51 03.05.22
14.50 03.05.22
13.00 03.05.22
10.21 03.05.22
Dzisiaj @Pontifex_pl będzie się musiał poddać zabiegowi infiltracji kolana, aby przezwyciężyć ból – informuje @Corriere
W wywiadzie papież wyraził gotowość udania się do Moskwy, by powstrzymań wojnę.#SerwisKAI pic.twitter.com/0tBDnAxsFg— Agencja KAI (@agencja_KAI) May 3, 2022
19.00 02.05.22
16.19 02.05.22
13.18 02.05.22
10.18 02.05.22
17.17 01.05.22
13.00 01.05.22
15.29 30.04.22
Wiadomości

Kościoły w Niemczech apelują o solidarność z ofiarami przemocy
Trzy największe Kościoły chrześcijańskie w Niemczech zaapelowały o solidarność z ofiarami wojny i przemocy oraz z uchodźcami. Migranci potrzebują uczestnictwa i równości prawnej, aby mogli wrosnąć w społeczeństwo – stwierdza opublikowane 16 maja wspólne oświadczenie katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i Kościoła Grecko-Prawosławnego.

Abp Gądecki: Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za narodem ukraińskim
Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w słowie na uroczystości 20-lecia ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, które odbywają się w Sanktuarium Narodowym tego świętego na warszawskim Mokotowie w jego święto przypadające 16 maja.

Apel duszpasterza z Przemyśla: uchodźcy potrzebują psychologów
Musimy być gotowi na drugą falę uchodźców – powiedział KAI ks. Marek Machała, z ramienia archidiecezji przemyskiej odpowiedzialny za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jego zdaniem, obecnie kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie im opieki psychologicznej, bo niemal wszyscy są w stanie stresu pourazowego.

Caritas na Ukrainie działa bez przerwy
Caritas Ukraina i Caritas Spes działają ramię w ramię nieprzerwanie od początku wojny. Przy okazji wizyty w Rzymie przedstawiciele tych organizacji opowiedzieli o realiach i wyzwaniach związanych z kryzysem wywołanym rosyjską napaścią. „Solidarność i miłość, którą dostają potrzebujący, to owoc wieloletniej pracy u podstaw w Caritas” – powiedziała Tetiana Stawnycza, szefowa greckokatolickiej Caritas Ukraina na konferencji prasowej w Radiu Watykańskim.

Białoruska pieśniarka śpiewa o miłości i pojednaniu w intencji pokoju w Ukrainie
Białoruska pieśniarka Julia Frolova śpiewa pieśni o miłości i pojednaniu w intencji pokoju w Ukrainie. Artystka należy do Ruchu Światło-Życie. Jedna z pieśni nosi tytuł: „Wiem, że wojna się skończy”. Autorką tekstu i melodii jest Oksamita Nowaczuk. „W tym roku Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej mieli świętować 25 lat swojej misji w Turkmenistanie i z tej […]

Diecezja płocka przekazała środki na pomoc ludności w Ukrainie
Diecezja płocka przekazała kwotę 3 tysięcy euro na pomoc mieszkańcom Ukrainy. Środki otrzymała archidiecezja kijowska Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby humanitarne ludności, która padła ofiarą strasznej wojny i zbrodni przeciwko ludności.

Abp Szewczuk: Wojna w Ukrainie początkiem nowej ery ludzkości
„Wojna w Ukrainie będzie początkiem nowej ery ludzkości, końcem ery nihilizmu, w której wszyscy są tacy sami, niezależnie od tego, czy istnieje grzech, czy nie, czy jest prawda, czy fałsz. Ukraina pokazuje, że są rzeczy w życiu człowieka, które czynią go człowiekiem. Jest coś, dla czego warto żyć. Co więcej, jest coś, za co warto oddać życie. Możemy to zrobić tylko dlatego, że wierzymy w Zmartwychwstanie” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas kazania w Niedzielę o Paralityku. Boską Liturgię tego dnia zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odprawił w klasztorze Świętej Rodziny we Lwowie.

Abp Szewczuk apeluje do intelektualistów
W otoczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu ponad 170 tys. ludzi cierpi z powodu głodu – tę informację podał w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że to właśnie od ocalenia Mariupola zależy przyszłość całej Ukrainy. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o ratunek dla obrońców i mieszkańców miasta Maryi. Podkreślił, że Ukraina jest obecnie najbardziej zaminowanym terytorium na świecie. Na wyzwolonych obszarach dziesiątki tysięcy hektarów ziemi czekają na rozminowanie.

Bp Kawa: Ukraina jeszcze długo będzie potrzebowała pomocy
Zdaniem bp. Edwarda Kawy Ukraina wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej i będzie jej jeszcze długo potrzebowała. Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej od początku wojny koordynuje pomoc, jaka przechodzi poprzez Lwów i trafia na wschód Ukrainy.

Abp Szewczuk: Boże, nawróć tych, którzy nas zabijają
Na świecie byłoby o wiele mniej zła, gdybyśmy czuwali nad stanem duszy nie tylko własnej, ale też i innych. Niech Pan Bóg pomoże nam wszystkim znaleźć drogę nawrócenia – powiedział w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Dziś podjął on refleksję nad pierwszym uczynkiem miłosierdzia względem duszy, który przypomina o potrzebie napominania grzeszników.

Kard. Parolin podkreśla prawo Ukrainy do samoobrony
Stolica Apostolska jest gotowa zrobić wszystko dla pokoju, ale jednocześnie podkreśla prawo Ukrainy do obrony przed niesprawiedliwym najeźdźcą – powiedział dziennikarzom watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin na marginesie spotkania poświęconego Janowi Pawłowi I na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wyraził nadzieję, że sprawa aresztowanego, a następnie uwolnionego za kaucją kard. Josepha Zen Ze-kiuna nie spowoduje komplikacji w stosunkach Stolicy Apostolskiej z Pekinem.

Biskupi „promoskiewscy” oskarżyli władze Ukrainy i Kościół autokefaliczny o wywołanie wojny
To rząd za czasów prezydenta Petra Poroszenki i niezależny Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU) są winne wojskowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę, a nie W. Putin i popierający go Patriarchat Moskiewski. Taki pogląd wyrazili biskupi „promoskiewskiego” Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) w oświadczeniu, ogłoszonym na zakończenie ich Synodu 12 maja.

Bliski współpracownik Franciszka potępia barbarzyńską przemoc na Ukrainie
Arcybiskup Edgar Peña Parra, substytut w Sekretariacie Stanu potępił 12 maja w Fatimie „potworną i barbarzyńską przemoc wojenną” na Ukrainie i w innych krajach. Przewodniczył on wieczorem modlitwie różańcowej i procesji ze świecami „o dar pokoju na Ukrainie i na całym świecie”. Modlono się także za kapłanów, osoby konsekrowane, młodzież, osoby starsze, chorych i rodziny, prosząc o opiekę Maryi Panny.

Szef watykańskiej dyplomacji: Ukraina ma prawo się bronić i potrzebuje do tego broni
W środę 18-go wyjeżdżam do Kijowa, a w piątek 20 maja zaplanowano moje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą – powiedział w programie włoskiej telewizji publicznej RAI sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paul Richard Gallagher.

O dwóch takich, co nie chcieli uciekać. Reportaż z Charkowa
Od początku wojny z ich miasta uciekło już ponad milion ludzi. W dzielnicy, w której posługują, zamieszkanych jest dziś już tylko 25 lokali i 13 domów. Reszty ludzi już tu nie ma. Oni zostali. I wiedzą, że to nie koniec ich misji. „Po obronie Charkowa trzeba przywrócić mu teraz życie. I odminować miasto” – mówi ksiądz Anatolij.

Ukraińskie parafie żegnają poległych żołnierzy
Wojna na Ukrainie pociąga za sobą ofiary. Giną żołnierze, obrońcy Ojczyzny, oraz ludność cywilna. Każda parafia stara się ze szczególnym szacunkiem pożegnać żołnierzy, jacy oddali życie w polu walki. Tak było dzisiaj w leżącej niedaleko Lwowa rzymskokatolickiej parafii Medenice.

Abp Szewczuk: Ukraina ma moralne prawo i obowiązek się bronić
Ukraińska ziemia 78. dzień spływa krwią. Na wschodzie i południu kraju toczą się zacięte walki. „Nam, którzy żyjemy w spokojniejszych częściach Ukrainy, czy obywatelom krajów, w których panuje pokój, trudno wyobrazić sobie deszcz tysięcy bomb i rakiet, spadających na głowy niewinnych ludzi” – powiedział w orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że w obliczu tak brutalnej agresji Ukraina ma moralne prawo i obowiązek bronić swojej egzystencji.

Polski sercanin z Irpienia: zniknęły uprzedzenia i podziały
Irpień nie przeżył takich masakr jak Bucza czy Borodzianka, jednak ludzie wciąż obawiają się tam wracać. „Przyjeżdżają na chwilę do swych domów, sprawdzają, co zostało z ich dobytku i jadą na zachód Ukrainy, gdzie przetrwali najtrudniejsze czasy” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Tadeusz Wołos. W czasie oblężenia miasta polski sercanin w Godzinie Miłosierdzia wychodził na ulice miasta i modlił się za jego mieszkańców.

Kard. Parolin: eskalacja wojny na Ukrainie zagroziłaby całej ludzkości
Zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej „możliwą eskalacją” wojny na Ukrainie wyraził wczoraj sekretarz stanu kard. Pietro Parolin podczas spotkania z dziennikarzami w Zagrzebiu z okazji wizyty w Chorwacji upamiętniającej 30. rocznicę uznania przez Stolicę Apostolską niepodległości Republiki Chorwackiej i 25. rocznicę ratyfikacji trzech traktatów między Watykanem a tym bałkańskim krajem. Przypominał o gotowości papieża Franciszka do uczynienia wszystkiego, aby pomóc w zakończeniu konfliktu w Ukrainie: eskalacja konfliktu miałaby katastrofalne skutki dla świata.

Kard. Czerny: broń nie zapewni bezpieczeństwa i zgody
„Żadna broń nie może zapewnić bezpieczeństwa i zgody. Tylko miłość dla braci i sióstr jest zwycięska” – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Avvenire” kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wspominając swoje dwie wizyty na granicy między Ukrainą a Węgrami oraz Słowacją. Były one dla niego czasem słuchania, oglądania i uczenia się. Chciał przekazać wyrazy bliskości Papieża oraz całego Kościoła.

Pallotyn z Odessy: nie przetrwalibyśmy tego horroru bez Boga
Wojna to nie tylko wyzwania humanitarne, ale i te duszpasterskie. Jednym z nich jest dotarcie z sakramentami na te tereny, gdzie brakuje księży, a ludzie spragnieni są Boga. „Mimo ostrzałów i blokad na drogach starałem się dojechać do wszystkich miejscowości, w których wiedziałem, że są wierni” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Władysław Łukasiewicz. Ukraiński pallotyn na stałe posługuje w Odessie, gdzie niesie wsparcie uchodźcom oraz organizuje wsparcie dla żołnierzy.

Abp Szewczuk: rany żołnierzy mówią, że Ukraina woła o zbawienie
„Proszę wszystkich, którzy mnie słyszą: pamiętajcie, może gdzieś w pobliżu jest jakiś chory. Usłuż mu, odwiedź go, przynajmniej zadzwoń do niego, ponieważ każda uwaga, wsparcie krewnych, znajomych, bliskich, wolontariuszy jest niezwykle potrzebna, aby człowiek mógł przezwyciężyć swoją chorobę” – zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w swoim codziennym wideo-orędziu w 77. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na relacje katolicko-prawosławne?
Nad przyszłością relacji katolicko-prawosławnych w kontekście toczonej obecnie przez Rosję wojny na Ukrainie zastanawia się na łamach Catholic News Agency włoski watykanista Andrea Gagliarducci. Oto jego komentarz w tłumaczeniu na język polski:

Rany i nadzieje – list dominikanina z Kijowa
O ranach wojny dostrzegalnych w wielu miejscach Ukrainy, a także w ludzkich sercach oraz nadziejach pisze w kolejnym liście z Kijowa przełożony dominikanów na Ukrainie, o. Jarosław Krawiec OP.

Abp Szewczuk: przyjmując uchodźców, czcicie Chrystusa
„Jestem wdzięczny wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców. W ten sposób czcicie samego Chrystusa, który jest obecny wśród was” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w swoim codziennym wideo-orędziu w 76. dniu wojny Rosji z Ukrainą. „Szczególnie dziękuję tym z naszych braci i sióstr w Ukrainie, którzy dzielą się swoimi ostatkami, aby przyjąć osoby wewnętrznie przesiedlone” – dodał.
W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.