Drukuj Powrót do artykułu

W niedzielę Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

30 listopada 2016 | 14:00 | mip / bd Ⓒ Ⓟ

W niedzielę, 4 grudnia, już po raz siedemnasty obchodzony będzie w Kościele Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. 30 listopada w Sekretariacie Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi Na Wschodzie, który przygotowuje to wydarzenie.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Dydycz zwrócił uwagę, że obchodzony 4 grudnia Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie jest okazją do okazania życzliwości dla wszystkich sióstr i braci żyjących na Wschodzie. Hierarcha podkreśla, że są oni nam bliscy z racji na liczne wspólne doświadczenia, zwłaszcza historyczne. „Dzięki naszej hojności mieszkańcy Wschodu będą mogli radośniej i ufniej przeżywać nadchodzące święta Bożego Narodzenia, a także z większym spokojem patrzeć w przyszłość” – podkreślił biskup senior.

Hierarcha zachęcił, aby w najbliższą niedzielę każdy pamiętał o braciach mieszkających na Wschodzie. „Zamieńmy, choć na kwadrans, nasze pokoje na kaplice i pomódlmy się za tych, którzy nieraz znosić muszą wewnętrzne i zewnętrzne zniewolenia” – podkreślił przewodniczący Zespołu.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano także sprawozdanie z całorocznej działalności Zespołu. Według zaprezentowanych danych, podczas ubiegłorocznej zbiórki na rzecz pomocy Kościołowi na Wschodzie, zebrano ponad 2,25 mln złotych. Większość zebranych funduszy przekazano na budowę i prace remontowe kościołów, kaplic, domów parafialnych, katechetycznych i zakonnych, a także na wyposażenie i pokrycie kosztów funkcjonowania ośrodków duszpasterskich i klasztorów, świetlic środowiskowych, przedszkoli i domów opieki.

Zebrane fundusze posłużyły również na zakup niezbędnych pomocy katechetycznych, wyposażenie liturgiczne kościołów i kaplic. Dzięki specjalnej dotacji młodzież ze Wschodu mogła liczniej wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. „Łącznie w 2016 roku dofinansowano 312 projektów” – informuje ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Szef zespołu KEP opowiedział o powstającej właśnie inicjatywie solidarności modlitewnej z Kościołem na Wschodzie. Most modlitewny ma polegać na nawiązywaniu kontaktów między konkretnymi parafiami w Polsce i w rosyjskiej diecezji św. Józefa w Irkucku. Celem inicjatywy, która ruszy jeszcze przed końcem roku, jest wzajemna modlitwa, podjęcie duchowej opieki i poznawanie nawzajem swojej historii, kultury i realiów codziennego życia. W ślad za duchowym towarzyszeniem, rozwijać się będzie wsparcie materialne i wzajemne odwiedziny parafian w Polski i Rosji. Ważnym wymiarem mostu modlitewnego ma być też pamięć o Polakach, którzy zostali zesłani lub wyemigrowali na Syberię.

O innej inicjatywie – motocyklowym moście pamięci – opowiedział jej inicjator ks. Marek Doszko. Duchowny zapowiedział, że najbliższy rajd będzie prowadzić przez Ukrainę i Mołdawię do Rumunii.

Z kolei albertynka, s. Taida Lolo opowiedziała o działaniach sióstr albertynek w krajach Europy wschodniej, a o Kościele na Syberii, widzianym oczami reportera, mówiła Dorota Abdelmoula z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dziennikarka KAI zwróciła uwagę, że tym, czego mieszkańcy Wschodu oczekują od Polaków jest przede wszystkim towarzyszenie i pamięć. Opowiedziała również o szacunku, jakim mieszkańcy Syberii darzą Polaków.

Podczas spotkania z mediami zaprezentowano także apel na 17. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. W dokumencie bp Antoni Dydycz zachęca do zaangażowania się w pomoc Kościołowi na Wschodzie. Hierarcha przypomina także wrześniową kanonizację „Apostoła Kazachstanu” – ks. Władysława Bukowińskiego, w którego osobie „Kościół uczcił wszystkich, którzy doświadczyli tragedii zsyłki i sowieckich łagrów”.

Biskup senior docenia szczególne znaczenie organizowanego w lipcu w Warszawie, międzynarodowego Kongresu Młodzieży Polonijnej oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których udział wzięło blisko 10 tys. młodych.

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest co roku w II niedzielę Adwentu, która w tym roku przypada 4 grudnia. Tego dnia Mszę radiową w kościele św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 odprawi biskup piński, Kazimierz Wielikosielec. Tego dnia o 13.00 hierarcha będzie sprawować także Mszę w kościele Najświętszej Maryi Panny na stołecznym Wrzecionie. Liturgia będzie transmitowana przez Telewizję Polonia.

Obchody Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie zakończy Apel Jasnogórski na Jasnej Górze, który poprowadzi ks. Leszek Kryża.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

W niedzielę Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

04 grudnia 2013 | 13:37 | im / br Ⓒ Ⓟ

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie przypada 8 grudnia. Obchodzony jest co roku w Polsce w II niedzielę Adwentu. Tego dnia przeprowadzana jest zbiórka do puszek. W ubiegłym roku zebrano 1,9 mln zł.

Ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, poinformował, że w 2013 roku udzielono pomocy Kościołowi katolickiemu na Wschodzie na kwotę ponad 2,6 mln zł, realizując 425 próśb dotyczących budowy lub renowacji świątyń, akcji duszpasterskich, działań charytatywnych, pomocy liturgicznej, rozprowadzania prasy katolickiej (w tym „Wiadomości KAI” i rosyjskojęzyczne wydanie czasopisma „Miłujcie się”), a także rosyjskojęzycznego filmu propagującego nauczanie bł. Jana Pawła II. Różnice między zebranymi w 2012 roku środkami a wydanymi w 2013 roku pokryto z nadwyżek z poprzednich zbiórek.

– W porównaniu z latami ubiegłymi widać spadek ofiarności, co zapewne wiąże się z kryzysem – przyznał ks. Kryża, dodając, że zbierano średnio 2 mln, 2,1-2,2 mln zł.

W niedzielę 8 grudnia sprawowane będą dwie Msze św. z okazji tego Dnia – o godz. 9 rano w bazylice św. Krzyża w Warszawie (transmitowaną przez Polskie Radio), której przewodniczyć będzie bp Marian Rojek i o godz. 13.00 w kościele kapucynów przy ul. Miodowej, której przewodniczyć będzie bp Antoni Dydycz (transmitowaną przez Tv Polonia).

W piątek, 6 grudnia, ks. Kryża będzie prowadził Apel Jasnogórski w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Na Wschodzie pracuje na rzecz Kościoła katolickiego 250 księży diecezjalnych, 450 księży zakonnych, 401 sióstr zakonnych, 23 braci i 18 osób świeckich, wśród których są rodziny z Drogi Neokatechumenalnej.

Bp Antoni Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas konferencji prasowej w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, mówił o tym, że nie możemy patrzeć obojętnie na los rodaków, którzy mieszkają na Wschodzie a także na los katolików, którzy nie mają pochodzenia polskiego. – My sami nie należymy do najbogatszych krajów, ale jesteśmy w porównaniu z krajami za wschodnią granicą w komfortowej sytuacji – mówił biskup. – Nie może nas zabraknąć tam, gdzie są potrzebujący.

O pracy duszpasterskiej na granicy Europy i Azji, w 250-tysięcznym Orsku w Rosji opowiadał o. Piotr Łacheta, redemptorysta. Jego zdaniem, w Rosji chrześcijaństwo jest uśpione. Redemptoryści są tam obecni od 20 lat i przez ten czas udało im się dotrzeć do tych, którzy deklarują się jako katolicy, pokazać im, że są już otwarte kościoły, jest duszpasterstwo. Redemptoryści świadczą też pomoc charytatywną oprócz duszpasterskiej, otwarte są świetlica i przedszkole prowadzone przez siostry, jest stołówka, księża odwiedzają chorych. – Do kościoła na Mszę przychodzi 100 osób, kolejne 100 w ciągu tygodnia po pomoc – mówi o. Łacheta. Jego zdaniem, potrzebna jest praca z młodymi, którzy stale migrują, ale powinni się czuć katolikami gdziekolwiek się znajdą.

S. Sofija Osmjańska, karmelitanka Dzieciątka Jezus z Rygi na Łotwie, mówiła o Instytucie Nauk Religijnych, gdzie wykłada teologię. Została o to poproszona, ponieważ niewielu jest teologów chociażby ze stopniem magistra. Kapłani kończący seminarium nie mają jeszcze magisterium. Na całej Łotwie jest zaledwie 6 doktorów teologii. Studenci Instytutu często są starsi od siostry, która jest tam wykładowcą, a absolwenci pracują np. jako kapelani w szpitalach – taką funkcję pełnią również kobiety. Jest bowiem zz mało księży.

Z kolei Olga Pawłowska z Fundacji św. Antoniego na Ukrainie opowiadała o pomocy charytatywnej o ogromnych potrzebach mieszkających tam ludzi. Potrzebna jest m.in. pomoc w leczeniu dzieci, które jej Fundacja przywozi do Polski – ok. 20 do tej pory udało się leczyć u nas.

W przyszłym roku Zespół Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie obchodzić będzie 25-lecie działalności. Został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski w roku 1989. Ma na celu organizowanie i niesienie pomocy duchowej i materialnej katolikom na wschodzie – tj. w krajach Europy i Azji położonych na wschód i południowy wschód od Polski (przede wszystkim obszary byłego ZSRR i dawnych krajów tzw. Demokracji ludowej, z wyłączeniem Chin.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.