Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.

Baner serwis specjalny ukraina

Relacja na żywo

12.27 05.05.24

Do Charkowa wciąż napływają uchodźcy z przyfrontowych terenów, które nieustannie są ostrzeliwane przez Rosjan. – Ludzie potrzebują pomocy humanitarnej, ale też obecności kapłanów – greckokatolicki egzarcha (biskup) tego miasta mówił o tym ukraińskiej dziennikarce Radia Watykańskiego. Przy okazji trzeciej już Wielkanocy przeżywanej wśród ostrzałów i alarmów bp Wasyl Tuczapeć podkreślił, że wszyscy coraz bardziej odczuwają ciężar wojny.

13.09 22.04.24

„W tym tygodniu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie na Ukrainie byli zszokowani słowami niektórych amerykańskich kongresmenów, którzy uważają, że rosyjski przywódca broni wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie” – stwierdził w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazał, iż na terenach okupowanych jego ojczyzny agresor stosuje politykę mocno ograniczającą wolność religijną. Zniszczono tam ponad 600 kościołów różnych wyznań.

12.27 12.03.24

„Jest oczywiste, że stworzenie warunków do negocjacji zależy od obu stron konfliktu, Rosji i Ukrainy, że pierwszym warunkiem jest położenie kresu agresji, że zaprzestać ognia muszą przede wszystkim agresorzy, czyli Moskwa – stwierdza w wywiadzie dla Gian Guido Vecchiego z największego włoskiego dziennika, Corierre della Sera kardynał Pietro Parolin. 69-letni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, jest najbliższym współpracownikiem Ojca Świętego i kieruje dyplomacją Stolicy Apostolskiej.

17.57 28.02.24

O natychmiastowe podjęcie aktywnej współpracy z organizacjami międzynarodowymi, które są gotowe wziąć udział w tworzeniu międzynarodowej grupy roboczej, którego zadaniem będzie przeprowadzenie uczciwej i bezstronnej analizy stanowiska Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, która może stać się podstawą dla wszczęcia ścigania tych biskupów, kapłanów i świeckich Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, których wypowiedzi, oświadczenia, świadectwa, homilie, orędzia stały się aprobatą, a nawet błogosławieństwem udzielonym stosowaniu gwałtów, przemocy, agresji i wojny przeciwko narodowi Ukrainy – apelują teolodzy z Centrum Studiów Prawosławnych Uniwersytetu Fordham ojców jezuitów w stanie Nowy Jork w USA.

14.39 24.02.24

„Dwa lata nieustannych cudów – Bóg jest obecny wśród swojego ludu” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas nabożeństwa modlitewnego w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.  Rozpoczęło ono modlitwę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) o zwycięstwo Ukrainy i sprawiedliwy pokój w 2. rocznicę wojny na pełną skalę, 24 lutego br.

13.53 24.02.24

Dzisiaj, 24 lutego 2024 r., w dniu, w którym Ukraina obchodzi 2. rocznicę wojny na pełną skalę, Telewizja Żywe zainicjowała 12-godzinny maraton modlitewny. Odbywa się on w ramach Dnia Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój, ogłoszonego przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

19.31 22.02.24

Do przeprowadzenia w dniach 1-3 marca Ogólnonarodowej Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy wezwała swych wiernych, ale też przedstawicieli władz oraz Ukraińców w kraju i na świecie Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W oświadczeniu, ogłoszonym 20 lutego, zaproponowano, aby w dogodnym dniu, zgodnie ze swymi tradycjami religijnymi ludzie modlili się „do Boga za Ukrainę, jej naród, żołnierzy, o wyzwolenie z niewoli wojskowych i cywilów oraz o wielkie zwycięstwo”.

20.15 19.02.24

Synod Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na swej 96. sesji w dniach 7-8 lutego we Lwowie zatwierdził przesłanie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, zatytułowane „Uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy” (Jr 22, 3). Podkreślili w nim, że „czas wojny jest niezwykle bolesny i okrutny, [gdyż] zadaje ona nieuleczalne urazy każdemu człowiekowi i całej ludzkości”. Jednocześnie wskazali, że „do odniesienia zwycięstwa w walce z takim podstępnym wrogiem przede wszystkim potrzeba wytrwałości”.

18.53 09.02.24

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk podziękował generałowi Wałerijowi Załużnemu za jego pracę na stanowisku Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy od lipca 2021 r. i pogratulował generałowi pułkownikowi Ołeksandrowi Syrskiemu, który wczoraj, 8 lutego, został mianowany przez Prezydenta Ukrainy nowym Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformowano w Kijowie.

20.39 08.02.24

Zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie, po dwóch latach od inwazji rosyjskiej.

16.16 30.12.23

„29 grudnia 2023 r. nasza Ojczyzna doświadczyła najbardziej zmasowanego ataku powietrznego, jaki rosyjski przestępca zadał spokojnym miastom i wioskom. Zginęło ponad 30 osób. Ponad 160 osób zostało rannych. W wielu miastach Ukrainy ogłoszono dzień żałoby” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w przesłaniu wideo, w którym złożył kondolencje ofiarom wczorajszego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, Lwów, Odessę, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne miasta Ukrainy.

12.31 30.12.23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował Orderem Zasługi dwóch włoskich kardynałów. W ten sposób docenił ich zaangażowanie na rzecz „integralności terytorialnej” Ukrainy. Poinformował o tym włoski dziennik katolicki „Avvenire”. Uhonorowani zostali „ambasador pokoju” papieża Franciszka na Ukrainie kardynał Matteo Zuppi oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

15.55 29.12.23

Dzisiaj Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie rozpoczął ogólnonarodową Nowennę do św. Michała Archanioła, patrona tego kraju. Akurat kiedy w parafiach i klasztorach rozpoczynały się pierwsze nabożeństwa i modlitwy, trwał zmasowany ostrzał rakietowy. Wśród zaatakowanych miast znalazł się także Lwów.

16.14 25.12.23

Szczedryk – najbardziej znaną na świecie ukraińską kolędę – wykonała w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej Akademicka Kapela Chóralna Radia Ukraińskiego. To największy, a zarazem najważniejszy klasztor prawosławny w Ukrainie. Symboliczne dla ukraińskiej tożsamości i kultury miejsce w tym roku odzyskano dla Prawosławnego Kościoła Ukrainy – wcześniej żyli tam mnisi związani z Patriarchatem Moskiewskim.

16.30 17.12.23

Czekamy na Ciebie na Ukrainie, gdy tylko Twoja podróż będzie możliwa – powiedział w nagraniu wideo z życzeniami dla obchodzącego 87. rocznicę urodzin papieża Franciszka biskup pomocniczy greckokatolickiego egzarchatu donieckiego Maksym Riabucha.

13.59 15.12.23

Ojciec Święty Franciszek nie planuje jeszcze wizyty na Ukrainie, ponieważ chce poczekać, aż jego wizyta stanie się symbolem zakończenia wojny – powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

„Papież Franciszek powiedział mi, że chce poczekać, aż jego wizyta będzie symbolem zakończenia wojny. Ponieważ nie widzi możliwości wypełnienia tego zadania teraz, chce opóźnić [wizytę]. Jak tylko okoliczności na to pozwolą, odwiedzi nasz kraj” – zapewnił Jurasz.

Dyplomata wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny na Ukrainie i podkreślił, że jej retoryka znacznie się zmieniła w ciągu ostatniego roku. Stolica Apostolska koncentruje się na praktycznej pomocy Ukraińcom, w szczególności na powrocie jeńców wojennych i uprowadzonych ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji i na Białoruś.

 

15.28 25.11.23

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) prosi o modlitewne wsparcie po tym jak jeden ze zestrzelonych rosyjskich dronów uszkodził greckokatolicki sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

13.50 07.10.23

„Budynek Kurii się zatrząsnął, okna się otworzyły. Pocisk uderzył w budynek oddalony 100 metrów od nas. Na szczęście między miejscem eksplozji a nami znajduje się inny duży budynek, który nas ochronił” – powiedział agencji włoskiego episkopatu SIR kanclerz łacińskiej diecezji charkowskiej i proboszcz tamtejszej katedry ks. Grzegorz Semenkow. Dwie rosyjskie rakiety typu Iskander spadły wczoraj rano w centrum drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta.

10.34 12.09.23

„Potrzebujemy zaangażowania wszystkich, zwłaszcza tych, którzy mają większe znaczenie, jak Chiny. Pokój wymaga wysiłku wszystkich, nigdy nie jest czymś, co można narzucić” – wskazał przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, jest jednocześnie papieskim wysłannikiem, pełniącym misję pokojową w związku z wojną na Ukrainie.

Wyraził przekonanie, że jeśli w dążeniu do pokoju „są jakieś chmury, to na pewno już się rozwiały lub rozwieją: są zrozumiałe w tak silnym napięciu”. „Wierzę, że rząd i naród ukraiński dobrze wiedzą, że Kościół i papież Franciszek zawsze ich wspierali w ich cierpieniu” – powiedział hierarcha.

16.46 19.08.23

„Niech Pan da nam siłę, wzmocni naszą wiarę. I niech obdarzy nas prawdziwym pokojem i prawdziwym zwycięstwem!” – powiedział w przesłaniu wideo ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk. Biskup zachęcił, żeby 23 sierpnia kapłani organizowali modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ukrainy – jej cywilnych mieszkańców i obrońców.

16.34 19.08.23

W Iziumie po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji ekshumowano w sumie 447 ciał ludzi, których w znacznej większości zabito przy użyciu przemocy. Leżące w obwodzie charkowskim na Ukrainie miasto przeszło pod kontrolą najeźdźcy przez okrutny czas tortur, głodu, izolacji informacyjnej, zniszczeń. Wszystkie budynki wielomieszkaniowe zostały w jakiejś części uszkodzone, ponad 3 tys. prywatnych domów również. W niecały rok po wyzwoleniu wciąż trzeba wiele wsparcia i wysiłku – wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wicemer miasta.

14.23 10.08.23

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 miliarda dolarów, ale w ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.

11.47 02.08.23

„Wybuch wulkanu, jaki miał miejsce w Ukrainie, sprawi, że cała Europa zacznie wrzeć” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas spotkania z młodzieżą we Lwowie z okazji 90. rocznicy założenia ruchu Ukraińska Młodzież dla Chrystusa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKG), podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy i jak wojna na Ukrainie wpłynie na dalszy rozwój Europy.

18.25 13.07.23

„Nie możemy już tolerować Kościoła pod rosyjskim wpływem, głoszącego na naszej ziemi na korzyść zabijania naszych rodaków” – wskazuje jeden z wiernych odwiedzających Ławrę Peczerską. Ukraińskie instytucje prawosławne podległe Patriarchatowi Moskiewskiemu tracą na znaczeniu w związku z inwazją oraz jej wsparciem przez patriarchę Cyryla. Sondaże wskazują na poważny spadek liczby wiernych, a kontrola placówek, takich jak słynny kijowski zespół klasztorny, staje się przedmiotem kontrowersji.

10.31 03.07.23

„Zwycięstwo to nie tylko deokupacja wszystkich zajętych przez Rosję terytoriów i powrót do granicy z 1991 roku. Zwycięstwo będzie oznaczać powrót dzieci naszej Ojczyzny, rozproszonych po całym świecie, aby ją odbudować” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w cotygodniowym przesłaniu w 72. tygodniu „wielkiej wojny na pełną skalę, którą Rosja sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię”.

 

16.22 27.06.23

W dniach 28 i 29 czerwca 2023 r. kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, złoży wizytę w Moskwie, jako wysłannik papieża Franciszka – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

10.53 26.06.23

Kard. Krajewski jest już na Ukrainie. Po porannej Mszy we Lwowie wyruszył w drogę do Chersonia – podała na komunikatorze Twitter Sekcja Polska Radia Watykańskiego. Papieskiemu jałmużnikowi towarzyszy bp Jan Sobiło.

14.57 08.06.23

„Sytuacja w Chersoniu jest krytyczna, może nie tyle w samym mieście, co w regionie, na obszarach przybrzeżnych nad Dnieprem, ponieważ woda stale się podnosi” – powiedział o. Ignacy Moskaliuk, OSBP, opat bazyliańskiego klasztoru św. Wołodymyra Wielkiego w Chersoniu, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, komentując sytuację w mieście i regionie, który ucierpiał w wyniku zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce. Dodał, że około 15 proc. terytorium Chersonia jest zagrożone zalaniem. Są to przede wszystkim dzielnice Korabelny i Ostrow.

17.01 06.06.23

Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski przyjął w Kijowie kardynała Matteo Zuppiego. Władze Ukrainy potwierdziły w minionych dniach swoją gotowość do przyjęcia wysłannika papieża Franciszka, który wczoraj spotkał się z licznymi przedstawicielami władz cywilnych w celu omówienia najtrudniejszych spraw humanitarnych, dla których Stolica Apostolska może próbować otworzyć korytarze dla tego, co określa się jako „dyplomację humanitarną”.

17.01 06.06.23

Woda to straszny żywioł, w Chersoniu poziom wody podniósł się o 5 metrów, modlimy się, aby nie było ofiar śmiertelnych – mówi Radiu Watykańskiemu przeor bazyliańskiego klasztoru św. Włodzimierza, opisując sytuację, jaka nastała w mieście po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze. Klasztor bazylianów nie jest zagrożony, bo stoi na wzgórzu. Jednakże, jak podają ukraińskie władze, na prawym brzegu Chersońszczyzny w strefie krytycznej znalazło się 16 tys. osób.

Wiadomości

S. Maria Zarwanicka: Ukraina potrzebuje prawdy, modlitwy i nawrócenia

 „Ukraina potrzebuje prawdy, aby świat wiedział o tym, co tu się dzieje. Jest to agresywna wojna niszcząca cały naród. Jest to dogłębnie bolesne. Ukraina potrzebuje też modlitwy, gdyż potrzebuje nawrócenia. Bóg nam pomoże, gdy będziemy z Nim. ” – mówi siostra Maria Zarwanicka SSVM. W rozmowie z KAI zakonnica ze Zgromadzenia Rodziny Wcielonego Słowa mówi m. in. o obecnej sytuacji w Ukrainie, przede wszystkim dramatycznym poziomie edukacji dzieci oraz ważnych inicjatywach zakonu.  Apeluje o wpłaty na budowę nowej szkoły w Iwano-Frankowsku za pośrednictwem linku: https://salvatti.edu.pl/unit/38aa080c-367c-4f55-85ba-0516ecccc746/about
 

Abp Szewczuk: niepodległe państwo ukraińskie synonimem wolności religijnej

W Kijowie odbyło się 11 czerwca spotkanie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych z ambasadorami grupy siedmiu wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych – G7. Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) był reprezentowany przez jego zwierzchnika, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka. „Dla nas wszystkich – przedstawicieli Kościołów i organizacji religijnych – niepodległe państwo ukraińskie jest synonimem wolności religijnej. Rozumiemy, że jeśli Rosja zajmie Ukrainę, wolność religijna skończy się” – powiedział podczas spotkania arcybiskup.

Abp Szewczuk: człowiek wierzący w Boga dostrzega sens swego życia

„Człowiek wierzący swoim duchowym wzrokiem widzi przyszłość, widzi dalej niż inni ludzie, którzy nie wierzą w Boga. Widzi słońce nawet wtedy, gdy na niebie są chmury, ma nadzieję nawet wtedy, gdy wszyscy ją tracą” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk. W liturgii wschodniej jest dziś czytana Ewangelia o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka niewidomego od urodzenia.

Abp Mokrzycki podziękował duchowieństwu za pomoc ofiarom wojny

Słowa uznania i wdzięczności za dobrą współpracę i szybką koordynację w służbie najbardziej potrzebującym i ofiarom wojny na Ukrainie skierował do uczestniczek i uczestników kongregacji duchowieństwa i osób konsekrowanych archidiecezji lwowskiej arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Spotkanie to odbyło się 6 czerwca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach pod Lwowem.
 

Ks. T. Halík potępia rosyjskie ludobójstwo w Ukrainie

Rosyjska agresja na Ukrainie nie ustanie – ostrzegł wybitny czeski teolog ks. Tomáš Halík w wykładzie zorganizowanym przez Styryjską Akcję Katolicką w Grazu. Jak donosi katolickie czasopismo diecezji Graz-Seckau, znany praski socjolog i filozof religii podzielił obawy papieża dotyczące trzeciej wojny światowej.

Leki o wartości 100 tys. euro z Watykanu dla Ukrainy

Papież Franciszek za pośrednictwem Dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia przekazał na Ukrainę leki pierwszej pomocy o wartości 100 000 euro, głównie dla rannych w wojnie – poinformowała ukraińska redakcja portalu Vatican News.

Niemiecki biskup polowy – „tak” dla niemieckiej broni przeciwko rosyjskiej agresji

Katolicki biskup polowy Franz-Josef Overbeck popiera decyzję rządu o pozwoleniu Ukrainie na użycie niemieckiej broni przeciwko celom na terytorium Rosji w obronie regionu Charkowa. „To słuszne, ponieważ mają do czynienia z przeciwnikiem podobnym do Hitlera, którego nie można ocenić i który jest bardziej niż agresywny i chce osiągnąć swoje cele wszelkimi środkami” – powiedział bp Overbeck podczas Katholikentagu – zjazdu niemieckich katolików w Erfurcie.

Patriarchat Moskiewski zerwał łączność eucharystyczną z biskupami bułgarskimi

Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) na swym posiedzeniu 30 maja w Moskwie postanowił zawiesić wspólnotę eucharystyczną z kilkoma biskupami Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (BKP), którzy niespełna dwa tygodnie wcześniej koncelebrowali w Stambule pod przewodnictwem patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja, liturgię razem z kilkoma hierarchami Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Uczestnicy posiedzenia synodalnego „wyrazili głębokie zaniepokojenie”, iż pięciu biskupów BKP wzięło udział w koncelebrze „z przedstawicielami jednej z ukraińskich grup rozłamowych, wyrządząjąc tym sam poważną szkodę stosunkom między Kościołami rosyjskim i bułgarskim”.

Biskup Kawa zachęca do modlitwy o uwolnienie wszystkich jeńców

Do dalszej modlitwy za wszystkich, którzy pozostają w niewoli i o ich szybki powrót zachęcił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa OFMConv. W swoim wpisie na facebooku odniósł się on do wczorajszego powrotu z niewoli 75 osób.

Abp Szewczuk dla KAI: przyszłość Europy zależy od tego, czy Ukraina powstrzyma neokolonialną wojnę

Dziś przyszłość Europy, w tym Niemiec, zależy od tego, czy Ukraina będzie w stanie wytrzymać i powstrzymać tę neokolonialną wojnę, którą prowadzi Rosja – uważa arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył w Monachium obradom Stałego Synodu Kościoła oraz obchodom 65. rocznicy powstania Egzarchatu Apostolskiego w Niemczech i Skandynawii. W rozmowie z KAI arcybiskup zwraca m. in. uwagę, że 60 proc. mieszkańców Niemiec uważa, że niemiecki rząd, państwo nie pomaga Ukrainie w wystarczającym stopniu, co spotka się ze spontanicznymi protestami różnych środowisk.

Abp Szewczuk: szczególnie wspieramy atakowany bez wytchnienia Charków

„Nie zważając na tragedię [wojny], nasz Kościół służy swojemu narodowi: w Charkowie i w Odessie, w Kijowie i w Zaporożu, w Krzywym Rogu i w Dnieprze karmimy głodnych, przyjmujemy uchodźców, pocieszamy zrozpaczonych” – tak świadczy w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików zaznacza, że siła do takich działań płynie z Boga.

Abp Szewczuk: Chrystus jest źródłem nadziei na zwycięstwo Ukrainy

Chrystus jest kluczem do tego, że moc łaski Ducha Świętego, która pulsuje dziś w żyłach naszego narodu, jest źródłem nadziei nie tylko na przyszłość, na pewne zwycięstwo Ukrainy na jej ziemiach, ale także na przyszłość naszego narodu. Moc Ducha Świętego przemieni każdy kłopot w szansę, a każdą cierpliwość i ból w skarb religijności naszego Kościoła. Zapewnił o tym arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przewodniczył Boskiej Liturgii z okazji 65-lecia Egzarchatu Apostolskiego dla Ukraińców w Niemczech i krajach skandynawskich w katedrze pw. Opieki Najświętszej Bogurodzicy i św. Andrzeja w Monachium.

Patriarcha Cyrl apeluje o szacunek dla rosyjskiego wojska

Poczucie szacunku i uznania dla ludzi w mundurach nigdy nie powinno osłabnąć w naszym narodzie  – stwierdził 26 maja patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl podczas liturgii sprawowanej w Głównej Katedrze Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w miejscowości Kubinka w rejonie odincowskim w obwodzie moskiewskim. W tym roku przypada 15 rocznica ponownego ustanowienia prawosławnego duszpasterstwa wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Abp Szewczuk: dziękujemy za wsparcie, jasne stanowisko i niezbędną pomoc dla Ukraińców

Biskupi Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkali się wczoraj z arcybiskupem Monachium i Frzyzyngi kard. Reinhardem Marxem. Spotkanie było okazją do podziękowania Kościołowi katolickiemu w Niemczech za wsparcie Ukrainy. „Dziękujemy za wsparcie, jasne stanowisko i niezbędną pomoc dla Ukraińców” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik UKGK.

Abp Szewczuk wezwał diasporę ukraińską do zachowania więzi z ojczyzną

Niech bycie razem z Ukrainą będzie waszą myślą przewodnią – zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do przedstawicieli działających w Niemczech 27 organizacji ukraińskich, z którymi spotkał się 22 maja w Monachium. Podziękował im za wsparcie i pomoc, a zarazem poprosił ich o dalsze pamiętanie o ojczyźnie, przeżywającej od ponad dwóch lat trudne chwile.

Papież do rektora UUK: Dziękuję za waszą służbę Ukrainie

„Wasze świadectwo nadziei w strasznej sytuacji wojny jest szczególnie ważne dla mojej posługi” – powiedział Franciszek podczas prywatnej audiencji 15 maja dla rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie dr Tarasa Dobko. Papież podziękował społeczności uniwersyteckiej za służbę narodowi ukraińskiemu, zwłaszcza młodemu pokoleniu. „Ukraina jest mi bardzo bliska od czasu mojej posługi w Argentynie. Bardzo lubiłem odwiedzać ukraiński kościół w Buenos Aires” – dodał Ojciec Święty. Była to pierwsza oficjalna wizyta rektora UUK w Watykanie.

Papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

O. Matwijczuk: w czasie wojny w Ukrainie równie ważne jest cierpienie związane z okupacją

W czasach, gdy nasilenie bombardowań i otwarcie nowych wrogich frontów trafia na pierwsze strony gazet, nie mniej ważne jest przypominanie społeczności międzynarodowej o tym, co jest mniej widoczne dla ogółu społeczeństwa, ale z tego powodu nigdy nie przestaje być trudne dla tych, którzy mają z tym do czynienia. Na przykład łamanie praw więźniów lub cierpienie związane z okupacją. Powiedziała o tym w rozmowie z watykańskimi mediami Ołeksandra Matwijczuk, ukraińska prawniczka zajmująca się prawami człowieka i  szefowa organizacji pozarządowej „Centrum Wolności Obywatelskich”, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2022 r.

Papież ponawia apel o wymianę jeńców i pokój

Po odmówieniu modlitwy „Regina Caeli” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty raz jeszcze zaapelował o wymianę jeńców między Rosją a Ukrainą oraz o pokój na świecie.

Abp Szewczuk: dziś chylimy czoła przed matkami, które straciły dzieci na wojnie

„Dziś chylimy czoła przed matkami, które straciły swoje dzieci na wojnie, a dziś opłakują swoich synów i córki, którzy zostali już oddani w ręce Ojca Niebieskiego i naszej niebieskiej Matki, Maryi” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, który złożył życzenia ukraińskim matkom z okazji Dnia Matki, który pomimo wojny obchodzony jest na Ukrainie w drugą niedzielę maja.

Patriarcha Bartłomiej przybędzie na konferencję nt. pokoju na Ukrainie

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej weźmie udział w organizowanej w połowie czerwca w Szwajcarii konferencji na temat pokoju na Ukrainie. Zostało to ogłoszone przez Patriarchat w Stambule w piątek wieczorem po rozmowie telefonicznej między honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Bartłomiej wyraził radość z nadchodzącego spotkania i potwierdził swoje pełne poparcie dla „ukochanego narodu ukraińskiego” w obliczu rosyjskiej agresji.

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. – Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg – mówił.

Prawosławna Wielkanoc w Moskwie. Cyryl wzywa do modlitwy za rosyjską armię

Podczas prawosławnej Wigilii Paschalnej z soboty na niedzielę patriarcha moskiewski Cyryl I po raz kolejny zabrał głos w sprawie rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. W katedrze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie wezwał do modlitwy za „rosyjski kraj, który przechodzi przez trudne i być może fatalne próby”. „Prosimy Pana, aby chronił święte granice naszej ziemi” – powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. 

Abp Szewczuk: wierzymy w zwycięstwo Ukrainy, wierzymy w Zmartwychwstałego Chrystusa!

„W obliczu agresora, który nas dzisiaj zabija, który chce nas zastraszyć różnymi psychologicznymi operacjami specjalnymi, powiedzmy: Chrystus zmartwychwstał! Twój strach już nigdy nie zniewoli mojego serca. Wierzymy w zwycięstwo Ukrainy, ponieważ wierzymy w Chrystusa Zmartwychwstałego! Poprzez zwycięstwo Ukrainy Chrystus uwolni Europę i świat od strachu przed śmiercią, który współcześni terroryści chcą zasiać na całym świecie” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył Boskiej Liturgii w Patriarchalnym Soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie. 

Prezydent Ukrainy złożył urodzinowe życzenia abp Szewczukowi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskupowi większemu kijowsko-halickiemu Światosławowi Szewczukowi z okazji przypadającej 5 maja 54. rocznicy urodzin.

Więcej informacji

W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.