Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości ku czci św. Stanisława

08 maja 2016 | 14:06 | luk, led / mz Ⓒ Ⓟ

Tysiące wiernych wzięło udział w centralnych uroczystościach ku czci św. Stanisława, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, które odbyły się w niedzielę w Krakowie.

Tam przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W trakcie uroczystości po raz pierwszy wystąpił Chór Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Tegoroczne uroczystości ku czci św. Stanisława z udziałem Episkopatu Polski były kolejnym etapem dziękczynienia za dar wiary w Polsce w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Uroczystą Mszę w bazylice ojców paulinów na Skałce poprzedziła tradycyjna procesja z Wawelu, której towarzyszyło bicie dzwonu Zygmunta.

Zobacz galerię

Na Skałkę pielgrzymowali przedstawiciele Episkopatu Polski, biskupi z innych krajów, hierarchowie. Obecni byli m. in. Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza, Stowarzyszenie Panteon Narodowy, Rycerstwo Jasnogórskiej Bogarodzicy oraz przedstawiciele stanów zakonnych. W zdobnych kontuszach wystąpili członkowie Bractwa Kurkowego.

W procesji udział wzięli również wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, którzy nieśli relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny, patronów lipcowego święta młodych w Polsce.

W uroczystościach uczestniczyli także władze Krakowa i województwa małopolskiego, politycy, w tym premier Polski Beata Szydło, a także przedstawiciele gmin Małopolski, profesorowie i rektorzy wyższych uczelni oraz rzesze wiernych z kraju i z zagranicy, również w tradycyjnych strojach ludowych. Obecni byli harcerze, policja, straż pożarna i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Procesji przewodniczył abp z Ugandy Cyprian Kizito Lwanga, któremu asystował bp Wojciech Osial z diecezji łowickiej oraz bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej. W procesji niesiono relikwie świętych i błogosławionych m. in. św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Floriana, św. Faustyny i św. Jacka, a także po raz pierwszy relikwie męczenników z krakowskiej prowincji franciszkanów o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Na początku Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że po uroczystościach w Gnieźnie i Poznaniu, podczas których dziękowano Bogu za Chrzest Polski i tysiąc pięćdziesiąt lat wiary w ojczyźnie, przyszła kolej na Kraków. „Stąd bowiem wyszło odrodzenie chrześcijaństwa po zniszczeniach, jakich doświadczyła pierwotna wspólnota podczas najazdu na Gniezno czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku” – ocenił.

„Co roku powracamy na to miejsce, na którym krakowski Biskup Stanisław złożył świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi i Jego Ewangelii” – mówił. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który męczeńską śmierć św. Stanisława nazwał bierzmowaniem narodu, które powinno rodzić w Polakach szczególne poczucie odpowiedzialności za Kościół.

Za udział w procesji purpurat podziękował wszystkim arcybiskupom i biskupom, w tym przedstawicielowi Ojca Świętego, ks. arcybiskupowi nuncjuszowi Celestino Migliore. „Czekamy z wielką radością na Ojca Świętego i na młodzież z całego świata. Polska i Kraków przyjmie ich z otwartymi ramionami i gościnnością. Chcemy z nimi wszystkimi przeżyć wielkie święto wiary. Chcemy z nimi pokazać światu młode oblicze Kościoła” – zapewnił.

Kard. Dziwisz zwrócił się również do przedstawicieli władz lokalnych i centralnych obecnych na uroczystościach, w tym do premier Polski Beaty Szydło. „Z tej okazji wyrażam Pani Premier i władzom wdzięczność za troskę i życzliwą współpracę w przygotowaniach do przyjęcia Ojca Świętego i uczestników Światowego Dnia Młodzieży” – powiedział.

W homilii wygłoszonej podczas uroczystości, abp Wojciech Polak, Prymas Polski nawiązał do 1050 rocznicy chrztu Polski. „Od 966 roku jesteśmy uczestnikami historii zbawienia, a raczej – jak pisał w liście do redakcji „Tygodnika Powszechnego” arcybiskup Karol Wojtyła – doświadczamy, że odtąd historia zbawienia zaczęła się toczyć wraz z historią naszego narodu” – zwrócił uwagę hierarcha.

Arcybiskup przypomniał, że w liście pasterskim wydanym na zakończenie obchodów roku milenijnego, ówczesny metropolita krakowski, nawiązując do niezapomnianych dla całej Polski uroczystości Tysiąclecia Chrztu na Wawelu i na Skałce, wzywał nie tylko do okazywania czci dla naszych patronów, do zabiegania o ich beatyfikacje i kanonizacje, ale przede wszystkim do osobistego dążenia do świętości w każdym powołaniu. „Dziś po pięćdziesięciu latach od tamtych wydarzeń, w dzień uroczystości świętego Stanisława, biskupa i męczennika, powraca i do nas to samo wezwanie do świętości” – podkreślił Prymas.

„Pozwólmy zatem, aby łaska chrztu nieustannie nas przemieniała – idąc za pawłowym wskazaniem – siłą takiego zjednoczenia z Bogiem, potęgą takiej miłości Chrystusowej, taką mocą Ducha, która pokonuje życiowe przeciwności i słabości, niweczy grzech, zwycięża nasze lęki i obawy, a jednocześnie pomaga budować tą mocą, która jest z Boga, a nie z nas!” – wzywał metropolita gnieźnieński.

Według niego autentyczna odpowiedź na dar wiary wymaga odważnego zaangażowania, a wręcz ofiarowania własnego życia. Hierarcha powiedział, że spoglądając na historię Stanisława ze Szczepanowa i trzeciego w dynastii Piastów, po Bolesławie Chrobrym i Mieszku II, cieszącego się królewską koroną Bolesława Śmiałego i Szczodrego, możemy zapytać cóż takiego się stało, że już tak szybko, zaledwie po stu latach, które upłynęły od mieszkowego chrztu, dwóch ochrzczonych ludzi, odrodzonych przez chrzest z wody i Ducha Świętego, tak diametralnie różnie odpowiedziało na dar nowego życia w Chrystusie.

„Odpowiedź wyrasta na glebie ludzkiej wolności. Chrzest bowiem wolności nam nie odbiera, ani jej nie ogranicza. Nie zwalnia nas z nieustannego opowiadania się po stronie prawdy i dobra. Chrzest nas prawdziwie wyzwala, a w konsekwencji domaga się – jak przypominał Karol Wojtyła – wolności ludzkiej najpełniej zaangażowanej” – wyjaśniał abp Wojciech Polak.

„Mocą przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła jesteśmy bowiem w stanie opowiedzieć się za tym, co prawdziwe, dobre i piękne, a równocześnie odrzucić ułudę i pokusę władzy, pychy, przemocy i nienawiści, które uciekają się do wyrównywania ludzkich rachunków przy pomocy takiego czy innego miecza” – mówił prymas Polski. „W imię wewnętrznej wolności mamy jednoznacznie stawać po stronie osób krzywdzonych i słabszych, ofiar niesprawiedliwości i szaleńczego gniewu – dodał.

Według hierarchy trzeba, aby nasza odpowiedź była odpowiedzią „wypieczoną w istnym piecu gorejącej miłości Boga, rozżarzonej w ziemi polskiej i w sercach polskich od tysiąca lat”.

„Za tym tęsknią nasze serca, do tego wzywa nas głos sumienia, takiej odpowiedzi wymaga od nas tu i teraz Ewangelia: odpowiedzi na miarę ludzi ochrzczonych, wiernej świadectwu świętego Stanisława, zaangażowanej i odważnej, dojrzałej i twórczej, dalekowzrocznej i hojnej” – podkreślił abp Wojciech Polak.

Mocnym akcentem ŚDM w dzisiejszej uroczystości była muzyczna oprawa Eucharystii. Na Skałce po raz pierwszy wystąpił oficjalny chór Światowych Dni Młodzieży. W trakcie nabożeństwa po raz pierwszy publicznie zabrzmiała Missa Ioannis Pauli Secundi – Msza Jana Pawła II, napisana przez Henryka Jana Botora oraz hymn Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”.

Pod koniec uroczystości abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnił kard. Stanisława Dziwisza o współpracy i o pomocy koniecznej przy organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku z rąk króla Bolesława Śmiałego.

W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski i archidiecezji krakowskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości ku czci św. Stanisława

11 maja 2014 | 16:35 | pra, luk / br Ⓒ Ⓟ

Tysiące wiernych wzięło udział w centralnych uroczystościach ku czci św. Stanisława, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, które odbyły się w niedzielę w Krakowie. Świętowanie miało charakter wyjątkowy, bo było równocześnie ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizacją Jana Pawła II. „Kościół będzie ciągle przypominał o niezmiennym prawie moralnym i stał na straży wartości nienegocjowalnych” – mówił w niedzielę w bazylice na Skałce kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski wyraził nadzieję, że jak przed wiekami kult męczennika ze Szczepanowa, tak dziś papieża rodziny – św. Jana Pawła II może zjednoczyć Polaków i doprowadzić do odnowy religijnej narodu.

Uroczystą Mszę w bazylice ojców paulinów na Skałce poprzedziła tradycyjna procesja z Wawelu, której towarzyszyło bicie dzwonu „Zygmunt”. Procesję do kościoła na Skałce poprowadził arcybiskup Miami Thomas Wenski, który podkreślił, że od św. Stanisława należy się uczyć obrony wiary i prawdy Chrystusowej Ewangelii a od Jana Pawła II – postawy niezłomnego męstwa i odwagi w głoszeniu Ewangelii słowem i czynem.

W homilii kard. Nycz zapewnił, że Kościół będzie ciągle przypominał o niezmiennym prawie moralnym i stał na straży wartości nienegocjowalnych, bo musi słuchać bardziej Boga niż ludzi. „Kościół będzie to mówił także wtedy, gdy pojawiają się próby mówienia, o takiej świeckości państwa, w której nie ma miejsca na religię i na miejsca dla Kościoła, a obecność władz państwowych na uroczystościach religijnych jest traktowana przez nich jako niedopuszczalna. Nie chcemy takiej świeckości państwa polskiego” – mówił nagradzany brawami kard. Nycz.

Metropolita warszawski zaznaczył, że w 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności będzie uczestniczył Sekretarz Stanu Stolicy apostolskiej. „Uroczystości dotyczące w jednakowym stopniu państwa i Kościoła będziemy obchodzić razem” – stwierdził kaznodzieja.

Nawiązując do postaci świętego biskupa Stanisława, który oddał swoje życie za owczarnię Kościoła krakowskiego, kard. Nycz przypomniał, że jego męczeńska śmierć, która nastąpiła prawie 100 lat po chrzcie Polski została nazwana przez papieża Jana Pawła II bierzmowaniem polskiego narodu.

Kard. Nycz dziękował za kanonizację i służbę w Kościele Jana XXIII i Jana Pawła II. „Kanonizacja jest nowym początkiem, nowym zadaniem dla każdego z nas i dla całego Kościoła, a w szczególny sposób dla Kościoła w Polsce” – przekonywał kaznodzieja. Podkreślił, że fundamentem świętości jest więź z Bogiem i nieustanne zjednoczenie z Chrystusem.

Hierarcha przypomniał, że podczas kanonizacji papież Franciszek nazwał Jana Pawła II papieżem rodziny. „Umiał ukazywać piękno małżeństwa, piękno rodziny, piękno macierzyństwa, piękno czystego narzeczeństwa. Z tą ewangelią szedł do młodych i zapraszał na tę piękną drogę z Chrystusem” – podkreślał kard. Nycz i dodawał, że blado na tle papieskiego nauczania wyglądają współczesne próby nowych definicji małżeństwa i rodziny. Zaznaczył, że zanim rozpoczniemy ważną i pilną dyskusję o małżeństwie i rodzinie trzeba odrobić wielką lekcję Jana Pawła II na ten temat.

Na uroczystej Mszy św. ku czci św. Stanisława koncelebrowanej przy ołtarzu Trzech Tysiącleci zgromadził się polski episkopat, wierni z całego kraju i goście z zagranicy, by dziękować za kanonizację św. Jana XXIII i św. Jana Pawła II.

„Dziś Kościół krakowski w jedności z wszystkimi naszymi rodakami gromadzi się na sprawowaniu uroczystości, aby podziękować za dar, jaki otrzymaliśmy wszyscy w osobie pasterza naszych czasów – a dziś świętego papieża Jana Pawła II” – mówił na Skałce kard. Stanisław Dziwisz.

Przygotowaniem do tegorocznych obchodów ku czci patrona Polski była nowenna odprawiona codziennie w katedrze na Wawelu a także we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

W tym roku obchodzony jest jubileusz 650-lecia konsekracji katedry wawelskiej, gdzie przechowywane są relikwie św. Stanisława. Ojciec Święty Franciszek udzielił z tej okazji przywileju odpustu zupełnego, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie katedry.

Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. z rąk króla Bolesława Śmiałego. Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok na Wawel, w 10 lat po śmierci. 8 września 1253 roku papież Innocenty IV dokonał uroczystej kanonizacji biskupa Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu.

W Polsce ogłoszono to na ogólnonarodowej uroczystości w Krakowie 8 maja 1254 roku. Św. Stanisław jest głównym patronem Polski i archidiecezji krakowskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości ku czci św. Stanisława

14 maja 2012 | 15:43 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w niedzielę w Krakowie w uroczystej procesji ku czci św. Stanisława, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Nabożeństwu przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce przewodniczył kard. Dominik Duka, prymas Czech. W trakcie nabożeństwa kard. Dziwisz poświęcił replikę chrzcielnicy, przy której ochrzczony został Jan Paweł II. Zostanie ona przekazana jako dar dla młodzieży uczestniczącej w tegorocznym spotkaniu młodych w Lednicy.

Autorem zdjęć jest Piotr Tumidajski

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Uroczystości ku czci św. Stanisława

13 maja 2012 | 13:15 | led / pm Ⓒ Ⓟ

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w niedzielę w Krakowie w uroczystej procesji ku czci św. Stanisława, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. Nabożeństwu przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce przewodniczył kard. Dominik Duka, prymas Czech.

W trakcie nabożeństwa kard. Dziwisz poświęcił replikę chrzcielnicy, przy której ochrzczony został Jan Paweł II. Zostanie ona przekazana jako dar dla młodzieży uczestniczącej w tegorocznym spotkaniu młodych w Lednicy.

Uroczysta procesja św. Stanisława rozpoczęła się biciem dzwonu Zygmunta i wyruszyła z katedry na Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałce. W tym roku wierni modlili się o pogłębienie wiary Polaków, aby gorliwe zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji przenikało życie parafialne, społeczne i polityczne, a także o kanonizację bł. Jana Pawła II.

W procesji uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski, m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Miliore, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz prymas senior kard. Józef Glemp. Obecni byli biskupi z archidiecezji krakowskiej, z innych krajów m.in. Kazachstanu i Niemiec, hierarchowie, przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, a także Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni i uczniowie szkół katolickich.

W procesji uczestniczyli także przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach wystąpili członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni byli harcerze, policja, straż pożarna i wojsko.

W procesji niesiono relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Jacka oraz bł. Jana Pawła II.

Na Skałce, przy ołtarzu Trzech Tysiącleci odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył kard. Dominik Duka, prymas Czech.

Na początku nabożeństwa wszystkich wiernych powitał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podkreślił że na naszej Ziemi wyrośli wielcy świadkowie Chrystusa, m.in. Wojciech i św. Stanisław. „Szczególnym świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie był bł. Jan Paweł II, jako papież służył niezmordowanie Kościołowi i człowiekowi” – mówił. Hierarcha przypomniał, że trzydzieści jeden lat temu, 13 maja dokonano zamachu na Jana Pawła II, który stał się obrońcą godności i praw człowieka, prawa do życia, wolności i prawdy oraz sprawiedliwości społecznej.

"Pamięć o wielkich świadkach wiary zobowiązuje do wierności Ewangelii w życiu osobistym i społecznym" – mówił kardynał.

„Niepokoją podziały w polskim społeczeństwie, podziały i spory w polityce. W wolnej Polsce powinniśmy zespolić siły, a nie dzielić” – apelował metropolita krakowski. Wzywał ponadto do solidarności, kultury języka i pojednania. „To nie jest utopia, to jest Ewangelia wprowadzana w życie społecznej. Nie ma innej rozsądnej drogi" – mówił kard. Dziwisz.

"Wzmagające się współcześnie ataki na wolność religijną oraz jej negowanie są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Kościoła, ale dla całego rodzaju ludzkiego” – mówił w homilii w uroczystość św Stanisława kard. Dominik Duka.

Prymas Czech wyraził wdzięczność kard. Dziwiszowi za zaproszenie na uroczystość, „która szczególnie w czasach pozbawienia wolności odgrywała doniosłą rolę w dziejach narodu i Kościoła polskiego”. Podkreślił, że gdy wypowiada słowo „Polska”, wtedy w jego duchowym spojrzeniu pojawia się widok Krakowa, związany z postacią świętego Wojciecha, który był biskupem również ziemi krakowskiej.

Hierarcha powiedział, że w latach jego młodości uroczystości ku czci świętego Stanisława były nie do pomyślenia bez postaci prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Kiedy mówię o Krakowie i św. Stanisławie, nie mogę wymazać z pamięci księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, obrońcy Polski, Krakowa i konsekratora Jana Pawła II. Chciałbym też tutaj z całą serdecznością wspomnieć następcę Karola Wojtyły, kardynała Franciszka Macharskiego” – wymieniał hierarcha.

Jego zdaniem alegoria Dobrego Pasterza zawiera w sobie to wszystko, co w zachodniej cywilizacji stanowi fundament zarówno życia duchowego, jak i społecznego. "Człowiek jest istotą religijną, zakorzenioną w kulturze i tworzącą sferę polityczną” – wyjaśniał prymas Czech.

„Wzmagające się współcześnie ataki na wolność religijną oraz jej negowanie są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Kościoła, ale dla całego rodzaju ludzkiego” – mówił. „Postać Dobrego Pasterza, którą promieniuje św. Stanisław jest także wyzwaniem wobec tych, którzy chcieliby wykorzystać religię do negowania wolności, tolerancji i humanizmu” – tłumaczył arcybiskup Pragi.

Podkreślił także, że doświadczenie papieża Polaka nie było tylko sprawą narodu polskiego, ale było Bożą odpowiedzią na drogę, którą polski Kościół i naród polski przeszedł w historii najnowszej. „Chrześcijaństwo jest religią wcielenia. Jeśli mówimy o Bogu, mówimy też o człowieku, a to dlatego, że Ten, do którego się przyznajemy i który przyniósł nam wolność – Jezus Chrystus, jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem” – mówił kard. Duka.

W trakcie nabożeństwa kard. Dziwisz poświęcił replikę chrzcielnicy, przy której ochrzczony został Jan Paweł II. Wykonało ją Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Replika ta zostanie przekazana jako dar dla młodzieży uczestniczącej w tegorocznym spotkaniu młodych w Lednicy.

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku z rąk króla Bolesława Śmiałego.

W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski i archidiecezji krakowskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.