Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.

Baner serwis specjalny ukraina

Relacja na żywo

16.24 15.05.22

W otoczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu ponad 170 tys. ludzi cierpi z powodu głodu – tę informację podał w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że to właśnie od ocalenia Mariupola zależy przyszłość całej Ukrainy. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o ratunek dla obrońców i mieszkańców miasta Maryi. Podkreślił, że Ukraina jest obecnie najbardziej zaminowanym terytorium na świecie. Na wyzwolonych obszarach dziesiątki tysięcy hektarów ziemi czekają na rozminowanie.

16.40 09.05.22

Z okazji obchodzonego dziś w Rosji Dnia Zwycięstwa przemówienie wygłosił Władimir Putin. W swym propagandowym wystąpieniu nazwał Ukraińców nazistami i oskarżył NATO o plany ataku na Rosję. „To stare komunistyczne kłamstwo. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy putinizmem a systemem komunistycznym” – skomentował słowa rosyjskiego przywódcy biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk.

16.16 09.05.22

„Zdolność do umierania za najwyższe ideały, jakimi są wiara, naród i ojczyzna, czyni nasz naród, nasz kraj niezwyciężonym” – powiedział 8 maja 2022 r., w przeddzień 77. rocznicy obchodzonego w stolicy Rosji „Dnia Zwycięstwa” patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl. Wezwał także duchowieństwo do walki z wszelkimi ideologiami obcymi prawosławnej wierze i historycznej tradycji narodu rosyjskiego, także wezwał do współpracy Cerkwi i sił zbrojnych.

10.14 09.05.22

O umożliwienie okrążonym cywilom i wojsku broniącemu Mariupola przedostania się na terytorium kontrolowane przez Ukrainę lub na terytorium państw trzecich zaapelował do prezydenta Federacji Rosyjskiej zwierzchnik rosyjskiego prawosławia na Ukrainie, metropolita Onufry.

17.00 08.05.22

Francuski ksiądz katolicki Patrick Desbois zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych, popełnionych na Ukrainie. Duchowny jest koordynatorem naukowym Centrum Pamięci Holokaustu w Babim Jarze na przedmieściach Kijowa.

15.00 08.05.22

Niemiecki kardynał Reinhard Marx postrzega żądania dostaw broni dla Ukrainy jako dylemat. „Nie ma łatwych decyzji i nie ma decyzji wyłącznie dobrych”, powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi 7 maja dla rozgłośni radiowej Bayerischer Rundfunk (BR).

13.00 08.05.22

Po odmówieniu modlitwy Regina Caeli i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o odmawianie różańca w intencji pokoju na Ukrainie.

12.00 08.05.22

Rozpoczynający się wraz z dzisiejszą niedzielą kolejny tydzień wojny na Ukrainie, powinien być dla wszystkich ludzi i to już nie tylko na Ukrainie, ale i na świecie, okazją do modlitwy w intencji zakończenia wojny – przypomina metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

10.00 08.05.22

„Z Bożą pomocą pokonamy wroga, pokonamy nowego antychrysta Putina, który postanowił zniszczyć naród ukraiński. Ale nie możemy upaść, musimy być nadal silni duchowo” – powiedział w kazaniu 6 maja zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ukrainy – metropolita Epifaniusz. Przewodniczył on Boskiej Liturgii ku czci św. Jerzego, którego wspomnienie obchodzone było w Kościołach wschodnich w miniony piątek (według kalendarza juliańskiego).

21.30 07.05.22

Duchowny Prawosławnego Kościoła Ukrainy, znalazł się w grupie 41 jeńców wojennych, których wymieniły między sobą Rosja i Ukraina. Ks. Wasyl Wyrozub, rektor katedry Przenajświętszej Trójcy w Odessie, został pojmany przez Rosjan 27 lutego razem z innymi członkami misji ratunkowej na Wyspie Węży na Morzu Czarnym.

16.00 07.05.22

W leżącym w pobliżu Kijowa Fastowie odbyły się dzisiaj świecenia kapłańskie o. Igora Seliszczewa, dominikanina pochodzącego z Doniecka. Uroczystość której przewodniczył bp Mikołaj Łuczok, dominikanin i administrator apostolski diecezji mukaczewskiej, stała się dla wiernych i uchodźców przebywających w fastowskiej parafii znakiem nadziei i troski Boga o Kościół, który wraz z całym ukraińskim narodem przeżywa dramat wojny.

14.29 07.05.22

„Głód staje się jednym z narzędzi wojny, które wróg wykorzystuje w szczególności przeciwko ludności cywilnej”, a chociaż wielu cywilów zostało ewakuowanych, to na oczach całego świata rozgrywa się tragedia Mariupola – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk w 73. dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę

15.36 06.05.22

– Nie my zdecydowaliśmy się wywołać wojnę, zostaliśmy do niej zmuszeni – powiedział biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. Podkreślił, że „obrona własnego kraju jest obywatelskim obowiązkiem i wszyscy muszą to robić, niekoniecznie z bronią w ręku”.

21.33 05.05.22

Papież Franciszek zrobił wszystko, co tylko możliwe, żeby uratować mieszkańców Mariupola. A nawet więcej, niż mógł po ludzku zrobić. Wiemy o tym i jesteśmy mu wdzięczni – powiedział biskup charkowsko-zaporoski Pawło Honczaruk. Mariupol znajduje się na terenie jego diecezji.

11.30 05.05.22

W wyniku ostrzału artyleryjskiego prowadzonego przez wojsko rosyjskie spłonął kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Kisielówka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Świątynią opiekowali się księża chrystusowcy.

15.29 04.05.22

Ze zdecydowaną krytyką sposobu, w jaki Ojciec Święty zrelacjonował swoją rozmowę zdalną z patriarchą Cyrylem, która odbyła się 16 marca br. wystąpił Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

13.00 04.05.22

Wojna na Ukrainie oraz zagrożenia dla pokoju w świecie to niektóre tematy poruszone podczas watykańskich rozmów premiera Japonii Fumio Kishidy. Został on przyjęty przez Ojca świętego, a następnie spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami.

10.28 04.05.22

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podziękowało papieżowi Franciszkowi za jego wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju. Ponowiło też zaproszenie do odwiedzenia Kijowa przez Ojca Świętego.

22.28 03.05.22

Rola Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, który pobłogosławił wojnę Władimira Putina stanowi przeszkodę w mediacji, jaką mógłby prowadzić Kościół katolicki. Powiedział o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji Ansa były sekretarz św. Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz.

15.51 03.05.22

W Charkowie jest mniej ostrzałów, jednak sytuacja humanitarna z każdym dniem się pogarsza. „Ludzie są bez pracy, oszczędności wielu się skończyły i nie mają za co kupić najpotrzebniejszej żywności czy lekarstw” – mówi Radiu Watykańskiemu pracujący w tym mieście ks. Wojciech Stasiewicz. Docierająca pomoc jest niewystarczająca.

14.50 03.05.22

„Widziałem tę wiadomość i muszę powiedzieć, że mnie też ona zaskoczyła. Jestem zaskoczony w dobrym sensie tego słowa, ponieważ papież Franciszek zawsze miał w zwyczaju nas zaskakiwać i zadziwiać”. W ten sposób abp Paolo Pezzi, arcybiskup archidiecezji matki Bożej w Moskwie i przewodniczący katolickich biskupów Federacji Rosyjskiej, skomentował dla agencji SIR wiadomość, że papież Franciszek pragnie udać się do Moskwy na spotkanie z Putinem- jak podaje Corriere della Sera.

13.00 03.05.22

Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem jest działaniem świętokradczym. Nie da się zbudować dobra przemocą – powiedział dziś przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na Jasnej Górze, gdzie z udziałem biskupów trwają uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

10.21 03.05.22

19.00 02.05.22

Sytuacja w Ukrainie oraz aktualne kwestie duszpasterskie były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

16.19 02.05.22

Zdaniem kard. Óscara Andrésa Rodrígueza Maradiagi, koordynatora Rady Kardynałów doradzającej papieżowi, nie ma w tej chwili odpowiednich warunków do zorganizowania podróży Ojca Świętego na Ukrainę, przede wszystkim ze względu na brak woli budowania pokoju. Podbój terytoriów jest w tej chwili dominującą logiką, która zresztą dotyka nie tylko Europę – uważa honduraski purpurat.

13.18 02.05.22

W ciągu dwóch miesięcy konfliktu na Ukrainie papież Franciszek trzykrotnie próbował wywrzeć wpływ na Kreml swoim autorytetem moralnym, wysyłając bezpośrednie komunikaty do Moskwy kanałami dyplomatycznymi, a także apelując do Patriarchatu Moskiewskiego o pomoc w utworzeniu korytarza humanitarnego do Mariupola – pisze na łamach włoskiego dziennika Il Messaggero Franca Giansoldati.

10.18 02.05.22

„To, co widzę, sprawia, że jestem niezmiernie wdzięczny” – mówił ks. kad. Timothy Dolan w Bibicach (woj. małopolskie), gdzie spotkał się z uchodźcami z Ukrainy, przy pomocy którym polska sekcja PKWP współpracuje z miejscową parafią.

17.17 01.05.22

„Niech czystość serca będzie naszą siłą w tych warunkach wojennych, naszą gwarancją zwycięstwa nad złem” – powiedział w swoim kolejnym przesłaniu wideo zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk . Dzisiaj upływa 67 dzień wojny Rosji z Ukrainą.

13.00 01.05.22

Po modlitwie Regina Coeli i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji w Mediolanie i po raz kolejny zaapelował o pokój na Ukrainie a także poszanowanie godności pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom.

15.29 30.04.22

Ludzie, którzy zadecydowali o wybuchu tego konfliktu siedzą przy biurku i nie znają prawdziwych realiów wojny. Dlatego tak ważna jest praca dziennikarzy, którzy pokazują tę tragedię i budzą sumienia – uważa nuncjusz apostolski w Kijowie. Przyznaje, że śledząc media w różnych krajach, odnosi wrażenie, że relacje o wojnie zaczynają przypominać sprawozdania z meczu piłki nożnej. Podkreśla, że na to nie wolno się zgodzić, trzeba mieć stale przed oczami prawdziwe oblicze wojny.

Wiadomości

Kościoły w Niemczech apelują o solidarność z ofiarami przemocy

Trzy największe Kościoły chrześcijańskie w Niemczech zaapelowały o solidarność z ofiarami wojny i przemocy oraz z uchodźcami. Migranci potrzebują uczestnictwa i równości prawnej, aby mogli wrosnąć w społeczeństwo – stwierdza opublikowane 16 maja wspólne oświadczenie katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i Kościoła Grecko-Prawosławnego.

0 komentarzy

Abp Gądecki: Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za narodem ukraińskim

Patronowi tego miejsca polecamy wszelkie trudne sprawy. Modlimy się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie i wycofanie rosyjskich wojsk. Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem ukraińskim – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w słowie na uroczystości 20-lecia ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski, które odbywają się w Sanktuarium Narodowym tego świętego na warszawskim Mokotowie w jego święto przypadające 16 maja.

0 komentarzy

Apel duszpasterza z Przemyśla: uchodźcy potrzebują psychologów

Musimy być gotowi na drugą falę uchodźców – powiedział KAI ks. Marek Machała, z ramienia archidiecezji przemyskiej odpowiedzialny za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jego zdaniem, obecnie kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie im opieki psychologicznej, bo niemal wszyscy są w stanie stresu pourazowego.

0 komentarzy

Caritas na Ukrainie działa bez przerwy

Caritas Ukraina i Caritas Spes działają ramię w ramię nieprzerwanie od początku wojny. Przy okazji wizyty w Rzymie przedstawiciele tych organizacji opowiedzieli o realiach i wyzwaniach związanych z kryzysem wywołanym rosyjską napaścią. „Solidarność i miłość, którą dostają potrzebujący, to owoc wieloletniej pracy u podstaw w Caritas” – powiedziała Tetiana Stawnycza, szefowa greckokatolickiej Caritas Ukraina na konferencji prasowej w Radiu Watykańskim.

0 komentarzy

Białoruska pieśniarka śpiewa o miłości i pojednaniu w intencji pokoju w Ukrainie

Białoruska pieśniarka Julia Frolova śpiewa pieśni o miłości i pojednaniu w intencji pokoju w Ukrainie. Artystka należy do Ruchu Światło-Życie. Jedna z pieśni nosi tytuł: „Wiem, że wojna się skończy”. Autorką tekstu i melodii jest Oksamita Nowaczuk. „W tym roku Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej mieli świętować 25 lat swojej misji w Turkmenistanie i z tej […]

Diecezja płocka przekazała środki na pomoc ludności w Ukrainie

Diecezja płocka przekazała kwotę 3 tysięcy euro na pomoc mieszkańcom Ukrainy. Środki otrzymała archidiecezja kijowska Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby humanitarne ludności, która padła ofiarą strasznej wojny i zbrodni przeciwko ludności.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: Wojna w Ukrainie początkiem nowej ery ludzkości

„Wojna w Ukrainie będzie początkiem nowej ery ludzkości, końcem ery nihilizmu, w której wszyscy są tacy sami, niezależnie od tego, czy istnieje grzech, czy nie, czy jest prawda, czy fałsz. Ukraina pokazuje, że są rzeczy w życiu człowieka, które czynią go człowiekiem. Jest coś, dla czego warto żyć. Co więcej, jest coś, za co warto oddać życie. Możemy to zrobić tylko dlatego, że wierzymy w Zmartwychwstanie” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas kazania w Niedzielę o Paralityku. Boską Liturgię tego dnia zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) odprawił w klasztorze Świętej Rodziny we Lwowie.

0 komentarzy

Abp Szewczuk apeluje do intelektualistów

W otoczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu ponad 170 tys. ludzi cierpi z powodu głodu – tę informację podał w codziennym orędziu abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że to właśnie od ocalenia Mariupola zależy przyszłość całej Ukrainy. Zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o ratunek dla obrońców i mieszkańców miasta Maryi. Podkreślił, że Ukraina jest obecnie najbardziej zaminowanym terytorium na świecie. Na wyzwolonych obszarach dziesiątki tysięcy hektarów ziemi czekają na rozminowanie.

0 komentarzy

Bp Kawa: Ukraina jeszcze długo będzie potrzebowała pomocy

Zdaniem bp. Edwarda Kawy Ukraina wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej i będzie jej jeszcze długo potrzebowała. Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej od początku wojny koordynuje pomoc, jaka przechodzi poprzez Lwów i trafia na wschód Ukrainy.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: Boże, nawróć tych, którzy nas zabijają

Na świecie byłoby o wiele mniej zła, gdybyśmy czuwali nad stanem duszy nie tylko własnej, ale też i innych. Niech Pan Bóg pomoże nam wszystkim znaleźć drogę nawrócenia – powiedział w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Dziś podjął on refleksję nad pierwszym uczynkiem miłosierdzia względem duszy, który przypomina o potrzebie napominania grzeszników.

0 komentarzy

Kard. Parolin podkreśla prawo Ukrainy do samoobrony

Stolica Apostolska jest gotowa zrobić wszystko dla pokoju, ale jednocześnie podkreśla prawo Ukrainy do obrony przed niesprawiedliwym najeźdźcą – powiedział dziennikarzom watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin na marginesie spotkania poświęconego Janowi Pawłowi I na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wyraził nadzieję, że sprawa aresztowanego, a następnie uwolnionego za kaucją kard. Josepha Zen Ze-kiuna nie spowoduje komplikacji w stosunkach Stolicy Apostolskiej z Pekinem.

0 komentarzy

Biskupi „promoskiewscy” oskarżyli władze Ukrainy i Kościół autokefaliczny o wywołanie wojny

To rząd za czasów prezydenta Petra Poroszenki i niezależny Prawosławny Kościół Ukrainy (PKU) są winne wojskowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę, a nie W. Putin i popierający go Patriarchat Moskiewski. Taki pogląd wyrazili biskupi „promoskiewskiego” Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) w oświadczeniu, ogłoszonym na zakończenie ich Synodu 12 maja.

0 komentarzy

Bliski współpracownik Franciszka potępia barbarzyńską przemoc na Ukrainie

Arcybiskup Edgar Peña Parra, substytut w Sekretariacie Stanu potępił 12 maja w Fatimie „potworną i barbarzyńską przemoc wojenną” na Ukrainie i w innych krajach. Przewodniczył on wieczorem modlitwie różańcowej i procesji ze świecami „o dar pokoju na Ukrainie i na całym świecie”. Modlono się także za kapłanów, osoby konsekrowane, młodzież, osoby starsze, chorych i rodziny, prosząc o opiekę Maryi Panny.

0 komentarzy

Szef watykańskiej dyplomacji: Ukraina ma prawo się bronić i potrzebuje do tego broni

W środę 18-go wyjeżdżam do Kijowa, a w piątek 20 maja zaplanowano moje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą – powiedział w programie włoskiej telewizji publicznej RAI sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paul Richard Gallagher.

0 komentarzy

O dwóch takich, co nie chcieli uciekać. Reportaż z Charkowa

Od początku wojny z ich miasta uciekło już ponad milion ludzi. W dzielnicy, w której posługują, zamieszkanych jest dziś już tylko 25 lokali i 13 domów. Reszty ludzi już tu nie ma. Oni zostali. I wiedzą, że to nie koniec ich misji. „Po obronie Charkowa trzeba przywrócić mu teraz życie. I odminować miasto” – mówi ksiądz Anatolij.

0 komentarzy

Ukraińskie parafie żegnają poległych żołnierzy

Wojna na Ukrainie pociąga za sobą ofiary. Giną żołnierze, obrońcy Ojczyzny, oraz ludność cywilna. Każda parafia stara się ze szczególnym szacunkiem pożegnać żołnierzy, jacy oddali życie w polu walki. Tak było dzisiaj w leżącej niedaleko Lwowa rzymskokatolickiej parafii Medenice.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: Ukraina ma moralne prawo i obowiązek się bronić

Ukraińska ziemia 78. dzień spływa krwią. Na wschodzie i południu kraju toczą się zacięte walki. „Nam, którzy żyjemy w spokojniejszych częściach Ukrainy, czy obywatelom krajów, w których panuje pokój, trudno wyobrazić sobie deszcz tysięcy bomb i rakiet, spadających na głowy niewinnych ludzi” – powiedział w orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Podkreślił, że w obliczu tak brutalnej agresji Ukraina ma moralne prawo i obowiązek bronić swojej egzystencji.

0 komentarzy

Polski sercanin z Irpienia: zniknęły uprzedzenia i podziały

Irpień nie przeżył takich masakr jak Bucza czy Borodzianka, jednak ludzie wciąż obawiają się tam wracać. „Przyjeżdżają na chwilę do swych domów, sprawdzają, co zostało z ich dobytku i jadą na zachód Ukrainy, gdzie przetrwali najtrudniejsze czasy” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Tadeusz Wołos. W czasie oblężenia miasta polski sercanin w Godzinie Miłosierdzia wychodził na ulice miasta i modlił się za jego mieszkańców.

0 komentarzy

Kard. Parolin: eskalacja wojny na Ukrainie zagroziłaby całej ludzkości

Zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej „możliwą eskalacją” wojny na Ukrainie wyraził wczoraj sekretarz stanu kard. Pietro Parolin podczas spotkania z dziennikarzami w Zagrzebiu z okazji wizyty w Chorwacji upamiętniającej 30. rocznicę uznania przez Stolicę Apostolską niepodległości Republiki Chorwackiej i 25. rocznicę ratyfikacji trzech traktatów między Watykanem a tym bałkańskim krajem. Przypominał o gotowości papieża Franciszka do uczynienia wszystkiego, aby pomóc w zakończeniu konfliktu w Ukrainie: eskalacja konfliktu miałaby katastrofalne skutki dla świata.

0 komentarzy

Kard. Czerny: broń nie zapewni bezpieczeństwa i zgody

„Żadna broń nie może zapewnić bezpieczeństwa i zgody. Tylko miłość dla braci i sióstr jest zwycięska” – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Avvenire” kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wspominając swoje dwie wizyty na granicy między Ukrainą a Węgrami oraz Słowacją. Były one dla niego czasem słuchania, oglądania i uczenia się. Chciał przekazać wyrazy bliskości Papieża oraz całego Kościoła.

0 komentarzy

Pallotyn z Odessy: nie przetrwalibyśmy tego horroru bez Boga

Wojna to nie tylko wyzwania humanitarne, ale i te duszpasterskie. Jednym z nich jest dotarcie z sakramentami na te tereny, gdzie brakuje księży, a ludzie spragnieni są Boga. „Mimo ostrzałów i blokad na drogach starałem się dojechać do wszystkich miejscowości, w których wiedziałem, że są wierni” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Władysław Łukasiewicz. Ukraiński pallotyn na stałe posługuje w Odessie, gdzie niesie wsparcie uchodźcom oraz organizuje wsparcie dla żołnierzy.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: rany żołnierzy mówią, że Ukraina woła o zbawienie

„Proszę wszystkich, którzy mnie słyszą: pamiętajcie, może gdzieś w pobliżu jest jakiś chory. Usłuż mu, odwiedź go, przynajmniej zadzwoń do niego, ponieważ każda uwaga, wsparcie krewnych, znajomych, bliskich, wolontariuszy jest niezwykle potrzebna, aby człowiek mógł przezwyciężyć swoją chorobę” – zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w swoim codziennym wideo-orędziu w 77. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

0 komentarzy

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na relacje katolicko-prawosławne?

Nad przyszłością relacji katolicko-prawosławnych w kontekście toczonej obecnie przez Rosję wojny na Ukrainie zastanawia się na łamach Catholic News Agency włoski watykanista Andrea Gagliarducci. Oto jego komentarz w tłumaczeniu na język polski:

0 komentarzy

Rany i nadzieje – list dominikanina z Kijowa

O ranach wojny dostrzegalnych w wielu miejscach Ukrainy, a także w ludzkich sercach oraz nadziejach pisze w kolejnym liście z Kijowa przełożony dominikanów na Ukrainie, o. Jarosław Krawiec OP.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: przyjmując uchodźców, czcicie Chrystusa

„Jestem wdzięczny wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców. W ten sposób czcicie samego Chrystusa, który jest obecny wśród was” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w swoim codziennym wideo-orędziu w 76. dniu wojny Rosji z Ukrainą. „Szczególnie dziękuję tym z naszych braci i sióstr w Ukrainie, którzy dzielą się swoimi ostatkami, aby przyjąć osoby wewnętrznie przesiedlone” – dodał.

0 komentarzy

Więcej informacji

W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.