Drukuj Powrót do artykułu

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży

19 listopada 2022 | 00:40 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Edward Cisneros / Unsplash

Msze święte, koncerty ewangelizacyjne, świadectwa nawrócenia oraz wspólne rozmowy złożą się 19 i 20 listopada na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są młodzi formujący się we wspólnotach parafialnych oraz młodzież szkolna, akademicka i postakademicka wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami.

Od ubiegłego roku decyzją papieża Franciszka Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach lokalnych obchodzony jest w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. Hasłem tegorocznego ŚDM są ewangeliczne słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Stały się one tytułem papieskiego orędzia skierowanego do młodych i punktem wyjścia do podjętych w nim rozważań. Wyznacza ono drogę, którą ma podążać młodzież Kościoła w najbliższym roku duszpasterskim.

Papież przypomina w orędziu, że temat poprzednich Światowych Dni Młodzieży w Panamie brzmiał: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (Łk 1, 38). – Po tym wydarzeniu wyruszyliśmy w drogę ku nowemu celowi: spotkaniu w Lizbonie w 2023 r., pozwalając, by w naszych sercach rozbrzmiewało echem przynaglające zaproszenie Boga, by powstać – napisał Franciszek. Czasownik „powstać” oznacza też „zmartwychwstać”, „obudzić się do życia” – wskazuje Ojciec Święty.

„W tych ostatnich, tak trudnych czasach, kiedy ludzkość, doświadczona już traumą pandemii, rozdzierana jest dramatem wojny, Maryja otwiera dla wszystkich – a zwłaszcza dla was, ludzi młodych tak, jak ona – drogę bliskości i spotkania. Mam nadzieję i głęboko wierzę w to, że doświadczenie, które stanie się udziałem wielu z was w Lizbonie, w sierpniu przyszłego roku, stanie się nowym początkiem dla was młodych, a wspólnie z wami także dla całej ludzkości” – zachęca Franciszek.

Papież wskazuje, że młodych charakteryzuje dziś pośpiech działania i rzeczywiście w konkretnych sytuacjach powinni oni działać pośpiesznie, zwłaszcza obejmując opieką ludzi potrzebujących. „Wobec konkretnej i pilnej potrzeby, należy działać pośpiesznie. Jak wiele osób na świecie czeka na odwiedziny kogoś, kto się nimi zajmie! Ileż osób starszych, chorych, uwięzionych, iluż uchodźców potrzebuje naszego współczującego spojrzenia, naszych odwiedzin, jako brata lub siostry, pokonujących barierę obojętności!” – pisze papież.

Zachęca zatem młodych ludzi, aby na wzór Maryi kierowali się w życiu „dobrym pośpiechem” i odważnie nieśli innym Chrystusa. Pośpiech młodej kobiety z Nazaretu – tłumaczy Franciszek – jest pośpiechem właśnie tych, którzy otrzymali nadzwyczajne dary od Pana i nie mogą powstrzymać się przed dzieleniem się nimi, przed rozlewaniem na innych ogromnej łaski, której sami doświadczyli. – Jest to pośpiech tego, kto umie przedkładać potrzeby innych ponad własne. Maryja jest przykładem młodej osoby, która nie traci czasu, próbując zwrócić na siebie uwagę lub poszukując uznania innych – jak zdarza się to wówczas, gdy uzależniamy się od „polubień” w mediach społecznościowych – ale wyrusza w poszukiwaniu najbardziej autentycznych więzi, wypływających ze spotkania, z dzielenia się, z miłości i służby – wyjaśnia papież.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży odbędą się we wszystkich diecezjach. Poniżej zapowiedź niektórych wydarzeń.

Warszawa

Główne obchody Światowego Dnia Młodzieży 2022 w archidiecezji warszawskiej odbędą się w najbliższą sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej. Początek o godz. 10.00. W programie wydarzenia m.in. program ewangelizacyjny, świadectwa, wprowadzenie relikwii bł. Carlo Acutis, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia, wspólna Eucharystia, a po niej koncert zespołu „dlaTego” połączony z prezentacją wspólnot młodzieżowych działających w parafiach.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy młodzi formujący się we wspólnotach parafialnych (starsi ministranci, lektorzy, parafialne schole, Oaza, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzieżowe grupy neokatechumenalne), młodzież szkolna i akademicka oraz postakademicka wraz ze swoimi duszpasterzami i katechetami.

Diecezjalne obchody ŚDM odbędą się także w czterech miejscach diecezji warszawsko-praskiej: Sulejówku, Warszawie, Mińsku Mazowieckim i Legionowie. Każde spotkanie ma swój odrębny plan.

W Sulejówku spotkanie odbędzie się w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła oraz na okolicznej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Program obejmie m.in. Mszę św. z przyrzeczeniami pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego o godz. 10.30, w południe koncert ewangelizacyjny i świadectwa. Podczas całego spotkania będzie też możliwość poznania wspólnot w specjalnie przygotowanych punktach informacyjnych.

Spotkanie stołeczne zaplanowano w parafii (bazylice) Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie. W programie od godz. 14.00 m.in. liturgia Słowa z obrzędem posłania na ŚDM, adoracja Najświętszego Sakramentu, prezentacja wspólnot młodzieżowych, następnie spektakl Krakowskiego Teatru Biblijnego i agapa.

W Mińsku Mazowieckim (parafia św. Antoniego z Padwy) zaplanowano m.in. koncert ewangelizacyjny zespołu Wyrwani z Niewoli (godz. 15.00), katechezy i Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego o godz. 18.00.

Z kolei w Legionowie młodzi zbiorą się w parafii św. Jana Kantego. O godz. 15.30 rozpocznie się tam koncert ewangelizacyjny zespołu Full Power Spirit, potem adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

Kraków

Spotkania w grupach, integracja, radosny pochód z symbolami ŚDM, wieczór uwielbienia, a na koniec Msza św. z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim w Katedrze na Wawelu – duszpasterstwo Młodzieży przygotowało bardzo bogaty program dla młodzieży, która przyjedzie do Krakowa na weekend 19-20 listopada, aby świętować Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

– Sztab ludzi zaangażowanych w organizację spotkania w naszej archidiecezji zadbał o to, aby młodzi zebrani w Krakowie 19-20 listopada mogli – będąc w ruchu – doświadczyć młodego Kościoła, a entuzjazm zawieźć później do swoich wspólnot i parafii. Będzie to także okazja do tego, aby przedłużyć świętowanie i podjąć decyzję o uczestnictwie w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Otworzy je ks. Sebastian Picur, znany szczególnie młodszej młodzieży ze swojej działalności w internecie, który wprowadzi młodych do pierwszej części – spotkań i dyskusji w grupach. Następnie uczestnicy SMAK w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą świętować Godzinę Miłosierdzia i pochylą się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia z ks. Kamilem Kuchejdą, duszpasterzem młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej. Później przeniosą symbole ŚDM do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam pierwszy dzień zostanie zwieńczony Mszą św. oraz wieczorem uwielbienia prowadzonym przez zespół Sezon na Czereśnie.

Centralnym wydarzeniem archidiecezjalnych obchodów ŚDM będzie Msza św. o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której swoje przyrzeczenie złożą nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Aby uczestnicy mieli możliwość pełnego wzięcia udziału w całym weekendzie, podczas zgłoszeń można zadeklarować chęć noclegu z soboty na niedzielę.

Poznań

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan” zaprasza w niedzielę 20 listopada o godz. 20.00 na wspólną Eucharystię. Podczas modlitwy w sposób szczególny liturgicznie będzie posługiwał Chór i Orkiestra Jordan. Młodzi zachęcają również, by z tej okazji przeczytać i przemyśleć papieskie orędzie do młodych.

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczyć też będzie o godz. 10.00 Mszy św. w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim. Tego dnia przypada święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Katowice

W archidiecezji katowickiej uczestnicy obchodów zgromadzą się sobotę 19 listopada o godz. 12.00 w dwóch miejscach: kościele Mariackim i kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam, rozważając wyznaczone tajemnice Różańca, poznają konkretne drogi ich realizacji. W kościele Mariackim zgromadzona młodzież wysłucha konferencji nt. chrześcijańskiego powołania i pozna świadectwa kleryka WŚSD, siostry zakonnej oraz młodego małżeństwa. W kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła zebrani wysłuchają konferencji ks. Łukasza Stawarza, dyrektora archidiecezjalnej Caritas oraz zapoznają się z praktycznymi drogami realizacji ofiarnej miłości bliźniego. Następnie wyruszą w pielgrzymce wiary do katedry.

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca rozpocznie się o godz. 14.00. Na zakończenie Mszy św. arcybiskup roześle młodych zgodnie z hasłem zbliżających się Światowych Dni Młodzieży: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Gdańsk

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w archidiecezji gdańskiej zaplanowano 20 listopada w katedrze oliwskiej w Gdańsku. Z tej okazji odbędą się dwa bloki ewangelizacyjne, czyli „małe co nieco dla ciała i ducha”, którew poprowadzi wspólnota ABBA z Warszawy (godz. 14.00 i 17.30). Między nimi o godz. 16.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy.

Zamość-Lubaczów

Diecezjalne obchody ŚDM w diecezji zamojsko-lubaczowskiej odbędą się w Hrubieszowie, w parafii pw. Ducha Świętego. Najpierw będzie to o godz. 15.00 Msza św. pod przewodnictwem biskupa Mariana Rojka, podczas której odbędzie się obrzęd przyrzeczenia do KSM. Następnie ciepły posiłek w Hrubieszowskim Domu Kultury, a potem (godz. 17.15) występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej (sala kinowa HDK) oraz świadectwo życia i nawrócenia (Michał Pax Bukowski) i koncert Muode Koty.

W wymiarze międzynarodowym 37. Światowy Dzień Młodzieży będzie celebrowany w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Wybiera się tam także polska młodzież. Rejestracji na to wydarzenie – jak informuje Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM – dokonało już ponad 4 tys. osób z całej Polski. Do tej grupy dołączy pokaźna rzesza wolontariuszy w liczbie niemal 1000 osób. Zapisu do Lizbony jako uczestnik lub jako wolontariusz można dokonać przez stronę www.sdmpolska.pl

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.