Drukuj Powrót do artykułu

W czwartek ruszają Targi Wydawców Katolickich

01 kwietnia 2019 | 16:30 | mip (KAI) / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Facebook / Targi Wydawców Katolickich

Blisko 170 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia organizowanego w warszawskich Arkadach Kubickiego od 4 do 7 kwietnia, zaprezentowanych zostanie ponad 12 tysięcy publikacji. W programie zaplanowano spotkania m.in. z Jerzym Stuhrem, o. Adamem Żakiem, s. Małgorzatą Chmielewską czy Magdaleną Ogórek.

Od wielu lat wydarzenie przyciągają tysiące miłośników książek oraz spotkań o charakterze nie tylko religijnym. Ubiegłoroczna edycja może poszczycić się rekordową frekwencją przekraczającą liczbę ponad 35 tys. odwiedzających.

– Cieszy fakt, że święto dobrych książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę wydawców. Z kolei jakość oferty przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jak co roku, w programie nie zabraknie licznych pokazów filmowych i wystaw.

Odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami. Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.

Ojciec Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii.

Prezentacja „Dzieł literackich” Karola Wojtyły

Podczas pierwszego dnia jubileuszowych Targów, 4 kwietnia na Zamku Królewskim odbędzie się prezentacja I tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Publikacja, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak z Krakowa, jest pierwszym tego typu opracowaniem krytycznym dzieł literackich przyszłego papieża. W sumie powstaną trzy tomy, w których znajdą się także teksty dotąd niepublikowane.

Publikacja przygotowana została przez: Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut dialogu międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 14.00 udział wezmą: Kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski; prof. Jacek Popiel – Przewodniczącym Komitetu Naukowego Projektu Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II; prof. Zofia Zarębianka, ks. prof. Jan Machniak, dr Marta Burghardt, dr Anna Karoń-Ostrowska, dr Stanisław Dziedzic (Komitet Naukowy Projektu Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II); Agata Szuta, Dyrektor Instytut Dialogu Międzykulturowego; Michał Senk, Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II; Henryk Woźniakowski, Prezes Zarządu Wydawnictwa ZNAK.

Konferencję poprowadzi Jacek Moskwa, a fragmenty utworów przeczyta Anna Cieślak z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Początek spotkania o godz. 14.00.

Dyskusja o „Pro memoriach”

Z kolei Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski zapraszają na dyskusję wokół dotychczas wydanych przez IPN tomów „Pro Memoria – zapisków Prymasa Stefana Wyszyńskiego” oraz publikacji „Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł archiwalnych”. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. W spotkaniu udział wezmą: Iwona Czarcińska (Instytut Prymasowski), prof. dr hab. Jan Żaryn (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i dr hab. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski). Dyskusję poprowadzi dr Rafał Łatka (Instytut Pamięci Narodowej).

Pierwsze całościowe wydanie zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948–1981, unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasa oraz niekwestionowanego autorytetu społecznego i rzecznika praw narodu. W ramach zainaugurowanej serii ukaże się 27 tomów, niemal każdy z nich dotyczy kolejnego roku życia prymasa Wyszyńskiego. Edycja możliwa dzięki współdziałaniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutowi Prymasa Wyszyńskiego i Instytutowi Pamięci Narodowej.

W XIX tomie „Dzieł Zebranych” Ksiądz Prymas informuje o nowym programie, który ogłosił w lutym 1967 roku w dwóch swoich archidiecezjach – o Społecznej Krucjacie Miłości (tekst nr 9). Impulsem do jego ogłoszenia były obrazy bojówek z pamiętnego warszawskiego Milenium z czerwca 1966 roku, arogancja władz i ograniczanie swobód religijnych, próba zamknięcia seminariów duchownych.

Kard. Stefan Wyszyński odnosi się również do wydarzeń na świecie, m. in. do konfliktu w Ziemi Świętej, tzw. wojny sześciodniowej, oraz konfliktu zbrojnego w Wietnamie. W przemówieniach wygłoszonych w miejscach, gdzie istniały obozy koncentracyjne, w Działdowie i w Lądzie, przypomniał o lekcji, jaką świat winien wynieść z bolesnej przeszłości i z deptania wartości ogólnoludzkich.

Protokoły soborowe

4 kwietnia do rąk czytelników trafi książka Michała Białkowskiego „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Publikacja, którą przygotowało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” to pierwsza krytyczna edycja źródłowa 40. protokołów z obrad polskich hierarchów odbywających się w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie w okresie Soboru Watykańskiego II.

Obszerną publikację otwierają dwa eseje. Pierwszy – poświęcony historii Soboru Watykańskiego II; drugi – zawierający krytyczną analizę protokołów jako źródeł do dziejów Soboru. W dalszej części zamieszczono materiał źródłowy, ułożony chronologicznie w ramach czterech kolejnych sesji soborowych.

Wydanie oparte zostało na materiale źródłowym pochodzącym z Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego. Dopełnieniem książki jest bibliografia i zbiór fotografii zawierający faksymile wybranych protokołów oraz osobistych notatek kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedmowę napisał abp Stanisław Gądecki, natomiast posłowie prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja szczegółowo zaprezentowana zostanie 5 kwietnia o godz. 13.00 podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu wezmą udział: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, dr Michał Białkowski, dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa K. Czaczkowska oraz Marcin Przeciszewski – prezes KAI, obecny będzie także dyrektor Wydawnictwa „Gaudium” ks. dr Marek Szymański.

Debaty Stacji7

Debata poświęcona wyzwaniom, przed jakimi w swojej pracy stawiane są siostry zakonne będzie zatytułowana „Nieziemska siła piękniejszej strony Kościoła”. Wezmą w niej udział siostry działające w Kościele na różnych Polach: misjonarka, doktor biblistyki, psychopedagog, rekolekcjonistka. Spotkanie poprowadzi Marta Januszewska, dziennikarka Polskiego Radia. Start w piątek 5 kwietnia, w namiocie targowym, godz. 15.

Druga debata rozpocznie się bezpośrednio po pierwszej, a jej gośćmi będą przedsiębiorcze kobiety, które swoją wiarę łączą z pracą bizneswoman. Panie porozmawiają o wartościach i relacjach, którymi należy kierować się prowadząc działalność biznesową, zarządzając zespołem? Czy istnieje przepis na sukces? Czy łatwo być w Polsce „kobietą biznesu”? Spotkanie zatytułowane „Piękne, dobre, mądre i nieziemsko przedsiębiorcze” rozpocznie się w piątek 5 kwietnia o godz. 16 a poprowadzi je Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.

Trzecia i ostatnia debata, na którą zaprasza redakcja portalu Stacja7, będzie poświęcona osobie o. Adama Szustaka OP – prawdopodobnie najpopularniejszego obecnie kaznodziei w Polsce. O jego motywacyjnym fenomenie wypowiedzą się jego współpracownicy: Marcin Jończyk, Aneta Liberacka czy Dominik Kołodziej oraz współbrat z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi o. Jacek Szymczak OP. Debata pt. „Motywacyjny fenomen o. Adama Szustaka” odbędzie się w namiocie targowym w sobotę 6 kwietnia o godz. 16. Prowadzenie: Weronika Kostrzewa, dziennikarka, szef publicystyki Radia Plus.

Siostra Chmielewska, Magdalena Ogórek

Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili też m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, s. Małgorzata Chmielewska i wielu innych.

Rodzinne czytanie

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.

Tradycyjnie kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.

Nagrodzie FENIKS, towarzyszy także Nagroda Małego FENIKSA, która przyznawana jest instytucjom i osobo szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań będą na bieżąco uzupełniane pod adresem www.swk.pl.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.