Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.

Baner serwis specjalny ukraina

Relacja na żywo

10.34 12.09.23

„Potrzebujemy zaangażowania wszystkich, zwłaszcza tych, którzy mają większe znaczenie, jak Chiny. Pokój wymaga wysiłku wszystkich, nigdy nie jest czymś, co można narzucić” – wskazał przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, jest jednocześnie papieskim wysłannikiem, pełniącym misję pokojową w związku z wojną na Ukrainie.

Wyraził przekonanie, że jeśli w dążeniu do pokoju „są jakieś chmury, to na pewno już się rozwiały lub rozwieją: są zrozumiałe w tak silnym napięciu”. „Wierzę, że rząd i naród ukraiński dobrze wiedzą, że Kościół i papież Franciszek zawsze ich wspierali w ich cierpieniu” – powiedział hierarcha.

16.46 19.08.23

„Niech Pan da nam siłę, wzmocni naszą wiarę. I niech obdarzy nas prawdziwym pokojem i prawdziwym zwycięstwem!” – powiedział w przesłaniu wideo ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk. Biskup zachęcił, żeby 23 sierpnia kapłani organizowali modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ukrainy – jej cywilnych mieszkańców i obrońców.

16.34 19.08.23

W Iziumie po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji ekshumowano w sumie 447 ciał ludzi, których w znacznej większości zabito przy użyciu przemocy. Leżące w obwodzie charkowskim na Ukrainie miasto przeszło pod kontrolą najeźdźcy przez okrutny czas tortur, głodu, izolacji informacyjnej, zniszczeń. Wszystkie budynki wielomieszkaniowe zostały w jakiejś części uszkodzone, ponad 3 tys. prywatnych domów również. W niecały rok po wyzwoleniu wciąż trzeba wiele wsparcia i wysiłku – wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wicemer miasta.

14.23 10.08.23

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 miliarda dolarów, ale w ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.

11.47 02.08.23

„Wybuch wulkanu, jaki miał miejsce w Ukrainie, sprawi, że cała Europa zacznie wrzeć” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas spotkania z młodzieżą we Lwowie z okazji 90. rocznicy założenia ruchu Ukraińska Młodzież dla Chrystusa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKG), podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy i jak wojna na Ukrainie wpłynie na dalszy rozwój Europy.

18.25 13.07.23

„Nie możemy już tolerować Kościoła pod rosyjskim wpływem, głoszącego na naszej ziemi na korzyść zabijania naszych rodaków” – wskazuje jeden z wiernych odwiedzających Ławrę Peczerską. Ukraińskie instytucje prawosławne podległe Patriarchatowi Moskiewskiemu tracą na znaczeniu w związku z inwazją oraz jej wsparciem przez patriarchę Cyryla. Sondaże wskazują na poważny spadek liczby wiernych, a kontrola placówek, takich jak słynny kijowski zespół klasztorny, staje się przedmiotem kontrowersji.

10.31 03.07.23

„Zwycięstwo to nie tylko deokupacja wszystkich zajętych przez Rosję terytoriów i powrót do granicy z 1991 roku. Zwycięstwo będzie oznaczać powrót dzieci naszej Ojczyzny, rozproszonych po całym świecie, aby ją odbudować” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w cotygodniowym przesłaniu w 72. tygodniu „wielkiej wojny na pełną skalę, którą Rosja sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię”.

 

16.22 27.06.23

W dniach 28 i 29 czerwca 2023 r. kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, złoży wizytę w Moskwie, jako wysłannik papieża Franciszka – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

10.53 26.06.23

Kard. Krajewski jest już na Ukrainie. Po porannej Mszy we Lwowie wyruszył w drogę do Chersonia – podała na komunikatorze Twitter Sekcja Polska Radia Watykańskiego. Papieskiemu jałmużnikowi towarzyszy bp Jan Sobiło.

14.57 08.06.23

„Sytuacja w Chersoniu jest krytyczna, może nie tyle w samym mieście, co w regionie, na obszarach przybrzeżnych nad Dnieprem, ponieważ woda stale się podnosi” – powiedział o. Ignacy Moskaliuk, OSBP, opat bazyliańskiego klasztoru św. Wołodymyra Wielkiego w Chersoniu, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, komentując sytuację w mieście i regionie, który ucierpiał w wyniku zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce. Dodał, że około 15 proc. terytorium Chersonia jest zagrożone zalaniem. Są to przede wszystkim dzielnice Korabelny i Ostrow.

17.01 06.06.23

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski przyjął w Kijowie kardynała Matteo Zuppiego. Władze Ukrainy potwierdziły w minionych dniach swoją gotowość do przyjęcia wysłannika papieża Franciszka, który wczoraj spotkał się z licznymi przedstawicielami władz cywilnych w celu omówienia najtrudniejszych spraw humanitarnych, dla których Stolica Apostolska może próbować otworzyć korytarze dla tego, co określa się jako „dyplomację humanitarną”.

17.01 06.06.23

Woda to straszny żywioł, w Chersoniu poziom wody podniósł się o 5 metrów, modlimy się, aby nie było ofiar śmiertelnych – mówi Radiu Watykańskiemu przeor bazyliańskiego klasztoru św. Włodzimierza, opisując sytuację, jaka nastała w mieście po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze. Klasztor bazylianów nie jest zagrożony, bo stoi na wzgórzu. Jednakże, jak podają ukraińskie władze, na prawym brzegu Chersońszczyzny w strefie krytycznej znalazło się 16 tys. osób.

19.25 13.05.23

13 maja po południu Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który spotkał się następnie z Sekretarzem ds. Stosunków z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi Sekretariatu Stanu, abp. Paulem Richardem Gallagherem.

16.30 13.05.23

Ludobójstwo narodu ukraińskiego dokonywane na naszej ziemi przez Federację Rosyjską – jeśli nie zostanie dziś potępione i powstrzymane – jutro stanie się przyczyną niezliczonych ofiar, tak jak w ubiegłym wieku stało się to z nazizmem i komunizmem – powiedział, abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przemawiając zdalnie z Kijowa na konferencji „Fatima, Rosja i Ukraina w obecnym momencie historycznym”, odbywającej się w Rzymie, na uniwersytecie Lumsa wezwał naukowców całego świata do zdecydowanego potępienia rosyjskich zbrodni wojennych.

11.37 13.05.23

W opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej planie papieskiej działalności znajduje się dzisiaj audiencja dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20.16 08.05.23

„Po raz kolejny w tym tygodniu ukraińska ziemia niemal codziennie trzęsie się pod ciosami różnego rodzaju rosyjskiej broni. Nasi odważni obrońcy Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki, południa naszej ojczyzny codziennie płacą swoją krwią, swoim życiem za każdy spokojny dzień w naszej stolicy lub innych regionach kraju pracujących i żyjących dla zwycięstwa Ukrainy” – zaznacza w ostatnim orędziu abp Światosław Szewczuk.

13.05 08.05.23

„Dzisiaj moc zmartwychwstałego Chrystusa, która poprzez nasz wierny lud odnawia Ukrainę, wykracza daleko poza sam naród ukraiński. Być może wielu z was zauważyło, że w tych ostatnich dniach, kiedy cały świat oglądał koronację angielskiego króla w Londynie, kolorami koronacji były niebieski i żółty kolor ukraińskiej flagi. Kiedyś Anglia podbijała kraje, a dziś Ukraina „podbiła” Anglię swoją siłą, determinacją, rozmachem, który emanuje z Ukrainy i jest przekazywany na cały świat” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas kazania w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie w Niedzielę o Paralityku. Zaznaczył: „Dziś Ukraińcy, zranieni przez wojnę, rozpaczliwie potrzebują nowego impulsu życia, który pochodzi od Zmartwychwstałego Zbawiciela”.

15.39 25.04.23

„Być może Europa mogłaby rzeczywiście zrobić coś więcej dla pokoju” – stwierdził w wypowiedzi dla włoskiej agencji katolickiej SIR metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi. Hierarcha przyznaje, że pośród mieszkańców stolicy Rosji można wyczuć pewne napięcie. Ludzie rozmawiają teraz o tym, jak dostosować się do tej sytuacji, z której nie ma za bardzo wyjścia. Jego zdaniem trudno powiedzieć, jak silne jest ryzyko rozszerzenia się konfliktu. „Myślę, że podróż papieża na Węgry ma duże szanse być nie tylko misją pokojową, ale także okazją do ponowienia apelu o pokój. Nie wiem, w jaki sposób papież będzie chciał to uczynić, ale z pewnością jest to wielka szansa. Ośmielam się jednak powiedzieć, że również Europa musi wykorzystać tę okazję, aby naprawdę zrobić coś więcej dla pokoju” – powiedział abp Pezzi.

21.11 18.04.23

Rosyjscy zmobilizowani żołnierze otrzymali na Wielkanoc nietypowe „prezenty”. Na front wysłano im „ikony” przedstawiające rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. Poinformował o tym portal „Komentari” powołując się na rosyjskich aktywistów na Twitterze.

15.39 16.04.23

„Ukraina ma prawo bronić się przed rosyjską agresją hybrydową w sferze duchowej, tak samo jak broni się na polu walki” – stwierdził w artykule dla „Ukraińskiej Prawdy” zwierzchnik związanego z Konstantynopolem Kościoła Prawosławnego Ukrainy metropolita Epifaniusz.

14.02 09.04.23

We Lwowie tegoroczne Święta Wielkanocne przeżywane są w duchu solidarności z walczącymi na froncie żołnierzami i z tymi wszystkim, którzy przeżywają golgotę cierpienia i śmierci. W parafiach trwa nieustanna modlitwa w intencji pokoju. Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, celebrując w miejscowej katedrze Liturgię Zmartwychwstania Pańskiego, przypomniał wiernym, że cierpienia Chrystusa nie były bezowocne, ale zwycięstwo nad złem dokonało się poprzez miłość, którą Bóg obdarzył ludzkość.

21.37 06.04.23

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz krytykuje teksty Drogi Krzyżowej w Koloseum, w której Papież Franciszek uczestniczył zdalnie ze swojej rezydencji w Domu Świętej Marty – podaje agencja ANSA.

Mówiąc o rosyjskim chłopcu, który w dzisiejszych rozważania powiedział, że stracił brata na wojnie i nie wie nic więcej o swoim ojcu i dziadku, którzy zostali wezwani na front, Jurasz komentuje: „Zapomina powiedzieć, że jego krewni pojechali na Ukrainę, aby zabić nie tylko ojca ukraińskiego chłopca, ale całą jego rodzinę, a nie odwrotnie”. Jurasz dodaje, że o wspólnej dla ukraińskiego i rosyjskiego chłopca stacji drogi krzyżowej krzyżowej dowiedział się z mediów.

13.30 02.04.23

Ukraiński Kościół Greckokatolicki popiera pomysł utworzenia Narodowego Panteonu Bohaterów Ukrainy na Mogile Askoldowej w Kijowie – zapewnił zwierzchnik tego Kościoła arcybiskup Światosław Szewczuk. „Sumienie chrześcijańskie i głos narodu podpowiada ciekawą myśl, że takim panteonem bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę, w Kijowie może być okryta chwała Mogiła Askoldowa” – powiedział hierarcha 1 kwietnia w cotygodniowym programie „Otwarty Kościół” w „Żywej Telewizji”.

18.29 25.03.23

„Pod opieką Najświętszej Maryi Panny Ukraina zmierza do zwycięstwa” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk w pierwszą rocznicę poświęcenia przez papieża Franciszka Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Przewodniczył on liturgii za ofiary wojny i o pokój na Ukrainie w katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

15.36 10.02.23

Ponad 140 tys. paczek żywnościowych, z czego 40 tys. tylko w diecezji radomskiej, przygotowali od początku wojny Rycerze Kolumba dla potrzebujących w Ukrainie. W tym okresie przekazali również 3 tys. zimowych kurtek dla polskich i ukraińskich dzieci. Ponadto w dniach 22-24 lutego Rycerze Kolumba organizują Most Jedności i Braterstwa. W tym czasie celebrowane będą Mszę św. i ofiarowywane modlitwy w intencji pokoju w Ukrainie.

08.45 28.01.23

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

07.08 26.01.23

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RNBO) zatwierdziła sankcje wobec 21 czołowych przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) i jednego zielonoświątkowca za popieranie przez nich agresji Rosji przeciw Ukrainie. Dekret w tej sprawie ogłosił 23 stycznia prezydent kraju Wołodymyr Zełeński. Wspomniał o tym w internecie minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, którego resort przedstawił wykaz 22 osób, które winny zostać objęte zakazem wjazdu do tego kraju. 16 nazwiska zgłosiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, a 6 – rząd.

19.24 22.01.23

W Domu Ukraińskim w Kijowie wystawiono 21 stycznia trumny z ciałami ofiar katastrofy śmigłowca 18 bm. w Browarach w obwodzie kijowskim. Zgromadzili się tam bliscy i przyjaciele poległych wysokich urzędników państwowych, przybyli też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński z żoną Ołeną, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy gen. Kyryło Budanow oraz zwierzchnicy religijni, w tym Prawosławnego Kościoła Ukrainy metropolita Epifaniusz i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk. Teren wokół Domu obstawiono urządzeniami do wykrywania metalu.

10.47 13.01.23

Ukraina bardzo potrzebuje pomocy humanitarnej, jednak jej dostarczanie jest niezwykle niebezpieczne. Przed kilkoma dniami w Bachmucie pocisk eksplodował przy samochodzie polskich wolontariuszy. Na szczęście jeden z nich nie odniósł ciężkich obrażeń i mógł nieść pomoc swojej koleżance, która w innym wypadku wykrwawiłaby się na śmierć. Ostatecznie kobieta straciła w wybuchu nogę.

15.33 08.01.23

Ukraińscy uchodźcy wyznania prawosławnego na Litwie otrzymali możliwość uczestnictwa w liturgiach Bożego Narodzenia, odprawianych przez duchownego niemającego związków z Patriarchatem Moskiewskim, który popiera agresję zbrojną Rosji na Ukrainę.

Wiadomości

Abp Gądecki: Watykan powtarza błędy polityki wschodniej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki skrytykował stanowisko Watykanu w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Równe traktowanie agresora i ofiary jest błędem – powiedział abp Gądecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. „Wydaje się, że jest to powtórzenie błędów watykańskiej tzw. Ostpolitik z czasów komunizmu” – zaznaczył.

0 komentarzy

Sekretarz generalny Episkopatu Ukrainy: mam nadzieję, że nie zostaniemy sami

Wciąż trwa gaszenie pożaru magazynu we Lwowie, wykorzystywanego przez Caritas Spes na Ukrainie. W obiekcie zaatakowanym przez siły rosyjskie w nocy z 18 na 19 września znajdowało się kilkaset ton darów, w tym od Caritas Polska. – Mam nadzieję że nie zostaniemy sami – powiedział KAI bp Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie. Jak dodał, w związku z nadchodzącymi chłodami potrzebne są zwłaszcza agregaty prądotwórcze.

0 komentarzy

Caritas Spes Ukraina: zniszczenie magazynów z pomocą ukazuje prawdziwe intencje Rosjan

Skandalem i rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego nazywa ks. Władysław Gryniewicz zniszczenie magazynów z pomocą humanitarną we Lwowie. Dyrektor Caritas Spes w tym ogarniętym wojną kraju podkreśla, że wczorajszy atak raz jeszcze ukazał prawdziwe intencje Rosji. Od samego początku pełnoskalowej wojny Lwów jest miejscem przeładunku transportów humanitarnych, które dowożone są tam z zagranicy, a następnie segregowane i wysyłane na wschód kraju.

0 komentarzy

Papieski jałmużnik ubolewa po rosyjskim ataku na magazyny Caritas Spes

Ubolewam z powodu tego, co wydarzyło się we Lwowie w związku z atakiem na magazyn Caritas – Spes. Uderzono, aby zniszczyć możliwość pomocy ludziom cierpiącym – stwierdził prefekt Dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

0 komentarzy

Bp Łuczok: wojna to ogołocenie, jeśli nie trwasz przy Bogu, ona cię zniszczy

Ta wojna nauczyła nas prostoty i autentyczności Ewangelii, że nie da się żyć i przeżyć czegoś takiego jak wojna, jeśli nie ma prostej i autentycznej relacji z Jezusem – mówi Radiu Watykańskiemu bp Mykoła Petro Łuczok OP z Mukaczewa. Dodaje zarazem, że żywa relacja z Bogiem nie tylko pozwala nam samym znosić cierpienia, ale otrzymujemy w niej wiele miłości, aby obdarowywać nią innych, cierpiących.

0 komentarzy

Eksperci ONZ zebrali wstrząsające zeznania na temat rosyjskich zbrodni

Międzynarodowy Trybunał Karny bada rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. W ostatnim tygodniu jego przedstawiciele otwarli biuro prokuratorskie w Kijowie, by zapoznać się z materiałem zebranym przez współpracowników ONZ. Ci ostatni zaznaczają, że zgromadzone przez nich dane dają obraz zaplanowanego z zimną krwią i systematycznego okrucieństwa, które ma na celu zastraszenie Ukraińców.

0 komentarzy

Abp Gudziak: tam, gdzie nie ma ukraińskiego głosu, jest głos papieża Franciszka o Ukrainie

Papież Franciszek powinien nadal być przekonywany i intensywniej pracować, aby przezwyciężyć ambiwalentne stanowisko Watykanu w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej. Stwierdził to w wywiadzie dla ukraińskiego Radia Swoboda abp Borys Gudziak. Zwierzchnik archidiecezji filadelfijskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w USA zwrócił uwagę, że tam, gdzie nie ma ukraińskiego głosu, jest głos papieża Franciszka o Ukrainie. „Papież Franciszek […]

Atak na magazyn z pomocą humanitarną Caritas we Lwowie

W nocy z 18 na 19 września, w wyniku ataku na Lwów, spłonął magazyn przemysłowy wykorzystywany przez Caritas-Spes Ukraina. W magazynie znajdowało się 300 ton darów z pomocą humanitarną, m.in. generatory prądu i paczki dla Ukrainy od Caritas Polska.

0 komentarzy

Egzarcha doniecki: Ukraińcy nie są jeszcze gotowi, by przebaczyć Rosjanom

Ukraińcy nie są jeszcze gotowi, by przebaczyć narodowi rosyjskiemu – uważa greckokatolicki egzarcha doniecki Maksyk Riabucha.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: Jasno wyjaśniliśmy papieżowi, że mit o wielkiej rosyjskiej kulturze przerodził się w „raszyzm”

– W jasny i zrozumiały sposób wyjaśniliśmy papieżowi Franciszkowi, że mit o wielkiej rosyjskiej kulturze przekształcił się w ideologię „rosyjskiego świata”, którą uczeni określają dziś nowym terminem „raszyzm” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, w swoim tradycyjnym przesłaniu wideo w 83. tygodniu wojny na pełną skalę, którą „rosyjski okupant sprowadził na spokojną ukraińską ziemię”.

0 komentarzy

Ukraiński biskup świadczy o okrucieństwach na terenach okupowanych

„Cóż mogę powiedzieć? Niewiele rzeczy jest pocieszających. Ponieważ 30 proc. terytorium eparchii znajduje się pod okupacją. I możemy zaświadczyć o bardzo smutnych wydarzeniach” – wskazuje bp Stefan Meniok. Greckokatolicki ordynariusz doniecki, uczestnicząc w obradach synodu swojego Kościoła w Rzymie, cały czas pamiętał o wiernych. Na ziemiach zajętych przez Rosję nie ma obecnie żadnego kapłana, dwóch księży zostało aresztowanych prawie rok temu i brakuje o nich jakiejkolwiek wieści.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: Niech pamięć o tych, którzy zginęli z głodu, będzie promykiem nadziei, że Ukraina jest i będzie!

„Niech znicze zapalone przez Ukraińców we wszystkich zakątkach świata ku pamięci tych, którzy zginęli z głodu, będą promykiem nadziei, że Ukraina jest i będzie!” – zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. W dniach 15-17 września 2023 roku Ukraińska Fundacja Ludobójstwa-USA organizuje trzydniowe obchody 90. rocznicy ludobójstwa na Ukrainie w latach 1932-33, aby upamiętnić największą tragedię narodu ukraińskiego. Zwierzchnik UKGK podziękował wszystkim członkom Fundacji za ich niestrudzoną pracę – ukazywanie całemu światu prawdy o Wielkim Głodzie (Hołodomor), jakiego naród ukraiński doświadczył prawie sto lat temu.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: papież jest z nami, musimy o tym przekonać Ukraińców

Papież zapewnił nas, że jest z nami. Teraz musimy o tym przekonać Ukraińców – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk na konferencji prasowej w Rzymie.

0 komentarzy

Kanclerz Niemiec: wspieranie Ukrainy wymogiem etyki pokoju

Wspieranie Ukrainy w jej prawie do samoobrony jest nie tylko politycznie i strategicznie konieczne, ale także wymagane z punktu widzenia etyki pokoju. Podkreślił to kanclerz Niemiec Olaf Scholz 12 września, w ostatnim dniu Międzynarodowego Spotkania Pokoju w Berlinie zorganizowanego z inicjatywy rzymskiej Wspólnoty Sant’Egidio. Scholz podziękował Konferencji Biskupów Niemieckich, że wyraziła to w sposób jednoznaczny […]

Franciszek na spotkanie Sant’Egidio: nie ustawajmy w modlitwie o pokój

„Nie ustawajmy w modlitwie o pokój, nie tracąc ducha, pukajmy z pokorą i natarczywością do zawsze otwartych drzwi Bożego serca i do drzwi ludzkości. Prośmy, by otwarły się drogi pokoju, zwłaszcza dla umiłowanej i udręczonej Ukrainy” – zaapelował Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do uczestników 37. Międzynarodowego Spotkania Modlitwy w Intencji Pokoju zorganizowanego w Berlinie przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio.

0 komentarzy

Biskup Kijowa: popularność papieża gwałtownie spadła

Przed wojną na pełną skalę, według statystyk, 64 proc. Ukraińców popierało papieża, więcej niż w innych krajach. Dziś poziom osób popierających papieża wynosi nieco ponad 6 procent – wyznał w wypowiedzi dla włoskiej agencji ANSA biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki, SDB. Bierze on udział w odbywającym się w Berlinie 37. Międzynarodowym Spotkaniu Pokoju organizowanym przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio, pod hasłem „Odwaga pokoju”.

0 komentarzy

Kard. Zuppi: pokój musi być wyborem Ukraińców

Pokój musi być wyborem Ukraińców, przy zapewnieniu gwarancji, zaangażowania i wysiłku wszystkich. Mówił o tym kard. Matteo Zuppi w rozmowie ze stacją telewizyjną Tv2000, na marginesie międzyreligijnego spotkania „Odwaga pokoju” w Berlinie.

0 komentarzy

Abp Szewczuk: mówimy Rzymowi i światu: Ukraina trwa!

Od grobu św. Piotra mówimy Rzymowi i światu: Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli! – zapewnił arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk 10 września br. w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył Boskiej Liturgii w koncelebrze z uczestnikami Synodu Biskupów, który obraduje w Rzymie. Biskupi UKGK z całego świata upamiętnili 400. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Jozafata i modlili się o sprawiedliwy pokój w Ukrainie. W liturgii wziął udział były prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri.

0 komentarzy

Prof. Melnyk: w czasie okrutnej wojny trzeba niezwykle uważać na słowa

„W czasie okrutnej wojny trzeba niezwykle uważać na słowa. Gdy użyjemy ich w sposób niezręczny możemy wiele zniszczyć, a nawet wszystko. Słowa papieża uderzają przede wszystkim w Kościół katolicki w Ukrainie” – zaznacza prof. Marek Melnyk. Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie komentuje słowa papieża Franciszka wypowiedziane 25 sierpnia br. do uczestników X Narodowego Spotkania Młodych Katolików Rosyjskich w Sankt-Petersburgu.

0 komentarzy

Kard. Zuppi: zwycięstwem jest pokój, a nie upokorzenie wroga

Zwycięstwem jest pokój, a nie upokorzenie wroga, które prowadzi do przyszłej nieprzyjaźni i wrogości – przestrzegł kard. Matteo Zuppi podczas spotkania z biskupami uczestniczącymi w Synodzie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Obraduje on w Rzymie w dniach 3-13 września.

0 komentarzy

Bp Riabucha: nadzieja i człowieczeństwo rozwijają Ukrainę

Nasi wierni „nigdy nie przestają ufać Bogu i szukać w Nim pocieszenia (…). Są oni dla mnie świadkami wielkiej miłości Boga, ponieważ w obliczu największego zła (…) bardzo trudno nie rozpaczać” – wskazuje o mieszkańcach wschodniej Ukrainy bp Maksym Riabucha. Greckokatolicki egzarcha pomocniczy Doniecka podkreśla niezłomnego ducha ludności terenów najbardziej dotkniętych rosyjską inwazją. „Nawet starają się dzielić Bożą miłością ze wszystkimi, których spotykają” – zaznacza hierarcha.

0 komentarzy

Biskupi UKGK rozmawiali z papieżem o cierpieniu swego narodu

„W szczerej rozmowie hierarchowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyrazili ból, cierpienie i pewne rozczarowanie narodu ukraińskiego” – czytamy w komunikacie po papieskiej audiencji dla biskupów Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Opublikowany on został przez rzymski sekretariat zwierzchnika UKGK, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. W komunikacie czytamy, że z inicjatywy papieża Franciszka spotkanie rozpoczęło się godzinę […]

Papież zapewnił biskupów UKGK, że codziennie modli się za Ukrainę

Ojciec Święty zapewnił biskupów członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, że każdego dnia pamięta o Ukraińcach w modlitwie przed ikoną Matki Bożej, którą podarował mu obecny arcybiskup większy, Światosław Szewczuk przed wyjazdem z Buenos Aires – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Dziś rano, przed audiencją generalną, papież Franciszek przyjął w Auli Pawła VI biskupów Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Franciszek zachęcił wszystkich wierzących do modlitwy różańcowej w intencji pokoju na Ukrainie.

0 komentarzy

Papież powierzył Matce Bożej cierpiącą Ukrainę

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że pojutrze 8 września, będziemy obchodzili święto liturgiczne Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Matce Bożej powierzył cierpiący naród ukraiński.

0 komentarzy

Abp Szewczuk dla KAI: W Ukrainie naszą nadzieję składamy w ręce Boga

„W Ukrainie naszej nadziei nie możemy złożyć w niczyje ręce, jak tylko w ręce Boga. W obecnym czasie nasz Kościół nie tylko stara się reprezentować fundamentalne interesy naszego narodu i państwa, ale przede wszystkim wolę prostych ludzi, którzy powierzyli swoje życie, a nawet śmierć, naszemu Kościołowi” – mówi w rozmowie z KAI arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w rozmowie z KAI mówi m. in. o rozpoczynjącym się 3 września Synodzie Biskupów w Rzymie i dramatycznej sytuacji w Ukrainie.

0 komentarzy

Więcej informacji

W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.