Drukuj Powrót do artykułu

W całej Polsce obchodzono 27. Światowy Dzień Młodzieży

01 kwietnia 2012 | 19:47 | ks. kz, ms, eb, bgk, mag, ek, ks. is, ks. mf, pab, led, ksas, mj, als, apis, rk, tk / pm Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu! (Flp 4, 4)” w całym kraju w sobotę i Niedzielę Palmową obchodzono 27. Światowy Dzień Młodzieży (ŚDM), ustanowiony przez papieża Jana Pawła II.

Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów, biskupi zachęcali polską młodzież by była wierna przesłaniu Ewangelii z radością świadczyła o Chrystusie.

W tym roku ŚDM był obchodzony w poszczególnych krajach, na poziomie ich diecezji i parafii, natomiast w przyszłym będzie miał charakter centralny. Młodzież z całego świata przybędzie do Rio de Janeiro w Brazylii.

Bądźcie radosnymi świadkami wiary – apelował do młodzieży metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w stołecznym kościele Ofiarowania Pańskiego. Młodzież spotkała się w sobotę z biskupami w ośmiu wyznaczonych kościołach archidiecezji.

Metropolita warszawski apelował do młodych ludzi, by byli „radosnymi świadkami Jezusa”. „Żeby ludzie patrząc na was, którzy jesteście młodym Kościołem, potrafili uwierzyć” – powiedział kard. Nycz.

Hierarcha zaprosił młodzież na kolejne obchody Święta Dziękczynienia, które odbędą się 3 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Jak poinformował kard. Nycz, weźmie w nim udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, który przygotowuje Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

Młodzież diecezji warszawsko-praskiej tradycyjnie już świętowała swój dzień w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Witając młodych ludzi abp Hoser podkreślił, że tylko Jezus Chrystusa jest w stanie odpowiedzieć na fundamentalne pytania ludzkiego serca. – Idąc za Nim odkryjecie sens swojego życia. On ukaże wam, jak być szczęśliwymi, czyli nikogo nie krzywdzić a jednocześnie realizować się w miłości, bo takie jest powołanie człowieka – zaznaczył biskup warszawsko-praski.

Blisko 5 tys. młodych ludzi uczestniczyło w trzydniowym Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej (SMAP) w Łańcucie. Punktem kulminacyjnym była niedzielna Msza św. na Rynku, której przewodniczył bp Marian Buczek, pochodzący z okolic Łańcuta ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie wraz z abp. Józefem Michalikiem. – Tam, gdzie nie ma przykazań Bożych i krzyża, nic nam nie wyjdzie – mówił bp Buczek w homilii.

Idźcie teraz do swoich parafii, tłumaczcie swoim koleżankom i kolegom: żadnych dewiantów, ani rozbójników tego świata nie popieramy. Idziemy za krzyżem, krzyż niesiemy wysoko, bo on jest nadzieją, radością i pokazuje nam, że możemy się bawić bez alkoholu, bez narkotyków, bo młody wiek ma to do siebie, że się bawimy bez tych używek – tłumaczył bp Buczek.

W sobotę nabożeństwu adoracji krzyża przewodniczył abp Józef Michalik. „Kościół na was liczy. Jan Paweł II, Benedykt XVI, wszyscy na was liczymy” – mówił metropolita przemyski do młodzieży zgromadzonej w łańcuckim kościele św. Michała Archanioła. Pochwalił też polską młodzież, która najliczniej w całej Europie włączyła się w internetową akcję „Tak dla Benedykta”. Przez pierwsze dwa tygodnie wsparło ją ponad 14 tysięcy Polaków.

– Nie wstydźmy się być dobrzy. Gratuluję wszystkim internautom, którzy na to wezwanie odpowiedzieli. Trzeba, żebyśmy na wołanie Pana Boga, które płynie do nas z Chrystusowego krzyża także odpowiedzieli. A idzie ono, żeby powiedzieć, że za życie, za wiarę, za szczęście my również odpowiadamy razem z Chrystusem – zachęcał przewodniczący Episkopatu.

„Potrzeba nam głębokiego i solidarnego spojrzenia na Kościół w czasach, kiedy podważa się jego misję. Kościół jest naszym domem, a bez domu człowiek traci punkt odniesienia i oparcia” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Niedzielę Palmową w katedrze na Wawelu. „Dobrze, że jesteście i odkrywacie, że Kościół jest waszym domem, o który trzeba dbać” – mówił do młodzieży metropolita krakowski dziękując jej „za odważne świadczenie o Chrystusie w dzisiejszym świecie”.

Hierarcha zwrócił uwagę, że jutro przypada siódma rocznica śmierci Jana Pawła II. Podkreślił, że jego śmierć była wydarzeniem paschalnym i ukazało w jaki sposób Bóg może zwyciężyć w człowieku, który swoje życie oddał miłości. „Dziękujemy za jego świadectwo wiary, intuicję, nauczanie i inicjatywę Światowych Dni Młodzieży. Niech podziękowaniem za dar jego pontyfikatu będzie nasze życie zgodne z Ewangelią” – powiedział kard. Dziwisz.

Natomiast metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zachęcał młodych ludzi, żeby umieli odkrywać małe i wielkie radości życia. Podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze mówił: „Trzeba, aby Chrystus już teraz panował na ziemi, aby Bóg stał się wszystkim we wszystkich, aby żadna działalność ludzka nie była wyjęta spod władzy Boga, ani człowiek, ani jego środowisko życia, ani jego rodzina, kultura, ekonomia, polityka, ani wspólnota międzynarodowa”.

Nawiązując do tematu przeżywanego dziś XXVII Światowego Dnia Młodzieży „Radujcie się zawsze w Panu”, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zachęcał do czerpania radości z piękna przyrody, dobrze wykonanej pracy, pomagania innym, szczerej i czystej przyjaźni, odkrywania talentów, zdolności wyrażania siebie, podróżowania, czytania dzieł literackich i podziwiania arcydzieł sztuki, słuchania i grania muzyki.

Lubelskie obchody ŚDM rozpoczęły się, już tradycyjnie, w piątek nabożeństwem Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W sobotę wieczorem spotkanie poświęcone nowej ewangelizacji, ze świadectwami i prezentacjami, odbyło się w kościele p.w. Ducha Świętego. Niedziela należała do stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Armii Dzieci i członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy na lubelskim deptaku przekonywali, że chrześcijaństwo jest radosne, i innych wspólnot, które na świętowanie młodości Kościoła przybyły do lubelskiej archikatedry.

Kulminacyjnym punktem lubelskich obchodów ŚDM była msza św. sprawowana w Niedzielę Palmową pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w archikatedrze. „Jest wiele odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek. Wśród nich jest jedna bardzo interesująca, która mówi, że człowiek jest istotą poszukującą, szuka przez całe życie i nigdy nie jest zadowolony z tego, co znalazł – mówił hierarcha. – Najtrudniejszym pytaniem jest pytanie o to, kim jestem, skąd przyszedłem, dokąd zdążam, jaki jest cel sens mojego życia, moich codziennych zmagań” – dodał.

Podczas obchodów ŚDM w archidiecezji gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podkreślił w Inowrocławiu, że „dzisiejszy świat proponuje wiele dróg, prowadzących do pozornej radości. Ale im bardziej je mnoży, tym bardziej wydaje się smutny. Nawet najbardziej wyszukane zabawy nie przynoszą człowiekowi tej radości, która mogłaby trwale zaspokoić ludzkie pragnienia”.

Podobnie jak w latach ubiegłych świętowanie rozpoczęła prezentacja i poświęcenie przez Prymasa Polski wielkanocnych palm. Najwyższą – tradycyjnie już – przygotowała młodzież z Markowic. Stworzona przez nich palma miała aż 17 metrów wysokości.

„Kiedy dzisiaj słyszycie od swoich rówieśników, że nie potrzebują Boga, kiedy pytają was, po co im Bóg, możecie za bł. Matką Teresą z Kalkuty powtórzyć, że radość jest naturalną konsekwencją płonącego serca – mówił abp Kowalczyk. Jest to często peleryna, pod którą ukrywa się życie pełne poświęcenia w ciągłej jedności z Bogiem. Niech każdy widzi dobroć w Twojej twarzy, w Twoich oczach i w Twoim uśmiechu. Radość można wyczytać z oczu, pojawia się w słowie i geście. Radości nie można zamknąć w sobie, zawsze przenika na zewnątrz” – cytował słowa bł. Matki Teresy Prymas.

Młodzież archidiecezji gdańskiej zgromadziła się na swoim święcie w w parafii pw. Św. Mikołaja w Gdyni Chylonii. „Autentyczny młody człowiek nie może być depresyjny! Nie może być smutny!” – przekonywał podczas Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Chrystus jest w stanie zaprowadzić Was do krainy waszych pragnień i waszych marzeń. I tego życzę – byście szli drogą marzeń i drogą pragnień z Chrystusowym krzyżem w radości – mówił młodym metropolita gdański. Jak podkreślił „chociaż prób wszelkiego rodzaju nie brak, to Chrystus jest lekarstwem na problemy i kłopoty”.

Młodzież, która w Niedzielę Palmową tłumnie wypełniła katedrę Chrystusa Króla w Katowicach, abp Wiktor Skworc zachęcał: „Bądźcie radosną twarzą Kościoła!”. W spotkaniu wziął również udział arcybiskup senior Damian Zimoń.

„Przemiana smutku w prawdziwą Bożą radość dokonuje się w przestrzeni wydarzeń męki, śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Chcemy duchowo uczestniczyć w tych wydarzeniach, aby ostatecznie radować się razem ze Zmartwychwstałym Panem! Idźmy zatem od smutku ku radości, której nikt nam nie odbierze!” – mówił abp Skworc

Abp Skworc stwierdził, że Droga Krzyżowa Chrystusa trwa. „Jest to dziś droga krzyżowa wspólnoty Kościoła, prześladowanych i zabijanych z powodu imienia Jezusa chrześcijan, droga ośmieszanego papieża, oskarżanych biskupów i kapłanów” – wskazał. Współczesna droga krzyżowa obejmuje również najmniejszych, z którymi Chrystus się identyfikuje, dzieci, którym nie pozwolono się urodzić, dzieci, którym odebrano dzieciństwo przez przemoc i wyzysk, dzieci-żołnierzy, zmuszanych do niewolniczej pracy, wykorzystywanych na różne sposoby wielu krajach Azji i Afryki.

Metropolita katowicki wezwał młodych, aby nie pozostawali wobec takich zjawisk bierni. „Chodzi o to, by nikt z was na tej aktualizującej się codziennie drodze krzyżowej nie był widzem, kibicem stojącym na chodniku, bez żadnej wrażliwości” – apelował.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo zaapelował do młodzieży: „Zmieniajcie sposób życia, zmieniajcie sposób myślenia. Z Chrystusem przechodźcie przez życie”. Zwracając się do zgromadzonych na placu przed archikatedrą Świętej Rodziny, hierarcha przekonywał: „Miłość Boga jest siłą i fundamentem naszego życia. Idźcie z Jezusem, byście nie bali się świata, ani życia”.

W Kościerzynie odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży diecezji pelplińskiej. Procesję od sanktuarium Matki Bożej Bolesnej poprowadził abp Henryk Muszyński, prymas Polski senior. mimo chłodnej pogody do serca Kaszub przybyło prawie 5 tysięcy młodych ludzi z całej diecezji.
Mszy św. przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, który powiedział, że chrześcijaństwo nie jest religią smutną, zaś przykazania pozwalają „właściwie ukształtować sumienie a ono jest podstawą i źródłem prawdziwej radości”.

Przedstawiciele młodzieży wyrazili wolę bycia w jedności z papieżem Benedyktem XVI i dodali: „pragniemy uczyć się, słuchając Słowa Bożego, jak przeżyć naszą młodość jak najpiękniej”.

W tarnowskich obchodach ŚDM uczestniczyło w sobotę ok. 3 tys. młodych z całej diecezji. Był koncert, Droga Krzyżowa ulicami miasta i Msza św. Modlitwie towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II i bł. Karoliny. Miejscem spotkania młodzieży była parafia pw. bł. Karoliny, gdzie 25 lat temu Jan Paweł II beatyfikował dziewicę i męczennicę.

Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Lechowicz administrator diecezji tarnowskiej. Homilię wygłosił biskup pomocniczy Andrzej Jeż. Ubolewał, że dzisiaj miłość jest często zredukowana do przeżyć fizycznych, do traktowania drugiej osoby jak przedmiotu.

„Na wizji nieprawdziwej miłości opiera się przemysł pornograficzny, aborcyjny, narkotykowy, zmierzający do jawnej lub ukrytej eutanazji. Takie ujmowanie miłości nigdy nie da człowiekowi prawdziwej, głębokiej radości i szczęścia. Twarze młodych dziewcząt czy chłopców, którzy rozpoczęli przedmałżeńską inicjację często są bardzo smutne, a związki małżeńskie później się bardzo często rozpadają, gdyż to, co uważali za miłość było jedynie czystym egoizmem” – mówił bp Jeż.

W Sandomierzu obchody Niedzieli Palmowej rozpoczął obrzęd poświęcenia palm na sandomierskim Rynku starego miasta. Na wspólne świętowanie przybyła młodzież z wielu parafii diecezji skupiona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.

Podczas wspólnej modlitwy bp Nitkiewicz dziękując młodym za przybycie wskazał na ich młodzieńczy entuzjazm, który nie może szybko gasnąć, lecz zamieniać się na trwałe i konsekwentne świadectwo ewangeliczne.

– Podobnie jak przed wiekami, imię Jezusa wywołuje dzisiaj różnorodne uczucia. Mieszają się nawzajem radosny entuzjazm mieszkańców Jerozolimy i zawiść przepełniająca serca elit, które czując zagrożenie dla swojej władzy już wydały na Niego wyrok. Są także, jak w każdej społeczności, ludzie obojętni, zajęci własnymi sprawami – mówił bp Nitkiewicz.

Rzesze młodych z diecezji bielsko-żywieckiej wzięły udział w spotkaniu z bp. Tadeuszem Rakoczym, które odbyło w katedrze pw. św. Mikołaja. Uroczystość rozpoczęła się pod kościołem pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Po poświęceniu palm uczestnicy uroczystości przeszli w procesji do pobliskiej katedry. Niektóre palmy sięgały nawet ośmiu metrów.

W homilii bp Rakoczy zaapelował do młodych, by oparli swe życie na Chrystusie, by nie wahali się także podążać jego drogą Krzyża. „Tylko Chrystus pomoże każdej i każdemu z was odkryć prawdziwy sens i cel życia. Nie może przegrać ten, kto wszystko postawi na miłość ukrzyżowanego, wcielonego Słowa. Postawcie na tę miłość! Zawsze miejcie na uwadze, że życie nie jest tylko gromadzeniem dóbr. Jest czymś więcej niż osiągnięciem sukcesu” – mówił biskup.

Młodzież diecezji świdnickiej spotkała się w przeddzień Niedzieli Palmowej w Ząbkowicach Śląskich.- W życiu troszczmy się o prawdziwą, czystą miłość – zaapelował do młodzieży bp Adam Bałabuch. – Przewodnikiem, który pomoże nam dokonać właściwych wyborów w miłości jest Chrystus. Musicie Mu zaufać – dodał biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. Do Ząbkowic wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami przybyło blisko 700 osób.

„Bóg nas stworzył do radości, bo naszym celem jest niebo, czyli pełnia radości i pełnia szczęścia” – mówił bp Stanisław Napierała do młodych diecezji kaliskiej, którzy zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym na szczycie Kobylej Góry zwanej Górą Krzyża.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że wiara w Jezusa Chrystusa jest źródłem radości. Stwierdził, że Bóg stworzył człowieka do radości, którą jest niebo. – Bóg chce, aby każdy człowiek po przejściu życia na ziemi znalazł się w niebie i uczestniczył w pełni radości i w pełni szczęścia – mówił bp Napierała.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.