Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.
Relacja na żywo
19.25 13.05.23
13 maja po południu Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który spotkał się następnie z Sekretarzem ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu, abp. Paulem Richardem Gallagherem.
16.30 13.05.23
Ludobójstwo narodu ukraińskiego dokonywane na naszej ziemi przez Federację Rosyjską – jeśli nie zostanie dziś potępione i powstrzymane – jutro stanie się przyczyną niezliczonych ofiar, tak jak w ubiegłym wieku stało się to z nazizmem i komunizmem – powiedział, abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przemawiając zdalnie z Kijowa na konferencji „Fatima, Rosja i Ukraina w obecnym momencie historycznym”, odbywającej się w Rzymie, na uniwersytecie Lumsa wezwał naukowców całego świata do zdecydowanego potępienia rosyjskich zbrodni wojennych.
11.37 13.05.23
W opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej planie papieskiej działalności znajduje się dzisiaj audiencja dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
20.16 08.05.23
„Po raz kolejny w tym tygodniu ukraińska ziemia niemal codziennie trzęsie się pod ciosami różnego rodzaju rosyjskiej broni. Nasi odważni obrońcy Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki, południa naszej ojczyzny codziennie płacą swoją krwią, swoim życiem za każdy spokojny dzień w naszej stolicy lub innych regionach kraju pracujących i żyjących dla zwycięstwa Ukrainy” – zaznacza w ostatnim orędziu abp Światosław Szewczuk.
13.05 08.05.23
„Dzisiaj moc zmartwychwstałego Chrystusa, która poprzez nasz wierny lud odnawia Ukrainę, wykracza daleko poza sam naród ukraiński. Być może wielu z was zauważyło, że w tych ostatnich dniach, kiedy cały świat oglądał koronację angielskiego króla w Londynie, kolorami koronacji były niebieski i żółty kolor ukraińskiej flagi. Kiedyś Anglia podbijała kraje, a dziś Ukraina „podbiła” Anglię swoją siłą, determinacją, rozmachem, który emanuje z Ukrainy i jest przekazywany na cały świat” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas kazania w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie w Niedzielę o Paralityku. Zaznaczył: „Dziś Ukraińcy, zranieni przez wojnę, rozpaczliwie potrzebują nowego impulsu życia, który pochodzi od Zmartwychwstałego Zbawiciela”.
15.39 25.04.23
„Być może Europa mogłaby rzeczywiście zrobić coś więcej dla pokoju” – stwierdził w wypowiedzi dla włoskiej agencji katolickiej SIR metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi. Hierarcha przyznaje, że pośród mieszkańców stolicy Rosji można wyczuć pewne napięcie. Ludzie rozmawiają teraz o tym, jak dostosować się do tej sytuacji, z której nie ma za bardzo wyjścia. Jego zdaniem trudno powiedzieć, jak silne jest ryzyko rozszerzenia się konfliktu. „Myślę, że podróż papieża na Węgry ma duże szanse być nie tylko misją pokojową, ale także okazją do ponowienia apelu o pokój. Nie wiem, w jaki sposób papież będzie chciał to uczynić, ale z pewnością jest to wielka szansa. Ośmielam się jednak powiedzieć, że również Europa musi wykorzystać tę okazję, aby naprawdę zrobić coś więcej dla pokoju” – powiedział abp Pezzi.
21.11 18.04.23
Rosyjscy zmobilizowani żołnierze otrzymali na Wielkanoc nietypowe „prezenty”. Na front wysłano im „ikony” przedstawiające rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Poinformował o tym portal „Komentari” powołując się na rosyjskich aktywistów na Twitterze.
15.39 16.04.23
„Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki” – stwierdził w artykule dla „Ukraińskiej Prawdy” zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy metropolita Epifaniusz.
14.02 09.04.23
We Lwowie tegoroczne Święta Wielkanocne przeżywane są w duchu solidarności z walczącymi na froncie żołnierzami i z tymi wszystkim, którzy przeżywają golgotę cierpienia i śmierci. W parafiach trwa nieustanna modlitwa w intencji pokoju. Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, celebrując w miejscowej katedrze Liturgię Zmartwychwstania Pańskiego, przypomniał wiernym, że cierpienia Chrystusa nie były bezowocne, ale zwycięstwo nad złem dokonało się poprzez miłość, którą Bóg obdarzył ludzkość.
21.37 06.04.23
Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz krytykuje teksty Drogi Krzyżowej w Koloseum, w której Papież Franciszek uczestniczył zdalnie ze swojej rezydencji w Domu Świętej Marty – podaje agencja ANSA.
Mówiąc o rosyjskim chłopcu, który w dzisiejszych rozważania powiedział, że stracił brata na wojnie i nie wie nic więcej o swoim ojcu i dziadku, którzy zostali wezwani na front, Jurasz komentuje: „Zapomina powiedzieć, że jego krewni pojechali na Ukrainę, aby zabić nie tylko ojca ukraińskiego chłopca, ale całą jego rodzinę, a nie odwrotnie”. Jurasz dodaje, że o wspólnej dla ukraińskiego i rosyjskiego chłopca stacji drogi krzyżowej krzyżowej dowiedział się z mediów.
13.30 02.04.23
Ukraiński Kościół Greckokatolicki popiera pomysł utworzenia Narodowego Panteonu Bohaterów Ukrainy na Mogile Askoldowej w Kijowie – zapewnił zwierzchnik tego Kościoła arcybiskup Światosław Szewczuk. „Sumienie chrześcijańskie i głos narodu podpowiada ciekawą myśl, że takim panteonem bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę, w Kijowie może być okryta chwała Mogiła Askoldowa” – powiedział hierarcha 1 kwietnia w cotygodniowym programie „Otwarty Kościół” w „Żywej Telewizji”.
18.29 25.03.23
„Pod opieką Najświętszej Maryi Panny Ukraina zmierza do zwycięstwa” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk w pierwszą rocznicę poświęcenia przez papieża Franciszka Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Przewodniczył on liturgii za ofiary wojny i o pokój na Ukrainie w katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.
15.36 10.02.23
Ponad 140 tys. paczek żywnościowych, z czego 40 tys. tylko w diecezji radomskiej, przygotowali od początku wojny Rycerze Kolumba dla potrzebujących w Ukrainie. W tym okresie przekazali również 3 tys. zimowych kurtek dla polskich i ukraińskich dzieci. Ponadto w dniach 22-24 lutego Rycerze Kolumba organizują Most Jedności i Braterstwa. W tym czasie celebrowane będą Mszę św. i ofiarowywane modlitwy w intencji pokoju w Ukrainie.
08.45 28.01.23
Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.
07.08 26.01.23
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) zatwierdziła sankcje wobec 21 czołowych przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i jednego zielonoświątkowca za popieranie przez nich agresji Rosji przeciw Ukrainie. Dekret w tej sprawie ogłosił 23 stycznia prezydent kraju Wołodymyr Zełeński. Wspomniał o tym w internecie minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, którego resort przedstawił wykaz 22 osób, które winny zostać objęte zakazem wjazdu do tego kraju. 16 nazwiska zgłosiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, a 6 – rząd.
19.24 22.01.23
W Domu Ukraińskim w Kijowie wystawiono 21 stycznia trumny z ciałami ofiar katastrofy śmigłowca 18 bm. w Browarach w obwodzie kijowskim. Zgromadzili się tam bliscy i przyjaciele poległych wysokich urzędników państwowych, przybyli też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński z żoną Ołeną, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy gen. Kyryło Budanow oraz zwierzchnicy religijni, w tym Prawosławnego Kościoła Ukrainy metropolita Epifaniusz i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk. Teren wokół Domu obstawiono urządzeniami do wykrywania metalu.
10.47 13.01.23
Ukraina bardzo potrzebuje pomocy humanitarnej, jednak jej dostarczanie jest niezwykle niebezpieczne. Przed kilkoma dniami w Bachmucie pocisk eksplodował przy samochodzie polskich wolontariuszy. Na szczęście jeden z nich nie odniósł ciężkich obrażeń i mógł nieść pomoc swojej koleżance, która w innym wypadku wykrwawiłaby się na śmierć. Ostatecznie kobieta straciła w wybuchu nogę.
15.33 08.01.23
Ukraińscy uchodźcy wyznania prawosławnego na Litwie otrzymali możliwość uczestnictwa w liturgiach Bożego Narodzenia, odprawianych przez duchownego niemającego związków z Patriarchatem Moskiewskim, który popiera agresję zbrojną Rosji na Ukrainę.
20.39 24.12.22
Arcybiskup senior Henryk Muszyński zaprosił na wieczerzę wigilijną swoich najbliższych sąsiadów – ukraińską rodzinę, która znalazła schronienie w jednym z domów należących do gnieźnieńskiej kurii.
12.46 24.12.22
Niech to będą święta bez rakiet! – życzy abp Visvaldas Kulbokas. Nuncjusz apostolski w Ukrainie opowiada o oczekiwaniach Ukraińców pomiędzy wiarą, potrzebą bezpieczeństwa a ogromnym niedostatkiem. Dla niego przykład pochodzi od dzieci, które rysują choinki bożonarodzeniowe pośród bomb, podczas gdy trauma wojny istnieje, ale poczucie świętowania pozostaje.
11.43 21.12.22
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zaapelował o modlitwę w intencji przeżywających dramat wojny dzieci ukraińskich i całego narodu ukraińskiego.
23.43 13.12.22
Działalność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) na Ukrainie powinna zostać zakazana, gdyż jest to w istocie oddział Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, a obie te organizacje pochwalają i błogosławią ludobójstwo Ukraińców. Należy również uchwalić przepisy umożliwiające dobrowolne przechodzenie duchowieństwa i wiernych z jednego Kościoła do drugiego. Projekty uchwał w obu tych sprawach zgłosił Komitet ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Rady Najwyższej Ukrainy, o czym oznajmiła jego wiceprzewodnicząca Jewhenija Krawczuk.
16.26 11.12.22
Po modlitwie „Anioł Pański” w Watykanie Franciszek pobłogosławił figurki Dzieciątka Jezus -„Bambinelli” przyniesione przez dzieci Wiecznego Miasta. Zostaną one umieszczone następnie w żłóbkach w każdym z kręgów rodzinnych. Ojciec Święty wezwał także włoskie dzieci i młodzież do modlitwy o pokój na Ukrainie.
13.27 10.12.22
Dla nas pokój jest zawsze związany z prawdą i sprawiedliwością – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas spotkania w swojej rezydencji w Kijowie delegacją watykanistów, którzy przybyli na Ukrainę, aby na własne oczy zobaczyć skutki rosyjskiej agresji.
13.18 10.12.22
„Ta wojna zachwiała wieloma fundamentami światowego porządku politycznego” – podkreślił podczas spotkania z przedstawicielami mediów akredytowanymi przy Watykanie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. „Smutna prawda jest taka, że czas na szeroką mediację jeszcze nie nadszedł. Świadczy o tym około sto pocisków wystrzeliwanych co tydzień w celu zniszczenia infrastruktury, żołnierze, którzy nadal przybywają do Donbasu, przemoc wobec ludności. Takich rzeczy się nie robi dążąc do rozwiązania pokojowego” – wyjaśnił swoim gościom przybyłym na Ukrainę dzięki wysiłkom ambasad Polski i Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej szef ukraińskiej dyplomacji.
23.21 01.12.22
Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych relacji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu.
17.11 20.11.22
Wyzwolony 11 listopada Chersoń wciąż pozostaje miastem, w którym brakuje energii elektrycznej, wody i gazu – zwraca uwagę Radio Watykańskie. Mieszkańcy potrzebują pilnie pomocy humanitarnej. Jedyna w mieście parafia rzymskokatolicka niesie na miarę swoich możliwości pomoc materialną i wsparcie duchowe.
13.12 14.11.22
Rosyjski Kościół Prawosławny zapowiedział utworzenie prawosławnej prywatnej firmy wojskowej „Krzyż św. Andrzeja”, która ma wspierać regularne oddziały rosyjskie w walkach na Ukrainie. Przedstawiciele wspólnoty soborowej św. Mikołaja w Kronsztadzie w Federacji Rosyjskiej zapowiedzieli utworzenie batalionów z wyłącznie prawosławnymi najemnikami – poinformował na Telegramie rosyjski kanał Mash, powołując się na przedstawicieli miejscowej diecezji.
15.58 27.10.22
Kapelan armii ukraińskiej, jezuita o. Andrij Zelinski, w wywiadzie dla „America Magazine” wskazuje, że choć „obserwuje kolejne przypadki ginących cywilów […] i pozostaje obecny na linii frontu od 2014 roku”, to jednak mitem jest uleganie lękowi w nadziei, że „uniknie się sprowokowania czegoś gorszego”. Podkreśla, że ataki rosyjskie przerażają, ale Ukraińcy „nie mają innego wyboru poza walką”.
11.17 26.10.22
Obecnie celem „specjalnej operacji wojskowej” Rosji na Ukrainie jest nie tylko „walka z neonazizem, faszyzmem i nacjonalizmem” władz w Kijowie, ale ich „desatanizacja” – oznajmił doradca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Aleksij Pawłow. Według Pawłowa Ukraina przekształciła się w „totalitarną hipersektę”, w której obywatele wyrzekli się wartości prawosławnych, toteż „desatanizacja” staje się palącym zadaniem, a lizba sekt w tym kraju jest nieznana, ale „obliczenia idą w setki”.
Wiadomości

Ukraińska religioznawczyni krytycznie o inicjatywach pokojowych Franciszka
Papież rzymski nie będzie myślał i postępował tak, jak my tego oczekujemy, ma on swoje spojrzenie i swój światopogląd i będzie działał tak, jak go nauczył jego Kościół katolicki. Taki pogląd wyraziła ukraińska religioznawczyni, doktor nauk filozoficznych Ludmyła Fyłypowycz w wypowiedzi dla rozgłośni „Radio Obywatelskie”, komentując inicjatywy pokojowe Franciszka. Według niej, ma on szczególne doświadczenie, […]

Hakerzy włamali się na stronę rezydencji patriarchy Cyryla
Nieznani bliżej hakerzy włamali się na stronę internetową patriarchy moskiewskiego i całej Rusi z hasłami wspierającymi kontrnatarcie Ukraińskich Sił Zbrojnych przeciw Rosji i z tekstem modlitwy w tej intencji w języku ukraińskim, kończącej się słowami „Chwała Ukrainie!”.

Abp Gudziak: Ukraińcy pokonali strach i świadczą przed całym światem o człowieczeństwie
Ukraińcy pokonali swój strach i dają świadectwo przed całym światem o człowieczeństwie, że istnieje coś więcej niż to moje małe, krótkie i kruche życie, moje ambicje, że są wartości, które jednoczą nas w życiu i po nim i że istnieje coś po śmierci – wiara w Boga i w życie wieczne – podkreśla abp. Borys Gudziak. Metropolita filadelfijski dla katolików ukraińskich obrządku bizantyjskiego w USA w rozmowie z KAI mówi m. in. o wojnie i sytuacji Ukrainy z perspektywy amerykańskiej i światowej, pokojowej inicjatywie Watykanu oraz potrzebie społecznych zmian i początku nowej Ukrainy i nowego narodu.

Doradca prezydenta Ukrainy o warunkach prawdziwego pokoju
Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Budowa prawdziwego pokoju, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział odnosząc się do misji watykańskiej sobotę 27 września wieczorem w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji publicznej RaiNews, Mychajło Podolak, pierwszy doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego.

Kard. Zuppi będzie rozmawiał w Kijowie i Moskwie
W swej misji pokojowej na Ukrainie kard. Matteo Zuppi będzie rozmówcą zarówno Kijowa, jak i Moskwy – oświadczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Ujawnił, że obecnie trwają ustalenia dotyczące daty podjęcia misji.

Skandynawscy biskupi: Bucza przypomniała nam o zbrodniach ISIS
„Zobaczyć tę godną podziwu determinację Ukraińców, żeby tylko nieść życie naprzód, robiło na mnie wielkie wrażenie, podbudowywało, dawało dużo nadziei” – wskazał bp Erik Varden z Norwegii, podsumowując swoją wizytę w Ukrainie. Wraz z kard. Andersem Arboreliusem ze Szwecji przebywali oni tam w pierwszej połowie maja, aby wyrazić solidarność z broniącym się przed rosyjską napaścią narodem.

Papież wysyła kardynała z misją pokojową na Ukrainę
Papież Franciszek powierzył misję pokojową w sprawie wojny na Ukrainie włoskiemu kardynałowi Matteo Zuppiemu. Potwierdził to dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Abp Gugerotti dementuje informacje o misji pokojowej do Moskwy
Prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i wieloletni dyplomata watykański abp Claudio Gugerotti zdementował doniesienia prasowe o możliwym wysłaniu go z misją pokojową do Moskwy. W oświadczeniu opublikowanym 19 maja przez podległą mu dykasterię czytamy, że abp Gugerotti nic nie wie o dotyczącej go misji.

Zakony męskie zachęcają do postu i pokuty w intencji pokoju na świecie
Do podjęcia w pierwszy piątek czerwca dnia postu i pokuty w intencji pokoju na świecie zachęcił w liście skierowanym do męskich wspólnot życia konsekrowanego i ich świeckich współpracowników Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ks. Dariusz Wilk CSMA. To odpowiedź na apele Ojca Świętego Franciszka o modlitwę w intencji pokoju, szczególnie dla Ukrainy.

List z Kijowa – pomimo horroru wojny w ludzkich sercach jest wiele dobra
O codziennej sytuacji na Ukrainie atakowanej przez rosyjskie naloty i chowającej swoich obrońców, a także wizycie w tym kraju generała zakonu o. Gerarda Timonera III pisze w kolejnym „Liście z Kijowa” przełożony dominikanów na Ukrainie, o. Jarosław Krawiec OP.

Kard. Parolin: czas zaprowadzić sprawiedliwy pokój na Ukrainie
Nie można się pogodzić z tą agresją, trzeba zawsze mieć przed oczami cierpienia ukraińskiego narodu. Czas przystąpić do działania, by zaprowadzić trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie – mówił na forum Rady Europy watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin reprezentował Stolicę Apostolską na zakończonym wczoraj w Rejkiawiku szczycie tej organizacji.

Dwóch papieskich wysłanników uda się oddzielnie do Kijowa i Moskwy?
Dwóch papieskich wysłanników ma się udać oddzielnie do Kijowa i Moskwy. Na tym etapie istnieją wstępne porozumienia w sprawie rozmów specjalnych wysłanników papieża Franciszka do Kijowa (kardynał Matteo Zuppi) i arcybiskupa Claudio Gugerotti (Moskwa), ale nie jest pewne, czy są to ustalenia ostateczne. Obaj muszą uzyskać zgodę zainteresowanych rządów, aby podjąć rokowania w sprawie zwieszenia broni między Rosją a Ukrainą – twierdzi portal il sismografo.

Patriarcha Cyryl: Rozważamy dialog między Kościołami prawosławnymi Ukrainy i Rosji
Patriarcha Cyryl I, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) jest najwyraźniej skłonny przedyskutować ideę „okrągłego stołu” z przedstawicielami Kościołów prawosławnych z Rosji i Ukrainy. Na ten temat rozmawiał w środę wieczorem z sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK) pastorem Jerrym Pillayem – poinformował Patriarchat Moskiewski. Po rozmowach Cyryl podkreślił również, że docenia wolę ŚRK, aby przyczynić się do pokoju.

Eparchia berdiańska została podporządkowana bezpośrednio patriarsze Cyrylowi
Eparchia (diecezja) berdiańska, położona w obwodzie zaporoskim nad Morzem Azowskim, wchodząca dotychczas w skład Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego; UKP), przeszła pod jurysdykcję patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Postanowili tak członkowie Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) na swym posiedzeniu 16 maja w Moskwie, z pominięciem opinii w tej sprawie głowy UKP metropolity Onufrego.

Metropolita Epifaniusz: Patriarchat Moskiewski popiera najwyżej 4 proc. ludności
Najwyżej 4 proc. mieszkańców Ukrainy popiera struktury Patriarchatu Moskiewskiego – powiedział metropolita Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Powołując się na wyniki badań, przeprowadzonych w marcu br., w wywiadzie dla ukraińskiego portalu NV (New Voice) zaznaczył, iż jego Kościół cieszy się poparciem 55 proc. obywateli Ukrainy. Zwrócił przy tym uwagę, że od początku rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Patriarchat Moskiewski w tym kraju stracił 3/4 poparcia i nadal je traci, co potwierdzają różne badania socjologiczne.

Papież do Polaków: polecajmy św. Andrzejowi Boboli Ukrainę
Polecajmy św. Andrzejowi Boboli wszystkie trudne sprawy waszej ojczyzny i innych krajów, w szczególności sprawę pokoju na Ukrainie – z takim apelem papież Franciszek zwrócił się do Polaków uczestniczących w środowej audiencji ogólnej w Watykanie.

Bp Krywicki: Papież cierpi za nasz naród i razem z nim
Franciszek cierpi z powodu naszego narodu i razem z nim, a jego ból przejawia się w ciągłym wspominaniu umęczonej Ukrainy, jak sam ją nazywa. Taki pogląd wyraził rzymskokatolicki biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki w swym skromnym pokoiku w jednym z zakątków stołecznej katedry św. Aleksandry w rozmowie z dziennikiem włoskiego episkopatu „L’Avvenire”.

Biskup-„kapelan” Putina mówi o jego samotności
Prezydent Rosji Władimir Putin jest bardzo samotny i nie ma z kim porozmawiać – powiedział prawosławny metropolita pskowsko-porchowski Tichon (Szewkunow), uważany przez rosyjskie środki przekazu za „duchowego ojca” głowy państwa. W rozmowie ze znaną rosyjską dziennikarką i prezenterką telewizyjną oraz blogierką Ksenią Sobczak podzielił się on kilkoma uwagami na temat nie tylko prezydenta, ale także współczesnej Rosji i wojny na Ukrainie.

Portal watykański: papież powinien wezwać Rosję do wstrzymania bombardowań cywilów
Istnieje pilna i uzasadniona potrzeba, aby Franciszek wystosował uroczysty apel do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina o wstrzymanie bombardowań cywilnych mieszkańców „umęczonej Ukrainy”. Byłby to akt wielkiego człowieczeństwa, znaczący moralnie oraz wyraz pragnienia udręczonego serca papieża. Z takim wezwaniem wystąpiła 16 maja redakcja watykańskiego portalu informacyjnego „ilsismografo”, nawiązując do przyjęcia przez Ojca Świętego 13 bm. w Watykanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiehgo. Wydany potem komunikat Biura Prasowego Stolicy Świętej stwierdzał m.in., iż „papież podkreślił zwłaszcza palącą potrzebę «gestów człowieczeństwa» wobec najsłabszych, niewinnych ofiar tego konfliktu”.

Abp Szewczuk: chcemy zwyciężyć nad wojną, nienawiścią, kolonializmem
„Miniony tydzień znowu był bardzo niespokojny na Ukrainie. Rzadko kiedy przeżyliśmy noc bez alarmów powietrznych” – mówi w swoim najnowszym orędziu na wojenny czas abp Światosław Szewczuk. Hierarcha zaznacza, że „wróg atakuje na zamieszkane przez cywilów miasta i wsie, i to właśnie w nocy, aby zabić jak najwięcej naszych ludzi, aby przestraszyć Ukraińców, aby sparaliżować ich wolę – wolę wolności”. Ale, jak dodaje zwierzchnik tamtejszych grekokatolików, jego ojczyzna kontynuuje walkę.

Matka ukraińskiego żołnierza: Musimy modlić się za nasze dzieci walczące na froncie
Ojciec Święty przypomniał, że za pomocą broni nigdy nie osiągniemy bezpieczeństwa i stabilizacji, wprost przeciwnie będzie się nadal niszczyć wszelką nadzieję na pokój. Papież mówił o tym odnosząc się do krwawych starć między Izraelczykami i Palestyńczykami. Matkę Bożą prosił, by ulżyła cierpieniom umęczonej Ukrainy i wszystkich krajów zranionych wojnami i przemocą.

Abp Szewczuk: Niech uśmiech powróci na twarz pięknej, wspaniałej ukraińskiej matki!
„Niech uśmiech powróci na twarz pięknej, wspaniałej ukraińskiej matki!” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) złożył życzenia ukraińskim matkom z okazji Dnia Matki, który tradycyjnie obchodzony jest na Ukrainie w drugą niedzielę maja. Podkreślił, że „Dzień Matki w czasie wojny jest szczególną okazją do pochylenia głowy przed tymi, które dają nam życie – naszymi matkami”.

Bp Sobiło: spotkanie Papieża z prezydentem Ukrainy ma duchowy wymiar
Wczorajsze spotkanie Papieża Franciszka z prezydentem Ukrainy, zdaniem przebywającego w tych dniach we Włoszech biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło, ma wielkie znaczenie przede wszystkim w wymiarze duchowym. Odbyło się ono w 106. rocznicę objawień fatimskich, co nie jest przypadkowe, w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny.

Zełenski: nie pora na mediacje z Putinem
„Zachowując cały szacunek dla Jego Świątobliwości, nie potrzebujemy mediatorów, potrzebujemy sprawiedliwego pokoju”. powiedział w programie Porta a Porta włoskiej telewizji publicznej RAI ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski.

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy
13 maja po południu Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który spotkał się następnie z Sekretarzem ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu, abp. Paulem Richardem Gallagherem.
W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.