Inwazja Rosji na Ukrainę [serwis specjalny]

Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W naszym serwisie specjalnym publikujemy najświeższe informacje dotyczące sytuacji ukraińskiego Kościoła i społeczeństwa oraz reakcje zachodniego świata.

Baner serwis specjalny ukraina

Relacja na żywo

16.34 09.07.24

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), która skupia Kościoły chrześcijańskie oraz żydowskie i muzułmańskie wspólnoty Ukrainy, kategorycznie potępiła atak terrorystyczny, który Federacja Rosyjska po raz kolejny przeprowadziła 8 lipca br. przeciwko ukraińskim miastom, infrastrukturze cywilnej, szpitalom dziecięcym, szpitalowi położniczemu i ludności cywilnej.

14.33 08.07.24

„Kiedy zrozumiemy, że wojna przeciwko Ukrainie została rozpoczęta przez Rosję, to mamy pewność, że musimy nadal modlić się o nawrócenie Rosji” – stwierdził abp Visvaldas Kulbokas. Nuncjusz apostolski na Ukrainie przewodniczył 6 lipca Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, patronki diecezji kamieniecko-podolskiej.

12.27 05.05.24

Do Charkowa wciąż napływają uchodźcy z przyfrontowych terenów, które nieustannie są ostrzeliwane przez Rosjan. – Ludzie potrzebują pomocy humanitarnej, ale też obecności kapłanów – greckokatolicki egzarcha (biskup) tego miasta mówił o tym ukraińskiej dziennikarce Radia Watykańskiego. Przy okazji trzeciej już Wielkanocy przeżywanej wśród ostrzałów i alarmów bp Wasyl Tuczapeć podkreślił, że wszyscy coraz bardziej odczuwają ciężar wojny.

13.09 22.04.24

„W tym tygodniu chrześcijanie, żydzi i muzułmanie na Ukrainie byli zszokowani słowami niektórych amerykańskich kongresmenów, którzy uważają, że rosyjski przywódca broni wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie” – stwierdził w swoim najnowszym wideoprzesłaniu abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wskazał, iż na terenach okupowanych jego ojczyzny agresor stosuje politykę mocno ograniczającą wolność religijną. Zniszczono tam ponad 600 kościołów różnych wyznań.

12.27 12.03.24

„Jest oczywiste, że stworzenie warunków do negocjacji zależy od obu stron konfliktu, Rosji i Ukrainy, że pierwszym warunkiem jest położenie kresu agresji, że zaprzestać ognia muszą przede wszystkim agresorzy, czyli Moskwa – stwierdza w wywiadzie dla Gian Guido Vecchiego z największego włoskiego dziennika, Corierre della Sera kardynał Pietro Parolin. 69-letni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, jest najbliższym współpracownikiem Ojca Świętego i kieruje dyplomacją Stolicy Apostolskiej.

17.57 28.02.24

O natychmiastowe podjęcie aktywnej współpracy z organizacjami międzynarodowymi, które są gotowe wziąć udział w tworzeniu międzynarodowej grupy roboczej, którego zadaniem będzie przeprowadzenie uczciwej i bezstronnej analizy stanowiska Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, która może stać się podstawą dla wszczęcia ścigania tych biskupów, kapłanów i świeckich Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, których wypowiedzi, oświadczenia, świadectwa, homilie, orędzia stały się aprobatą, a nawet błogosławieństwem udzielonym stosowaniu gwałtów, przemocy, agresji i wojny przeciwko narodowi Ukrainy – apelują teolodzy z Centrum Studiów Prawosławnych Uniwersytetu Fordham ojców jezuitów w stanie Nowy Jork w USA.

14.39 24.02.24

„Dwa lata nieustannych cudów – Bóg jest obecny wśród swojego ludu” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas nabożeństwa modlitewnego w Patriarchalnej Katedrze Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.  Rozpoczęło ono modlitwę Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) o zwycięstwo Ukrainy i sprawiedliwy pokój w 2. rocznicę wojny na pełną skalę, 24 lutego br.

13.53 24.02.24

Dzisiaj, 24 lutego 2024 r., w dniu, w którym Ukraina obchodzi 2. rocznicę wojny na pełną skalę, Telewizja Żywe zainicjowała 12-godzinny maraton modlitewny. Odbywa się on w ramach Dnia Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój, ogłoszonego przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

19.31 22.02.24

Do przeprowadzenia w dniach 1-3 marca Ogólnonarodowej Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy wezwała swych wiernych, ale też przedstawicieli władz oraz Ukraińców w kraju i na świecie Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W oświadczeniu, ogłoszonym 20 lutego, zaproponowano, aby w dogodnym dniu, zgodnie ze swymi tradycjami religijnymi ludzie modlili się „do Boga za Ukrainę, jej naród, żołnierzy, o wyzwolenie z niewoli wojskowych i cywilów oraz o wielkie zwycięstwo”.

20.15 19.02.24

Synod Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na swej 96. sesji w dniach 7-8 lutego we Lwowie zatwierdził przesłanie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, zatytułowane „Uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy” (Jr 22, 3). Podkreślili w nim, że „czas wojny jest niezwykle bolesny i okrutny, [gdyż] zadaje ona nieuleczalne urazy każdemu człowiekowi i całej ludzkości”. Jednocześnie wskazali, że „do odniesienia zwycięstwa w walce z takim podstępnym wrogiem przede wszystkim potrzeba wytrwałości”.

18.53 09.02.24

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Światosław Szewczuk podziękował generałowi Wałerijowi Załużnemu za jego pracę na stanowisku Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy od lipca 2021 r. i pogratulował generałowi pułkownikowi Ołeksandrowi Syrskiemu, który wczoraj, 8 lutego, został mianowany przez Prezydenta Ukrainy nowym Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformowano w Kijowie.

20.39 08.02.24

Zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie, po dwóch latach od inwazji rosyjskiej.

16.16 30.12.23

„29 grudnia 2023 r. nasza Ojczyzna doświadczyła najbardziej zmasowanego ataku powietrznego, jaki rosyjski przestępca zadał spokojnym miastom i wioskom. Zginęło ponad 30 osób. Ponad 160 osób zostało rannych. W wielu miastach Ukrainy ogłoszono dzień żałoby” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w przesłaniu wideo, w którym złożył kondolencje ofiarom wczorajszego rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, Lwów, Odessę, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne miasta Ukrainy.

12.31 30.12.23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował Orderem Zasługi dwóch włoskich kardynałów. W ten sposób docenił ich zaangażowanie na rzecz „integralności terytorialnej” Ukrainy. Poinformował o tym włoski dziennik katolicki „Avvenire”. Uhonorowani zostali „ambasador pokoju” papieża Franciszka na Ukrainie kardynał Matteo Zuppi oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

15.55 29.12.23

Dzisiaj Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie rozpoczął ogólnonarodową Nowennę do św. Michała Archanioła, patrona tego kraju. Akurat kiedy w parafiach i klasztorach rozpoczynały się pierwsze nabożeństwa i modlitwy, trwał zmasowany ostrzał rakietowy. Wśród zaatakowanych miast znalazł się także Lwów.

16.14 25.12.23

Szczedryk – najbardziej znaną na świecie ukraińską kolędę – wykonała w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej Akademicka Kapela Chóralna Radia Ukraińskiego. To największy, a zarazem najważniejszy klasztor prawosławny w Ukrainie. Symboliczne dla ukraińskiej tożsamości i kultury miejsce w tym roku odzyskano dla Prawosławnego Kościoła Ukrainy – wcześniej żyli tam mnisi związani z Patriarchatem Moskiewskim.

16.30 17.12.23

Czekamy na Ciebie na Ukrainie, gdy tylko Twoja podróż będzie możliwa – powiedział w nagraniu wideo z życzeniami dla obchodzącego 87. rocznicę urodzin papieża Franciszka biskup pomocniczy greckokatolickiego egzarchatu donieckiego Maksym Riabucha.

13.59 15.12.23

Ojciec Święty Franciszek nie planuje jeszcze wizyty na Ukrainie, ponieważ chce poczekać, aż jego wizyta stanie się symbolem zakończenia wojny – powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

„Papież Franciszek powiedział mi, że chce poczekać, aż jego wizyta będzie symbolem zakończenia wojny. Ponieważ nie widzi możliwości wypełnienia tego zadania teraz, chce opóźnić [wizytę]. Jak tylko okoliczności na to pozwolą, odwiedzi nasz kraj” – zapewnił Jurasz.

Dyplomata wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny na Ukrainie i podkreślił, że jej retoryka znacznie się zmieniła w ciągu ostatniego roku. Stolica Apostolska koncentruje się na praktycznej pomocy Ukraińcom, w szczególności na powrocie jeńców wojennych i uprowadzonych ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji i na Białoruś.

 

15.28 25.11.23

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) prosi o modlitewne wsparcie po tym jak jeden ze zestrzelonych rosyjskich dronów uszkodził greckokatolicki sobór katedralny Zmartwychwstania Chrystusa w Kijowie.

13.50 07.10.23

„Budynek Kurii się zatrząsnął, okna się otworzyły. Pocisk uderzył w budynek oddalony 100 metrów od nas. Na szczęście między miejscem eksplozji a nami znajduje się inny duży budynek, który nas ochronił” – powiedział agencji włoskiego episkopatu SIR kanclerz łacińskiej diecezji charkowskiej i proboszcz tamtejszej katedry ks. Grzegorz Semenkow. Dwie rosyjskie rakiety typu Iskander spadły wczoraj rano w centrum drugiego co do wielkości ukraińskiego miasta.

10.34 12.09.23

„Potrzebujemy zaangażowania wszystkich, zwłaszcza tych, którzy mają większe znaczenie, jak Chiny. Pokój wymaga wysiłku wszystkich, nigdy nie jest czymś, co można narzucić” – wskazał przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, jest jednocześnie papieskim wysłannikiem, pełniącym misję pokojową w związku z wojną na Ukrainie.

Wyraził przekonanie, że jeśli w dążeniu do pokoju „są jakieś chmury, to na pewno już się rozwiały lub rozwieją: są zrozumiałe w tak silnym napięciu”. „Wierzę, że rząd i naród ukraiński dobrze wiedzą, że Kościół i papież Franciszek zawsze ich wspierali w ich cierpieniu” – powiedział hierarcha.

16.46 19.08.23

„Niech Pan da nam siłę, wzmocni naszą wiarę. I niech obdarzy nas prawdziwym pokojem i prawdziwym zwycięstwem!” – powiedział w przesłaniu wideo ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk. Biskup zachęcił, żeby 23 sierpnia kapłani organizowali modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w intencji Ukrainy – jej cywilnych mieszkańców i obrońców.

16.34 19.08.23

W Iziumie po wyzwoleniu z rosyjskiej okupacji ekshumowano w sumie 447 ciał ludzi, których w znacznej większości zabito przy użyciu przemocy. Leżące w obwodzie charkowskim na Ukrainie miasto przeszło pod kontrolą najeźdźcy przez okrutny czas tortur, głodu, izolacji informacyjnej, zniszczeń. Wszystkie budynki wielomieszkaniowe zostały w jakiejś części uszkodzone, ponad 3 tys. prywatnych domów również. W niecały rok po wyzwoleniu wciąż trzeba wiele wsparcia i wysiłku – wskazał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wicemer miasta.

14.23 10.08.23

Łączne szkody wyrządzone dziedzictwu kulturalnemu Ukrainy w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję wynoszą co najmniej 2,5 miliarda dolarów, ale w ciągu następnych 10 lat liczba może wzrosnąć do 7 miliardów. Oznajmiła o tym 10 sierpnia na briefingu w Kijowie szefowa Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) na Ukrainie Chiara Dezzi Bardeschi.

Przedstawiła ona te dane, podsumowując swój pobyt w Odessie po ostrzeliwaniu jej przez wojska rosyjskie w dniach 20-23 lipca. Według prelegentki w mieście przeprowadzono kompleksową techniczną ocenę szkód wyrządzonych obiektom kulturalnym i religijnym. Objęła ona inwentaryzację i dokumentację poszczególnych budynków, wycenę ich wartości strukturalnej oraz wizualny przegląd ich trwałości w celu ustalenia stopnia ich uszkodzeń.

11.47 02.08.23

„Wybuch wulkanu, jaki miał miejsce w Ukrainie, sprawi, że cała Europa zacznie wrzeć” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas spotkania z młodzieżą we Lwowie z okazji 90. rocznicy założenia ruchu Ukraińska Młodzież dla Chrystusa. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKG), podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, czy i jak wojna na Ukrainie wpłynie na dalszy rozwój Europy.

18.25 13.07.23

„Nie możemy już tolerować Kościoła pod rosyjskim wpływem, głoszącego na naszej ziemi na korzyść zabijania naszych rodaków” – wskazuje jeden z wiernych odwiedzających Ławrę Peczerską. Ukraińskie instytucje prawosławne podległe Patriarchatowi Moskiewskiemu tracą na znaczeniu w związku z inwazją oraz jej wsparciem przez patriarchę Cyryla. Sondaże wskazują na poważny spadek liczby wiernych, a kontrola placówek, takich jak słynny kijowski zespół klasztorny, staje się przedmiotem kontrowersji.

10.31 03.07.23

„Zwycięstwo to nie tylko deokupacja wszystkich zajętych przez Rosję terytoriów i powrót do granicy z 1991 roku. Zwycięstwo będzie oznaczać powrót dzieci naszej Ojczyzny, rozproszonych po całym świecie, aby ją odbudować” – oświadczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w cotygodniowym przesłaniu w 72. tygodniu „wielkiej wojny na pełną skalę, którą Rosja sprowadziła na spokojną ukraińską ziemię”.

 

16.22 27.06.23

W dniach 28 i 29 czerwca 2023 r. kard. Matteo Maria Zuppi, arcybiskup Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, w towarzystwie urzędnika Sekretariatu Stanu, złoży wizytę w Moskwie, jako wysłannik papieża Franciszka – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

10.53 26.06.23

Kard. Krajewski jest już na Ukrainie. Po porannej Mszy we Lwowie wyruszył w drogę do Chersonia – podała na komunikatorze Twitter Sekcja Polska Radia Watykańskiego. Papieskiemu jałmużnikowi towarzyszy bp Jan Sobiło.

14.57 08.06.23

„Sytuacja w Chersoniu jest krytyczna, może nie tyle w samym mieście, co w regionie, na obszarach przybrzeżnych nad Dnieprem, ponieważ woda stale się podnosi” – powiedział o. Ignacy Moskaliuk, OSBP, opat bazyliańskiego klasztoru św. Wołodymyra Wielkiego w Chersoniu, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, komentując sytuację w mieście i regionie, który ucierpiał w wyniku zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce. Dodał, że około 15 proc. terytorium Chersonia jest zagrożone zalaniem. Są to przede wszystkim dzielnice Korabelny i Ostrow.

Wiadomości

Zakonnica z ostrzeliwanego Charkowa: praca z dziećmi ogromnym wyzwaniem

Charków jest obecnie najbardziej ostrzeliwanym przez Rosjan miastem na Ukrainie. Mimo to mieszka tam wciąż wiele rodzin z małymi dziećmi. Pomoc niosą im m.in. siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa, które mogą realizować swą misję dzięki wsparciu humanitarnemu otrzymywanemu systematycznie od papieża Franciszka.

Abp Szewczuk: W Ukrainie nikt nie czeka na pozwolenie na modlitwę

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk spotkał się w Tallinie z ministrem spraw wewnętrznych Estonii Laurim Laenemetsem. Podczas spotkania omówiono ważne kwestie związane ze wsparciem uchodźców ukraińskich przez państwo estońskie oraz rolę Kościoła w społeczeństwie ukraińskim.

Zwierzchnik UKGK: jesteśmy prawdziwym głosem ukraińskiego narodu

„Dziś cała społeczność ukraińska w Ukrainie i na całym świecie, wraz z naszymi przyjaciółmi, robi wszystko, aby dzień, w którym będziemy mogli ostatecznie wypędzić rosyjskich okupantów z naszej ziemi, nadszedł jak najszybciej” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. W przesłaniu w 136. tygodniu „wielkiej świętokradczej wojny, wielkiej katastrofy dla Ukrainy, Europy i świata”,  zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podkreślił: „Mamy wyjątkową okazję, aby być prawdziwym głosem naszego narodu na różnych platformach komunikacji międzynarodowej i międzynarodowej obecności naszego Kościoła”. 

Nuncjusz w Kijowie: jestem sfrustrowany, że tak mało więźniów i dzieci udało się uwolnić

Podczas wojny nietrudno o rozpacz. Sam nie wiem, jak ludzie, których bliscy przechodzą przez piekło rosyjskiej niewoli mogą spać w nocy. Ja też jestem sfrustrowany, kiedy widzę, jak mało udaje nam się osiągnąć w sprawie uwolnienia ukraińskich więźniów i dzieci – przyznaje nuncjusz apostolski na Ukrainie. Podkreśla, że w takiej sytuacji zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii, wnoszenie światła pośród ciemności.

Abp Szewczuk: Ukraina pragnie lepszego państwa, rządu, relacji społecznych, prawdziwej demokracji

„Ukraińcy, patrząc w przyszłość, podkreślają, że ich kraj po wojnie nie będzie taki sam, jak przed jej wybuchem. Pragniemy lepszego państwa, rządu, relacji społecznych, prawdziwej demokracji i standardów życia. Chcemy, aby Ukraina po wojnie naprawdę była państwem, które stanie się centrum transformacji i nowego życia w całej Unii Europejskiej” – podkreśla arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w rozmowie z KAI mówi m. in. na ile zmienili się Ukraińcy w ciągu prawie trzech lat od rosyjskiej inwazji, jak powinni radzić sobie z wewnętrznymi podziałami, jak pomagać ludziom przeżywającym wojenną traumę, gdzie znaleźć Boga i nadzieję, o pozytywnym traktowaniu Rosjan w obwodzie kurskim i prawosławnym Patriarchacie Moskiewskim oraz prawnych regulacjach jego działalności w Ukrainie.

Paweł Kowal: nie możemy ograniczać Ukrainy w jej prawie do obrony

– Ukraińcy nie mogą być w sztuczny sposób ograniczani w prawie do obrony. Oni mają prawo używać wszelkiej broni, jaką mają. Jedynym ograniczeniem jest prawo międzynarodowe, czyli nie atakowanie obiektów o znaczeniu humanitarnym, obiektów cywilnych, szkół, szpitali itp. – mówi KAI  prof. Paweł Kowal, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i Pełnomocnik Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy. Wyjaśnia, że pomoc Ukrainie, także na płaszczyźnie militarnej, jest elementem polskiej racji stanu. Dodaje, że aby mógł zostać odbudowany międzynarodowy porządek prawny Rosja musi przegrać. Musi zapłacić reparacje i zapłacić odszkodowania wobec Ukrainy. Przy okazji dokonuje też oceny polityki Stolicy Apostolskiej.

Abp Szewczuk: wojna przeciwko Ukrainie jest wojną przeciwko całemu porządkowi demokratycznemu

Zajęcie Ukrainy to tylko „przekąska”. Kraje bałtyckie, Kaukaz i Azja Środkowa nie mają złudzeń, że będą kolejnym kursem. Nikt nie powinien mieć złudzeń co do Rosji – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w Berlinie podczas tradycyjnego dorocznego „Przyjęcia św. Michała”. Gromadzi ono co roku w Berlinie około 500 gości,  ludzi Kościoła, świata polityki, społeczeństwa i biznesu. 

O. Jarosław Krawiec przez kolejne 4 lata pokieruje dominikanami w Ukrainie

10 września, w Kijowie bracia dominikanie zebrani na kapitule Wikariatu Ukrainy, wybrali o. Jarosława Krawca OP  swoim przełożonym na kolejne cztery lata. 

Abp Szewczuk w Berlinie: Tylko sprawiedliwy pokój jest trwały

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wezwał społeczność międzynarodową do dalszego wspierania Ukrainy. „Pragniemy pokoju całym sercem i duszą, ale nie za wszelką cenę. Potrzebny jest sprawiedliwy pokój, ponieważ tylko sprawiedliwy pokój będzie autentyczny i trwały. Z drugiej strony, ani demokraci świata, ani Kościoły nie powinny akceptować pokoju, który akceptuje agresję jako skuteczną metodę” –  powiedział we wtorek wieczorem w Berlinie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Abp Szewczuk w Bundestagu apeluje o pomoc nie tylko dla Ukrainy, ale też „dla was”

Przebywający z wizytą w Berlinie arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk spotkał się 10 września w Bundestagu z przedstawicielami kilku frakcji politycznych w niemieckim parlamencie. W wygłoszonym do nich przemówieniu podziękował im za dotychczasowe wsparcie udzielane przez Niemcy i ich naród Ukrainie i zaapelował o dalszą pomoc dla swego kraju, tłumacząc, że leży ona w interesie nie tylko Ukrainy, ale także całej Europy, w tym także Niemiec.

Abp Szewczuk w Berlinie: zachowajcie największy skarb Ukrainy – wiarę w Boga

Zachowajcie największy skarb Ukrainy – wiarę w Boga – zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas wizyty w greckokatolickiej parafii św. Mikołaja w Berlinie. W spotkaniu ze społecznością ukraińską stolicy Niemiec uczestniczył również biskup Bohdan Dziurach, egzarcha apostolski w Niemczech i Skandynawii. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przebywa z trzydniową wizytą w Niemczech. 

Metropolita Lwowa po rosyjskim ataku na miasto: bestialsko chcą złamać ducha w narodzie

„Rosjanie chcą złamać ducha w narodzie, dlatego też bestialsko ostrzeliwują domy i szkoły” – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita Lwowa po porannym ataku na to miasto. W wyniku ostrzału zginęło siedem osób, w tym troje dzieci. Bezmiar dramatu oddaje fakt, że zabita została matka z trzema córkami, a ojciec rodziny w ciężkim stanie znajduje się w szpitalu. Ponad 50 osób jest rannych. 

W wyniku rosyjskiego ataku zginęła studentka Uniwersytetu Katolickiego i jej rodzina

Mer Lwowa Andrzej Sadowy poinformował, że dzisiejszy ataku Rosjan przeżył jedynie Jarosław Bazylewicz, ojciec rodziny, który jest w krytycznym stanie. Nie żyje jego żona Eugenia i córki – Jaryna, Daria i Emilia. 18-letnia Daria studiowała kulturoznawstwo na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. 

Papież w Dżakarcie cytuje Wisławę Szymborską na spotkaniu duchowieństwem

„Zachęcam was do kontynuowania waszej misji mocni w wierze, otwarci na wszystkich w braterstwie i bliscy każdemu we współczuciu” – powiedział Franciszek spotykając się z biskupami, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, klerykami i katechetami w Dżakarcie. Odbyło się ono w katedrze Matki Bożej Wniebowziętej. Ojciec Święty zacytował słowa wiersza Wisławy Szymborskiej: „różnimy się od siebie jak dwie krople czystej wody”. Stwierdził, że żywe braterstwo oznacza wzajemną akceptację, uznanie siebie nawzajem za równych w różnorodności. 

Bp Kawa o rosyjskim ataku na Lwów: uderzenie z premedytacją w budynki mieszkalne

Rosjanie uderzyli w centralną część miasta, ponad 50 osób jest rannych, siedem osób, w tym troje dzieci, nie żyje – relacjonuje ze Lwowa bp Edward Kawa. W rozmowie z KAI biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej podkreśla, że to było uderzenie w ludność cywilną z premedytacją. Poszkodowanym ruszyły na pomoc m.in. instytucje kościelne. Hierarcha apeluje o modlitwę i wsparcie. 

Ukraiński kapłan przetrzymywany w niewoli: Rosjanie używają tortur, ocaliła mnie modlitwa

Przez dziewiętnaście miesięcy był przetrzymywany w rosyjskiej niewoli, gdzie wielu więźniów poddawano torturom mającym zmusić ich do samobójstwa. Ojciec Bohdan Heleta został zatrzymany 16 listopada 2022 roku w Berdiańsku, przez okupacyjną administrację, wraz z drugim greckokatolickim redemptorystą ojcem Iwanem Lewickim. „Nie wiedziałem, czy przeżyję, ale mogę powiedzieć, że dzieliłem z Chrystusem Jego krzyż i cierpienie” – wyznał w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire”.

Mimo wojny w Zaporożu budowana jest szkoła

Ukraińskie dzieci przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. W wielu miejscach będzie to trudne, ponieważ, jak informuje Save the Children, w całym kraju rosyjskie bomby zniszczyły 3300 placówek szkolnych. Na terenach przyfrontowych zaledwie jedna trzecia uczniów ma szansę na powrót do klas, reszta kolejny rok będzie uczyć się zdalnie.

Ukraina – dzieci marzą o powrocie do szkolnej ławki

Mimo przedłużającej się wojny na Ukrainie trwają przygotowania do nowego roku szkolnego, który rozpocznie się 2 września. Szczególnie trudna jest sytuacja dzieci na terenach przyfrontowych, gdzie dominuje zdalne nauczanie. Mimo ciągłych ostrzałów podejmowane są wysiłki, by jak najwięcej dzieci wróciło do klas szkolnych i miało normalny kontakt z nauczycielem i rówieśnikami. Greckokatolicki kapłan ks. Roman Wowk przygotowuje właśnie klasę w jednym ze schronów, gdzie uczyć się będzie 25 dzieci z Zaporoża. 

Caritas Niemiec o katastrofalnej sytuacji po rosyjskich atakach

Według Caritas Niemiec, zmasowane rosyjskie ataki na obiekty energetyczne doprowadziły do ewakuacji na dużą skalę i ruchów uchodźców, szczególnie w regionie Doniecka we wschodniej Ukrainie. Sytuacja 60 000 osób z Nowogrodiwka i Pokrowska jest katastrofalna i są one obecnie ewakuowane.

Papież wezwał do modlitwy za kraje ogarnięte wojną

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zachęcił wiernych do szczególnej modlitwy za kraje ogarnięte wojną.

Czy istnieje uniwersalny „krzyż prawosławny”?

Protojerej Bohdan Ohulczański, znany ukraiński pisarz religijny i sekretarz naukowy Otwartego Uniwersytetu  Prawosławnego pw. św. Sofii Mądrości Bożej, zwrócił uwagę na swoim blogu, na fakt coraz częstszego pojawia się na krzyżach kopułach i wieżach prawosławnych świątyń, obcej dla pejzażu Ukrainy  dolnej skośnej poprzeczki. Tymczasem taki krzyż jest charakterystyczny dla prawosławia rosyjskiego. 

Abp Szewczuk: dziś wszystkie nasze kościoły są przepełnione

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zaznaczył, że w stanie wojny coraz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się nad swoimi wartościami i szukać odpowiedzi, zwracając się do Boga. W wywiadzie dla ukraińskiego kanału telewizyjnego Espresso arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wyraził przekonanie, że „wojna zaostrzyła ludzkie poszukiwania sensu”, więc aby znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, niektórzy ludzie zaczynają zwracać się do Boga.

Abp Szewczuk: władze Ukrainy chronią naród przed atakami propagandy rosyjskiej

Ukraiński rząd, na prośbę społeczeństwa, jest zmuszony chronić środowisko religijne kraju przed atakami rosyjskiej propagandy i nowym rodzajem broni religijnej. W tym tygodniu byliśmy świadkami uchwalenia przez Radę Najwyższą ustawy, która chroni wolność wyznania w Ukrainie przed tego typu manipulacjami ze strony państwa-agresora – stwierdził w swoim orędziu w 132 tygodniu wojny toczoną przez Rosję na pełną skalę przeciwko Ukrainie abp Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odniósł się w ten sposób do ustawy nr 8371 Rady Najwyższej Ukrainy zakazującej działalności Patriarchatu Moskiewskiego w tym kraju.  W praktyce oznacza to delegalizację Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, będącego częścią Patriarchatu Moskiewskiego. Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, iż przekonany, że decyzja ta zapewni, iż Moskwa nie będzie manipulowała ukraińskim prawosławiem.

Bp Skomarowski: pogłębiona świadomość godności człowieka owocem niepodległości Ukrainy

Dziś „niepodległość drogo nas kosztuje”, ma dla nas „bardzo wysoką cenę”, ale ludzie mają teraz poczucie godności – powiedział w wywiadzie dla sekcji ukraińskiej Radia Watykańskiego – Vatican News przewodniczący episkopatu obrządku łacińskiego, bp Witalij Skomarowski. Po raz trzeci Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości w warunkach rosyjskiej inwazji na pełną skalę, a dziś mija dokładnie dwa i pół roku od jej rozpoczęcia.

Abp Szewczuk: Nadszedł czas, abyśmy żyli dla Ukrainy!

„Nadszedł czas, abyśmy żyli dla Ukrainy!” – apeluje arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) złożył Ukraińcom życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Więcej informacji

W związku z sytuacją na Ukrainie w polskich i zagranicznych mediach pojawia się wiele fałszywych informacji na temat konfliktu. Zachęcamy do czerpania wiedzy z wiarygodnych źródeł. O tym jak strzec się przed fake newsami przeczytasz TUTAJ.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.