Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.

Baner serwis specjalny ukraina

Relacja na żywo

16.34 09.07.24

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), która skupia Kościoły chrześcijańskie oraz żydowskie i muzułmańskie wspólnoty Ukrainy, kategorycznie potępiła atak terrorystyczny, który Federacja Rosyjska po raz kolejny przeprowadziła 8 lipca br. przeciwko ukraińskim miastom, infrastrukturze cywilnej, szpitalom dziecięcym, szpitalowi położniczemu i ludności cywilnej.

14.33 08.07.24

„Kiedy zrozumiemy, że wojna przeciwko Ukrainie została rozpoczęta przez Rosję, to mamy pewność, że musimy nadal modlić się o nawrócenie Rosji” – stwierdził abp Visvaldas Kulbokas. Nuncjusz apostolski na Ukrainie przewodniczył 6 lipca Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, patronki diecezji kamieniecko-podolskiej.

12.27 05.05.24

Do Charkowa wciąż napływają uchodźcy z przyfrontowych terenów, które nieustannie są ostrzeliwane przez Rosjan. – Ludzie potrzebują pomocy humanitarnej, ale też obecności kapłanów – greckokatolicki egzarcha (biskup) tego miasta mówił o tym ukraińskiej dziennikarce Radia Watykańskiego. Przy okazji trzeciej już Wielkanocy przeżywanej wśród ostrzałów i alarmów bp Wasyl Tuczapeć podkreślił, że wszyscy coraz bardziej odczuwają ciężar wojny.

13.09 22.04.24

„W tym tygodniu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie na Ukrainie byli zszokowani słowami niektórych amerykańskich kongresmenów, którzy uważają, że rosyjski przywódca broni wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie” – stwierdził w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazał, iż na terenach okupowanych jego ojczyzny agresor stosuje politykę mocno ograniczającą wolność religijną. Zniszczono tam ponad 600 kościołów różnych wyznań.

12.27 12.03.24

„Jest oczywiste, że stworzenie warunków do negocjacji zależy od obu stron konfliktu, Rosji i Ukrainy, że pierwszym warunkiem jest położenie kresu agresji, że zaprzestać ognia muszą przede wszystkim agresorzy, czyli Moskwa – stwierdza w wywiadzie dla Gian Guido Vecchiego z największego włoskiego dziennika, Corierre della Sera kardynał Pietro Parolin. 69-letni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, jest najbliższym współpracownikiem Ojca Świętego i kieruje dyplomacją Stolicy Apostolskiej.

17.57 28.02.24

O natychmiastowe podjęcie aktywnej współpracy z organizacjami międzynarodowymi, które są gotowe wziąć udział w tworzeniu międzynarodowej grupy roboczej, którego zadaniem będzie przeprowadzenie uczciwej i bezstronnej analizy stanowiska Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, która może stać się podstawą dla wszczęcia ścigania tych biskupów, kapłanów i świeckich Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, których wypowiedzi, oświadczenia, świadectwa, homilie, orędzia stały się aprobatą, a nawet błogosławieństwem udzielonym stosowaniu gwałtów, przemocy, agresji i wojny przeciwko narodowi Ukrainy – apelują teolodzy z Centrum Studiów Prawosławnych Uniwersytetu Fordham ojców jezuitów w stanie Nowy Jork w USA.

14.39 24.02.24

„Dwa lata nieustannych cudów – Bóg jest obecny wśród swojego ludu” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas nabożeństwa modlitewnego w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.  Rozpoczęło ono modlitwę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) o zwycięstwo Ukrainy i sprawiedliwy pokój w 2. rocznicę wojny na pełną skalę, 24 lutego br.

13.53 24.02.24

Dzisiaj, 24 lutego 2024 r., w dniu, w którym Ukraina obchodzi 2. rocznicę wojny na pełną skalę, Telewizja Żywe zainicjowała 12-godzinny maraton modlitewny. Odbywa się on w ramach Dnia Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój, ogłoszonego przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

19.31 22.02.24

Do przeprowadzenia w dniach 1-3 marca Ogólnonarodowej Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy wezwała swych wiernych, ale też przedstawicieli władz oraz Ukraińców w kraju i na świecie Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W oświadczeniu, ogłoszonym 20 lutego, zaproponowano, aby w dogodnym dniu, zgodnie ze swymi tradycjami religijnymi ludzie modlili się „do Boga za Ukrainę, jej naród, żołnierzy, o wyzwolenie z niewoli wojskowych i cywilów oraz o wielkie zwycięstwo”.

20.15 19.02.24

Synod Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na swej 96. sesji w dniach 7-8 lutego we Lwowie zatwierdził przesłanie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, zatytułowane „Uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy” (Jr 22, 3). Podkreślili w nim, że „czas wojny jest niezwykle bolesny i okrutny, [gdyż] zadaje ona nieuleczalne urazy każdemu człowiekowi i całej ludzkości”. Jednocześnie wskazali, że „do odniesienia zwycięstwa w walce z takim podstępnym wrogiem przede wszystkim potrzeba wytrwałości”.

18.53 09.02.24

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk podziękował generałowi Wałerijowi Załużnemu za jego pracę na stanowisku Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy od lipca 2021 r. i pogratulował generałowi pułkownikowi Ołeksandrowi Syrskiemu, który wczoraj, 8 lutego, został mianowany przez Prezydenta Ukrainy nowym Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformowano w Kijowie.

20.39 08.02.24

Zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie, po dwóch latach od inwazji rosyjskiej.

16.16 30.12.23

„29 grudnia 2023 r. nasza Ojczyzna doświadczyła najbardziej zmasowanego ataku powietrznego, jaki rosyjski przestępca zadał spokojnym miastom i wioskom. Zginęło ponad 30 osób. Ponad 160 osób zostało rannych. W wielu miastach Ukrainy ogłoszono dzień żałoby” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w przesłaniu wideo, w którym złożył kondolencje ofiarom wczorajszego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, Lwów, Odessę, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne miasta Ukrainy.

12.31 30.12.23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował Orderem Zasługi dwóch włoskich kardynałów. W ten sposób docenił ich zaangażowanie na rzecz „integralności terytorialnej” Ukrainy. Poinformował o tym włoski dziennik katolicki „Avvenire”. Uhonorowani zostali „ambasador pokoju” papieża Franciszka na Ukrainie kardynał Matteo Zuppi oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

15.55 29.12.23

Dzisiaj Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie rozpoczął ogólnonarodową Nowennę do św. Michała Archanioła, patrona tego kraju. Akurat kiedy w parafiach i klasztorach rozpoczynały się pierwsze nabożeństwa i modlitwy, trwał zmasowany ostrzał rakietowy. Wśród zaatakowanych miast znalazł się także Lwów.

16.14 25.12.23

Szczedryk – najbardziej znaną na świecie ukraińską kolędę – wykonała w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej Akademicka Kapela Chóralna Radia Ukraińskiego. To największy, a zarazem najważniejszy klasztor prawosławny w Ukrainie. Symboliczne dla ukraińskiej tożsamości i kultury miejsce w tym roku odzyskano dla Prawosławnego Kościoła Ukrainy – wcześniej żyli tam mnisi związani z Patriarchatem Moskiewskim.

16.30 17.12.23

Czekamy na Ciebie na Ukrainie, gdy tylko Twoja podróż będzie możliwa – powiedział w nagraniu wideo z życzeniami dla obchodzącego 87. rocznicę urodzin papieża Franciszka biskup pomocniczy greckokatolickiego egzarchatu donieckiego Maksym Riabucha.

13.59 15.12.23

Ojciec Święty Franciszek nie planuje jeszcze wizyty na Ukrainie, ponieważ chce poczekać, aż jego wizyta stanie się symbolem zakończenia wojny – powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

„Papież Franciszek powiedział mi, że chce poczekać, aż jego wizyta będzie symbolem zakończenia wojny. Ponieważ nie widzi możliwości wypełnienia tego zadania teraz, chce opóźnić [wizytę]. Jak tylko okoliczności na to pozwolą, odwiedzi nasz kraj” – zapewnił Jurasz.

Dyplomata wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny na Ukrainie i podkreślił, że jej retoryka znacznie się zmieniła w ciągu ostatniego roku. Stolica Apostolska koncentruje się na praktycznej pomocy Ukraińcom, w szczególności na powrocie jeńców wojennych i uprowadzonych ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji i na Białoruś.

 

15.28 25.11.23

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) prosi o modlitewne wsparcie po tym jak jeden ze zestrzelonych rosyjskich dronów uszkodził greckokatolicki sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

13.50 07.10.23

„Budynek Kurii się zatrząsnął, okna się otworzyły. Pocisk uderzył w budynek oddalony 100 metrów od nas. Na szczęście między miejscem eksplozji a nami znajduje się inny duży budynek, który nas ochronił” – powiedział agencji włoskiego episkopatu SIR kanclerz łacińskiej diecezji charkowskiej i proboszcz tamtejszej katedry ks. Grzegorz Semenkow. Dwie rosyjskie rakiety typu Iskander spadły wczoraj rano w centrum drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta.

10.34 12.09.23

„Potrzebujemy zaangażowania wszystkich, zwłaszcza tych, którzy mają większe znaczenie, jak Chiny. Pokój wymaga wysiłku wszystkich, nigdy nie jest czymś, co można narzucić” – wskazał przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, jest jednocześnie papieskim wysłannikiem, pełniącym misję pokojową w związku z wojną na Ukrainie.

Wyraził przekonanie, że jeśli w dążeniu do pokoju „są jakieś chmury, to na pewno już się rozwiały lub rozwieją: są zrozumiałe w tak silnym napięciu”. „Wierzę, że rząd i naród ukraiński dobrze wiedzą, że Kościół i papież Franciszek zawsze ich wspierali w ich cierpieniu” – powiedział hierarcha.

16.46 19.08.23

„Niech Pan da nam siłę, wzmocni naszą wiarę. I niech obdarzy nas prawdziwym pokojem i prawdziwym zwycięstwem!” – powiedział w przesłaniu wideo ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk. Biskup zachęcił, żeby 23 sierpnia kapłani organizowali modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ukrainy – jej cywilnych mieszkańców i obrońców.

16.34 19.08.23

W Iziumie po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji ekshumowano w sumie 447 ciał ludzi, których w znacznej większości zabito przy użyciu przemocy. Leżące w obwodzie charkowskim na Ukrainie miasto przeszło pod kontrolą najeźdźcy przez okrutny czas tortur, głodu, izolacji informacyjnej, zniszczeń. Wszystkie budynki wielomieszkaniowe zostały w jakiejś części uszkodzone, ponad 3 tys. prywatnych domów również. W niecały rok po wyzwoleniu wciąż trzeba wiele wsparcia i wysiłku – wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wicemer miasta.

14.23 10.08.23

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 miliarda dolarów, ale w ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.

11.47 02.08.23

„Wybuch wulkanu, jaki miał miejsce w Ukrainie, sprawi, że cała Europa zacznie wrzeć” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas spotkania z młodzieżą we Lwowie z okazji 90. rocznicy założenia ruchu Ukraińska Młodzież dla Chrystusa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKG), podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy i jak wojna na Ukrainie wpłynie na dalszy rozwój Europy.

18.25 13.07.23

„Nie możemy już tolerować Kościoła pod rosyjskim wpływem, głoszącego na naszej ziemi na korzyść zabijania naszych rodaków” – wskazuje jeden z wiernych odwiedzających Ławrę Peczerską. Ukraińskie instytucje prawosławne podległe Patriarchatowi Moskiewskiemu tracą na znaczeniu w związku z inwazją oraz jej wsparciem przez patriarchę Cyryla. Sondaże wskazują na poważny spadek liczby wiernych, a kontrola placówek, takich jak słynny kijowski zespół klasztorny, staje się przedmiotem kontrowersji.

10.31 03.07.23

„Zwycięstwo to nie tylko deokupacja wszystkich zajętych przez Rosję terytoriów i powrót do granicy z 1991 roku. Zwycięstwo będzie oznaczać powrót dzieci naszej Ojczyzny, rozproszonych po całym świecie, aby ją odbudować” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w cotygodniowym przesłaniu w 72. tygodniu „wielkiej wojny na pełną skalę, którą Rosja sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię”.

 

16.22 27.06.23

W dniach 28 i 29 czerwca 2023 r. kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, złoży wizytę w Moskwie, jako wysłannik papieża Franciszka – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

10.53 26.06.23

Kard. Krajewski jest już na Ukrainie. Po porannej Mszy we Lwowie wyruszył w drogę do Chersonia – podała na komunikatorze Twitter Sekcja Polska Radia Watykańskiego. Papieskiemu jałmużnikowi towarzyszy bp Jan Sobiło.

14.57 08.06.23

„Sytuacja w Chersoniu jest krytyczna, może nie tyle w samym mieście, co w regionie, na obszarach przybrzeżnych nad Dnieprem, ponieważ woda stale się podnosi” – powiedział o. Ignacy Moskaliuk, OSBP, opat bazyliańskiego klasztoru św. Wołodymyra Wielkiego w Chersoniu, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, komentując sytuację w mieście i regionie, który ucierpiał w wyniku zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce. Dodał, że około 15 proc. terytorium Chersonia jest zagrożone zalaniem. Są to przede wszystkim dzielnice Korabelny i Ostrow.

Wiadomości

Kard. Parolin: najbardziej rozdzierający serce jest ból matek, które straciły swoje dzieci na wojnie

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin zakończył swoją wizytę na Ukrainie i w rozmowie z ks. Mariuszem Krawcem dla watykańskich mediów dokonał jej emocjonalnej oceny. Podróż kardynała prowadziła ze Lwowa, Odessy do Kijowa i różnych miejsc na Ukrainie, kraju, który od dwóch i pół roku cierpi z powodu okropności wojny. Swoje wrażenia i doświadczenia chciałby przekazać papieżowi Franciszkowi, który powierzył mu tę misję.

Rozmowy kard. Parlina z prezydentem Zełenskim

Podczas spotkania w Kijowie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił konsekwencje rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i wyniki szczytu pokojowego –  donosi agencja Ukrinform.

Kard. Parolin w Kijowie – wizyta w szpitalu Okhmatdyt i Soborze św. Sofii

Wizyta Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej na Ukrainie dobiega końca. Rankiem 23 lipca kard. Pietro Parolin odwiedził szpital pediatryczny Okhmatdyt, który dwa tygodnie wcześniej został trafiony rosyjskim pociskiem manewrującym. Potem odwiedził Sobór Sofijski – Mądrości Bożej.

Zwierzchnik UKGK: wizyta kard. Parolina na Ukrainie ma trzy wymiary

Kardynał Pietro Parolin wysłuchał głos narodu i musi spotkać się z prezydentem Ukrainy, aby być głosem nie tylko Stolicy Apostolskiej, ale także wspólnoty religijnej naszej Ukrainy przed władzami państwowymi – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) komentując wizytę sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej na Ukrainie nazwał ją „historyczną”. Wczoraj papieski legat spotkał się z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych.

Kard. Parolin odwiedził kościół św. Mikołaja w Kijowie

W czasie swego pobytu w Kijowie kard. Pietro Parolin odwiedził 22 lipca kościół św. Mikołaja. Jego zwrotu od ponad 20 lat domagają się wierni, jednak mimo obietnic władz Ukrainy kościół nadal pozostaje w rękach państwa. Watykański sekretarz stanu zapewnił parafian, że papież wie o ich problemach i ma nadzieję, że wkrótce będą znowu u siebie w tym pięknym kościele.

Rada Kościołów do kard. Parolina: Ukraina prawdziwie szuka dróg do pokoju

W czwartym dniu swojej wizyty w Kijowie kard. Pietro Parolin spotkał się w nuncjaturze apostolskiej w Kijowie z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych, która w styczniu 2023 roku na zaproszenie papieża gościła w Watykanie. Dziękując sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej za wizytę w tym pogrążonym w wojnie kraju zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił, że „Ukraina prawdziwie szuka dróg do pokoju”.

Sanktuarium maryjne w Berdyczowie uzysało tytuł bazyliki mniejszej

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym istnieje Ogólnoukraińskie Snaktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, stał się bazyliką mniejszą. Decyzję Franciszka w tej sprawie ogłoszono w czasie liturgii sprawowanej w tej świątyni 21 lipca pod przewodnictwm goszczącego na Ukrainie wysłannika papieskiego kard. Pietro Parolina.

Prof. Weigel: wojna Ukrainy o przetrwanie jest wojną sprawiedliwą

Oczywistym przykładem wojny sprawiedliwej jest dziś wojna Ukrainy o przetrwanie narodowe przeciwko rosyjskiej agresji; wojna Rosji jest natomiast niesprawiedliwa zarówno pod względem intencji, jak i postępowania – stwierdza na łamach portalu The First Things prof. George Weigel.

Kard. Parolin na Ukrainie – rozpoczynają się spotkania polityczne

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego przebywa w Kijowie, gdzie rozpoczyna dwudniową serię spotkań z przedstawicielami władz kraju i społeczeństwa obywatelskiego. Kard. Pietro Parolin ujawnił, że planowane jest m.in. jego rozmowa z prezydentem Wołodymirem Zełenskim. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły objęte są tajemnicą. Natomiast dziś wieczorem spotka się z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych, która w styczniu 2023 roku na zaproszenie papieża gościła w Watykanie. 

Abp Szewczuk: dziś Rosja instrumentalizuje uczucia religijne

„Rosyjski Kościół Prawosławny robi dla chrześcijan to, co Państwo Islamskie robi dla doktryny świata islamskiego. Dziś Rosja instrumentalizuje uczucia religijne wierzących w wielu narodach i krajach. Teraz to wyzwanie nabiera ekumenicznego i międzynarodowego znaczenia” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w 127. tygodniu „wielkiego bólu i żałoby Ukrainy – wojny, która trwa od 2014 roku, ale teraz wydaje się przybierać najbardziej dramatyczne fale i momenty”.

Kard. Parolin w Kijowie: przesłanie, które przywiozłem od papieża, to przesłanie bliskości

W niedzielę 21 lipca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedził katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Pańskiego i rezydencję zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Kijowie. Kard. Pietro Parolina powitał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. „Przesłanie, które przywiozłem od papieża, to przesłanie bliskości” – powiedział kardynał.

Biskup Zaporoża: widok okaleczonych żołnierzy jest dla mnie najtrudniejszy

– Modlimy się, żeby Bóg zaingerował, żeby Chrystus wszedł w naszą tak bardzo bolesną historię i żeby pomógł nam wyjść z tej wojny zwycięsko – podkreślił bp Jan Sobiło z Zaporoża. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną opowiedział o trudach wojennego życia i tysiącach okaleczonych żołnierzy oraz modlitwie na linii frontu i duchowym wymiarze toczącego się konfliktu. – Musimy pamiętać, że poprzez naszą modlitwę, post i nawrócenie Bóg może sprawić, że ta wojna skończy się w jeden dzień – wyznał biskup posługujący na linii frontu.

Paweł Kowal w Watykanie o sytuacji na Ukrainie

Wojna na Ukrainie i powojenna odbudowa tego kraju były głównymi tematami rozmów przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala w Watykanie w dniach 17-18 lipca.  

Rozpoczyna się wizyta kard. Parolina na Ukrainie

Od krótkiego pobytu w Kurii metropolitalnej we Lwowie rozpoczyna się dzisiaj wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina na Ukrainie. Najbliższy współpracownik Ojca Świętego będzie przebywał w tym kraju do 24 lipca. Jest to jego pierwsza wizyta na Ukrainie od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej. Kardynał będzie przewodniczył Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Berdyczowie na zakończenie pielgrzymki ukraińskich katolików obrządku łacińskiego – czytamy na koncie X @TerzaLoggia.

Humanitarna misja kard. Zuppiego – parlament Ukrainy dziękuje za podejmowane wysiłki

– Dyplomacja humanitarna prowadzona na prośbę papieża Franciszka wymaga wiele wysiłku, ale powoli zaczyna przynosić pierwsze owoce – stwierdziła marszałek Rady Najwyższej Ukrainy. Dodała, że dowodem na to są kolejne ukraińskie dzieci wracające z Rosji do swych domów i wymiana jeńców wojennych.

Abp Szewczuk: Matko Boża, ratuj Ukrainę, ratuj każdego z nas!

„Matko Boża, ratuj Ukrainę, ratuj każdego z nas! Matko Boża, z Tobą i w Tobie nasz naród zmierza do dnia zwycięstwa dobra nad złem” – wezwał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Gereckokatolickiego (UKGK) przewodniczył Boskiej Liturgii na zakończenie ogólnoukraińskiej pielgrzymki do Zarwanicy. Wraz z nim liturgię koncelebrowali biskupi z Ukrainy i całego świata. Była ona również uroczystym zakończeniem Synodu Biskupów UKGK.

Niesienie pomocy innym przemienia samych wolontariuszy

Bez pracy tysięcy wolontariuszy niesienie pomocy na Ukrainie byłoby praktycznie niemożliwe. W ich gronie są nie tylko osoby indywidualne, ale i całe rodziny, które podkreślają, że to doświadczenie zmienia je wewnętrznie i umacnia familijne relacje. Małżonkowie Uslenghi pierwszy transport wsparcia humanitarnego zawieźli wraz z córkami w 2022 roku. Od tego czasu, jak mówią, zrodziły się mocne więzy przyjaźni z doświadczonymi Ukraińcami, ale i ich wiara została oczyszczona przez dramat wojny. 

Abp Szewczuk: Matko, przyjdź, jesteś jedyną, której ufamy w głębi naszego bólu

„Kiedy przychodzimy na pielgrzymkę do Zarwanicy, czujemy każdym włóknem naszej duszy, że niebo otwiera się nad nami, nasza Matka przychodzi do nas. Ona chce nas tu dzisiaj wysłuchać, a my mamy Jej tak wiele do powiedzenia” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk 13 lipca podczas nabożeństwa do Matki Bożej. Zainaugurowało ono  ogólnoukraińską pielgrzymkę do Centrum Duchowości Maryjnej w Zarwanicy.

Papież wzywa do żarliwej modlitwy o pokój na Ukrainie

Wszystkich zachęcam do żarliwej modlitwy. Upraszajmy Królową Pokoju o zakończenie wojny na Ukrainie i w innych częściach świata – napisał Franciszek w liście nominacyjnym do kard. Pietra Parolina, którego Papież posyła na Ukrainę jako swego legata na uroczystość zakończenia pielgrzymki katolików obrządku łacińskiego w sanktuarium w Berdyczowie. Jest ona przewidziana na 21 lipca.

Nuncjusz Kulbokas apeluje o modlitwę w intencji pokoju

„Językiem pokoju jest powiedzenie NIE. Nie dla wojny. Nie dla agresji. Niech nasza modlitwa będzie odważna i ufna” – stwierdził wczoraj wieczorem nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas. Słowa te padły podczas modlitwy, która odbyła się na Placu św. Zofii w Kijowie z inicjatywy MEAN, Movimento Europeo di Azione Nonviolenta (Europejskiego Ruchu Działania bez Przemocy).

Ukraina – władze utajniły dane o wymianie promoskiewskich hierarchów prawosławnych

Zjednoczony Ośrodek Koordynowania Poszukiwań i Zwolnienia Jeńców Wojennych i Osób Bezprawnie Pozbawionych Wolności w Wyniku Agresji przeciw Ukrainie odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie strony rosyjskiej o wymianę hierarchów i księży promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), objętych śledztwem. Wyjaśniono, że sprawa jest delikatna i ujawnienie danych na ten temat może zaszkodzić zwalnianiu jeńców i innych osób.

Abp Mokrzycki przekazał karetkę – dar z Polski

Na prośbę arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, i za zgodą rady społecznej przy Bielskim Pogotowiu Ratunkowym, przekazano Ambulans Fiat Ducato. Ambulans który po wycofaniu z systemu państwowego ratownictwa medycznego, służył w zespołach transportowych, trafił do Szpitala Klinicznego Województwa Tarnopolskiego na Ukrainie. Wraz z pojazdem darczyńcy przywieźli leki i odzież medyczną. Abp Mokrzycki przekazał 9 lipca klucze do karetki przedstawicielom placówki medycznej.

Biskupi Austrii potępili rosyjski atak na szpital dziecięcy

Katoliccy biskupi Austrii z oburzeniem zareagowali na rosyjskie ataki rakietowe na Kijów oraz największy ukraiński szpital dziecięcy. Przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii Franz Lackner zdecydowanie potępił niedawne ciężkie ataki rakietowe Rosji na Kijów i inne ukraińskie miasta, na skutek czego zginęły dziesiątki osób. To „straszny atak” i „kolejny przykład rozpętanego terroru w tej straszliwej wojnie” – powiedział arcybiskup Salzburga w rozmowie z agencją katolicką Kathpress. 

Wszechukraińska Rada Kościołów wzywa rządy do uznania Rosji za państwo terrorystyczne

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), która skupia Kościoły chrześcijańskie oraz żydowskie i muzułmańskie wspólnoty Ukrainy, kategorycznie potępiła atak terrorystyczny, który Federacja Rosyjska po raz kolejny przeprowadziła 8 lipca br. przeciwko ukraińskim miastom, infrastrukturze cywilnej, szpitalom dziecięcym, szpitalowi położniczemu i ludności cywilnej.

Abp Szewczuk: na przykładzie Sióstr Służebnic widzimy, jaki jest nasz Kościół

– Zapraszam wszystkich do wspólnego różańca z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi, który będzie odmawiany w każdą środę w ramach modlitwy „Różaniec jednoczy” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w tradycyjnym przesłaniu w 125. tygodniu „konfrontacji z rosyjskimi okupantami, którzy próbują atakować ukraińskie pozycje na całej linii frontu”.

Więcej informacji

W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.