Upamiętniono wydarzenia Radomskiego Czerwca 1976
20 maja 2026 | 08:25 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Od upamiętnienia uczestników wydarzeń Czerwca 1976 rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Sejmiku Województwa Mazowieckiego, które odbyło się 19 maja w Radomiu. W trakcie posiedzenia przyjęto stanowisko upamiętniające wydarzenia sprzed 50 lat. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz – niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu.
Przewodniczący Sejmiku Ludwik Rakowski mówił, że obrady w Radomiu miały szczególny wymiar – zarówno historyczny, jak i rozwojowy. – Spotykamy się w przededniu rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Pamięć o tych wydarzeniach jest ważnym elementem tożsamości Radomia, województwa mazowieckiego i całej Polski – mówił samorządowiec.
W trakcie posiedzenia Sejmik przyjął stanowisko upamiętniające wydarzenia sprzed 50 lat. Podkreślono w nim znaczenie protestów robotniczych dla procesu demokratycznych przemian w Polsce i odzyskania pełnej suwerenności. Zwrócono też uwagę na szczególnie dramatyczny ich przebieg – zamieszki w Radomiu spotkały się z brutalną reakcją władz PRL.
Radni zaznaczyli, że pamięć o tamtych dniach pozostaje symbolem odwagi, obywatelskich postaw i walki o godne warunki życia oraz podstawowe prawa obywatelskie. – Niech pamięć o Czerwcu 1976 roku pozostaje żywym świadectwem siły wspólnoty oraz nieprzemijającej wartości wolności – podkreślono w stanowisku sejmiku. – Rewolta robotnicza z 25 czerwca 1976 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski – czytamy dalej.
Fala strajków i demonstracji ulicznych, która miała miejsce w dniu 25 czerwca 1976 r. objęła 80 tys. osób w 112 zakładach pracy, głównie na terenie Radomia, Ursusa i Płocka. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana w dniu 24 czerwca 1976 r. w Sejmie, przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen podstawowych artykułów żywnościowych. W Płocku i Ursusie doszło do pochodów i demonstracji, zakończonych starciami z MO. W przypadku Radomia, pochody i demonstracje zakończyły się walkami ulicznymi. W kulminacyjnym momencie, na ulicach Radomia demonstrowało ok. 20 tys. osób. Zginęło dwóch demonstrantów. Podpalony został gmach KW PZPR.
Przed obradami przewodniczący Ludwik Rakowski wraz z marszałkiem Adamem Struzikiem, wicemarszałkiem Rafałem Rajkowskim oraz radnymi Edytą Wietrak, Jakubem Kowalskim i Łukaszem Mierzejewskim złożyli kwiaty przed Pomnikiem Protestu Robotniczego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


