VII Pielgrzymka autokarowa „Śladami cadyków”
30 maja 2023 | 19:40 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
VII Pielgrzymka „Śladami cadyków” odbędzie się w niedzielę 4 czerwca. „Pielgrzymki adresowane są do wszystkich, którzy są otwarci na kulturę i duchowość żydowską, istniejącą na ziemiach polskich od stuleci. Wśród uczestników do tej pory byli nie tylko katolicy, ale również chrześcijanie innych wyznań, a nawet muzułmanie” – mówi KAI dr Mariusz Maciak, pomysłodawca pielgrzymek.
– Pielgrzymki adresowane są do wszystkich, którzy są otwarci na kulturę i duchowość żydowską, istniejącą na ziemiach polskich od stuleci. Wśród uczestników do tej pory byli nie tylko katolicy, ale również chrześcijanie innych wyznań, a nawet muzułmanie. Jest ona organizowana pod honorowym patronatem biskupa Rafała Markowskiego, a rozpoczyna się zawsze poranną Eucharystią. Do tej pory towarzyszyli nam dwaj kapłani: ks. Andrzej Tulej lub o. Marek Kotyński. Organizatorem jestem ja wraz z Symchą Kellerem, byłym rabinem Łodzi, nauczycielem chasydzkim, kantorem i muzykiem. Naszym opiekunem jest ksiądz Andrzej Tulej – mówi KAI Mariusz Maciak, teolog i religiolog, pomysłodawca cyklicznych pielgrzymek śladem cadyków.
W duchowość chasydzką i nauki cadyków uczestników pielgrzymki wprowadzać będzie Symcha Keller. W trakcie pielgrzymki wybrzmią chasydzkie śpiewy, hymny, niguny i psalmy hebrajskie.
Zapisy przyjmuje organizator, dr Mariusz Maciak: mplmac@wp.pl (w temacie wiadomości proszę wpisać: „Pielgrzymka śladami cadyków”). Termin do 30 maja.
Pielgrzymka rozpocznie się Eucharystią w kościele rektoralnym św. Benona w Warszawie (ul. Piesza 1), którą odprawi o. Marek Kotyński CSsR. Po Eucharystii uczestnicy udadzą się autokarem do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.
Program i trasa:
1. Kazimierz Dolny – żydowskie miasteczko znane z legend i przedwojennych filmów np. „Dybuk” i ze swego wspaniałego klimatu:
– synagoga (XVIII w.);
– jatki;
– cmentarze;
– miejsce pochówku (piłka nożna na grobie cadyka) Rebego Ezechiela
Tauba (1772-1856), ucznia Widzącego z Lublina i założyciela dynastii Modrzyc.
2. Lublin
– nowy cmentarz, miejsce pochówku wielkich lubelskich cadyków późniejszych dynastii XIX i początku XX wieku. Jehuda Lejb Eiger („Płaczący rebbe”) oraz rabi Cadok Ha Kohen. Opowieść o tych mistrzach;
– wizyta i wykład w sali oryginalnej ostatniej chasydzkiej bóżnicy Lublina,
bóżnicy bractwa „Chewra Nosim” (1885 r.) na ul. Lubartowskiej.
W Lublinie tradycyjnie będzie obiad.
3. Łęczna
– miejsce Sejmu Czterech Ziem;
– synagoga wielka z 1655 roku oraz mała z XIX wieku;
– miejsce pochówku wielkiego cadyka Szlomo Jehudy Leiba, ucznia
Widzącego z Lublina. Krótka prezentacja jego nauk.
4. Bychawa
– synagoga z 1810 roku z polichromiami, obecnie własność prywatna
– cmentarz, na którym pochowano cadyka Jakuba Icchaka Rabinowicza, syna Jehudiego z Przysuchy, niezwykłego mistrza , skrzypka i mistyka
Powrót do Warszawy planowany jest na ok. godz. 22.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.