Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.

Baner serwis specjalny ukraina

Relacja na żywo

13.09 22.04.24

„W tym tygodniu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie na Ukrainie byli zszokowani słowami niektórych amerykańskich kongresmenów, którzy uważają, że rosyjski przywódca broni wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie” – stwierdził w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazał, iż na terenach okupowanych jego ojczyzny agresor stosuje politykę mocno ograniczającą wolność religijną. Zniszczono tam ponad 600 kościołów różnych wyznań.

12.27 12.03.24

„Jest oczywiste, że stworzenie warunków do negocjacji zależy od obu stron konfliktu, Rosji i Ukrainy, że pierwszym warunkiem jest położenie kresu agresji, że zaprzestać ognia muszą przede wszystkim agresorzy, czyli Moskwa – stwierdza w wywiadzie dla Gian Guido Vecchiego z największego włoskiego dziennika, Corierre della Sera kardynał Pietro Parolin. 69-letni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, jest najbliższym współpracownikiem Ojca Świętego i kieruje dyplomacją Stolicy Apostolskiej.

17.57 28.02.24

O natychmiastowe podjęcie aktywnej współpracy z organizacjami międzynarodowymi, które są gotowe wziąć udział w tworzeniu międzynarodowej grupy roboczej, którego zadaniem będzie przeprowadzenie uczciwej i bezstronnej analizy stanowiska Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, która może stać się podstawą dla wszczęcia ścigania tych biskupów, kapłanów i świeckich Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, których wypowiedzi, oświadczenia, świadectwa, homilie, orędzia stały się aprobatą, a nawet błogosławieństwem udzielonym stosowaniu gwałtów, przemocy, agresji i wojny przeciwko narodowi Ukrainy – apelują teolodzy z Centrum Studiów Prawosławnych Uniwersytetu Fordham ojców jezuitów w stanie Nowy Jork w USA.

14.39 24.02.24

„Dwa lata nieustannych cudów – Bóg jest obecny wśród swojego ludu” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas nabożeństwa modlitewnego w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.  Rozpoczęło ono modlitwę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) o zwycięstwo Ukrainy i sprawiedliwy pokój w 2. rocznicę wojny na pełną skalę, 24 lutego br.

13.53 24.02.24

Dzisiaj, 24 lutego 2024 r., w dniu, w którym Ukraina obchodzi 2. rocznicę wojny na pełną skalę, Telewizja Żywe zainicjowała 12-godzinny maraton modlitewny. Odbywa się on w ramach Dnia Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój, ogłoszonego przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

19.31 22.02.24

Do przeprowadzenia w dniach 1-3 marca Ogólnonarodowej Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy wezwała swych wiernych, ale też przedstawicieli władz oraz Ukraińców w kraju i na świecie Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W oświadczeniu, ogłoszonym 20 lutego, zaproponowano, aby w dogodnym dniu, zgodnie ze swymi tradycjami religijnymi ludzie modlili się „do Boga za Ukrainę, jej naród, żołnierzy, o wyzwolenie z niewoli wojskowych i cywilów oraz o wielkie zwycięstwo”.

20.15 19.02.24

Synod Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na swej 96. sesji w dniach 7-8 lutego we Lwowie zatwierdził przesłanie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, zatytułowane „Uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy” (Jr 22, 3). Podkreślili w nim, że „czas wojny jest niezwykle bolesny i okrutny, [gdyż] zadaje ona nieuleczalne urazy każdemu człowiekowi i całej ludzkości”. Jednocześnie wskazali, że „do odniesienia zwycięstwa w walce z takim podstępnym wrogiem przede wszystkim potrzeba wytrwałości”.

18.53 09.02.24

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk podziękował generałowi Wałerijowi Załużnemu za jego pracę na stanowisku Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy od lipca 2021 r. i pogratulował generałowi pułkownikowi Ołeksandrowi Syrskiemu, który wczoraj, 8 lutego, został mianowany przez Prezydenta Ukrainy nowym Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformowano w Kijowie.

20.39 08.02.24

Zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie, po dwóch latach od inwazji rosyjskiej.

16.16 30.12.23

„29 grudnia 2023 r. nasza Ojczyzna doświadczyła najbardziej zmasowanego ataku powietrznego, jaki rosyjski przestępca zadał spokojnym miastom i wioskom. Zginęło ponad 30 osób. Ponad 160 osób zostało rannych. W wielu miastach Ukrainy ogłoszono dzień żałoby” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w przesłaniu wideo, w którym złożył kondolencje ofiarom wczorajszego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, Lwów, Odessę, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne miasta Ukrainy.

12.31 30.12.23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował Orderem Zasługi dwóch włoskich kardynałów. W ten sposób docenił ich zaangażowanie na rzecz „integralności terytorialnej” Ukrainy. Poinformował o tym włoski dziennik katolicki „Avvenire”. Uhonorowani zostali „ambasador pokoju” papieża Franciszka na Ukrainie kardynał Matteo Zuppi oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

15.55 29.12.23

Dzisiaj Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie rozpoczął ogólnonarodową Nowennę do św. Michała Archanioła, patrona tego kraju. Akurat kiedy w parafiach i klasztorach rozpoczynały się pierwsze nabożeństwa i modlitwy, trwał zmasowany ostrzał rakietowy. Wśród zaatakowanych miast znalazł się także Lwów.

16.14 25.12.23

Szczedryk – najbardziej znaną na świecie ukraińską kolędę – wykonała w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej Akademicka Kapela Chóralna Radia Ukraińskiego. To największy, a zarazem najważniejszy klasztor prawosławny w Ukrainie. Symboliczne dla ukraińskiej tożsamości i kultury miejsce w tym roku odzyskano dla Prawosławnego Kościoła Ukrainy – wcześniej żyli tam mnisi związani z Patriarchatem Moskiewskim.

16.30 17.12.23

Czekamy na Ciebie na Ukrainie, gdy tylko Twoja podróż będzie możliwa – powiedział w nagraniu wideo z życzeniami dla obchodzącego 87. rocznicę urodzin papieża Franciszka biskup pomocniczy greckokatolickiego egzarchatu donieckiego Maksym Riabucha.

13.59 15.12.23

Ojciec Święty Franciszek nie planuje jeszcze wizyty na Ukrainie, ponieważ chce poczekać, aż jego wizyta stanie się symbolem zakończenia wojny – powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

„Papież Franciszek powiedział mi, że chce poczekać, aż jego wizyta będzie symbolem zakończenia wojny. Ponieważ nie widzi możliwości wypełnienia tego zadania teraz, chce opóźnić [wizytę]. Jak tylko okoliczności na to pozwolą, odwiedzi nasz kraj” – zapewnił Jurasz.

Dyplomata wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny na Ukrainie i podkreślił, że jej retoryka znacznie się zmieniła w ciągu ostatniego roku. Stolica Apostolska koncentruje się na praktycznej pomocy Ukraińcom, w szczególności na powrocie jeńców wojennych i uprowadzonych ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji i na Białoruś.

 

15.28 25.11.23

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) prosi o modlitewne wsparcie po tym jak jeden ze zestrzelonych rosyjskich dronów uszkodził greckokatolicki sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

13.50 07.10.23

„Budynek Kurii się zatrząsnął, okna się otworzyły. Pocisk uderzył w budynek oddalony 100 metrów od nas. Na szczęście między miejscem eksplozji a nami znajduje się inny duży budynek, który nas ochronił” – powiedział agencji włoskiego episkopatu SIR kanclerz łacińskiej diecezji charkowskiej i proboszcz tamtejszej katedry ks. Grzegorz Semenkow. Dwie rosyjskie rakiety typu Iskander spadły wczoraj rano w centrum drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta.

10.34 12.09.23

„Potrzebujemy zaangażowania wszystkich, zwłaszcza tych, którzy mają większe znaczenie, jak Chiny. Pokój wymaga wysiłku wszystkich, nigdy nie jest czymś, co można narzucić” – wskazał przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, jest jednocześnie papieskim wysłannikiem, pełniącym misję pokojową w związku z wojną na Ukrainie.

Wyraził przekonanie, że jeśli w dążeniu do pokoju „są jakieś chmury, to na pewno już się rozwiały lub rozwieją: są zrozumiałe w tak silnym napięciu”. „Wierzę, że rząd i naród ukraiński dobrze wiedzą, że Kościół i papież Franciszek zawsze ich wspierali w ich cierpieniu” – powiedział hierarcha.

16.46 19.08.23

„Niech Pan da nam siłę, wzmocni naszą wiarę. I niech obdarzy nas prawdziwym pokojem i prawdziwym zwycięstwem!” – powiedział w przesłaniu wideo ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk. Biskup zachęcił, żeby 23 sierpnia kapłani organizowali modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ukrainy – jej cywilnych mieszkańców i obrońców.

16.34 19.08.23

W Iziumie po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji ekshumowano w sumie 447 ciał ludzi, których w znacznej większości zabito przy użyciu przemocy. Leżące w obwodzie charkowskim na Ukrainie miasto przeszło pod kontrolą najeźdźcy przez okrutny czas tortur, głodu, izolacji informacyjnej, zniszczeń. Wszystkie budynki wielomieszkaniowe zostały w jakiejś części uszkodzone, ponad 3 tys. prywatnych domów również. W niecały rok po wyzwoleniu wciąż trzeba wiele wsparcia i wysiłku – wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wicemer miasta.

14.23 10.08.23

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 miliarda dolarów, ale w ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.

11.47 02.08.23

„Wybuch wulkanu, jaki miał miejsce w Ukrainie, sprawi, że cała Europa zacznie wrzeć” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas spotkania z młodzieżą we Lwowie z okazji 90. rocznicy założenia ruchu Ukraińska Młodzież dla Chrystusa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKG), podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy i jak wojna na Ukrainie wpłynie na dalszy rozwój Europy.

18.25 13.07.23

„Nie możemy już tolerować Kościoła pod rosyjskim wpływem, głoszącego na naszej ziemi na korzyść zabijania naszych rodaków” – wskazuje jeden z wiernych odwiedzających Ławrę Peczerską. Ukraińskie instytucje prawosławne podległe Patriarchatowi Moskiewskiemu tracą na znaczeniu w związku z inwazją oraz jej wsparciem przez patriarchę Cyryla. Sondaże wskazują na poważny spadek liczby wiernych, a kontrola placówek, takich jak słynny kijowski zespół klasztorny, staje się przedmiotem kontrowersji.

10.31 03.07.23

„Zwycięstwo to nie tylko deokupacja wszystkich zajętych przez Rosję terytoriów i powrót do granicy z 1991 roku. Zwycięstwo będzie oznaczać powrót dzieci naszej Ojczyzny, rozproszonych po całym świecie, aby ją odbudować” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w cotygodniowym przesłaniu w 72. tygodniu „wielkiej wojny na pełną skalę, którą Rosja sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię”.

 

16.22 27.06.23

W dniach 28 i 29 czerwca 2023 r. kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, złoży wizytę w Moskwie, jako wysłannik papieża Franciszka – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

10.53 26.06.23

Kard. Krajewski jest już na Ukrainie. Po porannej Mszy we Lwowie wyruszył w drogę do Chersonia – podała na komunikatorze Twitter Sekcja Polska Radia Watykańskiego. Papieskiemu jałmużnikowi towarzyszy bp Jan Sobiło.

14.57 08.06.23

„Sytuacja w Chersoniu jest krytyczna, może nie tyle w samym mieście, co w regionie, na obszarach przybrzeżnych nad Dnieprem, ponieważ woda stale się podnosi” – powiedział o. Ignacy Moskaliuk, OSBP, opat bazyliańskiego klasztoru św. Wołodymyra Wielkiego w Chersoniu, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, komentując sytuację w mieście i regionie, który ucierpiał w wyniku zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce. Dodał, że około 15 proc. terytorium Chersonia jest zagrożone zalaniem. Są to przede wszystkim dzielnice Korabelny i Ostrow.

17.01 06.06.23

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski przyjął w Kijowie kardynała Matteo Zuppiego. Władze Ukrainy potwierdziły w minionych dniach swoją gotowość do przyjęcia wysłannika papieża Franciszka, który wczoraj spotkał się z licznymi przedstawicielami władz cywilnych w celu omówienia najtrudniejszych spraw humanitarnych, dla których Stolica Apostolska może próbować otworzyć korytarze dla tego, co określa się jako „dyplomację humanitarną”.

17.01 06.06.23

Woda to straszny żywioł, w Chersoniu poziom wody podniósł się o 5 metrów, modlimy się, aby nie było ofiar śmiertelnych – mówi Radiu Watykańskiemu przeor bazyliańskiego klasztoru św. Włodzimierza, opisując sytuację, jaka nastała w mieście po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze. Klasztor bazylianów nie jest zagrożony, bo stoi na wzgórzu. Jednakże, jak podają ukraińskie władze, na prawym brzegu Chersońszczyzny w strefie krytycznej znalazło się 16 tys. osób.

19.25 13.05.23

13 maja po południu Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który spotkał się następnie z Sekretarzem ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu, abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Wiadomości

Abp Szewczuk: państwo rosyjskie nie broni wiary, lecz ją gnębi

„W tym tygodniu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie na Ukrainie byli zszokowani słowami niektórych amerykańskich kongresmenów, którzy uważają, że rosyjski przywódca broni wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie” – stwierdził w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazał, iż na terenach okupowanych jego ojczyzny agresor stosuje politykę mocno ograniczającą wolność religijną. Zniszczono tam ponad 600 kościołów różnych wyznań.

Ponad 40 duchownych straciło życie w wyniku rosyjskiej agresji

Ponad 40 duchownych różnych wyznań zostało zabitych od chwili wybuchu pełnoskalowej agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie – powiedział dyrektor Państwowej Służby ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia (DESS) Wiktor Jełeński w audycji w Hromadske Radio.

PACE uznało Rosyjski Kościół Prawosławny za instrument kremlowskiej propagandy

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) w Strasburgu uznało Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) za oficjalny instrument wpływu i propagandy Moskwy. Zostało to zapisane w rezolucji, w której wezwano również do uznania prezydenta Rosji Władimira Putina za wybranego bezprawnie.

Kijów – Kościoły zaniepokojone ewentualną mobilizacją duchownych

O relacjach Kościołów z państwem, w tym konsekwencjach niedawno przyjętej przez parlament ustawy „O przygotowaniu mobilizacyjnym i mobilizacji” rozmawiali 16 kwietnia 2024 r. w Kijowie członkowie Rady Kościołów Chrześcijańskich Ukrainy (Rady Kościołów) pod przewodnictwem biskupa seniora Anatolija Kozaczko z Ukraińskiego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelickiej. Tym ekumenicznym organem będzie kierował w kolejnej kadencji zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

W. Jełeński: dokument o „świętej wojnie” przeciw Ukrainie świadczy o degradacji i schizofrenii Rosjan

Ogłoszony 10 dni temu w Moskwie dokument, nazywający agresję na Ukrainie „świętą wojną”, świadczy o degradacji i schizofrenii strony rosyjskiej – powiedział dyrektor Państwowej Służby ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia (DESS) Wiktor Jełeński. W rozmowie z ukraińskim Radiem Kultura 5 kwietnia odniósł się on do „Wytycznych” uchwalonych przez Światowy Rosyjski Sobór Ludowy, który 27 marca obradował w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela.

Bp Szyrokoradiuk: Rosja dokonuje ludobójstwa na narodzie ukraińskim

To, z czym obecnie mamy do czynienia, to ludobójstwo na narodzie ukraińskim – stwierdza w komentarzu dla portalu „Die Tagespost” biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokordiuk OFM.

Bp Kawa dla portalu Catolico: musimy być w stanie duchowej gotowości do wojny

“Muszę powiedzieć, że w Rosji zapanowała jakaś zbiorowa katastrofa moralna. Prawdziwy chrześcijanin nigdy nie podniesie ręki na swego brata” – mówi biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa w rozmowie z portalem Catolico. – Oby atak na NATO nigdy nie nastąpił, ale katolik już dzisiaj musi być na froncie wojny duchowej, w której nie ma miejsca na obojętność – ocenia biskup w rozmowie z Marcinem Makowskim. 

Metropolita Drabynko: Rosyjska Cerkiew przestała być głosem prawdy

Jestem przekonany – że w następstwie zbrodni jakie obecnie mają miejsce – prezydent Putin wraz z patriarchą Cyrylem wspólnie powinni zająć miejsce na ławie oskarżonych – mówi KAI  Aleksandr Drabynko metropolita perejasławsko-wiszniewski Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Metropolita wyjaśnia, że Rosyjski Kościół Prawosławny nie ma żadnej autonomii wobec władzy świeckiej i  jest w gruncie rzeczy tylko jednym z trybów zbrodniczej machiny rosyjskiego państwa.

Biuro Lekarzy bez Granic w Pokrowsku zbombardowane i zniszczone

5 kwietnia, około 3 nad ranem, biuro Lekarzy bez Granic w Pokrowsku, w obwodzie donieckim w Ukrainie, zostało zbombardowane i całkowicie zniszczone. Zespół Lekarzy jest bezpieczny. Pięciu cywilów, którzy znajdowali się w pobliżu, zostało rannych.

Ukraina walczy za nas, o wolny i demokratyczny świat

Straszna, pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwa już trzeci rok. Jest tragedią nie tylko dla ukraińskiego narodu, państwa, Kościołów chrześcijańskich, innych religii, ale też całej Europy – mówi w komentarzu z cyklu #OpinieKAI Krzysztof Tomasik.

Abp Szewczuk dziękuje Stolicy Apostolskiej za apel o wymianę więźniów

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, wyraził szczególną wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego wezwanie do wymiany jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą „wszyscy za wszystkich”, a także kierownictwu struktur dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wyraził to w przesłaniu wideo w 111. tygodniu pełnoskalowej rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Abp Kulbokas spędził Wielkanoc w bombardowanym Zaporożu

Apel Ojca Świętego o powszechną wymianę wszystkich jeńców między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich wystosowany w Niedzielę Wielkanocną, jest sposobem bycia blisko, prawdziwego zainteresowania się tymi, którzy cierpią najbardziej, a tymi, którzy cierpią najbardziej, są oni: jeńcy, ranni i ci, którzy tracą życie w tej strasznej wojnie – uważa abp Visvaldas Kulbokas. Nuncjusz apostolski na Ukrainie, w rozmowie z portalem Vatican News opowiada o Świętach Wielkanocnych, które spędził w Zaporożu, mieście dotkniętym nieustannymi rosyjskimi atakami.

Abp Szewczuk: W imieniu ukrzyżowanego narodu ukraińskiego mówimy „Chrystus zmartwychwstał!”

„W imieniu ukrzyżowanego narodu ukraińskiego chcemy dziś z wami powiedzieć, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!”- powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, w swoim tradycyjnym wideoprzesłaniu w 111. tygodniu wojny na pełną skalę, którą Federacja Rosyjska sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię.

Bp Krywicki: Pomoc wciąż jest potrzebna Ukrainie, nie opuszczajcie nas!

– Nie bądźcie obojętni, nie zostawiajcie nas, mimo, że jesteście już znużeni wojną. Nie zapominajcie o Ukrainie, gdyż bez pomocy ona sama sobie nie poradzi – mówił bp Witalij Krywicki, biskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, do grupy polskich dziennikarzy przybyłych z wizytą studyjną do Kijowa. Poinformował też o sytuacji Kościoła rzymsko-katolickiego na Ukrainie oraz o nowych wyzwaniach jakie stawia przed nim czas wojny. 

Biskup Zaporoża: wiemy, że ten Wielki Tydzień może być ostatnim w naszym życiu

„Pod krzyżem Jezusa modlę się za wszystkich okaleczonych żołnierzy i tych, którzy oddali swe życie za wolność Ukrainy” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło. Wyznaje, iż Zaporoże, gdzie posługuje, jest w ostatnich dniach masowo ostrzeliwane. „Wiemy, że ten Wielki Tydzień może być ostatnim w naszym życiu i od tego będzie zależeć cała wieczność, stąd staramy się zacieśniać relację z Jezusem, by być gotowym nawet na ewentualną śmierć” – mówi hierarcha, prosząc o usilną modlitwę za Ukrainę. 

Ukraina – duchowny Patriarchatu Moskiewskiego nie może być kapelanem wojskowym

21 marca 2024 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w drugim czytaniu i w całości projekt ustawy „O zmianie niektórych ustaw Ukrainy o zapewnieniu praw funkcjonariuszy wojska i policji do ochrony socjalnej” (nr 10313), która zmieniła szereg ustaw, w tym ustawę Ukrainy „O służbie kapelanów wojskowych”.

Rosyjski atak na Kijów – szczątki rakiety spadły na cerkiew

Cerkiew św. Mikołaja i sąsiadująca z nią kaplica w dzielnicy Tatarka padły ofiarą rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów. Minionej nocy spadły na nie szczątki rakiety. Świątynia należy do Prawosławnego Kościoła Ukrainy, którego zwierzchnikiem jest metropolita Epifaniusz.

Abp Szewczuk: Nawet kiedy papież się myli jako człowiek, kiedy pada ofiarą manipulacji, skała św. Piotra stoi

Nawet kiedy Ojciec Święty się myli jako człowiek, kiedy pada ofiarą manipulacji, skała św. Piotra stoi – mówił abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Katolickiego (UKGK) podczas spotkania z polskimi dziennikarzami mówił o procesie pojednania i komentował słowa papieża Franciszka. 

Abp Szewczuk: pojednaniem przeciwstawiajmy się rosyjskim manipulacjom

Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej na Ukrainie zaczynają dziś Wielki Post. Z tej okazji we wczorajszym cotygodniowym przesłaniu abp Światosław Szewczuk zachęcał do podejmowania wysiłków, aby uwalniać swoje serca „od zła, nienawiści i wewnętrznej okupacji przez wrogą propagandę” poprzez wzajemne pojednanie. Zwierzchnik grekokatolików w napadniętym przez Rosję kraju nawiązał też do słów papieża Franciszka w zeszłotygodniowym wywiadzie dla RSI.

Patriarcha Cyryl pogratulował Putinowi wyniku wyborów

Życzenia siły ducha i ciała, hojnej pomocy Bożej i błogosławionych sukcesów w dalszej pracy na wysokim i odpowiedzialnym stanowisku Prezydenta Federacji Rosyjskiej przekazał „wybranemu” ponownie na ten urząd Władimirowi Władimirowiczowi Putinowi  zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej, patriarcha Cyryl.

Kard. Koch: wypowiedź papieża o Ukrainie wyrwana z kontekstu

Dla szwajcarskiego kardynała Kurii Rzymskiej, Kurta Kocha, ostatnie wypowiedzi papieża Franciszka na temat wojny w Ukrainie są trudne do zrozumienia bez spojrzenia na ogólny kontekst.

Prof. K. Sigow: w relacjach polsko-ukraińskich potrzebna jest logika solidarności

W relacjach polsko-ukraińskich potrzebna jest logika solidarności, a nie konfliktu i konfrontacji. Solidarnść jest podstawą naczych relacji. Jest warunkiem wolności, dobrobytu i życia – uważa prof. Konstanty Sigow z Narodowego Uniwersytetu Akademii Kijowsko-Mohylańskiej w Kijowie. W rozmowie z KAI wybitny ukraiński intelektualista mówi m. in. o największych wyzwaniach stojących dziś przed państwem ukraińskim, jak zmieniło się postrzeganie Ukrainy przez świat i Europę w czasie wojny, o ideologii „ruskiego świata” i „raszyzmu” oraz postawie i roli Kościołów chrześcijańskich i innych religii podczas wojny.

Już 22 mln dolarów przekazano na fundusz solidarności z Ukrainą

Ponad 22 mln dolarów przekazano na fundusz solidarności z Ukrainą. Ze te środki są przygotowywane m.in. paczki z żywnością. Ich dystrybucją zajmują się Rycerze Kolumba. 

bp Jan Sobiło

Bp Sobiło: sytuacja humanitarna na wschodzie Ukrainy jest trudna

W leżącym kilkanaście kilometrów od linii frontu Zaporożu na Ukrainie sytuacja humanitarna jest bardzo trudna. Ciągłe zagrożenie życia, wynikające z licznych ataków rakietowych, a także brak pracy, to powody, z jakich coraz więcej ludzi, którzy wytrzymali tam dwa lata wojny, decyduje się na wyjazd.

Kard. Müller: jedynie autentyczne negocjacje drogą do pokoju na Ukrainie

Nie dostrzegam możliwości złożenia broni przez Ukrainę bez prawdziwych negocjacji pokojowych – powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Tagespost” emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Powrócił on do Rzymu po wizycie we Lwowie, gdzie prowadził wykłady dla młodych teologów, a także przewodniczył uroczystościom 100. lecia utworzenia w tym mieście Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz 10. rocznicy założenia Rzymskokatolickiego Towarzystwa Teologicznego w Ukrainie.
 

Więcej informacji

W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.